mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 12:40:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!  (Prebrano 23296 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : petek, 20.02.2009 : 23:59:36 »

Tale biblijski poziv sem si danes ze drugic izposodila, ker v obeh primerih najbolje opise moje obcutke ob razmisljanju o prebranem in komentiranem.

Torej, naslov te teme se nanasa na Veterinarsko zbornico. Res je, tezko verjamem, da vedo, kaj delajo.

V uvodniku letosnjega februarskega Kinologa je urednik M. Zidar napisal:

Pred več kot letom in pol je Kinološka zveza Slovenije (KZS) prejela od Veterinarske zbornice Slovenije (VZS) dopis, v katerem jo ta naproša, da naj Kinološka zveza ozavešča svoje vzreditelje in lastnike glede prepovedi prirezovanja uhljev in celo predlaga, da bi psom, ki imajo prirezane uhlje prepovedali udeležbo na razstavah. Dopis s takšno vsebino je Kinološka zveza prejela pred dnevi tudi od DURS-a (ki še dodatno neutemeljeno zahteva spremembo naših "notranjih predpisov" in ga bo obravnavala na svoji prvi seji. Kako se bo odločila, ne vem.
[...]
Naj še enkrat poudarim, da gre za Zakon o zaščiti živali, ki ga je pač treba spoštovati in naša kinološka zveza ga dosledno spoštuje, kljub nekaterim tehtnim pomislekom. Ne more KZS pa igrati vloge represivnega aparata proti lastnikom ali vzrediteljem, ker za to nima pristojnosti niti ustreznih sredstev. Poleg tega se Veterinarska zbornica pohvali, da veterinarji zasebniki zavračajo oba posega, čeprav imajo po zakonu pravico zavračati samo prirezovanje uhljev, repov pa ne. V kolikor zavračajo tudi ta poseg in s tem kršijo Zakon o zaščiti živali, ki takšen poseg dovoljuje, oziroma celo (neutemeljeno) zahteva, da takšen poseg opravi veterinar, bi VZS torej morala proti njim ustrezno ukrepati. Glede na to, da še nikjer nismo zasledili psov iz naših legel, da bi imeli prirezana uhlja, smatram trditev VZS "o rednem prihajanju mladičev s sveže prirezanimi uhlji" najmanj za pretirano, če že ne netočno.


Nadaljevanje najdete v Kinologu.
Ceprav se tisti DURS se v nadalnjem tekstu vztrajno ponavlja, gre prav zagotovo za VURS in ne DURS, saj Davcna uprava RS nima prav nic z odrezanimi pasjimi repi ali uhlji, kot tudi ne z zivalovarstveno zakonodajo (vsaj zaenkrat se ne), ima pa vse in se vec s tem VURS.

Cemu sluzi Veterinarska zbornica Slovenije, ce ne pozna zakonodaje in ne ve, kdo se s cim ukvarja in kdo ima kaksne pristojnosti ter kdo hodi k njihovim veterinarjem brez uhljev in repa. Zagotovo rezejo uhlje tudi KZS-jevi vzreditelji, vendar v tujini ali pa tuji veti pridejo sem posmajsat leglo. Zagotovo pa se po veterinah sprehaja vecina porezanih nerodovniskih psov.

Ce tega dela zakonodaje in pravil ne pozna, kako lahko racunamo, da pozna karkoli z zivalovarstvenega ali kaksnega drugega podrocja (razen osemenjevanja krav)? In kako ne ve, kam kaj spada? Morda pa bi bil kljub temu cas, da KZS pripravi eno "šolo" za veterinarje, kjer jim bo razlozila, kaj je kaj in kdo je kdo.
A lahko v naslednjih 50 letih sploh se racunamo, da se bo karkoli zacelo spreminjati na bolje? Ko ze dobis vsaj malo upanja, te po glavi mahne takale traparija, za katero pa so nekateri najbrz zelo dobro placani. In jaz racunam, da se bo v kratkem kaj premaknilo na podrocju stepanja "cistokrvnih brez rodovnika"? Jao ...

In kako razloziti "ljudem z ulice", kje so problemi, ce jih niti stroka ne vidi?
Logiran

AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1 : sobota, 21.02.2009 : 10:48:21 »

Ta ... iz kinologa je pa 100 let za kačami...  Lips Sealed Undecided

Katastrofa.
Kako da nimajo nič pri tem!? Vsaj prepoved razstavljanja bi lahko sprejeli, če ne še kaj več.

Sprenevedanje in hipokrizija...
Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #2 : četrtek, 05.03.2009 : 12:47:43 »

Ne razumem, v čem je sploh problem? Očitno se Veterinarska zbornica trudi ZA zaščito živali, saj navaja podatke, ki jih posredujejo veterinarji. Ti očitno videvajo v svojih ambulantah, pa tudi na razstavah, mladiče s prirezanimi uhlji. Zato se obrača na KZS, da bi ta dovolila vzrejo samo tistim, ki ne prirezujejo uhljev in bi svoje člane o tem ozavestila. Vsaj pri rodovniških psih bi lahko vzrejni refrenti vplivali konkretno na vzreditelje. In ne vem zakaj bi bilo tako težko prepovedati udeležbo na razstavi psom s pristriženimi uhlji?
Potem je tu še VURS (DURS  Grin), ki je državni organ, zakonodajalec. Ni enako kot zbornica. Se mi zdi, da je pri tem članku kompletno vse pomešano, brez repa in glave (uhljev Tongue).

No ja, ko bo enkrat kinologija poštimana, bo svet res lep.

Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #3 : četrtek, 05.03.2009 : 12:53:15 »

Ko sem ta uvodnik prebrala, sem bila zgrožena nad izjavami pisca, ne nad navedbami o VURS-u. Kako lahko zapiše, da psi iz slovenskih legel nimajo prirezanih ušesa? Seveda jih imajo! In mislim, da ima VURS vso pravico KZS pozvati, naj ozavešča svoje člane, naj tega ne počnejo.

Sam uvodnik je zelo slabo napisan in res je vse pomešano, nejasno - pač odraz stanja ozaveščenosti v slovenski kinologiji in konkretno pri KZS.
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #4 : četrtek, 05.03.2009 : 12:57:08 »

Tudi jaz poznam ta članek. In me je preprosto "dvignil" zaradi tega presnetega kupiranja. Kaj se toliko bodejo v to kupiranje, ko pa so psi po skednjih celo življenje, hrti v nemogočih razmerah in ne vem kaj še vse.......Pa bi to naj bilo celo OK!
Ko bi marsikdo videl kako dobermanarji skrbijo za svoje KUPIRANE pse, dosti bolj kot nekdo za nekupiranega psa, ki ga ima zunaj na verigi ali v pesjaku. Jaz sem še zmeraj prepričana, da bi si marsikateri pes dal skupirati ušesa in zamenjal z dobermanom. Pišem o dobermanih, ker sem pač dobermanar. Tongue
In kdor me pozna ve, da nimam popolnoma nič proti prepovedi, ki obstaja......
AMPAK..dajmo prej druge stvari porihtat VURS!!!Ali DURS  Tongue
Hrti tamle tudi čakajo na gori!



Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #5 : četrtek, 05.03.2009 : 12:58:56 »

Citat
Kako lahko zapiše, da psi iz slovenskih legel nimajo prirezanih ušesa? Seveda jih imajo!
Seveda imajo.
Psarna Lazodobi npr. (dobermani)
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #6 : četrtek, 05.03.2009 : 13:02:18 »

Klavdija, seveda ti verjamem, verjamem pa tudi, da bi za svoje pse prav tako dobro skrbeli, če ne bi bili kupirani. Zame je to popolnoma nepotreben poseg, človeška kaprica, ki pa je za psa še kako boleča. Vem, kaj govorim, smo imeli doma kupiranega psa.

Res obstajajo večje in hujše težave, ampak to ne pomeni, da se z manjšimi ni treba ukvarjat. Z vsako težavo se je treba ukvarjat in iskat rešitev. Drugače nismo nič boljši od tistih, ki pravijo, da po svetu strada in od lakote umira ogromno ljudi, mi pa se s psi ukvarjamo.

Dejstvo je, da je kupiranje prepovedano in dejstvo je, da marsikdo pri nas tega ne upošteva, pa bi moral.
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #7 : četrtek, 05.03.2009 : 13:04:46 »

Ja..bi morala napisat "dajmo TUDI druge stvari porihtat VURS"... Smiley

Vem pa, da je tale Špeličeva bila osebno na specialki. In se je tam zmrdovala in jamrala.
Jaz bi jo peljala osebno tud na kakšno kmetijo kakšne živalice pogledat..........
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #8 : četrtek, 05.03.2009 : 13:07:06 »

A ni to tako, da to uradno ni slovenska vzreja? So lepo preselili (na papirju) psarne v Srbijo, pa je problem rešen (začasno, prej ali slej jim bo tudi v Srbiji odklenkalo).

O tem, kako zelo krasno se kupiranim (in nekupiranim) dobermanom godi...nenavadno veliko jih zamenja lastnika.
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #9 : četrtek, 05.03.2009 : 13:10:13 »

A ni to tako, da to uradno ni slovenska vzreja? So lepo preselili (na papirju) psarne v Srbijo, pa je problem rešen (začasno, prej ali slej jim bo tudi v Srbiji odklenkalo).

O tem, kako zelo krasno se kupiranim (in nekupiranim) dobermanom godi...nenavadno veliko jih zamenja lastnika.

Je slovenska vzreja.

Lanabela..ja..žal..kupiranje ali nekupiranje ni garancija pri nobenemu psu, da nikoli ne bo zamenjal skrbnika.
Logiran
ninalai
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #10 : četrtek, 05.03.2009 : 13:17:31 »

Dejstvo je, da so v Sloveniji vedno novi psi s kupiranimi ušesi - ker so taki lepši. Da je to boleč poseg, ne briga nečimrnih lastnikov. Dejstvo je tudi, da je veliko psov, za katere je zelo slabo poskrbljeno. In dejstvo je, da RS ima zakonodajo o zaščiti živali, VURS ima inšpektorje, Veterinarska zbornica (nekaj povsem drugega kot VURS) opozarja na probleme... Problem pa je v praksi, kako premakniti ljudi, kao jih naučiti spoštovanja do živali ali pa jih v to prisiliti? Ves zakonodajni sistem je preohlapen, da bi lahko dejansko dobro deloval. Pa žal ne samo na področju varstva živali sram
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 05.03.2009 : 13:19:31 »

Jaz bi pa vse v tej temi opozorila na stevilo psov iz regularne (beri: rodovniske) vzreje, ki so kupirani in na stevilo prodanih kupiranih nerodovniskih psov, ki tudi repov po zakonodaji ne bi smeli imeti odrezanih, uhljev pa sploh ne. Koliko novoskotenih rodovniskih psov ima porezane repe in porezana usesa? Koliko novoskotenih nerodovniskih psov ima odrezane repe in odrezana usesa?

Kako veterinarji opredeljujejo pasmo psa, ki pride k njim v ambulanto? Upam, da veste, da tja ne nosimo rodovnikov.

Jaz nisem zelela tukaj polemike o tem, kdo, kdaj in kako lahko hodi okrog z odrezanim repom in uhlji, temvec na to, da ne veterinarji, ne veterinarska zbornica in ne VURS ne locijo problematike in kdo kaj pocne masovno in celo protizakonito, KZS pa se po stari navadi distancira od problema in se spusti na raven enega uvodnika, obrise roke in tisci glavo v pesek.

In dokler bo tako, bodo veterinarji na enem bregu trdili nekaj, KZS pa na drugem bregu trdil nekaj drugega.

To je bil moj osnovni namen izpostaviti.

In se enkrat - TOLE NI TEMA O REZANJU USES, lepo prosim. Le ta je TUKAJ.
Logiran

lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #12 : četrtek, 05.03.2009 : 13:20:10 »

Punce kupiranje gor ali dol.Večina veterinarjev v Sloveniji še pasem ne loči.Na faksu ne obstajajo predavanja iz teme Kinologija.Obravnava se psa kot celoto.Če bi namreč znali ločevati pse po pasmah bi bilo v CRP(centralnem registru psov) veliko več mešancev in zelo malo rodovniških psov.Tako pa je vsak srednje velik zlatorjav pes zlati prinašalec ali pa vsak majhen,kosmat,rjav pes z potlačenim gobčkom pekinčan.
Poleg tega se tudi v Sloveniji še najdejo veterinarji,ki kupirajo ušesa.Samo v tapravih krogih jih je treba poiskat.
LP Tjaša
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #13 : četrtek, 05.03.2009 : 13:21:56 »

Tocno to, lunca!
Logiran

Teski
odvisnež
*****
Sporočil: 810


« Odgovor #14 : četrtek, 05.03.2009 : 13:25:45 »

Poleg tega se Veterinarska zbornica pohvali, da veterinarji zasebniki zavračajo oba posega, čeprav imajo po zakonu pravico zavračati samo prirezovanje uhljev, repov pa ne. V kolikor zavračajo tudi ta poseg in s tem kršijo Zakon o zaščiti živali, ki takšen poseg dovoljuje, oziroma celo (neutemeljeno) zahteva, da takšen poseg opravi veterinar, bi VZS torej morala proti njim ustrezno ukrepati.  


Veterinar lahko zavrne tudi rezanje repov (če to ni povezano z zdravstveno utemeljenim razlogom), če želi in s tem NE krši Zakona o zaščiti živali.

Logiran
Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Oprostite jim, saj ne vedo, kaj delajo!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines