mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 08:43:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: zaplet po sterilizaciji ...
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: zaplet po sterilizaciji ...  (Prebrano 32650 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #60 : četrtek, 16.04.2009 : 11:09:13 »

Ja. Samo če nekdo krši pravila, ga mora za to priščipniti tisti, ki ima za to pooblastila, po veljavnih pravilih. Če ne dela, ga je treba prisiliti da začne delat, ne pa se iti zakon ulice.

Aja, pa zanima me, ali so obtožbe na račun tega strička čisto konkretne: torej nima samo mačke, ki hodi okoli (kar ni prepovedano, za razliko od psov), ki je breja (kar tudi ni ravno izrecno prepovedano) ampak mačke tudi ne hrani, ima (mačka) parazite in pobija mladiče. Ali pa so te zadnje obtožbe napisane kar tako, na splošno, ker se to pač dogaja.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #61 : četrtek, 16.04.2009 : 11:18:46 »

Ja. Samo če nekdo krši pravila, ga mora za to priščipniti tisti, ki ima za to pooblastila, po veljavnih pravilih. Če ne dela, ga je treba prisiliti da začne delat, ne pa se iti zakon ulice.

Aja, pa zanima me, ali so obtožbe na račun tega strička čisto konkretne: torej nima samo mačke, ki hodi okoli (kar ni prepovedano, za razliko od psov), ki je breja (kar tudi ni ravno izrecno prepovedano) ampak mačke tudi ne hrani, ima (mačka) parazite in pobija mladiče. Ali pa so te zadnje obtožbe napisane kar tako, na splošno, ker se to pač dogaja.

Primera te konkretne mačke ne poznam. Se mi je zdelo, da gre debata v bolj splošne vode, zato sem dodala tudi druge primere.

Mačke niso izvzete iz zakona in pravilnika o zaščiti hišnih živali, kjer jasno piše, da mora skrbnik preprečiti pobege živali in kotitev nezaželenih mladičev. Mačka, ki se prosto potepa naokoli, je pobegla mačka. Prav tako, če pogledaš zakonodajo, ki se tiče prometa (in nekatere občinske odloke), jasno piše, da na površinah namenjenih vozilom, živali nimajo kaj iskati, v kolikor jih varno ne vodi vodnik (povodec je v tem zakonu predpisan tako za mačke kot za pse).

Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #62 : četrtek, 16.04.2009 : 11:28:29 »

Zakaj potem v konkretnem primeru potem ne reagiraš kot se spodobi? Če veš, da ta dotični striček : ima mačko brez redne hrane, polno parazitov, brez veterinarske oskrbe, pobija mladiče z lopato in jih napol žive meče v zabojnik, ponujeno pomoč v obliki sterilizacije pa odklanja, potem je več kot zrel za prijavo in odvzem mačke.

Kolikokrat si prijavljala tako stanje?
Če si ga že kdaj, verjetno veš, kako poteka scenarij: Ali mačka itak ni njegova ali pa je vse v redu.
Pri vseh prijavah, ki sem ji sama oddala, še niti enkrat ni prišlo do odvzema. Niti enkrat.

Pri zunanji mački inšpekcija (razen če je čipirana ali pa če lastnik sam prizna, da je njegova) nima osnove, na kateri bi dokazala lastništvo. In odgovor je vedno tak. Stanje na terenu pa ostane takšno, kot je bilo.

Še enkrat pišem: Pri mački v takem primeru je lastništvo zelo  širok pojem in si zakon lahko vsakdo razlaga točno tako, kot to sam želi.

Spodobi, ja. Meni osebno je že zdavnaj vseeno, kaj se spodobi in kaj ne. Tudi o tem, kaj se spodobi, ima vsak svoje mnenje,
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #63 : četrtek, 16.04.2009 : 11:46:43 »

zelo zanimivo je skozi temo spremljati, kako se širijo obtožbe proti temu stričku. Najprej je bilo samo rečeno, da je ena punca pač videla brejo mačko, za katero lastniku ni kdove kaj veliko mar, da jo bo ujela in na skrivaj odpeljala na sterilizacijo, ker se ji smili. Malo kasneje je taisti lastnik imel mačko lačno in polno parazitov in nazadnje je z lopato pobijal mladiče in jih napol žive metal v kanto. Pri čemer ni  sposoben več poskrbeti niti sam zase.

Bistvo je v tem, da je treba ukrepati v skladu s pristojnostmi, tako kot je to zakonsko urejeno. In če ne najdeš nič konkretnega za kar bi ga lahko prijel (za pobijanje mladičev z lopato in metanje v kanto se ga da kar konkretno prijeti) ga je pač teba prepričati, da se da mačko sterilizirat. zlepa ali malo bolj zgrda, kar v dani situaciji bolj zaleže.

Če zanika lastništvo fino, jo lahko mirno odpelješ sterilizirat. Če trdi da je njegova, tudi fino, se ga da zašiti.

Zakon je kakršen je, če ga lahko razlaga vsak po svoje, potem je napisan zanič. Velja pa za vse enako.

Prijavila nisem še nobenega, mi je pa uspelo kar nekaj dolgoletnih pobijalcev mladičev prepričati, da je tako početje sedaj kaznivo in da se jim bolj splača mačke pokastrirati kot pa plačevati kazen ali pa futrati in potem šenkavati mladiče.
Logiran
Tinchka
rad pišem
****
Sporočil: 485


« Odgovor #64 : četrtek, 16.04.2009 : 11:51:40 »

Lanabela, a se ti zdi, da imamo tako super fajn učinkovt zakon, da ga je vredno vedno upoštevat?

Velikokrat mislim, da jaz nimam morale, ampak glede na tvoje razmišljanje o sterilizaciji breje mačke (in bogih nerojenih mačjih mladičkih) se mi zdi, da je imaš ti še manj. Kaj verjameš, da bodo oddani v dobre roke, ne pa da bo njihova usoda ista (ali še hujša) od usode njihove mamice? Kje je zdej tle morala? Sorry, ma si vrgla ven tako izjavo, ki me vsakič totalno raz****i!

Aja, pa nisi še odgovorila na helenino vprašanje: vzameš ti potem tiste mladičke, ki se bodo skotili?

Bi jaz prav rada, da bi me takle striček tožil, bi lahko pojasnil, kam je dosedaj s tako zaželjenimi mladički! Angry

Se podpišem!
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #65 : četrtek, 16.04.2009 : 11:56:54 »

zelo zanimivo je skozi temo spremljati, kako se širijo obtožbe proti temu stričku. Najprej je bilo samo rečeno, da je ena punca pač videla brejo mačko, za katero lastniku ni kdove kaj veliko mar, da jo bo ujela in na skrivaj odpeljala na sterilizacijo, ker se ji smili. Malo kasneje je taisti lastnik imel mačko lačno in polno parazitov in nazadnje je z lopato pobijal mladiče in jih napol žive metal v kanto. Pri čemer ni  sposoben več poskrbeti niti sam zase.

Še enkrat pojasnjujem - sama sem dodala realne primere, s katerimi sem imela opraviti, nikjer nisem napisala, da spada to v ta dotičen primer.

Dodala sem pa zato, ker sem si (in si še vednozastavljam) zastavila naslednje vprašanje: kaj je "po principu"višje - pravica do lastnine (kar mačka žal je), tudi če skrbnik mačke NE UPOŠTEVA nobenih skrbniških predpisov (in lahko mačko potemtakem zlahka smatramo kot prostoživečo - kako s prostoživečimi mačkami je iz zakonodaje jasno, tako da naključni prostovoljec ničesar ne krši, če mačko odpelje na sterilizacijo) ali je višja zakonodaja, ki se tiče skrbništva hišnih živali?

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #66 : četrtek, 16.04.2009 : 12:09:51 »

zakon je zanič. A če hočeš, da ga bodo spoštovali drugi in to od njih zahtevaš, potem ga moraš spoštovati tudi sam. Če ti je všeč ali pa če ti ni. Izjava, da zakona ni vredno  (vedno) spoštovati pove vse.

Nisem rekla, da se breje mačke ne sme sterilizirati. Rekla sem, da se to ne sme storiti brez vednosti in soglasja lastnika. Če mačke noče dat sterilizirat, potem je dolžan poskrbeti za mladiče. On, ne jaz.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #67 : četrtek, 16.04.2009 : 12:23:11 »

zakon je zanič. A če hočeš, da ga bodo spoštovali drugi in to od njih zahtevaš, potem ga moraš spoštovati tudi sam. Če ti je všeč ali pa če ti ni. Izjava, da zakona ni vredno  (vedno) spoštovati pove vse.

Nisem rekla, da se breje mačke ne sme sterilizirati. Rekla sem, da se to ne sme storiti brez vednosti in soglasja lastnika. Če mačke noče dat sterilizirat, potem je dolžan poskrbeti za mladiče. On, ne jaz.

Ampak saj o tem sprašujem: je neoznačena, zanemarjena, potepajoča se mačka smatrana za lastniško, dokler se to ne ovrže? Ali je smatrana za prostoživečo in jo torej lahko steriliziramo in vrnemo v okolje?

(Ne sprašujem za ta primer, ko branka sklepa, da naj bi mačka bila lastniška.)

Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #68 : četrtek, 16.04.2009 : 12:47:44 »

Prostoživeča in jo vrnemo v okolje.
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #69 : četrtek, 16.04.2009 : 12:54:02 »

Ta mačka o kateri govorim jaz, JE lastniška, žal...gospod ali striček je star okrog 90 let, k njemu vsak dan hodi patronažna sestra, da ga oskrbuje. Mačka enkrat je tam, enkrat je ni. Ta stric živi tam, kjer imamo mi vinograd, jaz tam nisem vsaki dan. Sem jo pa pred dvemi dnevi videla, in je takšna kot (jaz pravim) ladja. Široka, kmalu bo kotila, sigurno. Jaz sem v veliki dilemi, ker kolebam med tem, ali bi jo dala ster. prej, ali bi počakala, da skoti. Ker mladički morajo biti že skoraj skoteni, saj kakor ona zgleda. Danes, jutri, ne vem...Gospoda poznam toliko, da ga pozdravim, in včasih se tudi kaj pogovorim z njim. Mislim da ne bi nasprotoval, če bi mu povedala, kaj jaz želim narediti, mislim da bi bil ZA, ne vem pa. In potem ko bi mačko peljala na ster., kje naj dobim denar ? Ne, za lastniško mačko sem se odločila, da ne bom prosila za pomoč DZZŽ, saj ne bi bilo pravično. ŽE tako imajo vedno premalo denarja. Gospod pa ne bo plačal, sem sigurna, ker NIMA denarja. Za***** situacija...

Pa še, ko bi mačko ster., kdo jo bo pa "pospravil" na varno mesto ? Jaz je ne morem. A jo naj kar prvi dan spustim vso ubogo v naravo ? Ma ne vem kaj naj naredim, evo.
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #70 : četrtek, 16.04.2009 : 12:56:42 »

Jaz bi jo peljala sterilizirat takoj, se zmenila za ugodnejšo ceno in plačala iz svojega žepa.
Kaj boš naredila ti, se boš morala pač sama odločit.
Kakšen dan jo lahko imajo tudi na veterini. Če je muca drugače zdrava rabi le kakšen dan.
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #71 : četrtek, 16.04.2009 : 13:06:07 »

Hvala za predlog, helena.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #72 : četrtek, 16.04.2009 : 13:11:58 »

Prostoživeča in jo vrnemo v okolje.

Tudi jaz tako menim. Sicer lahko za vsako prostoživečko poizvedujemo naokoli, če jo morda kdo SMATRA za svojo, lastniško mačko, kljub temu da je v resnici prostoživeča in za njo samooklicani "lastnik" sploh ne skrbi.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #73 : četrtek, 16.04.2009 : 13:15:42 »

Hvala za predlog, helena.

branka, na tvojem mestu bi stopila do tega gospoda in mu povedala, da boš poskrbela za sterilizacijo. Če sam potrebuje pomoč pri oskrbi, kje bo sposoben ob tej mački (ki je očitno tudi bolj ali manj prepuščena sama sebi) poskrbeti še za leglo, kaj šele PRIMERNO poskrbeti.  Sad

Glede sterilizacije visoko breje mačke pa se je žal potrebno odločiti - sterilizacija ali polna oskrba in oddaja celotnega legla v primerne domove. Ker vse skupaj pustiti, da se odvije, kot se pač bo, je v praksi samo prvi korak do popolne katastrofe  Lips Sealed

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #74 : četrtek, 16.04.2009 : 13:43:36 »

No evo, problemi so vsepovsod drugot, samo v tem ne, da stric ne bi privolil.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: zaplet po sterilizaciji ...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines