mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 03:16:32

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: potrebujem nasvet!!!!
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: potrebujem nasvet!!!!  (Prebrano 11124 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
katty
novinec
*
Sporočil: 4


« : sreda, 11.03.2009 : 18:57:59 »

lepo pozdravljeni!

Imam psa angleškega koker španjela starega leto in pol. Ko je bil mladiček, sem že opazila, da ne razlikuje med igro in draženjem, nekaj časa se je lepo igral, vendar je meje kmalu prestopil in začel sumljivo renčati. Na to nisem polagala preveč pozornosti, saj sem se tolažila, da je še mladiček in da se bo že umiril, ko bo zato čas. Nato je bilo nekaj časa vse vredu, s psi se je dobro razumel, nekega dne pa jih ni mogel več prebavljati, vedno je bil pobudnik za pretep oz. prvi je začel renčati na psa, nato pa se je njegovo obnašanje še bolj spremenilo: nekaj mesecev na začetku je bil pes na verigi in odmaknjen od vsakdanjega dogajanja okoli hiše (imamo namreč domače podjetje) in ni mogel videti strank. potem pa smo mu naredili velik boks z ograjo, ki je dovoljevala pregled okoliša in hiše, nedaleč imamo namreč še enega psa, ki je sicer odmaknjen vendar se lahko gledata. In kadar je on pes zalajal je moj takoj za njim potegnil. In zdaj po nekaj mesecih opažam, da se je moj pes zelo spremenil, postal je agresiven, laja na vsako stranko, laja in renči na domače, nikamor se več ne upam z njim. Nikoli ga nismo izzivali, ter vzpodbujali k agresivnosti, vedno smo ga razvajali. zato mi ni jasno od kod tak karakter:poznam namreč tudi starše od psa in ni nihče agresiven. Na sumu imam, da je postal takšen zaradi onega psa, ker je on pa res mišljen kot pes čuvaj in je tudi bolj agresiven. Kaj bi lahko storila, da bi to lahko mogoče še preprečila ali pa vsaj malo umilila. pričakujem tudi naraščaj pa me to še toliko bolj skrbi. Imam ga namreč zelo rada in si ne bi mogla predstavljati življenja brez njega. Lepo vas prosim, pomagajte mi s kakšnim nasvetom, vse bo dobrodošlo.
 
za odgovore se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #1 : sreda, 11.03.2009 : 19:58:42 »

Ko je bil mladiček, sem že opazila, da ne razlikuje med igro in draženjem, nekaj časa se je lepo igral, vendar je meje kmalu prestopil in začel sumljivo renčati. Na to nisem polagala preveč pozornosti, saj sem se tolažila, da je še mladiček in da se bo že umiril, ko bo zato čas.

Psa je treba začeti vzgajati kot mladiča. To, da si se tolažila s tem, da se bo že sam umiril, je zelo slaba tolažba - zdaj vidiš sama.
Imam občutek, da se s psom - kar se vzgoje tiče - niste veliko ukvarjali. Zgolj in izključno razvajanje psa pa prej škodi kot koristi (sicer pa mi ni popolnoma jasno, kakšno je to razvajanje, glede na to, da ste imeli kokeršpanjela najprej na verigi, zdaj pa v pesjaku Huh).



Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #2 : sreda, 11.03.2009 : 20:11:54 »

Čim prej v dobro pasjo šolo in začnite aktivno delat s psom. Pa naj ne sameva več v pesjaku. Čim več naj bo z vami.
Logiran
katty
novinec
*
Sporočil: 4


« Odgovor #3 : četrtek, 12.03.2009 : 07:31:05 »

vzgoja je bila dobra- nikoli ni hodil v šolo pa zna vse osnovne komande. psa pa prej nismo imeli možnosti imeti kje drugje kot pa na verigi: to ne pomeni da je trpel, saj je bila veriga dolga skoraj pet metrov, večino časa pa je bil tako noter v hiši zraven nas, le ponoči je šel tja. glede pasje šole je pa tako, da smo šolanje odlagali, češ da bomo šli ko bo malo odrastel, nato pa smo to idejo opustili. vem da je to naša krivda! na mene in na mojega ni hudoben, pa tudi na moje starše ne, le določene ljudi ne prebavlja, predvsem take ko jih še ni nikoli videl.
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #4 : četrtek, 12.03.2009 : 07:55:58 »

Ce pes pozna vse komande, to se ne pomeni, da je vzgojen. Odnos do drugih zivali, ljudi, psov, otrok, stvari, tega odnasanja sam od sebe ne more osvojit. Zato mu jih pa na pravilen nacin, z vzgojo, predstavi lastnik. Pes se mora nauciti od lastnika, pravilne in zazeljene komunikacije s svetom. Odnos in samo zivljenje s psom je potem veliko lepsi. Pes ni plisasta zival, ki jo postavis v kot in vsake toliko pobrises prah dol. Pes vas potrebuje, da ga usmerjate. Jaz sem prepricana, da to kar pocne vas kuza trenutno, da ga to ne osrecuje. Pomagajte mu to spremeniti. Vzgajati psa pomeni tudi po 1000x ponoviti kaksno stvar. Po petih ukazih ne bo osvojil tega, kar pricakujete. Postopoma in potrpezljivo. Pa v solo.
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #5 : četrtek, 12.03.2009 : 09:43:13 »

Napako ste storili že takoj na začetku. Vsak mladič med igro renči in grize in na lastniku (še prej, v leglu, pa na mami) je, da mu da vedet, kje je meja, ki je ne sme prestopit. Zadržan ugriz v igri je nekaj, kar se pes NAUČI in ne nekaj, kar podeduje.

Druga napaka je, da nimate pošlihtane hierarhije. Če bi pes vedel, da si ti alfa in ne on, ne bi imel potrebe tako divje branit svojega ozemlja, ker bi vedel, da ga braniš ti. Velja seveda za vse člane vaše družine. Pa tudi utišat ga je lažje, če si alfa (enostavno ga naučiš lajat na ukaz, nato ga naučiš ukaza "tiho", pa je).

Čestitke za naraščaj, ki ga pričakuješ (jaz tudi Wink). Še preden pa pride, pa uredite zadeve s hierarhijo, kajti tudi otrok bo moral biti od prvega dne NAD in ne POD psom na lestvici, če nočete težav.

Kako psu pokazati, kdo je alfa, je napisano že na veliko mestih, poišči (na kratko: vedno gre za človekom skozi vrata, hrana je od lastnika in pes je samo, ko lastnik to dovoli, igrače in kosti so lastnikove in jih lahko kadarkoli vzame - zamenja za priboljšek, najboljši (= običajno najvišji) sedež/ležišče je lastnikovo,...). Glede na to, da se vam kar mudi, pa vsekakor NUJNO pojdite v dobro pasjo šolo, ker boste tako naredili manj napak in bodo stvari šle veliko hitreje na bolje.

Obupat ni treba, vsakega, še tako starega psa se da vzgojiti, tudi če v začetku zastaviš vse tako narobe, kot ste vi, ampak reagirati je treba takoj in s kvalitetno vzgojo.

Lp, 5ra
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #6 : četrtek, 12.03.2009 : 13:07:14 »

Mislim da, vsaj po napisen sodeč, temu psu manjka predvsem socializacije in to, da je naučen komand pač ni socializacija. Zato še enkrat v dobro pasjo šolo z njim k kvalitetnemu inštruktorju, ki vam bo pomagal prebrodit te težave brez prisile in vas znal usmerjat tako, da ne boste naredili več škode kot koristi. Zelo dvomim, da boste sami kos tem težavam, ki mislim da bi znale predstavljat precejšen zalogaj tudi kakšnemu bolj podkovanemu vodniku.
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #7 : četrtek, 12.03.2009 : 13:07:55 »

Super, da ste sem prišli po nasvet, to je pohvalno. Pa kakšno knjigo ste prebrali ? Predlagam knjigo Težave s psom, meni je v nekaterih primerih res pomagala. Drugače pa, vi ste psa naučili, da je tak (se opravičujem, če se grdo sliši), in enako VI ga morate tudi odvaditi. Za šolo je še vedno čas, vpišite se čimprej. Pes najverjetneje tudi ni dobro socializiran, in ni pravilno vzgojen. Vzemite ga čimvečkrat k sebi v stanovanje, naj bo pri vas. Doslednost in vsakodnevno ukvarjanje z njim, pa bodo rezultati. Srečno!  Smiley
Logiran
Bea
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 158


« Odgovor #8 : četrtek, 12.03.2009 : 20:15:34 »

Ne bom opravičevala pasme, samo kar sem slišala o drugih kokeršpanjelih, so nagnjeni k "hudobnosti", kot jo ti imenuješ. Poznala sem jih osebno nekaj, ki so radi šavsali druge ljudi, če jim kaj ni bilo všeč, tudi gospodarje. Sama sem imela samo enega predstavnika te pasme, zato ne morem posploševati, ampak naš do ljudi ni bil zoprn (so že od malega prihajali različni ljudje, ki so ga božali - imeli smo obrt), pohvaljen je bil tudi pri veterinarki, ker je vedno vse pustil pogledati, samo tresel se je od strahu in bi se najraje skril v najtemnejši kot Roll Eyes. Samo, ker je morda verjetnost, da bo predstavnik te pasme zoprn in samosvoj, bi bilo dobro, da se resno zavzamete za prevzgojo, ker bodo težave samo večje. Kako to narediti, pa bi raje vprašala kakšnega, ki se na to bolje spozna (inštruktor, vzreditelj, itd.).
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 12.03.2009 : 21:18:33 »

Lepo prosim, da vsi, ki v tej temi pisete o koker španjelih, opredelite, ali gre v vasem navajanju za koker spanjela z rodovnikom ali kokerspanjela brez rodovnika.

Ne bom opravičevala pasme, samo kar sem slišala o drugih kokeršpanjelih, so nagnjeni k "hudobnosti", kot jo ti imenuješ. Poznala sem jih osebno nekaj, ki so radi šavsali druge ljudi, če jim kaj ni bilo všeč, tudi gospodarje.

Zelo, zelo neodgovorno pisanje.
Samo koker spanjeli z rodovniki so v resnici koker spanjeli. Vse ostalo so variacije in zaradi posplosevanja, da so pac koker spanjeli vsi psi z visecimi usesi, je pasma na slabem glasu. Pa v resnici ni s pasmo nic narobe. Narobe jo predstavljate vsi tisti, ki pisete o mesancih kot njenih predstavnikih. Zato so koker spanjeli na enem od najvisjih mest po ugrizih in napadih. V resnici pa toliko koker spanjelov pri nas sploh ni, kolikor naj bi menda bilo ugrizov, ki naj bi jih povzrocili predstavniki pasme.
Logiran

oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #10 : četrtek, 12.03.2009 : 22:25:10 »

.........in zaradi posplosevanja, da so pac koker spanjeli vsi psi z visecimi usesi,.....
olala, moja Pika je torej tud kokeršpanjelka!  Cheesy Jst trapa pa študiram in študiram in ponoč ne morem spat, premišljujem s kom neki je (z)mešana....Pa ni, evo - ma viseča ušesa, torej je kokeršpanjelka! Cheesy

ej HECAM se  Grin, da ne bo kdo mislil, da jst tole resno tamle zgoraj. Je pa res smešno (no, zna bit tudi žalostno, ane), kaj vse lahko pride iz nekega posploševanja. Mešanec je mešanec in po moje nikoli ne moreš zagotovo vedet, s kom je zmešan. A je sploh važno? btw, ni mi treba odgovarjat - vprašanje je zgolj retorično. Smiley
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 12.03.2009 : 22:43:34 »

Gre predvsem za to, da koker spanjeli ne smejo biti napadalni in naj bi se taki psi izlocali iz vzreje. Vec o pasmi lahko napiseta alenka ali koker ali pac kdo, ki se na pasmo dobro spozna. Da se po Sloveniji seta mali milijon "kokerspanjelov" brez rodovnika pa ni nobena skrivnost, kot tudi ne, da je zato, ker so kao vsi "kao tapravi", pasma silno na slabem glasu ravno po napadalnosti, kar pa nikakor ni znacilnost pasme in se jo tako ne sme predstavljati. Se manj kot "hudobno".

Lahko pa je seveda tudi pravi koker spanjel zafuran v vzgoji in socializaciji in kot tak napada vse zivo, kar vidi, vendar to ni znacilnost pasme in jaz se nisem oglasila zaradi problema, ki ga ima katty s svojim psom, ker pojma nimam, ali je res koker ali ne, temvec na nadaljna pisanja o kokrih na splosno. To pac tu na taksen nacin ne more ostati napisano brez odgovora.
Logiran

Bea
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 158


« Odgovor #12 : petek, 13.03.2009 : 07:04:28 »

Lepo prosim, da vsi, ki v tej temi pisete o koker španjelih, opredelite, ali gre v vasem navajanju za koker spanjela z rodovnikom ali kokerspanjela brez rodovnika.


Hvala, Jana, da si me opozorila na to. Res sem preveč poplošeno vse skupaj napisala. Se opravičujem. Te moje izkušnje z drugimi psi, ki sem jih imenovala kokeršpanjeli, so stare že kar nekaj let in nimam podatkov o rodovnikih. Edino za mojega lahko potrdim, da ga je imel.
Logiran
sessa
rad pišem
****
Sporočil: 447


« Odgovor #13 : sobota, 14.03.2009 : 18:04:18 »

pes-veni-sam...še kakšen nasvet?
Logiran
bonzi
novinec
*
Sporočil: 2


« Odgovor #14 : petek, 19.06.2009 : 12:51:05 »

lepo pozdravljeni!

Imam psa angleškega koker španjela starega leto in pol. Ko je bil mladiček, sem že opazila, da ne razlikuje med igro in draženjem, nekaj časa se je lepo igral, vendar je meje kmalu prestopil in začel sumljivo renčati. Na to nisem polagala preveč pozornosti, saj sem se tolažila, da je še mladiček in da se bo že umiril, ko bo zato čas. Nato je bilo nekaj časa vse vredu, s psi se je dobro razumel, nekega dne pa jih ni mogel več prebavljati, vedno je bil pobudnik za pretep oz. prvi je začel renčati na psa, nato pa se je njegovo obnašanje še bolj spremenilo: nekaj mesecev na začetku je bil pes na verigi in odmaknjen od vsakdanjega dogajanja okoli hiše (imamo namreč domače podjetje) in ni mogel videti strank. potem pa smo mu naredili velik boks z ograjo, ki je dovoljevala pregled okoliša in hiše, nedaleč imamo namreč še enega psa, ki je sicer odmaknjen vendar se lahko gledata. In kadar je on pes zalajal je moj takoj za njim potegnil. In zdaj po nekaj mesecih opažam, da se je moj pes zelo spremenil, postal je agresiven, laja na vsako stranko, laja in renči na domače, nikamor se več ne upam z njim. Nikoli ga nismo izzivali, ter vzpodbujali k agresivnosti, vedno smo ga razvajali. zato mi ni jasno od kod tak karakter:poznam namreč tudi starše od psa in ni nihče agresiven. Na sumu imam, da je postal takšen zaradi onega psa, ker je on pa res mišljen kot pes čuvaj in je tudi bolj agresiven. Kaj bi lahko storila, da bi to lahko mogoče še preprečila ali pa vsaj malo umilila. pričakujem tudi naraščaj pa me to še toliko bolj skrbi. Imam ga namreč zelo rada in si ne bi mogla predstavljati življenja brez njega. Lepo vas prosim, pomagajte mi s kakšnim nasvetom, vse bo dobrodošlo.
 
za odgovore se vam že vnaprej najlepše zahvaljujem!

Pozdravljena,


tudi sama imam angleškega koker španjela. Žal mi je da toliko napadov nate če sama nisi vedela da se zadeva lahko zelo stopnjuje.
Že sama pasma španjelov je zelo trmasta in samosvoja. Vendar ti predlagam, da ga ne držiš v pesjaku saj to so pasme ki so izključno namenjene hišnemu bivanju.
Osamljen koker španjel na ta način išče pozornost.
Kar se tiče agresije ti moram žal sporočiti da je to v krvi vsakega španjela. Predlagam ti da mu resno daš vedeti da tako ne bo šlo. Ostro in ukazovalno je najbolje. Naj ve da ni glavni. Večinoma je to pri teh pasmah zelo pomembno.
Moj mali je seveda parkrat probal dotične zadeve, vendar ker vem kako pasmo imam sem se res odločila za individualne ure v pasji šoli. Priznam da cenovno ni ugodno je pa hudo potrebno.
Rada pa bi razumela ta forum, kajti poznam veliko pasjih privržencev, in ne razumem kaj se je zgodilo z pomagajmo si in ne obsojajmo napak, delamo jih vsi.
Torej če imaš možnost ga resnično imej poleg sebe, na kratki vrvici in ob vsakem najmanjšem probavanju izsiljevanja se spusti na njegov nivo in mu daj vedeti da je to narobe.
Verjemi, vsaka stvar rabi čas, tudi tvoj mali kuža je nekje v sebi pravi zakladek, so zahtevna pasma vendar zelo ljubeča, zato daj mu možnost da se ti pokaže v tej luči.
In če imaš le čas ter finančne sposobnosti ga pelji v šolo.
Mislim pa da je na tem forumu veliko poznavalcev ki ti lahko dajo nasvet tudi po internetu.
Želim ti veliko sreče.

L.p. Bonzi
Logiran
alenka
midi
***
Sporočil: 133


« Odgovor #15 : petek, 19.06.2009 : 21:15:16 »

Tokrat pa ne morem več mimo tega.
"Pasma španjelov" niti slučajno ni trmasta in samosvoja. Ker jih sama vzrejam in živim z njimi, lahko to mirno trdim. Da pa imajo agresivnost v sebi, je pa prav neverjetna žalitev teh izjemno nežnih in človeku privrženih psov!
Kot je že Jana omenila, so vzrejni pregledi zelo strogi do psov/psic, ki bi kazali agresivno vedenje in praviloma bo tak pes/psica dobil vzrejno prepoved (seveda pa se slovenski šteparji mirno požvižgajo na vse to in še naprej producirajo mešance in lahko samo sanjajo o tem, da bodo le-ti imeli  pravi španjelski karakter).
Naslednja stvar, ki me je razjezila, pa je popolnoma napačen nasvet o vzgoji angleškega koker španjela. Lepo vas prosim - ostro in ukazovalno! - to je vendar pes, za katerega se je že zdavnaj, ko to še ni bila splošna navada pasjih šol vedelo, da je z njim potrebno delati nežno in " z veliko ljubezni, brez ponižujočih kazni in udarcev, ker so to občutljivi in čustveni psi" (G. Pugnetti, Vse o psih, 213, DZS 1983). Ne razumem zakaj bi ga morali voditi s seboj  na kratki vrvici? Kaj mislite z izsiljevanjem?
Morda ne bi bilo slabo, če bi si še kaj prebrali tudi v opisu pasme. Ugotovili bi, da je španjel radoveden in da želi biti vedno v bližini svojih gospodarjev, da rad prosjači za hrano - če smo mu to dovoljevali, ko je bil majhen - je to izsiljevanje? Ker je radoveden, ga na sprehodu vse zanima, vse bi rad prevohal - naj bo zato na kratki  vrvici? Dandanašnji vendar znamo bolje!
Vsi mi, ki svoje španjele razstavljamo, smo jih brez kakršnekoli prisile navadili na hojo z nami, tek, poziranje pred sodnikom in vse ostalo kar je potrebno.
Zdi se mi pa logično, da postane agresiven vsak pes, ki se zaradi nemogočih okoliščin (privezovanje na verigo!!!, velike osamljenosti, več zategov z ovratnico kot pa ljubezni), počuti odrinjenega iz svojega krdela. Poleg tega, če so psi iz šteparskih legel, so praviloma popolnoma nesocializirani, ker od malega živijo v različnih garažah ipd., z njimi se pa nihče ne ukvarja.

Vse, ki imate slabo mišljenje o koker španjeli vabim, da me obiščete in si jih ogledate v živo. Obljubljam, da boste domov prišli nepogrizeni, verjetno pa slinasti od poljubčkov.

Alenka - Tamalanna
Logiran
alenka
midi
***
Sporočil: 133


« Odgovor #16 : sobota, 20.06.2009 : 12:03:01 »

Danes dežuje in naš pasji piknik je odpadel, pa se mi bolj kot navadno ljubi sedeti pred računalnikom...

Rada bi vse, ki razmišljate o vzgoji in ne morete iz standardnih okvirov (alpha pes, dominanca, ipd.) opozorila na ponovno več kot odličen članek v zadnji št. Kinologa, v katerem naša priznana strokovnjakinja Metoda Mikuž Bačkovič (šola Švrk) piše prav o tem - o novih spoznanjih v odnosu človek-pes. Bom citirala samo en stavek, da vam spodbudim radovednost: " Če ljudje vztrajajo in zagovarjajo teorijo o dominanci, se morda ne bodo nikoli naučili razumeti psa kot živalsko vrsto ter jim, v okviru možnosti, pustiti življenje, kjer se najbolje počutijo."
Preberite - ne bo vam žal!

Tako ali tako je moje mnenje, da odgovorno lastništvo psa vključuje tudi vseživljensko izobraževanje - pred nakupom, po tem ko je mladič prišel v naš dom ter ves čas, dokler ga imamo. Samo tako bomo sposobni slediti novim spoznanjem, ki bodo naše življenje s psom naredila prijetno, ne pa da je vir stresa za oba udeleženca.

Alenka
Logiran
alenka
midi
***
Sporočil: 133


« Odgovor #17 : sobota, 20.06.2009 : 20:21:49 »

 sram
Se oproščam - M.M. Bračkovič, seveda.
(joj, pa te tipkovnice... Wink)

Alenka
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: potrebujem nasvet!!!!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines