mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 22:15:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Iščem Psičko Lisičko  (Prebrano 28551 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #30 : sreda, 01.04.2009 : 09:54:05 »

pridna, poglej Lanabeline poste, meni so namreč zelo všečni, sploh pa poučni, in nikoli ne uporablja nekih nepotrebnih smeškov, da nekaj pove. Iz tega razloga sem napisala, da rada, ampak res rada berem njene poste. Sploh se ni v bistvu nanašalo na to debato, mislila sem napisati, da mi je na splošno njeno pisanje všeč. Jaz se v pasme in križance/mešance res prav nič ne razumem.  Smiley
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #31 : sreda, 01.04.2009 : 09:59:27 »

 Smiley
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #32 : sreda, 01.04.2009 : 10:22:08 »

V tisti lisički ni niti pikice finskega špica, šiperke ali šibe. Teh psov pri nas ni nikoli bilo), zdaj so kvečjemu  posamezni primerki - in temu primerno ni njihovih mešancev. In ti psi imajo POVSEM drugačen značaj, čeprav so na videz rahlo podobni (v tem da sta dva od njih kratkodlaka špica, tretji pa z vsem skupaj sploh nič nima) So pa nekoč bili nemški špici - tam nekje pred drugo svetovno vojno. Ti naši bi bili lahko njihovi daljni in večkrat premešani potomci. Lahko pa da so še starejši in so bili podobni psi tu od pamtiveka. Vsekakor so imeli skoraj natančno take pse že moji prastarši. Nekaj jih je celo ovekovečenih na naših muzejsko starih fotografijah.

Če bi hoteli razpravljati o pasmah in njihovem nastanku bi lahko odprli ne novo temo ampak kar nov forum. Pa najprej bi se bilo treba naučiti nekih osnovnih pojmov in definicij, ne pa pomešati jabolk in krompirja samo zato, ker je to trenutno moderno. Nerodovniški psi so mešanci, zato ker se je zdelo enim to všečno,  drugi so začeli ponavljati kot papige. In ko enkrat eno stvar ponavlja dovolj ljudi postane resnica. Ja pa res....

Vixen: kaj je križanec je stvar definicije in ne tvojega (ali mojega)  strinjanja ali nestrinjanja. Je pa res v praksi obe skupini težko ločevati. In večinoma niti ni potrebe, da bi jih ločevali. Načeloma pa imajo križanci znane prednike (vseeno ali so zapisani ali ne). In vasi pri nas pa res niso bile nikoli zaprte in izolirane. Je pa res, da si zdaj prav vsak lahko privošči psa kakršnega si ravno zamisli in tuje je vedno bolj imenitno kot domače.

Pridna: na žalost je zelo pogosto dobrobit posameznika v diametralnem nasprotju z dobrobitjo vrste (pasme, populacije...). Verjetno je najbolj smiselno iskati kompromise med obojim. Meni recimo so pasme in tudi tipi, ki niso ravno pasme, zelo pomembne. To ne pomeni, da mi je za posameznike vseeno. ampak takih, ki delate za dobrobit posameznikov in mogoče kvečjemu še za kakšno točno izbrano pasmo je dovolj. Zato poudarim tisto drugo, redkeje zapisano plat. In me prav boli če se s tem nihče ne strinja.

In OK. Mogoče je histerija res malo prehud pojem. Zaenkrat .

Zato, da nek lokalni tip psa postane uradno priznana pasma je potrebno precej več kot dobra volja posameznika ali celo večje skupine zainteresiranih posameznikov. Če nimajo med seboj kakšnega dovolj vplivnega bogataša seveda. Naši "špici" nikoli ne bodo postali pasma. So preveč navadni in neugledni, da bili v nacionalnem interesu - kot kraševec recimo, pa še pri temu je šlo za las. Zaradi tega pa lokalni tipi psov niso ničvredni. Nasprotno. Mogoče bodo postali še kako pomembni v prihodnosti, ko se bodo hiperselekcionirane pasme znašle v luknji brez izhoda. Prav žalostno bi bilo, če bi nekoč ugotovili, da nimamo na izbiro nič več drugega kot nekaj pasem in njihove križance.




Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #33 : sreda, 01.04.2009 : 10:45:55 »

Pridna: na žalost je zelo pogosto dobrobit posameznika v diametralnem nasprotju z dobrobitjo vrste (pasme, populacije...). Verjetno je najbolj smiselno iskati kompromise med obojim. Meni recimo so pasme in tudi tipi, ki niso ravno pasme, zelo pomembne. To ne pomeni, da mi je za posameznike vseeno. ampak takih, ki delate za dobrobit posameznikov in mogoče kvečjemu še za kakšno točno izbrano pasmo je dovolj. Zato poudarim tisto drugo, redkeje zapisano plat. In me prav boli če se s tem nihče ne strinja.

Zakaj?

Prav žalostno bi bilo, če bi nekoč ugotovili, da nimamo na izbiro nič več drugega kot nekaj pasem in njihove križance.

Res ne razumem - v kaksnem primeru bi do tega prislo? Dokler imamo prosto zivece pse, imamo vse kaj drugega kot strogo krizance (pa definicija krizanca in mesanca po SSKJ ni ravno to, kar ti razlagas, ce se gremo ze definicije po dolocenem/dogovojenem/ustaljenem pojmu - kako se uporablja v praksi je nekaj drugega).

Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Oxer
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 917


« Odgovor #34 : sreda, 01.04.2009 : 10:59:05 »

Prav žalostno bi bilo, če bi nekoč ugotovili, da nimamo na izbiro nič več drugega kot nekaj pasem in njihove križance.
Jaz pa mislim, da se to ne more zgoditi. Mislim, da preveč razmišljaš v tej smeri. To je že ekstrem.
Čisto realno poglej, ali lahko uspe neki družbi, ki si želi prevlado z rodovniškimi psmi prepričat ostalo množico? Moj odgovor je ne. Iz takšnih in drugačnih razlogov se to ne da dosečt, pa če si nekateri še tako želijo.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #35 : sreda, 01.04.2009 : 11:15:05 »

Citat
Zakaj?

Ja tebi pa tega menda ni treba ravno razlagati. Ali pač? Kdor ne razume naj prouči populacijsko genetiko.

Citat
Dokler imamo prosto zivece pse,

Poudarek je na DOKLER. In tako uradno jih niti ne bi smelo več biti.

In Oxer: ne bodi tako zelo prepričan. Ne, rodovniški ne bodo prevladali, tega se res ni treba bati. Pač pa že skoraj prevladujejo nerodovniški (ki kljub temu da so ponavadi slabi predstavniki pasme vseeno niso mešanci, imajo vse težave ki so značilne za njihovo pasmo pa še kakšno za povrh in so zapovrh povsem neuporabni za "obnovo" pasme, kot bi si nekateri njihovi lastniki radi predstavljali) in njihovi križanci (ali mešanci, odvisno od tega za kakšno definicijo se zmenimo).

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #36 : sreda, 01.04.2009 : 11:32:39 »

Kaj je prostoziveci pes oz. kaj so prostoziveci psi-definicija.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #37 : sreda, 01.04.2009 : 11:36:34 »

Ja tebi pa tega menda ni treba ravno razlagati. Ali pač? Kdor ne razume naj prouči populacijsko genetiko.

Populacijske genetike mi ni treba razlagat. Vseeno pa ne vem, zakaj so ti pasme ali širitev/večanje števila pasem pomembne.

Torej, če sem prav razumela, smatraš pasme psov kot pomemben dejavnik v genetski variabilnosti vrste domači pes? Hm, zanimivo. Ker namreč - izkušnje/opažanja prosto živečih psov so pokazala, da se v zelo kratkem času (torej tistih "nekaj generacij") oblika psa ustali na obliki šakala/volka/ovčarja/huskyja.

Ali drugače - ne vidim, kako bi lahko določena (umetno ustvarjena) pasma (v glavi imam recimo buldoga) pripomogla k boljši genetski zasnovi vrste domači pes v smislu prilagajanja razmeram v okolju.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #38 : sreda, 01.04.2009 : 11:40:00 »

Definicije v slo jeziku ni. Pač enako kot prosto živeče mačke.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #39 : sreda, 01.04.2009 : 11:44:19 »

Huh Saj ne govorim o SSKJ definiciji, ampak o definiciji kaj je prostoziveci pes.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #40 : sreda, 01.04.2009 : 12:03:50 »

V slovenskem jeziku ni opredeljen prosto živeča pes/mačka. Nisem omenjala SSKJ. Prosto živeč v smislu, da se populacije, ki se razmnožujejo in živijo brez človekovega nadzora/pomoči.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #41 : sreda, 01.04.2009 : 12:04:18 »

Prostoživeči pes je zame pes, ki nima lastnika in živi na ulici.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #42 : sreda, 01.04.2009 : 12:06:52 »

Pridna, se delas da ne razumes kaj me zanima ali ti dejansko ni jasno?

branka, hvala.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #43 : sreda, 01.04.2009 : 12:12:56 »

Dejansko mi ni jasno kaj imajo pasme veze s populacijsko genetiko kot pomembnostjo za obstoj vrste kot take (razen lepote in uporabnosti za človeka).
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #44 : sreda, 01.04.2009 : 12:17:15 »

Ne pisem o tem, zanima me samo definicija prostozivecega psa (jih je namrec kar nekaj, pa me zanima kaj si ljudje pod tem pojmom predstavljate).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines