mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 23:25:31

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Iščem Psičko Lisičko  (Prebrano 28552 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #45 : sreda, 01.04.2009 : 12:21:13 »

V slovenskem jeziku ni opredeljen prosto živeča pes/mačka. Nisem omenjala SSKJ. Prosto živeč v smislu, da se populacije, ki se razmnožujejo in živijo brez človekovega nadzora/pomoči.

Torej vrsta domačega psa - živi brez človeka. A zdej je ok razloženo?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #46 : sreda, 01.04.2009 : 12:23:55 »

Brez cloveka-nima lastnik ali brez cloveka v smislu, da mu clovek neposredno ne predstavlja vira hrane in zavetja?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #47 : sreda, 01.04.2009 : 12:53:35 »

Citat
. Ker namreč - izkušnje/opažanja prosto živečih psov so pokazala, da se v zelo kratkem času (torej tistih "nekaj generacij") oblika psa ustali na obliki šakala/volka/ovčarja/huskyja.

ne govorim o prostoživečih psih (s tem mislim na pse, ki se preživljajo in razmnožujejo brez direktnega vpletanja človeka). In tudi v tem primeru NIKAKOR ne dobiš nič kaj zelo podobnega huskiju, volku, ovčarju. Dobiš nekaj podobnega dingu (zame to ni huski - volk-ovčar), ali nekaj podobnega pariji (še manj huski-ovčar-volk) ali pa kaj čisto posebnega kar nikamor ne paše (perujski goli, novogvinejski pojoči......)

Citat
Torej, če sem prav razumela, smatraš pasme psov kot pomemben dejavnik v genetski variabilnosti vrste domači pes?

 Ne razumeš ravno čisto prav


Citat
Ali drugače - ne vidim, kako bi lahko določena (umetno ustvarjena) pasma (v glavi imam recimo buldoga) pripomogla k boljši genetski zasnovi vrste domači pes v smislu prilagajanja razmeram v okolju.

Kaj ne govorim ves čas o psih, ki niso pasemski in niso direktni potomci križanja čistopasemskih med seboj? Kaj ne govorim o tipih, ki so se ustalili v določenem okolju, sicer ne čisto brez selekcije s strani človeka, vendar niso plod neke stroge načrtne selekcije? Če pravim, da so potencial za novo pasmo, ne pravim, da bi morali tako pasmo tudi dejansko narediti. trdim pa, da jih je prekleto škoda, če izginejo. Vsakega posebej izmed mnogih tisočev.


Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #48 : sreda, 01.04.2009 : 14:43:34 »

Kaj pa so dingi, če ne volko-liki divji psi? Govorila sem o zunanjih značilnostih. Kakšna pa je razlika recimo med dingom in španskim volkom? Ne ekološka in etološka, pač pa fizična.

Ne razumeš ravno čisto prav

Zato te pa sprašujem.

Kaj ne govorim ves čas o psih, ki niso pasemski in niso direktni potomci križanja čistopasemskih med seboj? Kaj ne govorim o tipih, ki so se ustalili v določenem okolju, sicer ne čisto brez selekcije s strani človeka, vendar niso plod neke stroge načrtne selekcije? Če pravim, da so potencial za novo pasmo, ne pravim, da bi morali tako pasmo tudi dejansko narediti. trdim pa, da jih je prekleto škoda, če izginejo. Vsakega posebej izmed mnogih tisočev.

No, tega ne razumem - zakaj jih je škoda (če pač ne kot enovitih/enkratnih/neponovljivih posameznikov in ne za genetsko raznolikost). Nisem želela od tebe znanstvenih izsledkov, ampak tvoje mnenje/mišljenje - zakaj se ti zdi, da jih je škoda.

Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #49 : sreda, 01.04.2009 : 17:49:51 »

hm zakaj pa res ne?Smiley lahko par hitrih razlogov. Bom pa vseeno prečital malo na to temo.

Mimogrede; mi je mogoče malo odvratno, da nasplošno uporabljamo glagol kupiti pri iskanju ljubljenčkov, ampak ok... zame načeloma nima veze od kod prihaja pes, če ima le lastnosti (vizuelne in karakterne), ki jih želim na živali, lahko zarad mene prileti tut na visolski ladji.


Zakaj ne kupovati na bolhi ali cem podobnem? Nisem proti kupovanju na bolhi (ali cem podobnem Smiley), sem pa zelo proti kupovanju mesancev na bolhi ali cem podobnem (pa nisem vzreditelj nobene pasme). Ker isces namrec mesanca. Niso vsi oglasi slabi, so pa nekateri. Sploh tisti, kateri ponujajo nastepane pse ali preprodajane pse ali karkoli med tem ali v zvezi s tem.

Pri tem nima veliko veze, da je tebi vseeno od kje prihaja pes - ker moras vedeti od kje prihaja, pa se  zelis ali ne, ce hoces ali, ce ti je vazno ali ne. Nekdo, ki se mu ne da sterilizirati svoje psice (in stem krsi zakon) ter letno proizvaja mladice brez rodovnika(=mesanec) ter ponuja nekaj "kvazi pasmeskega" na bolhi za 30 eur je krsitelj zakona in stepar. In tvoj denar gre ob nakupu psa v njegove roke, pa verjemi da ne v dobro psa. Da ne omenjam preprodajalcev, ki uvazajo pse iz "puppy mill-ov", kjer psice pocrkajo kot najvecji gnoj na tej nasi zelnji, poleg pa se polovica mladicev.

Zate NE kupuj ne-rodovniskega psa. Nikakor ne, ker ne bos psu ne katerikoli drugi zivali naredil nobene usluge. Zakaj kupovati rodovniskega imas na tem forumu nekaj tem. Zakaj ne podpirat steparije, krsenja zakona in preprodaje, je tudi nekaj tem na voljo.


Ta tema se je razvila v smeri, ki ne spadajo sem (v to temo). Ker "kinologija", genetika in o vsem kar se pise ne spada sem, sploh pa ne namigovanje (namereno ali ne) uporabiku na forumu, da naj kupi mesanca ni sprejemljivo. Vsaj meni ni. Kot ce ni jaz recimo odprla temo in vprasala, zakaj je bolje kupiti rodovniskega psa in bi se oglasilo ne kup pametnih, ki bi razlagalo, da vzreja rodovniskih psov histerija (samo primer). Upam, da bos uspel iz vsega tega izlusciti nek pameten point, torej mimo vseh "kinoloskih, bioloskih, genetskih" in ne vem se kaksnih debat. NE kupuj mesanca pa je bil moj point  Wink

In kakor so ti nekateri ze napisali - ne pricakuje, da bos pes enak po karakterju kot vas prejsni pes. Lahko da bo popolno nasprotje, zato mora bit odlocanje za zival odgovorno na vseh ravneh (ze pri tem, da se vprasas ali imam sploh cas/finance in drugo za zival).

Lepo bodi,

Maja
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #50 : sreda, 01.04.2009 : 17:50:51 »

Ps. temo si odprl pod "nakup psa", zato tulim, da ne kupovati mesanca Wink

Lp, Maja
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #51 : sreda, 01.04.2009 : 19:16:03 »

pridna, poglej Lanabeline poste, meni so namreč zelo všečni, sploh pa poučni, in nikoli ne uporablja nekih nepotrebnih smeškov, da nekaj pove. Iz tega razloga sem napisala, da rada, ampak res rada berem njene poste. Sploh se ni v bistvu nanašalo na to debato, mislila sem napisati, da mi je na splošno njeno pisanje všeč. Jaz se v pasme in križance/mešance res prav nič ne razumem.  Smiley

Da ne bo pomote, jaz se v tej temi večinoma strinjam z Lanabelo. Se pravi, kara zadeva "t. i." histerije glede mešancev. Nisem pa prepričana, da imava enake razloge. Mi je pa zabavno brati, s kakšno resnostjo ste jo nekateri napadli. 
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #52 : sreda, 01.04.2009 : 19:42:39 »

Je kaksen poseben razlog, da vedno ob debatah pisete o "napadih"? Ko se nekdo ne strinja z vami "iz oci v oci", ali temu tudi recete, da vas napada? Ce je tako, kako pa potem sploh uspete s kom govoriti, ce so okrog vas sami napadalci?

Ocitno imate nekateri hud komunikacijski problem - vsak, ki ima nasprotno ali vsaj za odtenek drugacno mnenje od vasega, je agresor. Se ne cudim, da je toliko bojisc vsepovsod in da so ljudje v vsakdanjem zivljenju tako naperjeni drug proti drugemu, predvsem pa nezadovoljni z vsem, kar jih obdaja - tudi z mnenji drugih, ki jih v resnici neposredno ne zadevajo.
Logiran

jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #53 : sreda, 01.04.2009 : 20:36:51 »

Je kaksen poseben razlog, da vedno ob debatah pisete o "napadih"? Ko se nekdo ne strinja z vami "iz oci v oci", ali temu tudi recete, da vas napada? Ce je tako, kako pa potem sploh uspete s kom govoriti, ce so okrog vas sami napadalci?

Ocitno imate nekateri hud komunikacijski problem - vsak, ki ima nasprotno ali vsaj za odtenek drugacno mnenje od vasega, je agresor. Se ne cudim, da je toliko bojisc vsepovsod in da so ljudje v vsakdanjem zivljenju tako naperjeni drug proti drugemu, predvsem pa nezadovoljni z vsem, kar jih obdaja - tudi z mnenji drugih, ki jih v resnici neposredno ne zadevajo.


Sicer se mi ne da razpravljati o tej temi, a ker se že nanaša na glagol, ki sem ga jaz uporabila, odgovarjam zgolj v alinejah.
1. v redu, lahko bi napisala "napadli" v narekovaju
2. po drugi strani odgovori "pridne" niso bili ravno na neki super konstruktivni ravni
3. s tem jaz sicer nimam nobenega problema, ker mi je takšna razprava všeč (tudi odgovori pridne, da ne bo pomote) in tudi sama večkrat pišem na ta način
4. nimam nobenega komunikacijskega problema, ampak so mi argumentirane razprave všeč
5. očitno pa imate eni poseben dar, da na osnovi nekaj besed sklepate, da imao drugi ljudje takšne in drugačne probleme in da niso zadovoljni s svojim življenjem
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #54 : sreda, 01.04.2009 : 20:40:05 »

Hehe fenderik, a ti je sedaj kaj bolj jasno, kako in kaj?
(Ps: šteparije pa res ne podpiraj - vemi brezdomčka ali pa psa z rodovnikom, samo pozanimaj se prej o vseh mogočih lastnostih pasme, oz. karakterju mešanca in ne kupuj po videzu).
Pa srečno Smiley
Logiran
tarcika
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #55 : sreda, 01.04.2009 : 22:39:36 »

Fenderik, če boste brskali med pasmami za kako, ki bi bila vizualno podobna vaši prejšnji psički (enake več nikoli ne bo), pobrskajte še za skandinavskimi ovčarskimi psi oziroma špici (islandski ovčar je vizualno tudi podoben vaši, prav lušni so tudi švedski ovčji špici). Bi bilo seveda za tega psa verjetno kar v Skandinavijo iti.
"Skandinavske" ovčarske pasme spadajo v 5. FCI skupino in sicer v podskupino Nordijski ovčarski psi in psi čuvaji.

V tej podskupini so naslednje pasme:
Islandhund (Islandski ovčar)
Lapinkoira   (Finski laponski pes)
Lapinporokoira  (Laponski ovčarski pes)
Schwedischer Lapphund  (Švedski laponski pes)
Norwegischer Buhund (Norveški buhund)
Västgötaspets (Švedski ovčji špic)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #56 : četrtek, 02.04.2009 : 10:37:40 »

No takole. Najprej: Hvala, ne čutim se napadene. Samo nekateri znajo debatirati in spodbijati mnenje s katerim se ne strinjajo z argumenti, drugi se bodo pa morali tega šele naučiti (če se ne bodo, ne bodo škodovali meni ampak sami sebi).

Citat
Kakšna pa je razlika recimo med dingom in španskim volkom? Ne ekološka in etološka, pač pa fizična.

Imam  občutek, da se tako rahlo hočeš norčevati iz mene. Poznaš razlike med volkom in psom (ekološke, etološke, fiziološke in fizične). Kdor jih ne pozna, si jih gre lahko pogledat v wikipedijo. Iberski volk nima  nobene dodane  lastnosti psa  in dingo ni pridobil nazaj nobene lastnosti volka. Nimata potlačenih gobcev in nista kratkonoga (bi se težko preživljala z lovom če bi bila), oba imata pokonci ušesa - potem se pa počasi neha. Barva je podobna samo na prvi zelo od daleč pogled, dlaka je kratka a različne kvalitete, v anatomske razlike ne bi lezla, verjetno se da dobiti primerno literaturo, če koga res močno zanima....Tisti prostoživeči psi, ki se preživljajo z lovljenjem glodalcev, smetarjenjem in/ali krajo in fehtačenjem so še veliko manj "volkoliki". Kaj bo nastalo po nekaj generacijah prostega življenja je odvisno od tega, kaj smo imeli na začetku. (v večini poskusov, ki so jih naredili na to temo so bili na začetku med drugim volkovi in  nemški ovčarji). Pa seveda od tega, kaj se v določenem okolju obnese in kaj ne.

Citat
Nisem želela od tebe znanstvenih izsledkov, ampak tvoje mnenje/mišljenje - zakaj se ti zdi, da jih je škoda.

Jej, na to je pa res težko odgovoriti. Če raznolikost (nikakor ne samo genetska ampak tudi recimo kulturna) in podobne racionalne razlage ne zadoščajo, potem pridemo na področje čustev.  Zakaj se mi zdi škoda, če izgine pasma ali lokalni tip - kaj pa vem sem pač take sorte. Ne vem, zakaj še danes nisem prebolela neke mačje pasme, ki se je po mnenju strokovnjakov samo močno izboljšala, po mojem mnenju pa je bila uničena. Pojma nimam, zakaj mi je bilo enkrat  žal za neko domorodsko pasjo pasmo, ki je izginila skupaj s svojimi  lastniki. Pa si nisem zapomnila niti imena ljudstva niti imena pasme, pa še videla jo nisem nikoli. Čisto neracionalno. Verjetno bi psihoanalitik lahko našel vzrok ali pa bi s hipnozo odkrili kakšno pozabljeno travmo v otroštvu. Zakaj me zanimajo pasme? Zakaj me recimo krdelo bolj zanima kot posamezen pes? Zakaj imam raje  sociologijo kot psihologijo (oz sociobiologijo v primerjavi z etologijo)? Tako pač je. Lahko bi seveda odgovorila tudi s protivprašanjem....

Citat
Zate NE kupuj ne-rodovniskega psa. Nikakor ne, ker ne bos psu ne katerikoli drugi zivali naredil nobene usluge. Zakaj kupovati rodovniskega imas na tem forumu nekaj tem. Zakaj ne podpirat steparije, krsenja zakona in preprodaje, je tudi nekaj tem na voljo.
Citat

Kaj pa ima nakup mešanca s tem? Če koga moti besedica nakup: večino mešancev dobiš zastonj ali za minimalne stroške ki jih je imel rejec (ne bom napisala vzreditelj, da se ne boste po nepotrebnem dodatno razburili). Mi pa osebno ni noben problem plačati za mešanca poštene vsote, če je le ta tisto, kar si želim. In se ne prodaja pod napačno "deklaracijo". Goljufanje s "čistokrvnimi" je druga pesem.

Mešanca, kakršne je bila lisička med pasmami ne bo našel. Skandinavski in azijski špici, ki so bili omenjeni kot primerni so podobni samo na hitro, na zunaj po sliki. Imajo pa zelo specifične lastnosti: eni so za lov na lose in medvede, drugi so za pašo...izjemno zanimivi psi, vendar karakterno kilometre daleč od iskanega. Oh, z eno od teh pasem, ki je lisički še najbolj podobna na zunaj v njeni domovini vsako leto prirejajo tekmovanje. Velecenjeni zmagovalec dobi naziv "Kralj lajanja". Baje so v tej disciplini neprekosljivi. In krasni za lov.

Vse omenjene pasme so za poznavalce. Jih je treba videti v živo in se "zaljubiti" vanje  - v take kot so. Niso nadomestek za "vaškega špička" (velja tudi obratno seveda).
In kako priti do podobnega mešančka? Pogledati po zavetiščih, pogledati po oglasnikih, še bolje dati notri svoj oglas....In pri mešancih je veliko "varnejši" nakup malce starejšega, ker lahko oceniš tako zunanjost kot karakter.
Ko so mene zanimali kakšni tipi mešancev (za pogledat, ne za imeti) sem hodila gledat cepljenja psov na terenu.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #57 : četrtek, 02.04.2009 : 11:17:42 »

2. po drugi strani odgovori "pridne" niso bili ravno na neki super konstruktivni ravni

A resujemo kak problem? Akcija-reakcija pa to. Ni mi ravno vsec, ce nekdo moje delo (in delo ljudi, ki jih zelo spostujem) oznaci za "nepotrebno histerijo".

Imam občutek, da se tako rahlo hočeš norčevati iz mene.

Jst mam pa obcutek, da je to tvoj problem (ki v bistvu ni relavanten v sami debati). Ne vem zakaj mi ne znas enostavno odgovorit na moje vprasanje, ampak se je treba it neko kao strokovno analizo ne vem cesa. Mogoce, ce bi poznala te stvari tako kot bi naj bilo razbrati iz tvojih postov, potem se ne bi spuscala v debate o razliki med spanskim volkom in dingom. Vsaj ne za potrebe po odgovoru na vprasanje "zakaj je taka tragedija, ce se izgubi en tip mesanca".

Tudi ne rabim vedet zakaj ti je neka stvar pri srcu ali ne. Ce bi precej postov nazaj na moj "zakaj" odgovorila (kolikor sem zdaj razumela iz zadnjega posta) "ker so mi vsec", bi bilo to to. In na tem mestu ne bi jst glih razpravljala o neki genetski pomembnosti takih mesancev. Res ne.

Pa ce slucajno ni bilo jasno - ne glede na to, kaksen stil pisanja imam in kako se bere (itak se meni bere skrajno prijazno in korektno in se dostikrat res potrudim, da je spisano s kar najvecjim upostevanjem bralca), se ne norcujem iz tebe ali kogarkoli drugega.


Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #58 : četrtek, 02.04.2009 : 12:07:58 »

Citat
Fenderik, če boste brskali med pasmami za kako, ki bi bila vizualno podobna vaši prejšnji psički (enake več nikoli ne bo), pobrskajte še za skandinavskimi ovčarskimi psi oziroma špici (islandski ovčar je vizualno tudi podoben vaši, prav lušni so tudi švedski ovčji špici). Bi bilo seveda za tega psa verjetno kar v Skandinavijo iti.
"Skandinavske" ovčarske pasme spadajo v 5. FCI skupino in sicer v podskupino Nordijski ovčarski psi in psi čuvaji.

V tej podskupini so naslednje pasme:
Islandhund (Islandski ovčar)
Lapinkoira   (Finski laponski pes)
Lapinporokoira  (Laponski ovčarski pes)
Schwedischer Lapphund  (Švedski laponski pes)
Norwegischer Buhund (Norveški buhund)
Västgötaspets (Švedski ovčji špic)

tarcika, vse te pasme so poleg treh, ki si jih nastela ze prej (shiba inu, finski spic in schipperke) pri nas skoraj popolnoma neznane. Mislim, da sploh nimamo nobenega predstavnika pri vecini zgoraj nastetih. Vastgotaspetsa sta bila vcasih pri nas dva, mislim, da legla ni bilo. Edino svedske laphunde (upam, da mislim taprave  sram) imamo v Sloveniji, mislim, da je vzrediteljica imela dve legli. Zadnje leglo schipperk je bilo leta 2003 in trenutno pri nas ni nobene vzrejne psice. Zato se je za mladice vseh zgoraj nastetih pasem treba kam precej dalec v tujino peljat.  Wink Malo dvomim, da je fenderik pripravljen na "tak" nakup. Smiley Smiley
Logiran

jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #59 : četrtek, 02.04.2009 : 14:42:34 »

A resujemo kak problem? Akcija-reakcija pa to. Ni mi ravno vsec, ce nekdo moje delo (in delo ljudi, ki jih zelo spostujem) oznaci za "nepotrebno histerijo".


Verjamem, a ne vidim razloga, zakaj nekdo drug ne bi smel ocenjevati tvojega (ali mojega) dela ...
Sicer sem pa tako ali tako rekla, da mi je takšna razprava (s svojimi odgovori vred) všeč. Odgovarjala sem le Jani, ki me je očitno imela za užaljeno in ki meni, da imam hud komunikacijski problem in da sem drugače misleče označila za agresorje.
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines