mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 01:24:42

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Iščem Psičko Lisičko  (Prebrano 28553 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #60 : četrtek, 02.04.2009 : 14:43:25 »

Ups, popravljam. Mišljeno je bilo: "s tvojimi odgovori vred" (ne pa " s svojimi").
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #61 : četrtek, 02.04.2009 : 14:51:19 »

Razumem - ampak ocenjuje se (lahko tudi) malo drugace (kar je bilo tudi sicer ze omenjeno - da bi se lahko (zaenkrat) mnenje na drugacen nacin izrazilo). Zato pa pravim "reakcija".

Sicer se pa se vedno zelo zabavam s temle postom:

Hehe fenderik, a ti je sedaj kaj bolj jasno, kako in kaj?
(Ps: šteparije pa res ne podpiraj - vemi brezdomčka ali pa psa z rodovnikom, samo pozanimaj se prej o vseh mogočih lastnostih pasme, oz. karakterju mešanca in ne kupuj po videzu).
Pa srečno Smiley

 Smiley
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #62 : četrtek, 02.04.2009 : 19:01:07 »

Hja, pravzaprav je debata s popolnoma ˝preprostega˝ vprašanja zašla na tako strokovno raven, da čisto direktno ravno ne odgovarja na prvotno zastavljeno vprašanje....
In to je vse, kar je bilo mišljeno z mojim postom.
Čist simpl... Wink
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #63 : četrtek, 02.04.2009 : 19:09:23 »

ne govorim o prostoživečih psih (s tem mislim na pse, ki se preživljajo in razmnožujejo brez direktnega vpletanja človeka). In tudi v tem primeru NIKAKOR ne dobiš nič kaj zelo podobnega huskiju, volku, ovčarju. Dobiš nekaj podobnega dingu (zame to ni huski - volk-ovčar), ali nekaj podobnega pariji (še manj huski-ovčar-volk) ali pa kaj čisto posebnega kar nikamor ne paše (perujski goli, novogvinejski pojoči......)

 Ne razumeš ravno čisto prav

S kolko psi "takšnih" si pa dejansko živela?
Logiran
tarcika
novinec
*
Sporočil: 29


WWW
« Odgovor #64 : četrtek, 02.04.2009 : 19:19:15 »

Samo odgovarjam na prvo vprašanje fenderika, no niti ne ravno na to vprašanje, čemu bi bila lisička 'podobna'. Naštete pasme so zgolj 'vizualno podobne'.

Dobro vem, kaj v Sloveniji dobimo in kaj ne, fenderika ne poznam in ne vem, do kje je pripravljen iti po psa, zato o tem ne bom sklepala. Jaz osebno nekaj spodnjih pasem in pasem drugih špicev poznam iz agilityja, druge le od daleč spremljam v agilityju, tretjih ne poznam sploh nič. Na Shiba Inu sem se spomnila le zato, ker sem prek nakupom svojega prvega psa zgolj ugotavljala, da so mi na izgled prikupne, čeprav si je sama nikoli ne bi omislila. Če pa bi me zanimala katera od  pasem skandinavskih špicev, bi si jo šla iskati seveda v državo izvora, nikakor se ne bi zanašala na legla v Sloveniji. Niti pod razno pa niso bile naštete zato, ker bi bila lisička lahko pod razno kak križanec katere (to razumem kot samoumevno, Lanabelina teorija o 'slovenskih vaških špicih' je tu verjetno na mestu).


tarcika, vse te pasme so poleg treh, ki si jih nastela ze prej (shiba inu, finski spic in schipperke) pri nas skoraj popolnoma neznane. Mislim, da sploh nimamo nobenega predstavnika pri vecini zgoraj nastetih. Vastgotaspetsa sta bila vcasih pri nas dva, mislim, da legla ni bilo. Edino svedske laphunde (upam, da mislim taprave sram) imamo v Sloveniji, mislim, da je vzrediteljica imela dve legli. Zadnje leglo schipperk je bilo leta 2003 in trenutno pri nas ni nobene vzrejne psice. Zato se je za mladice vseh zgoraj nastetih pasem treba kam precej dalec v tujino peljat. Wink Malo dvomim, da je fenderik pripravljen na "tak" nakup. Smiley Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #65 : petek, 03.04.2009 : 08:37:42 »

Je klinc s pisanjem na forume, ker ne gre za preprost dialog in ker vse tisto, kar je napisano ne leti nujno na eno in isto osebo. Če napišem da se bodo morali nekateri komunikacije z drugače mislečimi še naučiti s tem ne mislim na Pridno. Jasno? Ne ocenjujen njenega dela, ga preslabo pozunam. Tisto, kar poznam, pa cenim (čeprav si želim, da ne bi postale preveč temeljite). Je pa histeriranja veliko, tudi v tej temi kakšno stran nazaj najdemo kakšen (bolj mil sicer) primerek. Samo načeloma najbolj histerirajo tisti, ki v praksi bolj malo naredijo.
 
Potem pa še ne pišemo ne vem kako jasno in prihaja do nesporazumov. Še vednop mi ni povsem jasno kaj točno pomeni tisti zakaj. Zakaj je dobrobit posameznika pogosto v nasprotju z dobrobitjo vrste (pasme, populacije...)? Ali zakaj JE škoda mešancev ali zakaj SE MI ZDI škoda mešancev.
Mislim da sem na vse troje odgovorila. Bolj natančno razlagat pa na tem mestu ne mislim, ker sem enkrat obljubila, da o določenih temah na ta forum ne bom več pisala. Je preveč "politično" nekorektno in menda bi lahko naredilo škodo. Ker da si ljudje iz napisanega izberejo  samo tisto kar jim je všeč, kar jim ni pa izpustijo. (žal prepogosto drži)

Sicer pa je problem genske raznolikosti pri psih in problemi pasem, pa  pomen mešancev  čisto relevanten. Ne ravno točno v tejle temi, ampak tako na splošno pa postaja vse bolj aktualen.

Tarcika: vem da nisi mislila, da so psi naštetih pasem kaj v sorodu z lisičko. Je pa večina naštetih pasem tako specifičnih in karakterno zahtevnih, da sem to morala napisati.

Yo: zakaj pa naj bo s katerim od teh psov živela? Ti si jih pa imela in o njih več veš. Govora je bilo samo o tem ali nastane iz neke pasje populacije, ki se razmnožuje in preživlja brez direktnega vpletanja človeka vedno nekaj volku-haskiju-ovčarju podobnega.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #66 : petek, 03.04.2009 : 08:57:15 »

Yo: zakaj pa naj bo s katerim od teh psov živela? Ti si jih pa imela in o njih več veš. Govora je bilo samo o tem ali nastane iz neke pasje populacije, ki se razmnožuje in preživlja brez direktnega vpletanja človeka vedno nekaj volku-haskiju-ovčarju podobnega.

Vidiš, spet komunikacijski mrk  Wink Sploh ni bilo mišljeno kot provokacija.

In ne, glede na videno in poznano pri konkretno perujskih golih psih pri mešanju ne dobiš ničesar volku-haskiju-ovčarju podobnega. No ja, mogoče čez par tisoč let, pa še to samo s predpostavko, da se bo šel perujc ravno s katerim od teh parit, kar je pa zelo težko pričakovati. Namreč genetske preiskave pri prostoživečih perujcih so pokazale, da se le-ti očitno zelo redko oz. skoraj bi lahko rekli skoraj nikoli ne parijo z drugimi psi. Ravno zaradi tega še vedno obstajajo divja prostoživeča krdela teh psov (dejansko jih je več kot predstavnikov, ki živijo pod nadzorom ljudi).

Kako je pri ostalih omenjenih ne vem.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #67 : petek, 03.04.2009 : 09:00:43 »

Moram pokomentirat pripombo o politični korektnosti, čeprav je off topic (pa mi je že večkrat padlo na misel): Se podpišem!

Dejansko je velik problem, da zaradi čudakov, ki živali zanemarjajo, 'redijo' v neprimernih pogojih, dovoljujejo brezsmiselno množenje čez vse mere in brez misli na skrb za mladiče... pade senca avtomatsko na vse brezpasemske zmešance (boh ne daj da bi pripisala še nerodovniške), na vse, ki psov nimajo 'poštimanih', četudi zanje skrbijo in ti nikoli in nikdar ne bodo prav nič zaplodili... V končni fazi bi bila tudi taka legla lahko čisto zaželena in fajn, če bi bil folk odgovoren in zavetišča posledično prazna.
Kot na vsakem področju so tudi v tem primeru tisti normalni žrtev norcev, zaradi katerih svet mora postati ozek v zakonodaji, uniformiran v načelih, enoumen v gledanju na življenje. Kar je v bistvu škoda.
Saj vem, tole v bistvu ni za sem... Undecided

P.s.: Tebe je pa osvežilno brat, Lanabela Wink
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #68 : petek, 03.04.2009 : 10:48:57 »



Dejansko je velik problem, da zaradi čudakov, ki živali zanemarjajo, 'redijo' v neprimernih pogojih, dovoljujejo brezsmiselno množenje čez vse mere in brez misli na skrb za mladiče... pade senca avtomatsko na vse brezpasemske zmešance (boh ne daj da bi pripisala še nerodovniške), na vse, ki psov nimajo 'poštimanih', četudi zanje skrbijo in ti nikoli in nikdar ne bodo prav nič zaplodili... V končni fazi bi bila tudi taka legla lahko čisto zaželena in fajn, če bi bil folk odgovoren in zavetišča posledično prazna.
Kot na vsakem področju so tudi v tem primeru tisti normalni žrtev norcev, zaradi katerih svet mora postati ozek v zakonodaji, uniformiran v načelih, enoumen v gledanju na življenje. Kar je v bistvu škoda.
Saj vem, tole v bistvu ni za sem... Undecided



Ti pritrjujem.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #69 : petek, 03.04.2009 : 13:09:17 »

Potem pa še ne pišemo ne vem kako jasno in prihaja do nesporazumov. Še vednop mi ni povsem jasno kaj točno pomeni tisti zakaj. Zakaj je dobrobit posameznika pogosto v nasprotju z dobrobitjo vrste (pasme, populacije...)? Ali zakaj JE škoda mešancev ali zakaj SE MI ZDI škoda mešancev.
Mislim da sem na vse troje odgovorila. Bolj natančno razlagat pa na tem mestu ne mislim, ker sem enkrat obljubila, da o določenih temah na ta forum ne bom več pisala. Je preveč "politično" nekorektno in menda bi lahko naredilo škodo. Ker da si ljudje iz napisanega izberejo samo tisto kar jim je všeč, kar jim ni pa izpustijo. (žal prepogosto drži)

Na tvoj post, v katerem je pisalo tole:

Meni recimo so pasme in tudi tipi, ki niso ravno pasme, zelo pomembne.

Sem te vprašala "Zakaj?". Torej: Zakaj so tebi recimo pasme in tudi tipi, ki niso ravno pasme, zelo pomembne?

In dobila sem odgovor, da so ti pac vsec. Ti si zacela s populacijsko genetiko. Jst, ki gledam na psa kot na vrsto, trdim, da izgube "lisičk" niso pomembne. Ti se ukvarjaš/spoznaš na pasme/kinologijo (karkoli pač že, da se ne bomo podrobno opredeljevali) in so ti iz tega vidika pomembne. Mene ta del (pasme, kinolologija) pac ne zanima tako zelo. Torej del, ki ga poudarjaš:

Sicer pa je problem genske raznolikosti pri psih in problemi pasem, pa pomen mešancev čisto relevanten. Ne ravno točno v tejle temi, ampak tako na splošno pa postaja vse bolj aktualen.

Zato sem ze na drugi strani tele teme napisala tole:

Ja, ampak to je povsem druga smer debate.

...

Se ne poglabljam, ker me ne zanima, zato ne vem.

In mi ni jasno, zakaj se sploh se menimo o tem? Al imas ti kako vprasanje zame o tem? Ce nimas konkretnega/direktnega vprasanja zame, sem jst tukaj zakljucila, ker me debate o pasmah res, ampak res, ne zanimajo tako zelo, da bi sodelovala (cist rada pa preberem kaksno stvar).
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #70 : petek, 03.04.2009 : 13:21:18 »

In ne, glede na videno in poznano pri konkretno perujskih golih psih pri mešanju ne dobiš ničesar volku-haskiju-ovčarju podobnega. No ja, mogoče čez par tisoč let, pa še to samo s predpostavko, da se bo šel perujc ravno s katerim od teh parit, kar je pa zelo težko pričakovati. Namreč genetske preiskave pri prostoživečih perujcih so pokazale, da se le-ti očitno zelo redko oz. skoraj bi lahko rekli skoraj nikoli ne parijo z drugimi psi. Ravno zaradi tega še vedno obstajajo divja prostoživeča krdela teh psov (dejansko jih je več kot predstavnikov, ki živijo pod nadzorom ljudi).

Oh, ja. Se tole sem videla ravnokar. Nehte se prosim obesat na volk-husky-ovcar-sakal, ker ne govorim o tocno dolocenih vrstah/pasmah, pac pa podobnosti med omenjenimi. Zato sem nastela nekaj vec, da se ne boste obesili na volka (recimo). Dejstvo je, da razvoj lokalne populacije omejuje in doloca okolje. In (kakor je povedala sicer ze tudi Lanabela) gre za izlocitev kratkonogih, dolgouhih, dolgodlakih, belih,... posebnosti/znacilnosti dolocenih pasem. Kako hitro in kaj tocno se bo pokazalo, je odvisno od lokalnih znacilnosti okolja. Primer iz narave: poljski zajci gojeni za lov, s tezo 5 kg, na vzhodu evrope (kjer tudi lepo ostanejo taki kakrsni so bili gojeni in izpusceni za lov), postanejo na zahodu (ob obali) po nekaj generacijah (vsi oziroma vecina) manjsi, s tezo okoli 2 kg. A je zdaj kaj bolj jasno, kaj sem zelela povedat?

Ker ce je, potem bi jst v temi o nakupu psa nehala pisat o znacilnosti poljskih zajcev.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #71 : sobota, 04.04.2009 : 11:36:26 »

Yo:  Niti ni bilo vzeto kot provokacija. To, da perujci čisto lepo preživijo kot prostoživeči psi sem itak izvedela od tebe. In ker se mi je zdelo zanimivo, sem še malo pogledala okrog. Samo zdelo se mi je malo  čudno napisano  - kakšno zvezo naj bi imelo to, ali sem kakšnega imela doma z napisanim?

Pridna: mene pasme zanimajo, tebe ne, za debato sta potrebna vsaj dva. Če ne bo noben drug več pisal,  bo debate konec.  Tako to gre. Res je šla debata malo iz smeri, ampak  debate so že po svoji naravi nepredvidljive in v tem je njihov čar. Škode ni nobene, tisti, ki je temo začel, je svoj odgovor dobil. In pravzaprav si me po njej vodila za nos (mogoče je to boljši izraz kot rahlo norca se delati) in jaz sem se pustila voditi za nos, ker se mi je zdelo zanimivo. Vse OK, ne?

Mimogrede - lahko se ohranijo kratkonogi, če se ne preživljajo z lovom na visoko divjad. Hipotetično, konkretnega primera se takole na hitro ne spomnim, sem pa prepričan, da bi se ga dalo najti. So se pa ohranili dolgouhi (ne ekstremno), dolgodlaki (ne ekstremno), sem ter tja kje bi se celo dalo najti kaj (skoraj) belega.

FŽ:  Meni se to, da so na račun "norcev" kaznovani vsi, zdi nesprejemljivo in nepotrebno.  Naj se kaznuje grešnike, drugim pa naj se pusti svobodno dihati - dokler ne delajo škode. Je pa res, da se je za kaj takega treba malo bolj potruditi, zmigati rit in si zaslužiti plačo. K enoumju in ozkosti se zatekaj neumni in/ali leni.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #72 : sobota, 04.04.2009 : 12:21:42 »

Naj se kaznuje grešnike, drugim pa naj se pusti svobodno dihati - dokler ne delajo škode. Je pa res, da se je za kaj takega treba malo bolj potruditi, zmigati rit in si zaslužiti plačo. K enoumju in ozkosti se zatekaj neumni in/ali leni.

 Smiley (nasmeh odobravanja - posebej zadnjega stavka)
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #73 : nedelja, 05.04.2009 : 09:18:31 »

Pridna: mene pasme zanimajo, tebe ne, za debato sta potrebna vsaj dva. Če ne bo noben drug več pisal, bo debate konec. Tako to gre. Res je šla debata malo iz smeri, ampak debate so že po svoji naravi nepredvidljive in v tem je njihov čar. Škode ni nobene, tisti, ki je temo začel, je svoj odgovor dobil. In pravzaprav si me po njej vodila za nos (mogoče je to boljši izraz kot rahlo norca se delati) in jaz sem se pustila voditi za nos, ker se mi je zdelo zanimivo. Vse OK, ne?

Mimogrede - lahko se ohranijo kratkonogi, če se ne preživljajo z lovom na visoko divjad. Hipotetično, konkretnega primera se takole na hitro ne spomnim, sem pa prepričan, da bi se ga dalo najti. So se pa ohranili dolgouhi (ne ekstremno), dolgodlaki (ne ekstremno), sem ter tja kje bi se celo dalo najti kaj (skoraj) belega.

Joj, Lanabela, daj nehaj no. Debato si vodila ti in se zdaj jo ti nadaljujes. Tisti tvoj "mimogrede" je pa cist, ampak cist, zgresen. Samo dokazujes, kako zelo ne ves kaj pises, zato prosim te lepo nehaj siriti krivo vero, ker ti ljudje ocitno verjamejo in te jemljejo zelo resno. In ce si ti resna, potem ne govori na pamet.

Zdej sem pa resno zakljucila v tej temi, ker je tako brez veze vse skupaj, ker to ni debata, ampak je pisanje en mimo drugega in se marsikaj samo debata ne.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #74 : nedelja, 05.04.2009 : 14:26:58 »

Ali  trdiš, da se med prostoživečimi psi zgoraj omenjene variante ne ohranijo? (prostoživeč še vedno ni povsem isto kot divji)
Med kanaanskimi psi je zelo veliko belih (ekstremno svetlo krem) - očitno je to za v puščavo čisto v redu. Dolgodlake in (dokaj) dolgouhe pa je opisovala moja prijateljica ki je imela veselje z indijskimi paria psi.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5] 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Iščem Psičko Lisičko
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines