mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 12:33:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Vzgoja zlate prinašalke
Strani: [1] 2 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vzgoja zlate prinašalke  (Prebrano 22889 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« : ponedeljek, 13.04.2009 : 22:30:14 »

V kratkem dobim zlato prinašalko in rada bi jo vzgojila v prijazno socializirano psičko. In mam zdej nekej vprašanj:

1.) psičko bom imela v boxu, ko bom pa zunaj, pa bi rada, da nebo žalostno gledala v boxu in bi jo rada spustila ven. Blizu je tut dost prometna cesta, parcela pa neograjena. Kako bi jo lahko naučila, da me bo nekako spremljala, da se nebo oddaljila od hiše ali kaj podobnega, obenem pa ne bo mislila, da je prepovedano, če mi sledi npr. k sosedu.

2.) rada bi jo vzgojila, da bo poslušna in da bo vedela, kaj je ne, torej, kako naj jo vzgajam, da nebo vzgoja preveč popustljiva, obenem pa nebo čutila, kot da je zmeraj na ukazih in da jo imam obenem tudi rada in bo imela tudi ona mene rada? torej, kako naj poskrbim za predan odnos do mene?

3.) vpisati jo želim v pasjo šolo, pri katerem mesecu je najbolje?

4.) jo lahko peljem včasih s sabo na sprehod po mestu ter se nato ustavim v kakšnem kafiču?(psička namreč ne bo vedno majhna, bo kar velika postala čez čas) Kako naj ve, da npr. v kafiču potrebe ne mora opravljati?

5.) sprehodi po gozdu: psi naj bi bili v gozdu na vrvicah? tole mi ni popolnoma razjasnjeno, ker sem že slišala, da so komu lovci ustrelili psa, misleč da je lisica, obenem pa blizu živi gospa z labradorci(so v reševalni ekipi) in jih sprehaja brez povodca.

6.) kako naj jo navadim, da se bo v hiši počutila dobrodošlo, a bo vseeno vedela, da je njeno stanovanje njej box?

7.) s kakšno hrano naj jo hranim sedaj, ko bo mladič in kasneje, ko odraste? tukaj mislim točno določeno hrano ter kje jo lahko kupim, ker o tem pa res nimam pojma

To bi bilo zaenkrat vse, vnaprej hvala za odgovore, lahko pa pričakujete še kakšno vprašanje, saj bi rada za psičko le najboljše =)
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #1 : ponedeljek, 13.04.2009 : 22:31:31 »

Se opravičujem za double post, ne najdem gumba za urejanje, lahko mi to popravi moderator če je potreba, ampak imam še eno vprašanje:

8.) Kakšen povodec naj uporabim? Ter ovratnico.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #2 : ponedeljek, 13.04.2009 : 22:56:49 »

1. Ne moreš dokler nima res 100% izdelanega odpoklica, pa še takrat jaz nebi tvegala nikakor. Preostane ti samo dolg povodec, fleksi ali pa sledni. Ko greš k sosedu jo pelješ zraven na povodcu. Tudi mi še imam luknje v ograji in gremo s psi ven izključno na povodcu ravno zaradi prometne ceste. Pa ne mislit da mladič ne more videt kaj izredno zanimivega in zgasnit v trenutku.

2. Šolaj s pozitivno motivacijo v dobri pasji šoli.

3. Takoj ko jo dobiš, oziroma ko se začne prvi možni tečaj v dobri pasji šoli.

4. Ja, treba jo bo naučit kot vse ostalo.

5.) Glej točko 1.

6.) glej točko 4.

7. To ti bo povedal vzreditelj od katerega boš psičko vzela, če ti ne da niti takšnih osnovnih informacije, potem raje še 1x premisli pa vzami psa kje drugje.

8. glej 7.

9. Glede na to, da psičke še ni doma, idi jutri zjutraj v knjigarno ali knjižnjico in si sposodi knjigo psi za telebane in jo preberi v najkrajšem možnem času, potem imaš tukaj še celoten forum, ki pa vzame malo več časa in če bo potem še kakšno vprašanje ti bomo odgovorili, vse ostalo pa je že 100x napisano.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #3 : ponedeljek, 13.04.2009 : 23:10:23 »

Kupi ali izposodi si knjigo Psi za telebane, čisto zaresna knjiga, v kateri boš našla ogromno informacij in odgovore na vprašanja, ki se ti bodo pojavljala ob življenju s tvojo psičko.

Cool Vprašaj vzreditelja tvoje psičke ali v specializirani trgovini. Kar se povodca tiče, ti vsaj za začetek, sploh dokler se ne bo naučila hodit s povodcem, ne uporabljaš fleksija, saj jo boš z običajnim fiksnim povodcem lažje kontrolirala, ne bo ti mogla zbežati na cesto.

7) Kar se hrane tiče, vprašaj vzreditelja tvoje goldice, povedal ti bo, s katero hrano jo hranijo zdaj in s to je najbolje tudi nadaljevati, da ne bi imeli kakšnih težav s prebavo. Zagotovo ti bo svetoval tudi, s katero hrano jo hraniti, ko odrase. Vsak lastnik prisega na svojo hrano ali prehrano. Kolikor ljudi boš vprašala, skoraj toliko različnih odgovorov boš dobila. Smiley Če se boš odločila za prehrano z briketirano hrano, ti toplo priporočam, da se odločiš za kvalitetno vrsto hrane, torej tako, ki jo kupiš v specializiranih trgovinah. Pasje hrane, ki jih lahko kupiš na bencinskih črpalkah in supermarketih, so sicer cenovno ugodne in psi jih običajno rade pojedo, ker so zelo slane. A z leti lahko povzročijo veliko zdravstvenih težav (in posletično stroškov zdravljenja).

6) Če jo boš navadila, da je box njen dom, bo tam doma. Če boš vzpostavila red in hierarhijo (torej, da bo vedela, da si ti šef), bo stopila tja, kamor ji boš dovolila stopiti.

5) Zakon pravi, da mora biti pes na povodcu. Če jo sprehajaš brez tega, je to na tvojo odgovornost. Če se boš odločila za sprehajanje brez povodca, ti toplo priporočam, da se za to odločiš šele, ko bosta imeli popolnoma izdelan odpoklic, ko bo psički jasno, da si ti šef, ko boš +110% prepričana, da ji lahko zaupaš, jo poznaš in lahko predvidiš njeno obnašanje (pa še tako boš kdaj doživela presenečenje Wink ).

4) V mnoge lokale ne moreš stopiti s psom. Tudi v tiste, kjer so psi dovoljeni, je priporočljivo, da greš s psom le, če veš, da ga imaš vzgojenega. Če jo boš naučila sobne čistoče doma, potem se tudi na javnih zaprtih mestih ne bo pokalala/polulala. Seveda če bo mirna, je ne bo strah ali ne bo pod kakim drugim stresom.

3) V šolo jo lahko vpišeš kadarkoli, a začneta lahko, ko bo cepljena. Povprašaj v tebi bližnji pasji šoli, od katere starosti dalje sprejemajo pasje mladiče. Čim prej gresta v šolo, tem bolje. Psička se bo socializirala, navadila na ljudi, pse, različne situacije, ti se boš pa veliko naučila - kako jo vzgajati, kako živeti z njo, kako reševati različne situacije, ki se s psom lahko pojavijo Smiley Pasja šola je lahko dobra "posvetovalnica", kjer boš vedno našla nasvet ob dvomu ali težavi.

2) Pes rabi red, disciplino, doslednost. Ukaze uporabljaš takrat, ko jo moraš "usmerjati", nadzorovati,... Če te bo sprejela za svojega šefa, te bo imela tudi rada, kot ima pač pes "rad". Psi nimajo takega sistema čustev kot ljudje, so preprostejša bitja, ki večinoma funkcionirajo za zadovoljitev svojih potreb - hrana, gibanje, zabava, spanje. Predanost pa ni nekaj, kar bi se dalo privzgojiti, tako kot ljubezni ne.

1) Ne razumem dobro, kaj misliš s tem "žalostno gledala". Če pes sprejme box za svojo kočo, je rad v njem, se tam počuti varnega in ga uporablja brez prisile, torej ne bo žalostna, ker mora biti v njem. Le navaditi ga je treba nanj. Če začneš že pri mladiču, toliko bolje. (kar pa se tiče "žalostnih pogledov"... psi so MOJSTRI žalostnih pogledov. Z njimi lahko od naivnega lastnika izsilijo marsikaj. Toliko v opozorilo. Nekateri se iz dneva v dan borimo proti "žalostnim pogledom" "vedno lačnih, ubogih sestradanih in zanemarjanih" hišnih ljubljencev Wink  Roll Eyes Tongue )
Kar se tiče spuščanja psice, še enkrat: pes je tvoja odgovornost, kar koli se ji zgodi, bo tvoja odgovornost. Psa najmanj ni dobro imeti spuščenega ob prometni cesti. Ogradite vašo parcelo, če želite imeti psico spuščeno. V njeno varnost in vašo mirnost. Če pride pod avto, boste lastniku avtomobila plačevali odškodnino za avto, poškodbe, čustvene bolečine...
Pes je nagonsko bitje, če bo začutila žival ali kaj zanimivega, je zelo možno, da nobena vzgoja in nobena komanda ne bo pomagala, preprosto skočila bo za svojim plenom (pa naj bo to mačka, ptič, metulj, senca, vonj....)
Če boš želela, da te nekam spremlja (na primer k sosedu), jo boš morala navaditi na povabilo. Torej ko jo boš povabila s sabo, da bo vedela, da lahko gre. Če povabila ne bo, pa bo moralo biti jasno, da ne sme s tabo.

Psi rabijo pravila, zato je bolje, da jih postaviš od začetka in da ni "svobodna". Da torej sprehajanje, obiski pri sosedu, prehranjevanje, igra,... vse to lahko počne, če ji ti dovoliš. Sicer se lahko  zgodi, da bo začela svobodo pri eni stvari posploševati še na druge in boste hitro imeli doma anarhijo in preveč brihtnega psa Wink

Srečno s psičko in veliko veselja. Predvsem pa pameti in odgovornosti.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #4 : ponedeljek, 13.04.2009 : 23:15:45 »

Kupi ali izposodi si knjigo Psi za telebane, čisto zaresna knjiga, v kateri boš našla ogromno informacij in odgovore na vprašanja, ki se ti bodo pojavljala ob življenju s tvojo psičko.

8.) Vprašaj vzreditelja tvoje psičke ali v specializirani trgovini. Kar se povodca tiče, ti vsaj za začetek, sploh dokler se ne bo naučila hodit s povodcem, svetujem, da ne uporabljaš fleksija, saj jo boš z običajnim fiksnim povodcem lažje kontrolirala, ne bo ti mogla zbežati na cesto.

7) Kar se hrane tiče, vprašaj vzreditelja tvoje goldice, povedal ti bo, s katero hrano jo hranijo zdaj in s to je najbolje tudi nadaljevati, da ne bi imeli kakšnih težav s prebavo (menjava hrane lahko pomeni drisko). Zagotovo ti bo svetoval tudi, s katero hrano jo hraniti, ko odraste. Vsak lastnik prisega na svojo hrano ali prehrano. Kolikor ljudi boš vprašala, skoraj toliko različnih odgovorov boš dobila. Smiley Če se boš odločila za prehrano z briketirano hrano, ti toplo priporočam, da se odločiš za kvalitetno vrsto hrane, torej tako, ki jo kupiš v specializiranih trgovinah. Pasje hrane, ki jih lahko kupiš na bencinskih črpalkah in v supermarketih, so sicer cenovno ugodne in psi jih običajno rade pojedo, ker so zelo slane. A z leti lahko povzročijo veliko zdravstvenih težav (in posletično stroškov zdravljenja).

6) Če jo boš navadila, da je box njen dom, bo tam doma. Če boš vzpostavila red in hierarhijo (torej, da bo vedela, da si ti šef), bo stopila tja, kamor ji boš dovolila stopiti.

5) Zakon pravi, da mora biti pes na povodcu. Če jo sprehajaš brez tega, je to na tvojo odgovornost. Če se boš odločila za sprehajanje brez povodca, ti toplo priporočam, da se za to odločiš šele, ko bosta imeli popolnoma izdelan odpoklic, ko bo psički jasno, da si ti šef, ko boš +110% prepričana, da ji lahko zaupaš, jo poznaš in lahko predvidiš njeno obnašanje (pa še tako boš kdaj doživela presenečenje Wink ).

4) V mnoge lokale ne moreš stopiti s psom. Tudi v tiste, kjer so psi dovoljeni, je priporočljivo, da greš s psom le, če veš, da ga imaš vzgojenega. Če jo boš naučila sobne čistoče doma, potem se tudi na javnih zaprtih mestih ne bo pokalala/polulala. Seveda če bo mirna, je ne bo strah ali ne bo pod kakim drugim stresom.

3) V šolo jo lahko vpišeš kadarkoli, a začneta lahko, ko bo cepljena. Povprašaj v tebi bližnji pasji šoli, od katere starosti dalje sprejemajo pasje mladiče. Čim prej gresta v šolo, tem bolje. Psička se bo socializirala, navadila na ljudi, pse, različne situacije, ti se boš pa veliko naučila - kako jo vzgajati, kako živeti z njo, kako reševati različne situacije, ki se s psom lahko pojavijo Smiley Pasja šola je lahko dobra "posvetovalnica", kjer boš vedno našla nasvet ob dvomu ali težavi.

2) Pes rabi red, disciplino, doslednost. Ukaze uporabljaš takrat, ko jo moraš "usmerjati", nadzorovati,... Če te bo sprejela za svojega šefa, te bo imela tudi rada, kot ima pač pes "rad". Psi nimajo takega sistema čustev kot ljudje, so preprostejša bitja, ki večinoma funkcionirajo za zadovoljitev svojih potreb - hrana, gibanje, zabava, spanje. Predanost pa ni nekaj, kar bi se dalo privzgojiti, tako kot ljubezni ne.

1) Ne razumem dobro, kaj misliš s tem "žalostno gledala". Če pes sprejme box za svojo kočo, je rad v njem, se tam počuti varnega in ga uporablja brez prisile, torej ne bo žalostna, ker mora biti v njem. Le navaditi ga je treba nanj. Če začneš že pri mladiču, toliko bolje. (kar pa se tiče "žalostnih pogledov"... psi so MOJSTRI žalostnih pogledov. Z njimi lahko od naivnega lastnika izsilijo marsikaj. Toliko v opozorilo. Nekateri se iz dneva v dan borimo proti "žalostnim pogledom" "vedno lačnih, ubogih sestradanih in zanemarjanih" hišnih ljubljencev Wink  Roll Eyes Tongue )
Kar se tiče spuščanja psice, še enkrat: pes je tvoja odgovornost, kar koli se ji zgodi, bo tvoja odgovornost. Psa najmanj ni dobro imeti spuščenega ob prometni cesti. Ogradite vašo parcelo, če želite imeti psico spuščeno. V njeno varnost in vašo mirnost. Če pride pod avto, boste lastniku avtomobila plačevali odškodnino za avto, poškodbe, čustvene bolečine...
Pes je nagonsko bitje, če bo začutila žival ali kaj zanimivega, je zelo možno, da nobena vzgoja in nobena komanda ne bo pomagala, preprosto skočila bo za svojim plenom (pa naj bo to mačka, ptič, metulj, senca, vonj....)
Če boš želela, da te nekam spremlja (na primer k sosedu), jo boš morala navaditi na povabilo. Torej ko jo boš povabila s sabo, bo vedela, da lahko gre. Če povabila ne bo, pa bo moralo biti jasno, da ne sme s tabo.

Psi rabijo pravila, zato je bolje, da jih postaviš od začetka in da ni "svobodna". Da torej sprehajanje, obiski pri sosedu, prehranjevanje, igra,... vse to lahko počne, če ji ti dovoliš. Sicer se lahko  zgodi, da bo začela svobodo pri eni stvari posploševati še na druge in boste hitro imeli doma anarhijo in preveč brihtnega psa Wink

Srečno s psičko in veliko veselja. Predvsem pa pameti in odgovornosti.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #5 : torek, 14.04.2009 : 10:06:29 »

Kdor želi imeti psa, ki bo imel res zanesljiv odpoklic - v tem smislu, da ne bo odmaglil v najbolj neprimernem trenutku in da se ne bo oddaljeval od vodnika tudi če ne bo "pod komando" mora začeti z 7-8 tedenskim mladičem, ki je povsod, kjer je le mogoče brez povodca, a pod stalno kontrolo. Dandanes je taka vzgoja zelo težavna (zakon, promet, nestrpni lastniki drugih psov...). Bolj komot in varno je imeti mladiča na špagi - vendar pretirano omejeni psi pogosto bežijo, če dobijo priložnost. Kar  zna biti še bolj nevarno.
Ne vem kakšen smisel ima kupovati psa, če naj bi bil večino časa v pesjaku. Od takega psa imamo zelo malo, on pa tudi od nas. Zlata prinašalka bo skrepenela od dolgočasja, če bo v pesjaku takrat, ko boste vi doma (za takrat, ko ni nikogar je pa seveda v redu)
Zelo fino bi bilo ograditi parcelo, ali pa vsaj del, da ne bo treba imeti psa na povodcu ali na ketni (ali špagi, saj je vseeno) tudi takrat, ko gre lulat. Vedeti je treba, da je večja nevarnost za psa, če je spuščen na neograjenem vrtu, kot če je spuščen na sprehodu. Na neograjenem vrtu ne sme biti brez stalnega nadzora. Če recimo nekaj delate na vrtu in je ne morete paziti, mora biti privezana .
Zlato prinašalko se definitivno da naučiti, da te spremlja brez večjega oddaljevanja. Vendar pa, če naj bi nekako vedela, kje so meje njenega vrta, morata imeti vedno kadar gresta iz domačega vrta nek ritual  - recimo da se mora vsesti, da jo daste na povodec (ali na "poleg") in da gresta ven skupaj.
V lokale je ne bi vodila, razen če so tam psi izrecno zaželjeni. Na odprtih terasah in vrtovih lokalov pa ni problema. Potrebe tam ne bo opravljala, ker bo lepo vzgojena in bo medtem, ko boste pili kavico pridno ležala pod mizo.
V malo šolo pa se vpišita takoj ko bo mogoče.
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #6 : torek, 14.04.2009 : 17:35:18 »

Hvala za vse odgovore. Azn Še eno vprašanje mam. =D
Doma imam 2 mačka, ubistvu samico in samca, sterilizirana/kastrirana. Kdaj in kako naj ju seznanim s psom? Da ne bo prišlo do nezaželenih nesporazumov...
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #7 : torek, 14.04.2009 : 17:47:40 »

Čim prej, pod tvojim nadzorom na začetku, da tudi mački ne bi preburno reagirali na psičko.
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #8 : torek, 14.04.2009 : 20:52:34 »

Ja ampak doma so mi rekli, da bi se lahko maček tud ustrašil psa in neprimerno reagiral.. pa ne bi blo ravno dobro za psičko.. =/ tko, da zdej nevem...
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #9 : sreda, 15.04.2009 : 08:01:03 »

Predvsem je treba navajat počasi in pod nadzorom. Pri meni je trajalo cca. 14 dni, da so se navadli.
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #10 : nedelja, 19.04.2009 : 17:44:10 »

No, spet sm našla vprašanja. =P
Zanima me še, kakšno ovratnico bom potrebovala, kakšne povodce, kakšen glavnik ter kako naj jo pripeljemo domov ter kako jo bomo lahko z avtom vozili v pasjo šolo?
Logiran
tina.g
rad pišem
****
Sporočil: 456


« Odgovor #11 : nedelja, 19.04.2009 : 17:51:31 »

A knjige psi za telebane še nimaš? To naj bo prva stvar, ki si jo nabavi. šele potem ovratnice, krtače, povodce in nenazadnje psa.
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #12 : nedelja, 19.04.2009 : 18:02:55 »

Em ne še. =) Tole bom šla jutri iskat, prej zarad bolezni nism mogla.
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #13 : četrtek, 21.05.2009 : 16:32:40 »

Spet se oglašam in se opravičujem za double post.
No, psičko sem dobila dva tedna nazaj. Prvi dan je bila še nekoliko plaha, potem pa je postala zelo živahna. Večkrat na dan jo peljem ven lulat. Ampak še posebaj zjutraj, ko jo peljem okoli šestih ven, sploh ni nič drugega zanimivo kot skakanje vame ter grizenje mojih hlač. Njene pozornosti ne moram nikakor preusmeriti stran. Kar skače in grize in sploh noče odnehati. Skrbi me, ker potem ko poje prav tako skače divje, grize, enostavno nevem kaj naj naredim da se ne bo potem navadila lulati v pesjaku.
Drugi problemček ki se je pojavil je grizenje. Prvi dan ni grizla, potem pa vedno bolj in bolj, poskusili smo 'ne' na 100 in en način, preusmerjanje na igračke, nič ne pomaga, enostavno, ko se odloči, da bo nekaj grizla, to moram biti jaz ali katerikoli drug član družine, še kosti se takoj naveliča in hop name. Ko ji govorim ne ter ji hočem dati igračko, jo spraviti z moje roke ker včasih kar precej ugrizne in kar boli, včasih še renči in včasih vse skupaj vzame kot igro in vedno grize še bolj. Enostavno mi ne uspe preusmeriti njene pozornosti na grizenje nečesa drugega. Tudi skakanje v ljudi zna biti zelo nadležno in ne morem je zvabiti stran od obiskovalcev, vse bi ogrizla ter povsod skakala. Kaj naj še poskusim, da jo odvadim?
Logiran
candyyy
novinec
*
Sporočil: 43


« Odgovor #14 : četrtek, 21.05.2009 : 18:49:04 »

Aja pa še to bi povedala, da sem knjigo dobila in kakor piše v knjigi, 'ne' ne deluje, stresanje za ovratnik pa.. nevem.. se mi zdi da sm nekje prebrala, da to ni glih najbolš?
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Vzgoja zlate prinašalke
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines