mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 14:43:58

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Zaprtost pri mucku
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zaprtost pri mucku  (Prebrano 14913 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Mišelinka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 322


« : sreda, 15.04.2009 : 19:59:22 »

Prosim za nasvet.
Moja Ajša ima od danes malo trši kakec in se tudi ne pokaka v redu, se ji vse zalepi na dlako.
Zanima me kako ji lahko pomagam? Zaenkrat sem ji dala malo jogurta, če bo šlo kaj lažje.

Ne vem pa kaj naj naredim s prehrano. Hranim jo z royal canin (trenutno light varianta) in dnevno poje eno konzervico Shinycat. Pred tem pa sem jo hranila h hills vrečkami in briketi za mladičke, ampak sem to prenehala, ker je po tej hrani imela drisko.

Tak režim ima že od decembra, ko so se končno končale težave z drisko. (gliste+menjava hrane)
Dobi tudi 2-3 priboljške (Gimpet sirčki).
Edina novost v teh dneh je bila to, da je dobila pasto malt soft.

Če se zdaj v enem dnevu ne bo to popravilo, jo bom odpeljala na pregled. Drugače je živahna in ješča.


Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #1 : sreda, 15.04.2009 : 20:16:21 »

Če se zlepi na dlako, si ziher, da je zaprta?
No, če je res, daj malo surovih jeter - katerihkoli - odpirajo.
Logiran
Mišelinka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 322


« Odgovor #2 : sreda, 15.04.2009 : 20:20:14 »

Očitno bolj težko kaka, ker niso klobasice, ampak bolj majhne kroglice, ki se zalepijo za dlako.
Ker ponavadi pridela do 5 cm klobaso.

Bom poizkuslila še z jetrci. Samo dvomim, da jih bo jedla, ker ne mara surovega mesa. Konzumira samo kuhanega piščanca.

Logiran
oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 16.04.2009 : 06:28:30 »

a travo ima na razpolago?
Logiran
Mišelinka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 322


« Odgovor #4 : četrtek, 16.04.2009 : 08:34:08 »

Ima, poleg tega občasno dobi še tabletke s travo.
Logiran
Mišelinka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 322


« Odgovor #5 : četrtek, 16.04.2009 : 18:03:16 »

Mi ni dalo miru in sem jo odpeljala k veterinarju. Težko kakanja izhaja iz tega, da se je očitno rahlo udarila v hrbet. Pri pregledu trebuščka ni trznila, ko pa ji je veterinarka pretipala še hrbet je rahlo zastokala. Zaradi tega se najbrž tudi boji kakat. Dobili sva nekaj proti bolečinam in portulak, da se bo malo odprla. Če čez 5-7 dni ne bo bolje, jo bodo dali na rentgen.

No, lumpa mala se ne sekira, da jo kaj boli, trenutno preganja en briket po celi sobi.


Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #6 : torek, 25.05.2010 : 21:57:52 »

Koliko časa pri mački čakaš na kakec, predno ukrepaš?
Šnapi je zadnje dni imela nekoliko driske, nimam pojma zakaj, hrane nisem menjala že več mesecev. Dala sem ji vebac pasto, ki se je odlično obnesla pri psu, zdaj pa kakca ni že od včeraj, čeprav je medtem veliko jedla. Jogurta noče. Hkrati je pa ne bi rada spet predriskala.
Logiran
Laisha
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 80


« Odgovor #7 : sobota, 25.02.2017 : 21:44:35 »

Živjo,

moja seniorka ima nekaj časa težave s prebavo. Pravega razloga še nismo ugotovili, zaenkrat poskušamo sanirati s hrano. Vem, da je bila pred časom na forumu aktivna lastnica mucka, ki je imel težave z izločanjem blata, pa ne najdem konkretne teme. Se morda kdo spomni ali pa ima svoje izkušnje, kako uspešno sanirati prebavo pri mački? Sluz prekuhanih lanenih semen je zbruhala. Zamenjali smo tudi brikete, je Royal Canin High Fiber.

Hvala
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #8 : sobota, 25.02.2017 : 23:37:23 »

Portalak+probiotična pasta je bilo edino, kar je pomgalo moji (precej kronično) zaprti mački, ko je imela take težave s prebavo, da je zato 14 dni buhala. Nasvet preizkušene mačje veterinarke, ne preveč odvajala, jaz svoji na 3,5 kg dam 1,5 do 2 ml.
Sedaj ponavljam 1x tedensko, da se spet ne naredijo kakšni čepki. Pa malt pasta 1x do 2x na teden.
Logiran
Laisha
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 80


« Odgovor #9 : nedelja, 26.02.2017 : 01:32:55 »

Zjutraj torej šibam po portalak. Probiotično pasto že dobiva.

Najlepša hvala. Smiley
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #10 : nedelja, 26.02.2017 : 14:54:33 »

Čimbolj rihtajte s prehrano in čim manj z odvajali.
Veliko pit.
Česat, da čim manj dlak pride v prebavila.
Surovo meso je mojega Pikija zaprlo, ene mačke pa odpira. Za mirkat je, kako reagira.
Karkoli daješ, miljavžentkrat preveri, a je primerno za mačke ali ne, ker so nekatera človeška odvajala ali klistirji za mačke zelo nevarni ali celo smrtni.

Briketi
RC fibre response

Dodatki
Američani omenjajo, da v konzervico zamešajo žličko kuhane buče (vlaknine), pravijo, da ful pomaga, sprobala še nisem.
Za noževo konico luščin indijskega trpotca v konzervico. Mora pa veliko pit. Luščine semen dobiš v skoraj vsaki eko štacuni.
Probiotiki - sprobali smo vse živo. Od tega, kar se trenutno dobi na slo trgu, je tanajbolš linex forte oz en probiotični prašek za dojenčke z istimi bakterijami. Namenski probiotiki za pse in mačke, so mi Pikija še bolj zaprli, kar je en velik wtf in ne znam razložit zakaj. Doziranje je 1 kapsula na dan.

Odvajala
Portalak - za začetek manjše doze. Recimo 1ml zjutraj in 1ml zvečer. Če se ne pokaka, večaš doze s frekvenco, ne s količino. Če dobi naenkrat preveč portalaka, zna bruhat. Zato večkrat po malem. Ne pokaka se takoj, ker se mora portalak lepo razporedit po črevesju kar lahk traja kak dan. Portalak je po mojih izkušnjah še enkrat bolj učinkovit, če ga je Piki dobil skupaj z linexom. Portalaka ne smejo dobivat diabetične mačke, ker je to cuker. Pri rednem jemanju zna bit problem s hiperkalcemijo, zaradi tega za hudo kronično zaprte mačke ni ok.
Jst Pikiju zdaj dajem Miralax. Dobi se samo v ZDA, tam pa praktično v vsaki štacuni. Naredili so študijo in ugotovili, da je primeren tudi za dolgotrajno uporabo pri zaprtih mačkah, stranskih učinkov praktično ni bilo. Učinkovina je polietilen glikol 3350 in v Evropi ga ne dobiš brez dodatkov elektrolitov, ki pa znajo bit problematični. Če boš nabavljala, kupi Miralax oz generik, ki nima elektrolitov zraven. Dnevna količina je osminka čajne žličke. Veterinarji tle tega ne poznajo in se ne da nič pametnega zment.

Odmaševanje na hard
Glicerinske svečke za majhne otroke. Malo jo pogreješ in stopiš v dlani in zelo previdno vtakneš v mačjo rit, da riti ne poškoduješ. Mačka probaš zadržat ene 15 minut, da se svečka stopi, ker ima ob svečki filing, da ga kakat in jo hoče takoj izkakat. Zadeva odlično deluje, če ima štoflc v zadnjem delu črevesja.
Glicerinski klistirček - v lekarni kupiš glicerin. V brizgo potegneš 3ml glicerina in 3 ml vode. Natakneš cevko, ki jo previdno !!! inštaliraš v mačjo rit. Stisneš tako, da brizgo držiš navpično (glicerin je težji od vode in tako si ziher, da je šel ves v mačjo rit. Problem je dobit tapravo silikonsko cevko - kup sond in katetrov ni primernih - ali so pretrdi in je preveč rizično za poškodbo, ali pa premehki in zarad tega ne moreš inštalirat dovolj globoko. Jst sem glih tapravo cevko dobila v štacuni z drobnjarijami, dihtungami ipd za vodovodarje   Roll Eyes Glicerinskih klistirjev naši veti ne poznajo, kar je velika škoda. Pikija smo grozno matrali z vodnimi klistirji, v bistvu je pa en takle mini klistirček enako učinkovit. V primeru hudega akutnega zaprtja, daš klistirček zjutraj in zvečer, da spraviš ven štoflce. Merkat je treba na kri - če je na kakcu svetla kri, to pomeni, da je razdražena sluznica in je treba kako rundo, dve, tri preskočit. Cevko tlačiš v mačjo rit naoljeno in tudi prste moraš imet mastne, da lažje drsi not. Jst uporabljam trotlziher kuhinjsko sončnično olje.

Sprobali smo še kup drugih fint, ampak niso bile učinkovite, zarad tega jih niti ne navajam.

Tolk zaenkrat, pa napiši kako kakate in kako hondlate, ker več glav več pametnega zgrunta.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #11 : nedelja, 26.02.2017 : 15:41:00 »

Pri nas se portalak obnese brez stranskih učinkov pri zelo občutljivi mčki, ki bruha za vsako figo, res pa je, da ga dajem  poredko. Ko se odmaši, kaka 1 teden do 10 dni super, ko nastanejo spet trdi bobki in mačka noče več jesti, je dovolj enkratna doza, da je za nekaj časa spet mir. Ko pa je bila hudo zaprta, sem dajala odvajalo skupaj s probiotiki en teden zapored, da se je uredilo. Za redno, dnevno  uporabo pa seveda ni. Ne  pozabit na malt pasto, našo kar fajn odpre. Wink
Pri nas odpadejo vse prehranske variante, ker je mačka alergik in izkjlučno na dietnih briketih. Po konzervah iste sorte, v katere bi ji  lahko kaj vmešala, bruha.
Madonca, za svečke v rit pa vsaka čast, rava. Evil Grin Roll Eyes
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #12 : nedelja, 26.02.2017 : 15:44:01 »

Aja, moja sestra je svoji maincoonki dala ob hujšem zaprtju verolax zelišče tableto, tudi zelo učinkovito.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #13 : nedelja, 26.02.2017 : 16:20:02 »

Jst ne bi senne (verolax) dajala. Eni so previdni pri priporočilih, nekateri jo strogo prepovedujejo za mačke.
Dokler zadeva ni resno sprobana in ni študij, po moje ni za dajat.
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #14 : nedelja, 26.02.2017 : 16:29:05 »

Madonca, za svečke v rit pa vsaka čast, rava. Evil Grin Roll Eyes

To je pa moj Pikec  ljubezen ki mu lahko po riti šariš kokr češ ljubezen
Ne vem, če bi šlo še pri katerem od mojih. Me sfaširajo.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Zaprtost pri mucku
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines