mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 16:27:56

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Sola za lastnike psov!
Strani: [1] 2 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sola za lastnike psov!  (Prebrano 33267 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : petek, 20.09.2002 : 18:57:19 »

Imamo rubriko o solanju psov. Dobro, se strinjam, da je to zelo pomembno podrocje za vsakega lastnika in vsak pes bi moral iti v taksno ali drugacno solo.

Kaj pa lastniki? Je kaksna sola namenjena njim? Predvsem mislim na nove lastnike, ki kuzka ze imajo ali pa ga nameravajo kupiti.

Pri tem ne mislim na socializacijo psa. Ali bolje - poleg socializacije imam v mislih predvsem:

- kaj storiti, ko pride kuza v novi dom?
- kako ga navaditi cistoce?
- kako se spoprijeti z grizenjem vsega, kar dobi pod zobke (tudi nas)?
- s cim ga hraniti?
- katere so dobre in katere slabe igrace?
- kako prepoznati, da je kuza bolan?
- kako je s cepljenji (kdaj, zakaj...)?
- kako ravnati ob srecanjih z drugimi (majhnimi, velikimi, mladimi, starimi) kuzki?
- kako ravnati ob morebitnem napadu?
- kaj nas caka, ce nas kuza koga ugrizne, moti sosede...?
- morda najpomembneje - kako sploh kupujemo psa?
....

Morda boste mislili, da je dovolj, da se to nekje prebere. Ni res. Po vprasanjih, ki prihajajo na moj mail (in na ta forum) ugotavljam naslednje:

- ogrooooomno lastnikov kupi kuzka na ho-ruk, se pravi, o njem ve zelo malo ali nic, ne ve, kako ga hraniti, navaditi cistoce...
- iz tega izhaja groza, ker kuza tretji dan se vedno lula, deseti dan zacne gristi pohistvo, dvajseti dan nas..., zraste prevec ali premalo...
- veliko jih ni pripravljenih pobrskati za danimi odgovori na podobna vprasanja, ki so ze objavljena,
- vecina ne ve, s cim naj kuzka nahrani in koliko je prava mera,
- o cepljenju so nekaj slisali, vendar ne vedo, kaj je v resnici prav, telefoniranje pa marsikomu ne disi, saj na drugi strani lahko postavijo kaksno vprasanje...
- nenazadnje, kljub naporom, da bi bodoci kupci kuzka obiskovali ze takrat, ko je se pri mamici v leglu, povprasali vzreditelja vse, kar jim ni jasno, in ga po moznosti poklicali in vprasali za nasvet tudi takrat, ko je kuza ze v novem domu, se to zgodi le v malo primerih,
- vse prevec ljudi kupi kuzka v trgovini, kjer vam le napisejo racun, povsem iluzorno pa je pricakovati kakrsenkoli nasvet,
- kuzki grizejo, napadajo, lulajo po sosednovih ograjah in kakajo po tujih vrtovih ter lajajo - sosedje grozijo, zastrupljajo, klicejo policijo...

Kar veliko imam stika s pasjimi zadevami - seveda preko in zaradi te strani, vendar se nisem zasledila, da bi kdo organiziral kaj podobnega. Zato predlagam:

- nekdo, ki ima znanje, izkusnje in je organizator, naj pripravi taksen seminar,
- zimski cas je najbrz pravi za izvedbo v razlicnih krajih,
- mojpes.net in njegovi clani bi pomagali pri promociji in obvescanju (saj bi, a ne? Wink),
- slusatelji bi prisli brez kuzkov, saj jih za taksne teme ne potrebujejo,
- prepricana sem, da simbolicna participacija ne bi motila nikogar,
...

Zakaj se z idejo obracam na vas in ne na KZS, klube, drustva...? Preprosto zato, ker je cilj te ideje osvescanje lastnikov (tudi bodocih) kuzkov vseh pasem in vseh mesancev. Zato se je nemogoce obrniti na katero od "uradnih institucij".

In kaksen bo rezultat? Prepricana sem, da bi bilo z naso pomocjo udelezencev takih seminarjev dovolj. Si predstavljate mnozico ljudi, ki tocno ve, kako je potrebno psa kupiti, kako ravnati z njim, ko ga pripeljemo domov, kaj od njega pricakovati in kaj od njega dobiti? Ti ljudje bodo povedali o tem, kar zdaj vedo, tudi svojim prijateljem, znancem sodelavcem...

Pocasi bi imeli kup ljudi, ki bi o mladih kuzkih vedeli ogromno, dodali bi svoje izkusnje in... dobili bi mnozico srecnih psov.

Mogoce boste rekli, da je to iluzija. Vendar pomislite, s taksnimi srecanji se ustvarjajo poznanstva, komunikacija je lazja tudi kasneje, kuzki se druzijo (ker njihovi lastniki vedo, kako je zanje najbolje), so zdravi, normalno hranjeni in konec koncev socializirani.

Hocemo osvestiti naivne kupce. Morda je taksna oblika prava priloznost, da se akcija premakne z mrtve tocke.

Uh, sem bila dolga Smiley. Zdaj je na vas vrsta, da predlagate, se javite prostovoljci...

Lp,
Logiran

Tomo
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 134


« Odgovor #1 : petek, 20.09.2002 : 19:22:31 »

Ideja je naravnost odlicna!
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #2 : petek, 20.09.2002 : 19:40:37 »

Super ideja. Kar se mene tice lahko name racunas. Samo povej kam in kdaj.
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #3 : sobota, 21.09.2002 : 11:52:03 »

Pri nas take zadeve ze vec let prakticiramo, za sedaj individualno, kadar se pac kdo oglasi po predhodni najavi. Lahko pa naredimo tudi seminar za vecje stevilo ljudi (naenkrat za cca 30 oseb, na toplem).
Logiran
yo
gost
« Odgovor #4 : nedelja, 22.09.2002 : 17:53:47 »

Jana, ideja je nadsuper!

Lp, Yo
Logiran
Neli
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 114


« Odgovor #5 : ponedeljek, 23.09.2002 : 08:25:27 »

Mogoče bi ob tem predavanju lahko talali letake s seznami pasjih trgovin, pasjih šol, kinoloških društev, veterinarjev ....

Seveda uvrstitev le-teh na ta seznam ne bi bil brezplačen. Mogoče bi lahko zbrali toliko sredstev, da bi bilo to predavanje lahko za udeležence brezplačno. Potem bi prišlo sigurno več ljudi. Mogoče bi lahko dobili tudi kakšnega veterinarja, ki bi predaval zastonj (in mu seveda med predavanjem dovolili omeniti njihovo institucijo).

Če me potrebujete zraven pri organizaciji veste kje me lahko dobite.  Grin

Logiran
Neli
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 114


« Odgovor #6 : ponedeljek, 23.09.2002 : 08:27:40 »


Citat

Ja nekateri imamo res srečo  Grin  Grin
in smo že pri vzrediteljih deležni vsega naštetega Kiss Kiss.



Nekateri pa imamo srečo, da je tukaj mojpes.net  Grin Grin Grin
Logiran
halicanum
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 188


« Odgovor #7 : ponedeljek, 23.09.2002 : 10:02:36 »

Citat


Kaj pa lastniki? Je kaksna sola namenjena njim? Predvsem mislim na nove lastnike, ki kuzka ze imajo ali pa ga nameravajo kupiti.

Pri tem ne mislim na socializacijo psa. Ali bolje - poleg socializacije imam v mislih predvsem:

- kaj storiti, ko pride kuza v novi dom?
- kako ga navaditi cistoce?
- kako se spoprijeti z grizenjem vsega, kar dobi pod zobke (tudi nas)?
- s cim ga hraniti?
- katere so dobre in katere slabe igrace?
- kako prepoznati, da je kuza bolan?
- kako je s cepljenji (kdaj, zakaj...)?
- kako ravnati ob srecanjih z drugimi (majhnimi, velikimi, mladimi, starimi) kuzki?
- kako ravnati ob morebitnem napadu?
- kaj nas caka, ce nas kuza koga ugrizne, moti sosede...?
- morda najpomembneje - kako sploh kupujemo psa?
....




Jana,
Vse to kar si (in nisi) nastela, je zelo pomembno.

Vsak odgovoren vzreditelj je DOLZAN:

- ob prvem razgovoru s potencialnim kupcem, opozoriti kaj druzina mora pricakovati ob prihodu kuzka v njihov dom.
Ce je kupec pripravljen na vse, je TA PRAVI.

- ob oddaji kuzka, preveriti, ali novi lastniki vedo, kaj je treba imeti. Ali so se pripravili za prihod "novega druzinskega clana".
Napotiti jih, da se TAKOJ oglasijo pri svojem veterinarju, ki b o prevzel nadaljnjo skrb za zdravje psa. Podati jim osnovno informacijo o koledarju cepljenj.

- Po odhodu kuzka, svetovati in pomagati novim lastnikom pri nadaljnji oskrbi in vzgoji mladica.
Ne sme biti vprasanj brez odgovora.

Ce bi vsi vzreditelji ravnali odgovorno, Jana bi imela eno temo manj.
Torej, kupujte pse pri odgovornih vzrediteljih, ne pri preprodajalcih.


Pozdrav
Darko L.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #8 : ponedeljek, 23.09.2002 : 11:48:07 »

Smo pa tudi takšni, ki imamo doma mešance in nismo bili deležni nikakršnih nasvetov s strani "rejca"! Še veseli so bili, da smo odšli brez vprašanj. Znajti smo se morali sami. Zase vem, da mi je veliko pomagala revija Moj pes in pa nekatere knjige.
Sama bi se z veseljem udeležila takšnega seminarja, tudi če ne bi bil zastonj. lp
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 23.09.2002 : 19:19:58 »

halicanum,

zelje so eno, realnost pa cisto nekaj drugega. Po vprasanjih, ki jih dobivam na mail (sorry, z Lili sva malo v zamudi), je jasno, da jih je res se ogroooomno takih (tako vzrediteljev kot lastnikov), ki nimajo pojma, kaj pomeni nakup (ali prodaja) psa.
Govorim o psih, ki imajo poreklo, oz se jim da dolocit pasma, torej novi lastniki niso dobili kuzka "za vogalom" ali v zavetiscu.
Vsekakor je tudi zeloooo veliko takih, o katerih govori Kaja.

Se vedno se mi zdi potrebno narediti nekaj, saj kupcev, ki ne vedo, kaj kupujejo, se ne bo kmalu zmanjkalo.

Lp,
Logiran

lenja
gost
« Odgovor #10 : torek, 24.09.2002 : 07:15:45 »

Kako s cepljenji?
Glede cepljenj mladičkov (tudi za tiste, ki nimajo rodovniške kužke) je najbolje, da takoj pri veterinarju kupite "knjižico". Ob cepljenju vam bo veterinar v knjižico vpisal - kdaj imate naslednje cepljenje!
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #11 : torek, 24.09.2002 : 14:52:36 »

Kaj pa tisti, ki sploh ne vedo, da se mora kužka cepit? Ne boste verjeli, takšnih je veliko. Ponavadi starši popustijo otroku in pri sosedovih znancih imajo krasne mladičke, vendar o psih vedo približno toliko, da ga ne zamenjajo z mačkom!
Psa pripeljejo domov z nasvetom, da se ga pri 6 mesecih cepi proti steklini, da naj ga hranijo s kruhom in mlekom in podobne oslarije. Marsikateri ne doživi prvega srečanja z veterinarjem, ker ga prej pobere kakšna parvoviroza.

Posebej pa bi omenila tiste, ki kličejo na društvo z željo po točno določenem psu. Sanja pa se jim ne kako s psom ravnati. Včasih govorijo takšne bedarije, da jih enostavno ne moreš več poslušat. Nihče pa ne reče:" Bi mi lahko prosim povedali...?" Večina ima narejen namišljen doktorat o psih in se niti slučajno ne pustijo prepričati o nasprotnem. In potem se začudijo, da nimamo psa zanje. Žal mi je le, ker vem, da bodo psa dobili drugje in z njim popolnoma nepravilno ravnali. Pa kaj naj? Moje napake, ki jo je plačal Timi, nočem ponoviti.

Če se bodo kakšni seminarji na to temo res začeli, bom vsakega potencialnega "kupca" poslala najprej v šolo, potem pa bo lahko dobil psa. Mislim, da bodo redki, ki se bodo res pripravljeni naučiti ravnanja s psi, preden bodo psa dobili. Z vsakim novim klicem dobim občutek, da se za mešanca ni vredno potruditi, da bodo že nekako, če ne, pa bodo kupili drugega psa! lp
Logiran

lenja
gost
« Odgovor #12 : torek, 24.09.2002 : 16:20:09 »

nekateri vzreditelji imajo na svojih internetnih straneh tudi vprašalnike. Včasih "potencialnemu kupcu" obveznost do psa bolj ostane v spominu, če si mora odgovoriti na vprašanje - kot pa poslušati in kimati. Saj veste kako je s poslušanjem, včasih gre skozi eno uho notri , skozi drugo pa ven

v tem trenutku se spomnim tale link z "puppy questionnaire " - bi bilo pa dobro še nekaj vprašanj dodati
http://www.caradobe.com/pupquest.html
http://www.caradobe.com/caraown.html
Logiran
Tara
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 227


« Odgovor #13 : sreda, 25.09.2002 : 20:48:13 »

Se strinjam s Kajo in z Jano. Vemo, da je V Sloveniji veliko nerodovniških psov ter mešancev, ki jih večinoma dobiš "mimogrede" brez kakršnih podatkov o psu in nasvetov. In res-hvalabogu, da obstajajo takšni forumi na internetu, kjer se lahko ogromno naučiš. Vsi pa le nimajo dostopa do interneta, sicer je na voljo nekaj literature-to je pa tudi vse. Zato bi bili takšni seminarji zelo primerni, če ne že obvezni pred nakupom psa, tudi mešančka iz azila! Ideja je z moje strani vsekakor podprta!   Grin
Logiran
dejvi
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 28


« Odgovor #14 : petek, 18.10.2002 : 12:36:54 »

Ala vam vera če boste to sfurala, pa še za pivo dam vsakemu  Wink

Misli pa da je to še ena stvar, ki bi v bistvu morala biti obvezna za vsakogar, ki si misli umislit psa...posledično bi morala biti tudi zakonsko regulirana. O novi regulaciji, ki je nujno potrebna sem govoril že v rubriki mediji v Nemčiji.

Moje mnenje je tako, da se je potrebno čim prej skupaj vsest in pripravit celovit kinološki zakon, ki bi med drugim tudi šolo za bodoče lastnike psov predpisal in seveda še kup drugih perečih tem...saj jih je že na tem forumu ogromno in večina si jih zasluži, da bi se znašla v takšnem zakonu...
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Sola za lastnike psov!
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines