mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 24.04.2024 : 13:06:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: problem pri odpoklicu
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: problem pri odpoklicu  (Prebrano 47413 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
bigec
gost
« Odgovor #15 : četrtek, 13.02.2003 : 10:48:33 »

Zivjo!

Skoda, da je debata zavila v tako neugodno smer…
Zdi se mi, da je vsako mnenje dobrodoslo in nimam obcutka, da bi kdo hotel biti kaj vec ali pa bolj pameten.
Vsak ima svoj nacin, nam, ki imamo kaksne tezave z vzgojo, pa pride prav cisto vsak odgovor! Tko da se nehite prickat in naj enostavno vsak poda svoje znanje in izkusnje.

Flufi, daj nam ze zaupaj, kaksen nacin imas ti pri vzgoji ?!? Zanima me, saj imam tudi sama tezave pri vzpostavljanju avtoritete, odpoklicu…

Lep dan vam zelim Wink
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #16 : četrtek, 13.02.2003 : 11:07:52 »

Citat

Imam pa eno vprašanje? Kako v glavo psu vcepiti, da četudi naredi napako, pride k tebi? Kajti jaz sem ga vedno kaznovala, če sem ga med bežanjem  ujela...In on ve, kaj je prav in kaj ne. Če začne nagajati na tak način, kot sem opisala na začetku te teme, potem ne bo prišel k meni.  Ali se boji?Kkao združiti, da bo pes kapiral da mora v vsakem primeru k meni?Četudi naredi napako.


Brin, pazi na svoje vedenje in izbruhe jeze ki jih takrat imas. Pes tocno ve, da si jezna cetudi tega ne pokazes na ven. V tebi ti vre, pri tem izlocas hormone, tvoj vonj se spremeni. In ta vonj pes zavoha in s tem te prebere, da si jezna. Ker ve, da ko si jezna, ga kaznujes je logicno da ne bo prisel do tebe. Tvoji gibi in tvoj glas naj ne bodo jezeni. Ti imas se manjsi problem, ker imas zelo globok glas, ki pri drugih postane globok ob jezi, zato moras biti tudi zelo pazljiva na svoj ton glasu. Pes poveze barva glasu in "stopnjo" jeze. Barva glasu je tudi oblika prisile. (npr. najprej ga poklices prijazno in ker ne pride, ga klices cedalje bolj jezno, to pomeni, da uporabljas prisilo). Bodi sproscena, pomiri se (vem da je to zelo tezko) in pes bo pocasi dojel, da ni nic hudega, ce pride k tebi. Psu je zelo tezko lagati o svojem pocutju, ker nas veliko prej zavoha predno "jeza" pride iz nasih mozganov v nase gibe.

Zacaran krog, ker psi tako dobro vohajo. Zato pa pse uporabljajo kot spremljevalce bolnih ljudi (sladkornih bolnikov, epileptikov, ....), ker prej zavohajo kot pa se mi cutimo, da je nekaj narobe.
Pa sem izpostavila se en problem, ki se pojavlja pri vodnikih in solanju psa. Emocionalna stran solanja.
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #17 : četrtek, 13.02.2003 : 12:04:14 »


Citat

Zivjo!

Skoda, da je debata zavila v tako neugodno smer…
Zdi se mi, da je vsako mnenje dobrodoslo in nimam obcutka, da bi kdo hotel biti kaj vec ali pa bolj pameten.
Vsak ima svoj nacin, nam, ki imamo kaksne tezave z vzgojo, pa pride prav cisto vsak odgovor! Tko da se nehite prickat in naj enostavno vsak poda svoje znanje in izkusnje.

Flufi, daj nam ze zaupaj, kaksen nacin imas ti pri vzgoji ?!? Zanima me, saj imam tudi sama tezave pri vzpostavljanju avtoritete, odpoklicu…

Lep dan vam zelim Wink



Pozdravljena "bigec",

Sama nimam nobenih "cudežnih" metod-samo malo drugačen način razmišljanja pri vsakršnem delu s psom. Pri psih uporabljam tudi kliker.

Seveda se popolnoma strinjam s Simi, da poteka vzgoja vse življenje in se moramo s psom veliko ukvarjati, non-stop potrjevati željeno vedenje, biti moramo dinamični, zanimivi za psa, v glavnem: ko gre pes z veseljem na povodec (=je srečen, da je ob nas), potem smo ogromno dosegli. Problem pa je, da pogostokrat nimamo dovolj znanja, da bi znali v kočljivih situacijah s psom pravilno odreagirati.

Pa ne mislit, da mene ne vcasih pograbi taka jeza, da bi svojega štirinožca spremenila v krznen plašč - ampak tedaj se obrnem in se čim prej poberem stran od psa (si grem skuhat kavo). Ampak s treznim pristopom se taki "izbruhi" zmanjšajo na minimum.

Sem pa vedno bolj prepričana, da je cilj vsakršnega dela s psom v tem, da pripravimo psa do tega, da se RAD odzove na naš znak (ne ukaz, temveč ZNAK).
Noben pes ne bo ubogal iz ljubezni do nas, temveč bo ubogal, če se mu bo splačalo ubogati.

Kot sem že napisala, se nima prav nobenega smisla pričkati - Brin bo verjetno poskusil ene in druge metode in poročal, kako mu kaj gre. Čeprav gre v primeru "Brin" prav gotovo za hude napake pri vzgoji (čudni inštruktorji,..) iz preteklosti in zato se pes še bolj zmedeno obnaša. Jaz osebno bi pri vsakodnevnem življenju s tem psom (ne glede na težave odpoklica) začela uporabljati kliker.
Ob tej priložnosti moram omeniti, da se je za zelo učljivo psico s klikerjem izkazala prav pasma, ki velja za nepodkupljivo in neučljivo ter skrajno neučljivo s strani tujcev - Natašina (Mefisto) neapeljska mastinka Beyba! V enem večeru je Beyba na znak že s smrčkom pozvonila na zvonček - škoda le, da Nataša ni imela pri roki malo boljšega zvončka!

Lp
Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #18 : četrtek, 13.02.2003 : 12:35:24 »

Ukaz SEM in brezpogojna izvedba je osnova poslusnosti pri solanju psov.Ne nastane pa kar tako ampak je proces,ki poteka vse od prihoda psicka domov pa vse do brezpogojne izvedbe.Ze ena napaka lahko psa odvrne od prihoda k nam.Poznamo nacine solanja odpoklica,zato ne bomo zdaj o tem ampak o vzrokih neupostevanja ali celo zavracanja ze pridobljenega brezpogojnega refleksa prihoda psa na nas klic oz.ukaz.Kar je povedala ze Simi ne bom ponavljal ker vse drzi ampak dodal nekaj pomembnih dejstev,ki se jih je treba dosledno drzati.
- na sprehodu imamo psa ves cas na povodcu ob levi nogi.Ne spuscamo ga s povodca,pes je na poleg.Pustimo mu,da opravi potrebo,drugace pa je vedno na poleg.
- ko pridemo na zasciten oz. ograjen ali kako drugace zavarovan prostor npr.travnik,jasa,...psa spustimo in mu damo prosto,igramo se.
- igro prekinemo,psa pripnemo na dolgi povodec in opravimo odpoklic.Ponovimo 2x,psa med enim in drugim izvajanjem odpoklica ne vznemirjamo z drugimi ukazi ampak mu damo popolno svobodo-igro.
- NIKOLI ga ne kregamo,ce noce priti.NIKOLI ga ne klicimo naj pride in ga nato kaznujemo.Ce to naredimo pes ne bo hotel vec priti in ves pretekli trud bo sel v nic.Porabili bomo spet mesec ali dva,da bo zaupanje povrnjeno.
- potrpljenje,vztrajanje po potrebi strogost/NE grobost/in pa veliko pohvale in trepljanja je kljuc do uspeha.
- ce motiv upade,uporabimo aport,ki je lahko karkoli,le da bo dovolj zanimiv za psa.Vajo delamo vedno z povodcem,nikoli brez.Po 3h mesecih lahko zacnemo povodec opuscati in to tako,da ga neopazno spustimo na tla,v primeru pobega psa povodec enostavno pohodimo.
-ko pes vajo brezpogojno izvaja v nemotecem okolju brez povodca preidemo na moteco lokacijo in vajo spet zacnemo izvajati s povodcem.
- bodimo do psa posteni in ga nikoli ne klicimo,ce tega ne mislimo resno ker pes to ve po barvi nasega glasu.Nikoli ga ne klicimo z jezo ker nas ne bo razumel in ne bo prisel.
- ce noce priti ga moramo zmotivirati tj. usmerimo njegovo pozornost nase z veseljem in NIKOLI z jezo.Zacetniki naredijo najpogosteje napako,da psa prizivajo z jeznim glasom in s tem potencirajo neposlusnost psa.
- ce pes noce priti moramo s strozjim glasom doseci prihod psa in ga ko pride obilno nagraditi
- proces potrebuje cas,pravilno izvedbo vaje,potrpljenje.
- solanje psa je enostavno,ce ne delamo napak.Pes se razmeroma hitro in rad uci,najveckrat ze nauceno vajo pokvarimo sami,z naso napako in spet moramo zaceti vse znova
- torej,ko hocemo stresti jezo na nasega psa se ugriznimo v jezik.
lp,MAT
 

Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #19 : četrtek, 13.02.2003 : 12:49:50 »

Brin,veliko napako naredimo,ce psa kaznujemo med bezanjem oz.ko ga ulovimo.Takrat MORAMO takoj psa pripeti na dolgi povodec in aportirati na klic.Ce noce delati moramo s strozjim glasom doseci njegovo poslusnost,sledi obilna pohvala.Do nadaljnega uporabljaj povodec,PREDVSEM pa povrni razbito zaupanje zaradi nepravilnega kaznovanja in izrazanja jeze.Prihod psa moramo doseci z naso voljo in ne z jezo ali fizicno prisilo.
lp in obilo uspeha
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #20 : četrtek, 13.02.2003 : 12:56:05 »

Vse kar si napisal se 150% strinjam s teboj, ko sem premisljevala ob branju in razmisljala kaj pomeni to v prihodnosti (bistvo vsega je, da predno kaj naredis pomisli kaj to pomeni za naprej) me je zmedlo poleg.
Verejtno nisi mislil poleg v pravem pomenu besede- povelja poleg.
Ne repliciram sedaj tebe, ker sva ze ugotovila, da oba misliva isto, le drugace se izrazava, bom to svoje razmisljanje napisala zato, da ljudje, ki imajo prvega psa ali pa tisti, ki imajo probleme s poleg razmislijo, ce morda to ni vzrok njihovih tezav.

Sam poleg naj bi zgledal tako, da pes hodi tesno ob vas, vasa leva noga je poravnana z njegovo sprednjo nogo (plecko).
Vecini ljudi poleg pomeni, da pes hodi ob njih (do 0,5 m okoli njih) in ce je na povodcu je vazno samo to, da ne vlece.
Gremo na sprehod, damo povelje poleg. Pes hodi ob nas, kot je zgoraj opisano ter nas ne vlece, mi pa smo najbolj zadovolnji vodniki psov.
Potem pa pridemo v solo s psom, ki ze nekaj casa lepo hodi "poleg" in ga zacnemo uciti vaje poleg. Vse tisto, kar smo psa "naucili" do sedaj ne velja vec. Psu se podere kar si je zapomnil pod besedo poleg (rece mi poleg, to pomeni, da moram hoditi ob njemu in ne smem vleci).
Pride do konflikta v njegovih mozganih in ogromno ljudi ima probleme potem, ko hocejo uvesti pravilni poleg. Pes noce hoditi ob vodniku, vseskozi uhaja ali zaostaja, povoha po tleh, hodi v klin,..... Ker zelo malo instruktorjev uci poleg resnicno korak po korakih oz. vodniki prehitevajo, ko jim je naroceno, naj gredo samo 5 korakov poleg se pojavijo problemi, ki pa jih zopet resujejo tako, da uporabijo prisilo. In spet smo tam, ko zaradi nase nenacrtne napake kaznujemo psa, ki dela samo tisto kar smo ga naucili.
Zato jaz priporocam in uporabljam za "prosti poleg" besedo, ki z poleg nima nobene veze (pocasi, ne vleci, ob nogi,....) in psi, ki zacnejo z ucenjem poleg nimajo tezav, ker je to za nas sicer zanemarljiva razlika za njih popolnoma nova stvar.

Se nasvet za tiste, ki psa ze solate in ste naleteli na to tezavo. Zamenjajte ukaz za pravi poleg in zadeva bo veliko boljsa. Ce ste na sredi ali pa ze popravljate, se morate zavedati, da ste zopet na zacetku (korak po korak).

Le toliko na kratko o mojem razmislanju, da je potrebno vedno prej premisliti zakaj uporabljati doloceno besedo, ker je najhuje odpravljati napake.
Logiran
brin
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 178


« Odgovor #21 : četrtek, 13.02.2003 : 12:58:29 »

Mat, hvala za odgovor.
Ampak ali imaš prav, da če mi pes uide in ga med begom ujamem, da ga ne smem kaznovati???Kako pa bo drugače vedel, kaj je prav in kaj ne???
Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #22 : četrtek, 13.02.2003 : 13:42:21 »

Ce nam pes pobegne ga ne smemo kaznovati ampak takoj zmotivirati za delo.Kazen v tem primeru ne doseze svojega namena ampak povzroci,da pes na priklic noce priti ker misli,da bo kaznovan.Preprecujemo pobeg s tem,da imamo psa na povodcu dokler ne dosezemo brezpogojne poslusnosti podprte z medsebojnim zaupanjem.Ce psa klicemo,hodimo za njim,ga prizivamo in nato kaznujemo delamo hudo napako.Pes poveze priklic z neprijetnim in nas ignorira oz. po domace zajebava ker v svoji pasji logiki ve,da ko bo prijet bo tudi kaznovan.
- pobeg preprecujemo tako,da na sprehodu dolgi povodec neopazno spustimo na tla.Ce pes poskusa pobegniti ali se ne podreja nasi volji ga s strogim glasom prisilimo v to,da izpolni ukaz,sledi pohvala.Ce poskusa pobegniti stopimo na povodec in ga priklicemo.Ko nam pes ze enkrat pobegne je prepozno za kazen,takrat ga z motivacijo priklicemo.
lp,MAT
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #23 : četrtek, 13.02.2003 : 13:48:48 »

Pri Brinu kaže upoštevati predvsem dejstvo, da gre na sprehod v "prvi brzini" za lastnico, potem zafrkava in se ne pusti prijeti, s sprehoda pa spet počasi nekaj metrov za lastnico.

Nekaj v odnosu lastnica-pes mora biti precej narobe - torej Brin, sporočaj nam, kako ti bo šlo! Nasvetov imaš precej - zdaj pa na delo !
Logiran
altervita
gost
« Odgovor #24 : četrtek, 13.02.2003 : 15:12:06 »

Citat

Noben pes ne bo ubogal iz ljubezni do nas, temveč bo ubogal, če se mu bo splačalo ubogati.


Mislim, da si s to trditvijo usekala malo mimo, ko si jo tako zacementirano podala. Mogoče bi bilo prav reči: Skoraj noben pes. Pa tudi v to bi podvomil. Pes pride, oz. uboga zato, ker spoštuje avtoriteto vodje in ker si želi njegove bližine. Ne zaradi koristi. Nagrada je sekundarnega pomena. Bonus, takorekoč.

Za svojadva vem, predvsem za Barka (Brina je spet druga patronka), da priteče, ker mora, ne ker bo imel korist. Namreč nikoli nisem uporabljal kakih nagrad, resda pa tudi kazni ne. Le avtoriteto sebe kot vodnika. Ko pride, je pohvaljen. In seveda ima potem spet prosto....hm mogoče mu je pa to, da lahko potem spet šari naokrog po svoje, nagrada.

Brin: če ne moreš ti prijeti njega, naj on poskuša prijeti tebe. Se pravi, če se ti izmakne, ignoriraj, in poskusi enak princip še sama. Ti se njemu reži v glavo. Pojdi stran, steči. Delaj se kot da nekaj skrivaš pred njim. Skrij se mu v grmovje. Išči nekaj po travniku. Potem ga bo prignal k tebi firbec. Postani zanimiva svojemu psu. Predvsem pa umakni nagrado (hrano zamenjaj s pohvalo), ker te ima po mojem za neusahljiv vir priboljškov, ki pa mu očitno ne pomenijo dovolj, ko je v igri kaj bolj zanimivega od briketa.

Glede klikerja: zanimiv in uporaben pripomoček, ki pa mu nekateri postavljajo prvelike spomenike. Ko psa premagajo nagoni, mu tudi kliker ne pomaga. Naučiti Beybo da pozvoni na zvonček je eno, priklicati bežečega zlatkota je pa nekaj povsem drugega. Tudi naučiti ga odpoklica s pomočjo klikerja je eno, brezpogojna izvedba pa čisto nekaj drugega. Tudi sam ga občasno uporabljam, a ne povsod. Moji psi delajo zame, ne za klik, ne za hrano, ne za nič. Zame. Mene ubogajo, ne klikerja. Kliker jim ponekod pomaga, da ugotovijo pravilno smer
in kot potrdilo, da delajo prav. Ko pa osvojijo vajo, kliker roma tja kjer je njegovo mesto -v predal.

Glede povodca: Če ga učiš na njem, bo povezal vajo s povodcem in brezpogojnost z potegom podvodca. Ko je spuščen, bo seveda prav dobro vedel, da mu ni potrebno ubogati. Ker ima avtoriteto tisti štrik, ne ti, ki štrik vlečeš. Torej, vodi ga na samo, kjer bo brezskrbno letal kolikor bo hotel, in ko bo prišel k tebi ga pač pohvališ. Začnita vadit odpoklic na novih temeljih. Brez povodca. Teci proč, skrivaj se. Saj bo trajalo nekaj časa, ampak pomojem bo delovalo. Tam kjer pa se bojiš da bo pobegnil po svoje, ga imej pač na povodcu, bogpomagaj. Vsi si želimo imeti psa kot je sosedova Bo (nemška ovčarka), ki lepo brez vrvice šetka poleg. A ker jih nimamo, so pač na nekaterih krajih privezani. Naj ima dovolj sprehodov brez povodca pa bo tudi odpoklic sčasoma deloval kot je treba. In ne hodi vedno po istih poteh, ker se na domačem terenu jasno, počuti bolj varnega in je bolj samozavesten.

Aja še nekaj bi mogoče užgalo. Ko se skrivaš ali tečeš proč, poskrbi da boš imela v roki kak "plen", ki naj ga potem ko priteče do tebe, ujame še sam. Če bo povezal ti dve stvari, bo zadeva prav gotovo lažja, saj ga bo k tebi prignal njegov plenski nagon. Mislil si bo: "uuuuuu kliče me, nekaj greva ujet". Kaj pa je plen pa si izberi sama. Palica, žogica, karkoli.

In predvsem: daj času čas. Delaj, utrjuj in ko bo star 4 leta, bo prav fejst pes.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #25 : četrtek, 13.02.2003 : 20:14:01 »

Hm, zanimiv tale problemcek. Tudi pri mojem odpoklic ne pali, zato je pac skozi na vrvici (in mu nic ne fali mimogrede).

Zanimivo je tudi to o avtoriteti in ubogati ker mora...no, moj ziher ni take sorte pes hehehehe. Trmasto arogantno bitje, ki uboga izkljucno in samo zato, ce ima od tega korist in pa jasno iz firbca-kaj ta korist bo. Drug teden zacneva delat s klikerjem, samo moram se pogruntat kaj bi najprej. No, hocem rec, da pri njemu tista avtoriteta in mora ubogati in ti si sef, on je podrejeni....to vse odpade. Ima bolj, hmm, macji znacaj, ni tak, kako bi rekla, hlapcevski. Vzhodnjak pac, pravim jaz.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
brin
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 178


« Odgovor #26 : petek, 14.02.2003 : 08:15:02 »

Hoj,
Včeraj ga je fant kar spustil in je bil non stop priden, malo užaljen, prav počasi je racal zraven, in prišel prav počasi k njemu ko ga je poklical. Opažam, da ima neko zamero, sploh se noče razigrati , prav počasi zraven hodi (pa je spuščen).... Ne vem zakaj, ampak ko je spuščen je prav počasen, ful užaljen.... Zaradi bolj mirnega sprehoda ga bom kar na povodec dajala, ker mu ne zaupam več - in on meni očitno tudi ne. Mislim, da bom morala zelo nežno delati z njim, da bo dobil zaupanje vame. Kot sem že omenila, sva s fantom Brina učila, da četudi je spuščen, se drži naju in če je šel predaleč stran, sva toliko časa stala na miru in ga klicala, da je prišel nazaj, na isto mesto. Mogoče je bilo to preveč strogo zanj  Huh Huh Huh Uh ti trmasti psi Sad
Logiran
lester1
gost
« Odgovor #27 : petek, 14.02.2003 : 08:42:15 »

HOjla Brin
ko se boš "enkrat navadila na trmaste pse", boš mela samo take sorte psov - garantirano preizkušeno Grin Po tvojem zadnjem postu sodeč se zelo hitro učiš. Trmasti psi/pasme niso nemški ovčarji, ki včasih že spominjajo na avtomat za kavo; pritisneš in priteče! Čeprav si dobila dobre nasvete in si jih drži, ne zanemarjaj, da dvoj psiček še vedno potrebuje IGRO ostalih sovrstnikov, izdatnejšo pohvalo, ko  je neko povelje dobro naredil (če je neki službeni pasmo beseda: PRIDEN, BRAVO zadosti, po vsej verjetnosti tvojemu NI -napolni žepe z najlubšimi priboljši in igračkami , ter ne skopari z njimi, ko povedlje dobro izpolni naj pohvala vsebuje prisrčen dotik tvoje roke - pes mora čutiti tvoje veselje ko je nekaj dobro naredil - naj ti ne bo nerodno . izkazati čustva - kako vidiš, kdaj si ga "kvalitetno pohvalila" : opazuj "učke", kako se bodo zasvetile Grin)
Prav tako je pomembna dolžina treninga - za trmoglavce bi rekla, krajši (ni vse v kvantiteti) . Prevelika količina treningov (monotonih povelj /elementov vaj) lahko spet privede do kontra učinka - še posebej velja to za trmoglave pasme. Izjemnega pomena je to, da svojega psa poznaš, kdaj moraš nehati - nauči se opazovati svojega lastnega psa .

Omenjen je kliker. sama ga sicer ne uporabljam, sem se pa ob prebiranju navodil bolj disciplinirala pri sistemu nagrajevanja psa s priboljški - z njenim odpoklicem na sprehodih smo zelo zadovoljni - tudi zahvaljujoč  prebiranju dotične literature o klikerju - je veliko dobrih nasvetov. Pa mimogrede: formuvka daša je odlična agility tekmovalka - in je napisala v enem svojem postu , da ga uporabljala za svoje kužke. Vsekakor ga ne gre ne precenjevati , in ne PODCENJEVATI.

ker imaš pasmo, ki itak v klasičnem šolenju zaključi pri C (nima smisla psa siliti v neke obrambne disciplini), se začni zgledovati po paralelnih disciplinah (zakaj ne agility  ,  tudi lovske, če je treba - pa saj mamo SIRTAKI, ki je poznavalka "retriverjev" - naj ti ona pove možnosti) izkoristi potencial psa. Kaj vse lahko s kužki počneš, imaš predstavitev tudi na tem linku http://www.dog-play.com  - vse to ti bo pa tudi pomagalo "utrjevati poslušnost".
Če  "trmoglavec" kaže znake potepanja, to pomeni neko dolgočasje psa, ki ga je potrebno zapolniti z dodatnimi aktivnostmi.  

pa kot je altervita dejal - obogati sprehode v več aktivnostmi - bodi živahna, sproščeni, malo laufaj z  njim, skači, se smej, skrivaj za drevsi

so psi, ki ob ukazu "preskoči" vprašajo "kako visoko" in so psi, ki rečejo "daj mi razlog, da skočim" Grin Grin - ko mu bo dala pravi odgovor na vprašanja , ki ti jih bo pes zastavil,bo tako kot pravi ALtervita postal prav fejst fant, ti pa ponosna lastnica
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #28 : petek, 14.02.2003 : 10:34:02 »

Citat

HOjla Brin
ko se boš "enkrat navadila na trmaste pse", boš mela samo take sorte psov - garantirano preizkušeno Grin Po tvojem zadnjem postu sodeč se zelo hitro učiš. Trmasti psi/pasme niso nemški ovčarji, ki včasih že spominjajo na avtomat za kavo; pritisneš in priteče! Čeprav si dobila dobre nasvete in si jih drži, ne zanemarjaj, da dvoj psiček še vedno potrebuje IGRO ostalih sovrstnikov, izdatnejšo pohvalo, ko  je neko povelje dobro naredil (če je neki službeni pasmo beseda: PRIDEN, BRAVO zadosti, po vsej verjetnosti tvojemu NI -napolni žepe z najlubšimi priboljši in igračkami , ter ne skopari z njimi, ko povedlje dobro izpolni naj pohvala vsebuje prisrčen dotik tvoje roke - pes mora čutiti tvoje veselje ko je nekaj dobro naredil - naj ti ne bo nerodno . izkazati čustva - kako vidiš, kdaj si ga "kvalitetno pohvalila" : opazuj "učke", kako se bodo zasvetile Grin)



Sluzbeni pa  Huh Huh Huh a ti samo idealne sluzbene pse srecujes ( ki so "avtomati", ki jih skoraj vec ni) ali pa ze dolgo nisi opazovala njihovih treningov. Z besedno pohvalo bi se bolj malo naredilo.
Logiran
flufi
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 292


« Odgovor #29 : petek, 14.02.2003 : 22:37:01 »


Citat

Glede klikerja: zanimiv in uporaben pripomoček, ki pa mu nekateri postavljajo prvelike spomenike. Ko psa premagajo nagoni, mu tudi kliker ne pomaga. Naučiti Beybo da pozvoni na zvonček je eno, priklicati bežečega zlatkota je pa nekaj povsem drugega. Tudi naučiti ga odpoklica s pomočjo klikerja je eno, brezpogojna izvedba pa čisto nekaj drugega. Tudi sam ga občasno uporabljam, a ne povsod. Moji psi delajo zame, ne za klik, ne za hrano, ne za nič. Zame. Mene ubogajo, ne klikerja. Kliker jim ponekod pomaga, da ugotovijo pravilno smer
in kot potrdilo, da delajo prav. Ko pa osvojijo vajo, kliker roma tja kjer je njegovo mesto -v predal.



Za vse bralce teh nasvetov o vzgoji psov, predvsem pa za tiste neizkušene, bi rada še enkrat poudarila naslednje:

- večina nasvetov tu izhaja iz tradicionalnega načina vzgoje & šolanja psov, kar pomeni, da psa za željeno vedenje nagradiš, za neželjeno pa tako ali drugače kaznuješ.

- potem pa ljudje zasledijo pojem "kliker" in jim ni več čisto jasno, kam ga uvrstit; kaj storit, če se pes ne odzove na kliker, kaj je sploh to, to je brezveznost...

- Zanimivo je to, da postanejo nekateri celo "ljubosumni" na kliker Grin, češ pes dela zame ne za kliker!" Ali pa: učenje s klikerjem je zgolj ameriška modna muha in nič več.. Najdejo pa se tudi taki, ki goreče svarijo pred pošastjo imenovano "kliker", saj je to največji sovražnik zdravega odnosa s psom  Lips Sealed.

- No, vsakdo, ampak res VSAKDO, ki karkoli komentira v zvezi s primerjavo tradicionalnega in učenja s klikerjem (logike klikerja), mora najprej dobro predelati knjigo z naslovom DON'T SHOOT THE DOG!" avtorice Karen Pryor. Karen je mednarodno priznana vedenjska biologinja, znanstvenica, z dolgoletno prakso pri "treniranju" morskih sesalcev, konj, psov, mačk in vseh ostalih hišnih ljubljenčkov + živali v ZOO-jih. Naredila je prve korake pri popularizaciji operantnega pogojevanja (kliker) od komuniciranja z divjimi živalmi (kjer tradicionalisti "popušijo") do hišnih ljubljenčkov.

V tej knjižici, ki sploh ni napisana v preveč lahki angleščini in je bila še zame, knjižnega molja, trši oreh, dobite strokovne primerjave  tradic./kliker učenja psov, ljudi, drugih živali, tu je strokovno razloženo, zakaj kliker, od kod kliker, kdaj kliker, kaj je kazen, kaj povzroča v pasji glavi, kako učinkoviteje učiti določeno verigo vaj, , zakaj ne zateznih ovratnic, kako motivirati, s čim. Da o slikovitih primerih iz prakse sploh ne govorim. Posebno pozornost avtorica nameni odpravljanju različnih neželjenih vedenj.

V glavnem, obvezno strokovno-poljudno čtivo za vse, ki se kakor koli ukvarjamo z učenjem in vzgojo živali in ki se slabo zavedamo pravega pomena učenja s pozitivnimi okrepitvami. To je knjiga, o kateri razmišljaš še dolgo potem in ki zaradi svojih psiholoških razlag za vedno spremeni odnos do vseh živih bitij.

Lp, zvesti in vdani Flufi

Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: problem pri odpoklicu
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines