mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 15:26:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terier kot pasma in njegovo zdravje
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16   Dol
Natisni
Avtor Tema: Tibetanski terier kot pasma in njegovo zdravje  (Prebrano 48749 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
MARKO HREN
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.788


« Odgovor #45 : sreda, 23.09.2009 : 22:02:09 »

Citat: MARKO & INDIA , Danes ob 15:45:20
Višina je zaenkrat določena tako kot je, a kot mi je znano jo vzrejne komisije zaobidejo, ko kombinirajo primernega samca in samico.

Citat. AMODINI Marko ... VK je tam kot telo, ki svetuje oz. največ priporoča...


Jasno, da VK priporoča  Smiley  pa saj nisem rekel "določa" in jasno da se lastnik upoštevajoč predloge odloči vedno sam. Da pa bi nekaj previsokega samca izločili iz vzreje ni najboljša rešitev ... kaj pa naredijo v Švici če so samice majhne, jih tudi izločijo ? 
Logiran
A-Tsa-Rja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.337


« Odgovor #46 : četrtek, 24.09.2009 : 05:52:38 »


.... ne res ne razumem te matematike !  Sad


To je viša matematika ki jo samo nekateri razumejo. Mi pač gledamo drugače na to.
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #47 : četrtek, 24.09.2009 : 06:10:20 »

To je viša matematika ki jo samo nekateri razumejo. Mi pač gledamo drugače na to.

Drugače?

Če bi upoštevali samo višino, Brik (konkretno, da govorim o svojih psih in ne posplošujem) ne bi imel nobenih potomcev.... in tudi njegov brat ne.  Tako pa smo upoštevali tudi njune odlične proporce, krasno glavo, zobe, kolke  in še marsikaj in vemo, da potomci niso šli v nevemkakšne višave....ravno nasprotno, s primernimi samicami imata oba krasne potomce....celo kakšnega idealnega bi se našlo.
Logiran
Pmaxi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.656


« Odgovor #48 : četrtek, 24.09.2009 : 06:58:59 »

Pa ste prepričani, da se v Švici upošteva le višina? Kaj pa se zahteva pri vzrejnem pregledu v Švici? Predividevam, da so tudi tu dosledni in zahtevajo zdravstvene izvide?

Če je TT pritlikava pasma,  naj to tudi ostane in se čisto strinjam z VK, da se višje samce loči ali pa se jim da pogojno dovoljenje. Seveda vse to ob predpostavki, da se samce in samice, ki so po standardu tudi zdravstveno pregleda.

Isti problem je nastal pri kitajcih. Pes, ki je po standardu, je sedaj na razstavah v primerjavi s konkurenco premajhen in premalo razvit  Shocked Rastavljajo se kitajci, ki imajo tudi do 37 cm plečne in so kukr top kitajci Shocked
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #49 : četrtek, 24.09.2009 : 07:32:29 »

Zahtevajo pregled oci (PRA, LL, katarakta), slikanje kolkov, zobovja +  pregled znacaja. Nic ne najdem o pogacici?
Vzrejnega ne dobi pes, ki ima katero od bolezni oci, CCL, epilepsijo, oceno kolkov D ali slabse, ki mu manjkajo vec kot 3 premolarji, ki ima velik predugriz-tisto ko spodnja celjust naprej strli, vedno mesam imena; je agresiven ali plasen, ki ni opravil tistega pregleda znacaja, ki ne ustreza FCI standardu (morda od tu izvira tisto o visini).

Ce prav zastopim tudi vsakemu odvzamejo kri za CCL?

Ce se pari v tujini, potem se zahteva preglede oci in kolkov. Nic pa ne najdem glede parjenja s svic. samcem, ki nima vzrejnega, v tujini?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #50 : četrtek, 24.09.2009 : 07:37:03 »

Tag-Tu, skrbi odpadejo  ... v bistvu Brika ne bi bilo, ker Lole ne bi smeli parit z Jerryjem, ki je imel plečno 44cm  Wink
Aja, pa še nekaj,  pogoji za vzrejno, kolki, oči, pogačice, BEAR... veljajo le v  Sloveniji. Za hrvaško lahko sporočit aLi in Luvi, mislim pa, da je v primerjavi s Slo. kar nekaj razlik oz so bile ...
Logiran
Pmaxi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.656


« Odgovor #51 : četrtek, 24.09.2009 : 07:46:21 »

Zahtevajo pregled oci (PRA, LL, katarakta), slikanje kolkov, zobovja +  pregled znacaja. Nic ne najdem o pogacici?
Vzrejnega ne dobi pes, ki ima katero od bolezni oci, CCL, epilepsijo, oceno kolkov D ali slabse, ki mu manjkajo vec kot 3 premolarji, ki ima velik predugriz-tisto ko spodnja celjust naprej strli, vedno mesam imena; je agresiven ali plasen, ki ni opravil tistega pregleda znacaja, ki ne ustreza FCI standardu (morda od tu izvira tisto o visini).

Ce prav zastopim tudi vsakemu odvzamejo kri za CCL?

Ce se pari v tujini, potem se zahteva preglede oci in kolkov. Nic pa ne najdem glede parjenja s svic. samcem, ki nima vzrejnega, v tujini?

No, potem le ni čisto tako, da bolni samci z normalno višino dobe vzrejno, zdravi preveliki pa ne. Če se želi obdržati pasmo tako kot je bilo zamišljeno, je potrebno dosledno upoštevati standard (ki by the way tudi dovoljuje odstopanja +- centimeter, dva) in dam Švicarjem še kako prav. Če bi se vsi tako dosledno držali standarda, potem ne bi bile razlike v velikosti na razstavah tako očitne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #52 : četrtek, 24.09.2009 : 07:55:17 »

Tibetanski terier ne spada v 9. grupo k pritlikavcem, ampak v 5. grupo k primitivcem. K sreci FCI s svojimi grupami ni kompetentna za razlagat kdo je in kdo ni primitiven (bah, sam se to bi se nam manjkalo). Tongue

Ne spomnim se kako je bilo na zacetku; je bil standard visji, pa so ga znizali ali obratno? Vem, da mi je to nekdo ze dvakrat razlagal, sem pozabila kdo in pozabila kaj je rekel.

Aha, pa tam mal narobe oz. nerodno pise, ni misljeno slikanje zobovja, ampak pregled zobovja.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #53 : četrtek, 24.09.2009 : 08:17:50 »

Nanook, standar naj bi bil v začetku višji, pa se je nato znižal po pomoti-površnosti pri prepisovanju  za 1 inch. Je pa res, da na  enem od zadnjih kongresov niso želeli višine ponovno spremenjati, ker so psi (ne sam TTji, pa tud pri ljudeh je isto - tole sam moj medklic) vedno višji in so rekli, da se to samo tolerira. Natančno bi ti znali povedat tisti, ki so bili na kogresu, Amodini ali Primož. lp J
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #54 : četrtek, 24.09.2009 : 08:25:39 »

Aha, bom vprasala potem na pikniku. Hvala. Smiley 1 inch je ca. 2.5cm; zdaj je standard 40.6cm, +/- kak cm, dva? Se pravi bi bil potastarem 42.6cm +/-2cm.

PS: Shar peiji so vedno manjsi. Cry
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Ljiljana Li
rad pišem
****
Sporočil: 396


« Odgovor #55 : četrtek, 24.09.2009 : 08:44:56 »

Po meni svaki muzjak i zenka prije parenja moraju imati....isto tako kao i uvjet za dobivanje uzgojne dozvole:
pregledane oči - PRA, LL (ne starije od godine dana!!!!!)
Pregledane kukove - A ili B
Patelle
BAER test ako je pas svijetli

To je ono osnovno!!!! Kod vas to super funkcionira, u Hrvatskoj se nista od toga ne trazi tako da je na uzgajacu da odluci hoce li to napraviti ili ne

Ostale stvari na koje bi trebalo pripaziti, no koje traze mudar odabir prilikom parenja:(ne bih zabranila uzgoj)
- zubalo (u standardu se traze skare ili obrnute skare), ALI bih osobno  ZA UZGOJ mogla tolerirati manje nedostatke
- pigment - manji nedostaci bi mogli proci
- visina - tolerirala bih i nesto manje i nešto više primjerke

i pod neki broj 3 bi islo sve ostalo, a to ovisi i o tome sto u uzgoju zelimo dobiti - substanca, izrazaj, vrat, glava, dlaka......
Naravno, podrazumjeva se da je rodovnica zdravstveno ok!!!!!


Sto se visine tice......odluceno je da se TOLERIRA do 43 cm.
Logiran
Ljiljana Li
rad pišem
****
Sporočil: 396


« Odgovor #56 : četrtek, 24.09.2009 : 08:50:54 »

I da, obzirom na prakticne informacije koje sam dobila.....izgleda da je tamo visina bitnija od rodovnice - na uzgojnom ce mjeriti visinu, ali nece studirati rodovnicu tako da to ovisi na uzgajacu - da li ce upotrijebiti tog muzjaka/zenku ili ne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #57 : četrtek, 24.09.2009 : 09:08:31 »

Hm, pise, da v primeru, da se pri psu ugotovi LL in/ali PRA in/ali katarakta in/ali CLL, so on, njegovi otroci in njegovi starsi iz vzreje takoj izkljuceni.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Ljiljana Li
rad pišem
****
Sporočil: 396


« Odgovor #58 : četrtek, 24.09.2009 : 09:44:32 »

Tocno Nanook i to je ok...to znaci da ako je neki pas case da ne moze u uzgoj, a fala Bogu ni njegova/njezina djeca (iako ni to ne bih shvatila bas tako rigorozno jer se pravilnim kombiniranjem sve da polako rijesiti)

ALI problem je u tome sto...npr.
imamo 2 psa:
Pas 1:  lijep, skladan, visine 40 cm, rodovnica u 2 koljenu ok, no iza 2. koljena hrpa problema s obje strane - dobit ce uzgojnu dozvolu
Pas 2: lijep, skladan, visine 42,5, rodovnica kompletno cista do 5 koljena (rijetko, ali moguce) - taj pas nece dobiti uzgojnu dozvolu

To nije u redu - gentski je kvalitetniji primjerak 2 bez obzira na visinu.
Po meni bi oba mogla dobiti uzgojnu dozvolu samo bi Pas 1 dobio VEEEELIKU napomenu da se pazi s kim se pas kombinira, oni opomenu nece dobiti vec ce uzgajac pariti po svom nahodenju...to je isto ok, ali imamo odgovornih i manje odgovornih uzgajaca.

Ideja švicaraca nije losa, ali tu ideju treba ipak prilagoditi jer sami sebi donose probleme......mnogi uzgajaca ne zele vise nista dati u svicarsku bas zbog toga - sto vrijedi dati dobru rodovnicu i lijep primjerak psa ako postoji sansa da se taj pas i linija vise nikada ne iskoristi u uzgoju.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #59 : četrtek, 24.09.2009 : 09:49:53 »

Mnja, ker oni pisejo samo za prvo generacijo-otroci, potem naprej pa ne. Tako da teoreticno recimo da zboli en pes, njegovi otroci nimajo vzrejnega oz. ga odvzamejo, vnukom po tej logiki pa ne, ane (ob predpostavki, da vnuki ze obstajajo seveda). Ceprav so tudi ti lahko prenasalci. Ali pa se morda naknadno odlocijo.
Ampak tega glede visine nimajo nikjer zapisanega, ali pa jaz ne najdem. A mogoce ves, kje pise, da tak svicarski pes, ki nima (svicarskega) vzrejnega, ne sme pariti v tujini? Mogoce bi se splacalo vprasat na njihovo zvezo (SKG), ker meni se zdi, da je to stvar posameznih klubov v tujini in ne more kar en klub prepovedat tega za vse?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 16   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terier kot pasma in njegovo zdravje
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines