mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 24.04.2024 : 18:53:21

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47198 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« : torek, 15.09.2009 : 15:03:55 »

Marsikater lastnik navadne mačke ima kot pasmo zapisano Evropska domača mačka. Verjetno vsi vemo, da ta kot pasma ne obstaja imamo pa pisano paleto mačk, ki pa jim dejansko grozi izumrtje. Vzreditelji pasemskih mačk opozarjajo, naj se mačk ne kupuje pri rejcih, sam se s tem zmanjša nevarnost raznih dednih bolezni. Sama ne poznam veliko navadnih mačk, ki bi imele kakršnekoli hude zdravstvene težave, celo naša "siamka", kupljena pri znanem celjskem preprodajalcu, je brez hudih problemov prilezla že do 16. leta. Definitivno ga ne zagovarjam, a naša maca je čisto navadna muca v barvi siamke. Tu me zanimajo predvsem izkušnje vestnih podložnikov, ki za vašo zavetiško/kmečko/ulično muco skrbite z redno veterinarsko in gurmansko oskrbo. Kakšne zdravstvene probleme imajo vaše mačke?

Poleg tega pa me zanima, kako si vi, ki pridno skrbite za s/k mačk, ki jih jemljete s ceste in ki izboljšujete mačjo problematiko, predstvljate prihodnost "evropske domače mačke"? Kje bom lahko dobila oranžnotigrastega muca, sivodimasto lepotico, navadnega felixa ali strahvzbujajočega črnuha, ko bo čez 20, 50, 100 let sterilizirana vsaka muca in kastriran vsak maček? Se resnično strinjam z s/k vsakega prostoživečega mačka in upam, da tole niste razumeli, kot da bi bilo treba zaradi želj "potrošnika" prenehati s skrbjo za tele muce, nekako pa se mi ne zdi prav do naših mačk, da se jih bomo nekoč spominjali le še z nostalgijo..
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #1 : torek, 15.09.2009 : 15:13:34 »

Aiii! Zdajle si pa dregnila v sršenje gnezdo. A si nalašč, a ne?
No evropska kratkodlaka mačka kot pasma seveda obstaja in je obstajala veliko prej, preden so ustanovili take in drugačne organizacije, ki naj bi odločale, kaj je pasma in kaj ni, preden so pisali standarde in preden so se šli selektivno rejo...
o ostalem napisanem pa ...sem obljubila nekoč nekje, da o tem, na tem forumu ne bom razpravljala.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #2 : torek, 15.09.2009 : 15:16:59 »

Kje bom lahko dobila oranžnotigrastega muca, sivodimasto lepotico, navadnega felixa ali strahvzbujajočega črnuha, ko bo čez 20, 50, 100 let sterilizirana vsaka muca in kastriran vsak maček?

Čista utopija, če mene vprašaš Roll Eyes Wink
Tak ti lahko samo to odgovorim: Nič skrbet, ponudbe bo vedno dovolj, da ne rečem preveč.

Če bi se pa slučaaaajno to zgodilo, lahko zaradi mene vzrejaš to pasmo Smiley
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : torek, 15.09.2009 : 15:42:59 »

Saj S/K ni edina opcija, da se situacija s prevec zavrzenimi in trpecimi macki neha. Druga, enako ucinkovita, je odgovorno lastnistvo.

Prepricana sem, da ne bom dozivela ne jaz in ne moji otroci, pa tudi moji vnuki ne, da bi bile vse macke S/K in ne bi imeli vec cesa razmnozevat. Prav tako sem za vse tri generacije enako prepricana o tem, da se ne bo zgodilo odgovorno lastnistvo v vseh primerih, niti v vecini ne. Pod odgovorno lastnistvo poleg drugega spadajo namesto "zazeljenih" "nacrtovani" macji mladici. Ko se bo to zgodilo, bo zavzemanje za S/K najbrz nepotrebno.

Zoia, da do tja pridemo, je pa ... kaksna pot?
Predvsem ob vmesni misli na trpece macke, ki jih videvamo vsak dan.
Logiran

Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #4 : torek, 15.09.2009 : 17:31:24 »

Aiii! Zdajle si pa dregnila v sršenje gnezdo. A si nalašč, a ne?

 Tongue

No, s temo drugače nisem mislila provocirati, je pa tale forum eden izmed bolj osveščenih pri mačji problematiki, tudi člani sodelujejo pri tem bolj kot na drugih forumih, kjer so ponavadi le oglasi, o drugem se bolj malo piše..

Si predstavljam, da je čisto izumrtje naše mačke utopija, a s s/k se definitivno oža genski pool in nekoč nekje bo ostalo le še bore malo tapravih predstavnikom. Sploh če upoštevamo, da naravna selekcija ne deluje več tako naravno kot nekoč, in bo preživela sleherna mačka, ne le najmočnejši. Tu pa se bodo začele pojavljati zdravstvene težave.. Zarad tega sem tudi dala primerjavo vzreditelj - rejec in zarad tega vprašala (odgovorov zaenkrat nič), kakšne bolezni pestijo vašo domačo mačko. Ko se neko pasmo začne vzrejati, se takoj najde par pametnjakovičev, ki jo s "trdim" delom postopoma uničijo. Poleg tega morš bit res genij, da vzrejaš take mačke, kot jih zdaj poznamo - v barvah mislim  Wink

Berem, kako se je situacija s psi v zadnjih desetih letih izboljšala.. Mačke verjetno čaka isto. Smetka na blogu piše, kako je v Makedoniji stanje dosti boljše kot par let nazaj. Kaže torej, da bo mačkam v prihodnosti bolje. Ampak kaj ko bo s/k poslednja mačka? Danes k odgovornemu lastništvu spada tudi sterilizacija oz. kastracija. Tudi če je mačka izključno notranja  Huh  Če podpišeš pogodbo, da bo maček zgolj in le noter, zakaj pol s/k? Ker je manj problemov z breznanjem, verjetno.. In tako bo šlo dalje, mačk bo začelo primanjkovat in izumrla bo še ena vrsta. Al kako? Zato sem vprašala (odgovorov spet nič), kako si delujoči na področju mačje problematike zamišljajo njihovo prihodnost? Pa čeprav bo to čez 300 let. Ker se mi nekako dozdeva, da bi bilo dobro razmisliti tudi o tem, kajti zdaj postavljamo temelje za mačjo prihodnost. Na temeljih pa ponavadi nekaj stoji..

Pa še enkrat, ne provociram, res me zanimajo vaši pogledina to.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #5 : torek, 15.09.2009 : 20:43:52 »

Sama osebno menim, da "genski pool" evropske mačke ni tako ogromen, kot si tukaj zastavila. Ja, če bi gledali vse mačke, na celotnem geografskem področju, ki je ogromno. Ampak med seboj se te realno živali ne parijo, parile bi se med seboj edino, če bi jih nekdo pričel načrtno vzrejati. Realna menjava genov pa se dogaja na precej manjšem področju, predvidevam tudi da je glede na teritorialnost in kolonijski način življenja tudi ogromno "inbreedinga" (gensko raznolikost na nekem področju pa prej ponovno uravnovesi specifičen način poteka paritve mačje samice, ki se skozi en cikel breznanja spari z ogromno samci, ne samo enim).

Glede na tako ogromne številke, ko govorimo o mačji populaciji, je po mojem mnenju popolnoma nemogoče, da bi mačke kar tako "pričele izumirati". Trenutno so številke mnogo večje, kot jih sploh prenese okolje (kar ogroža druge živalske vrste, predvsem ptice pevke in male glodavce), opevana naravna selekcija je v bistvu zelo umetna (strupi, avtomobili itd. ne spadajo ravno v koncept naravne selekcije), populacija pa je kljub vsemu trudu prostovoljcev po mojem mnenju prej v eksponentni rasti kot v kakršnem koli upogibu proti izumrtju.

Trenutno so tako mnogo bolj relevantna vprašanja:
- kako zajeziti rast populacij tako prsotoživečih kot "lastniških" mačk, da ne bodo mačke pričele predstavljati resnega problema v okolju in se jih bo masovno pobijalo,
- kaj točno pomenijo vse te genialne lovke za ostale živali, ki naj bi na teh področjih bivale.

Glede odsotnosti dednih bolezni: večina mačk sploh ne živi dovolj dolgo, da bi se dedne bolezni sploh lahko pokazale. O tem, koliko dednih bolezni pesti evropsko mačko, bomo lahko razmišljali takrat, ko bo večina živali živela vsaj 10 let, ne pa da poginjajo večinoma okoli starosti enega, dveh let (če seveda preživijo do takrat).

Toliko zaenkrat z moje strani Smiley



Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #6 : torek, 15.09.2009 : 21:37:04 »

Jaz bi dodala samo to, da sama poskusiš imeti doma nesterilizirano samico ali nekastriranega samca, pa se bomo potem naprej pogovarjali - notri, seveda.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #7 : sreda, 16.09.2009 : 08:13:48 »

Kaj pa če bi povedala, kako je s tem?
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #8 : sreda, 16.09.2009 : 08:22:36 »

Marsikater lastnik navadne mačke ima kot pasmo zapisano Evropska domača mačka. Verjetno vsi vemo, da ta kot pasma ne obstaja imamo pa pisano paleto mačk, ki pa jim dejansko grozi izumrtje. Vzreditelji pasemskih mačk opozarjajo, naj se mačk ne kupuje pri rejcih, sam se s tem zmanjša nevarnost raznih dednih bolezni. Sama ne poznam veliko navadnih mačk, ki bi imele kakršnekoli hude zdravstvene težave, celo naša "siamka", kupljena pri znanem celjskem preprodajalcu, je brez hudih problemov prilezla že do 16. leta. Definitivno ga ne zagovarjam, a naša maca je čisto navadna muca v barvi siamke. Tu me zanimajo predvsem izkušnje vestnih podložnikov, ki za vašo zavetiško/kmečko/ulično muco skrbite z redno veterinarsko in gurmansko oskrbo. Kakšne zdravstvene probleme imajo vaše mačke?

Poleg tega pa me zanima, kako si vi, ki pridno skrbite za s/k mačk, ki jih jemljete s ceste in ki izboljšujete mačjo problematiko, predstvljate prihodnost "evropske domače mačke"? Kje bom lahko dobila oranžnotigrastega muca, sivodimasto lepotico, navadnega felixa ali strahvzbujajočega črnuha, ko bo čez 20, 50, 100 let sterilizirana vsaka muca in kastriran vsak maček? Se resnično strinjam z s/k vsakega prostoživečega mačka in upam, da tole niste razumeli, kot da bi bilo treba zaradi želj "potrošnika" prenehati s skrbjo za tele muce, nekako pa se mi ne zdi prav do naših mačk, da se jih bomo nekoč spominjali le še z nostalgijo..


Samo tole:

 Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin

Zoia, kdaj greš z mano na teren?
Po ogledu dejanskih razmer kar se mačje problematike tiče,se grem stavit, da ne boš nikoli več napisala česa podobnega, niti razmišljala o tem.
In v teoriji, četudi bi res Evropska domača mačka izginila s tega planeta, bi bila to le manjša škoda v primerjavi s tonami trpljenja, ki ga vrsta doživlja sedaj.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #9 : sreda, 16.09.2009 : 09:43:17 »

Citat
In v teoriji, četudi bi res Evropska domača mačka izginila s tega planeta, bi bila to le manjša škoda v primerjavi s tonami trpljenja, ki ga vrsta doživlja sedaj.

Komentar ni potreben. Ravno zaradi takih in podobnih stališč mi gredo zaščitniki živalskih pravic na jetra. čedalje bolj.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #10 : sreda, 16.09.2009 : 09:47:08 »

Zoia, kdaj greš z mano na teren?

Če me rabte, kadarkoli. Z zadnjim stavkom se pa nikakor ne strinjam.

Kako imajo pa v Skandinaviji zdaj s tem? Zavetišč že baje nimajo več, torej tudi ni mačk, ki bi jih noter dajali. Je še sploh kej mačk, al imajo le pasemske?

Skuiki, z naravno selekcijo sem mislila uno davno, ko še ni bilo avtomobilov in množičnega pokola mačk. Taprava naravna selekcija.

A sem vprašala za, če bi delili izkušnje z zdravstvenim stanjem vaših mačk le vestni lastniki? Torej lastniki, ki imajo mačko celo več kot eno leto. Naša je stara 16,17 in je brez kakršnihkoli zdravstvenih problemov, in zaradi tega bi lahko sklepala, da je navadna mačka zelo zdrav primerek vrste. Je pa ena mačka bolj mali vzorec, zato bi rada videla, kaka je dejanska situacija. Pa saj, le zakaj bi o tem pisali, mačk tko kmal ne bo več..  Undecided
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #11 : sreda, 16.09.2009 : 09:53:55 »

Komentar ni potreben. Ravno zaradi takih in podobnih stališč mi gredo zaščitniki živalskih pravic na jetra. čedalje bolj.
Ne, res ni potreben.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #12 : sreda, 16.09.2009 : 09:54:15 »

Oh, Zoia, ti pa res provociraš.

Naj te nič ne skrbi. Mačk ne bo nikoli zmanjkalo, jih tudi v Skandinaviji ni. Razlika med Skandinavijo in našimi logi je predvsem v osveščenosti ljudi, ki posledično veliko bolje poskrbijo za živali, zato zavetišč pri njih ne potrebujejo toliko kot pri nas, ne pa v tem, da pri njih ne bi bilo več živali, ki bi jih trpali v zavetišča.
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #13 : sreda, 16.09.2009 : 10:04:26 »

S čim? S sterilizacijo in kastracijo mačk in osveščanjem prebivalstva na koncu ne bomo imeli več navadnih mačk. A ni to logično? Nisem rekla, da bo to jutr, ampak nekoč pa ziher.

Ker očitno nekateri poznate situacijo v Skandinaviji, jaz (in mogoče še kdo drug) pa ne, ne bi bilo nič slabega če se o tem kaj napiše. Imajo tam odgovorni lastniki mačke s/k ali le dobro skrbijo, da se ne parijo vsepovprek? Imajo odgovorni lastniki kako domače leglo z domačo mačko?
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #14 : sreda, 16.09.2009 : 10:05:27 »

Zdaj bom pa vprašanje postavila še jaz - ali je cilj vseh S/K in osveščanja popolno iztrebljenje teh domačih mačk, z namenom preprečiti trenutno trpljenje, ali obstaja plan, kaj storiti, ko bo število tako zmanjšano, da jim bo začelo groziti izumrtje?
Ali se dejansko ne vidi opcije, da bi se to res zgodilo in bo VEDNO šlo samo za gašenje požara in trenutne bede?
Če je odgovor na prvo vprašanje iztrebljenje, se mi smilijo mačke, če je odgovor na drugo vprašanje gašenje požara, se mi pa smilite vsi vi, ki se resnično trudite in vam ni vseeno.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines