mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 07.06.2024 : 13:28:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 14   Dol
Natisni
Avtor Tema: Evropska domača mačka  (Prebrano 47540 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #75 : sobota, 19.09.2009 : 13:59:43 »

Ja saj to je to. A ljudje vidijo tisto, kar hocejo videti ali so dejansko spremembe.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #76 : sobota, 19.09.2009 : 14:06:46 »

Mačke, ki imajo prost izhod bi morale biti kastrirane - pri njih vsekakor plusi prevagajo minuse. Vprašanje je samo, ali jim pustiti prvo (in eventuelno še drugo) leglo ali ne. Ne mislim na točno ta trenutek, ko je mladičev resnično toliko preveč, da noben pameten ne nalašč dopuščal novih. Mačko se vseeno da zapreti med gonitvijo in počakati leto ali dve (dolgoročno se pa pri njih ta taktika žal ne obnese).

AngSeter - moje 20 letne mačke, ki so po sili razmer že 18 let zaprte so še vedno uporabne kot eksekutorji ujetih podgan. Poturčajo tudi največjo podgano tako hitro, da ji  komaj uspe zapiskati.(je pa res, da sem tako mačko že takrat dolgo iskala in težko dobila. Mišljeno je bilo, da bodo zunaj lovile, pa sem se vmes selila).

In še enkrat: kastriranje prostoživečih mačk ni vprašljivo, sploh ne. Zoprno (ali rajsko, odvisno od tega iz katere perspektive gledaš) bi bilo, če bi se lahko preveč učinkovito utaknili v lastniške mačke.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #77 : sobota, 19.09.2009 : 14:09:05 »

Pri meni je pa ravno kontra. S/K lastniskih mack sploh ni vprasljivo, prostoziveck pa... bolj ko berem, bolj.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #78 : sobota, 19.09.2009 : 14:14:15 »

Zakaj?
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #79 : sobota, 19.09.2009 : 14:14:31 »

Ni moč preprečiti, da se ne bi h koloniji pritepla kakšna nova mačka. V idealnih razmerah bi tako mačko pač takoj odlovili in poskrbeli za s/k. Dokler pa je premalo prostovoljcev, ki samo begamo iz ene lokacije na drugo in poskušamo preprečiti najhujše, pa dosleden nadzor nad zaključenimi lokacijami ni mogoč.

Samo z dvigom ozaveščenosti in izobraževanjem pa se lahko situacija za mačke izboljša na dolgi rok. V Ljubljani so ponekod že lokacije, kjer stanovalci skupno skrbijo za prostoživečke okoli njihovega bloka, kjer so jim uredili tudi hišico za bivanje (in jo tudi redno razkužujejo) in budno nadzirajo populacijo.

Kaj je pravzaprav vprašljivega pri s/k prostoživečk?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #80 : sobota, 19.09.2009 : 14:17:26 »

Lanabela, torej imaš Mačke  Grin

Naš je bolj štor, ampak zelo presenetljivo dober lovec na miši. Na podgano se pa nebi upal spravit. Se je pa na srečo naučil ubijat in plen velikokrat tudi poje. Ni imel mame, ki bi ga lahko naučla, ker je bil najden na robu smrti pri manj kot dveh mesecih starosti.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #81 : sobota, 19.09.2009 : 14:19:56 »

Imam jih, samo potem, ko jih ne bo več, ne bom vzela novih.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #82 : sobota, 19.09.2009 : 14:41:08 »

Ker ni efekta oz. je pocasen, ce je. Pa se ene par drugih zadev.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #83 : sobota, 19.09.2009 : 14:43:38 »

Skuiki, mišljeno zate pa še za koga prej ja.

In zakaj misliš, da lahko uporabiš takšen ton?  

Če bi vsaj poskušala razumet kaj piše Lanabela ali kdo drug, ti taka misel nebi niti mimo pritekla...  Undecided

Prav dobro razumem, o čem piše Lanabela, če te slučajno skrbi moje razumevanje besedila  Roll Eyes Vendar njena teorija precej skače med definiranje mačke kot udomačene živali, ki živi s človekom in jo človek glede na lastne potrebe in želje selektivno vzreja, in divjo živalsko vrsto, kjer lahko govorimo vsaj približno o principu naravne selekcije. Tudi če o tem, kako bi takšen princip, kjer lahko imaš "želena" legla, kjer pa lahko poljubno št. mladičev evtanaziral, vrnil razumevanje odgovornega skrbništva za kakšno desetljetje, dve nazaj.





Logiran
Rnata
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 211


WWW
« Odgovor #84 : sobota, 19.09.2009 : 14:47:08 »

Meni tule ni čisto nič jasno:
  • a je problem v tem, da efekta ni, oz. je počasen (jaz imam osebno raje počas, kot sploh ne)
  • al je problem v tem, da je efekt prehud in bodo mački izumrli
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #85 : sobota, 19.09.2009 : 15:26:28 »

A se je kaj slišalo?  Roll Eyes
Ker izgleda, kot da govoriš o jabolkih in hruškah. Kar se pa tona tiče, se lahko samo nasmehnem Wink

Rnata, ta druga alineja naj te ne skrbi.  Smiley
Je pa res, da edina stalnica v življenju je, da se vedno spreminja...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #86 : sobota, 19.09.2009 : 15:31:06 »

Rnata: Odvisno od tega, iz katerega zornega kota gledaš. jaz imam raje nobenga kot prehitrega, večina ostalih bi rada čimhitrejšega ne glede na posledice.

In mimogrede, iti za 20 ali več let nazaj mogoče včasih niti ne bi bilo tako slabo, če pogledaš kako nagnusno smo zaglibili na vseh področjih (vedno bolj bolne mačke, ki kmalu ne bodo več sposobne živeti zunaj, paradajzi ki gratajo črni pa čeprav jih pokrivaš, orehi, ki že par let ne morejo več obroditi, ker so vsi povrsti okuženi.....so samo čisto obrobne malenkosti)
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #87 : sobota, 19.09.2009 : 17:50:29 »

V bistvu pa, Lanabela, tvoj predlagani sistem že vsa leta nemoteno funkcionira na podeželju. Razlika je samo v tem, da sekiro nad mačjim leglom dojemamo z večjim odporom kot injekcijo. Končni učinek je enak. O vplivu trenutka na posamezni osebek pa lahko samo teoretiziramo, ker še nihče ni prišel z one strani nazaj, da bi povedal, katero je slabše.

Hec je pa naslednji: kljub temu, da se kmetom zdi, da regulirajo število mačk, se populacija regulira samodejno. Kjer je premalo mačk in dovolj hrane, se priselijo. Kjer se namnožijo čez pametno mero, jih pospravi kuga ali pa garje. In jih je vedno ravno prav okoli hiše, takole od 2 do 10, pa če bi kmet uporabljal tisto sekiro samo za drva ali pač ne.

V mestu je približno ista pašta, samo dela se na bolj eleganten oz. očem všečen način.

@ Smetka: Da pride v zavetišče vedno več lastniških mačk v razmerju do uličnih, si jaz razlagam drugače. Preprosto, ljudje s(m)o nehali nositi obcestne pobrance v zavetišča, ker te bolj ali manj neprijazno odslovijo.
Je pa to zgolj moje mnenje oz. ugibanje in je čisto možno, da se motim.
Logiran
šogunka
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 222


WWW
« Odgovor #88 : sobota, 19.09.2009 : 18:04:37 »

Efekt je počasen iz dveh razlogov:

a) ker ni dovolj sredstev, da bi se s/k vse prostoživeče mačke (ne velja za vse občine enako)

b) ker ni dovolj prostovoljcev, ki bi uspešno polovili vse prostoživečke. Samo v Ljubljani je prostovoljk tako malo, da pride kakšnih 1000 mačk na en par prostovoljk. In je to še vedno (in tudi bo) zgolj naša dejavnost v prostem času ob vseh ostalih obveznostih. Seveda, lažje je modrovati po forumu, izražati skepso nad vsem in se sklicevati na eno knjigo/dokumentarec/raziskavo, kot pa delati na terenu. Pa seveda se zgražati ob poškodovanih/odvrženih/trpinčenih mačkah nad tem, kakšen gnoj so ljudje. Zame je odlov mačk in s/k smiselno početje. To sem spoznala ravno na terenu, ko sem videla lokacije in kolonije ex ante in ex post. Videla sem, da je to delo ne samo smiselno ampak tudi nujno. In kot je že helena predlagala, mogoče bi res morali vsi ti Nejeverni Tomaži kdaj na teren.
Sem pa mnenja, da je bistveno izobraževanje za spremembe na dolgi rok. Bolj bodo ljudje ozaveščeni, več bo prostovoljcev, denarja za s/k in predvsem več lastniških mačk, ki bodo s/k in katerih potomci ne bodo končali kot prostoživečke.

Glede spreminjanja časov pa tole: od antike naprej so se generacije pritoževale, kako je bilo včasih boljše. Tako pač je.
Logiran
binulja
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.446


Ben


« Odgovor #89 : sobota, 19.09.2009 : 18:09:04 »

Vprašali so me, kakšna bi bila po moje rešitev (razumem da dolgoročno, ne v tem trenutku). Napisala sem, kakšna bi bila po moje kompromisna rešitev, ki bi omogočala ohranitev mačke take kot jo poznamo sedaj, in hkrati zmanjšala število novih mladičev na znosno mejo. Ta rešitev je seveda iluzorna iz čisto preprostega razloga - ne predstavljam si, kako bi v dogledni prihodnosti lahko uvedli dovolj dober nadzor nad lastništvom mačk, ko pa še pri psih, kjer je to miljonkrat lažje ne deluje.


Če je iluzorna, torej v praksi nemogoče izvedljiva, potem zame ni rešitev. Mene pa zanima, kako bi se v praksi, danes, začelo delat, da čez 10 let ne bi bilo treba iz čisto vsakega vogala, grma,... potegnit mačjega mladiča, napol živega seveda? Ob ohranitvi dragocenega genetskega poola oranžnih tigrov in dimastih in felixov, itd... Ker če koga skrbi za oranžne tigre, mu lahko jaz dam enega, pred nekaj urami iz grma v hosti potegnjenega. Res, da ni v najboljšem stanju, ampak je pa oranžen.
Logiran

Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 ... 14   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Evropska domača mačka
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines