mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 20:49:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: drobnica, volkovi in psi  (Prebrano 21576 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
radoveden
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« : torek, 13.10.2009 : 17:31:42 »

Pozdravljeni,

kakšna je razlika med pokolom drobnice med volkom in psom? Zanima me predvsem ali se da po načinu ugriza vidnega na kadavru enoznačno določiti ali volk ali pes.

Hvala za info.

LP
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #1 : torek, 13.10.2009 : 20:51:41 »

Nisem prepričana, da bi se to z lahkoto dalo ugotoviti, ampak po mojem bi kakšen "stručko" to zagonetko rešil - prav gotovo ostanejo ob poklani drobnici tudi druge sledi, ki pomagajo razvozlati kdo je bil "na delu". Pa volkovi imajo menda močnejše kočnike, kar bi lahko tudi pomagalo pri taki "identifikaciji".
Vsekakor zanimivo vprašanje, sploh zadnja leta...
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #2 : torek, 13.10.2009 : 21:10:18 »

Glavna razlika je v tem, da volkovi ne pokoljejo cele črede, ampak samo toliko, kar lahko takoj pojedo. Volkovi za sabo ne pustijo poklanih in ranjenih živali. To storijo psi, ki ne koljejo zato, da bi se najedli, temveč za "žur", če lahko temu tako rečemo.

V veliki večini primerov iz naših medijev, ko se kmetje pritožujejo, da so jim volkovi poklali pol črede, gre za podivjane pse in ne volkove. Krivce bi morali iskati med psi svojih sosedov, ki jih zvečer spustijo iz ketne.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #3 : torek, 13.10.2009 : 21:23:16 »

Glavna razlika je v tem, da volkovi ne pokoljejo cele črede, ampak samo toliko, kar lahko takoj pojedo. Volkovi za sabo ne pustijo poklanih in ranjenih živali. To storijo psi, ki ne koljejo zato, da bi se najedli, temveč za "žur", če lahko temu tako rečemo.

V veliki večini primerov iz naših medijev, ko se kmetje pritožujejo, da so jim volkovi poklali pol črede, gre za podivjane pse in ne volkove. Krivce bi morali iskati med psi svojih sosedov, ki jih zvečer spustijo iz ketne.
Točno tako - zadeto v črno. Ampak volk ima v nasprotju s psi svoj temni čar, pa se večja medijska štorija lahko naredi okrog njega  Undecided
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : sreda, 14.10.2009 : 10:18:02 »

Ni res. Tudi volkovi pokoljejo veliko več, kot bi lahko pojedli. Če so živali ograjene in se ne morejo razbežati koljejo dokler se kaj giblje. Tudi kune in lisice pobijejo ponavadi vse kokoši, pojedo ali odnesejo pa eno. Res pa je, da volkovi večinoma žival ubijejo z ugrizom v vrat (razen mogoče kadar se mladiči še učijo loviti) psi pa ponavadi začnejo žreti kar živo.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #5 : sreda, 14.10.2009 : 10:25:45 »

Ne samo, ce so ograjene. Vse kar je na doloceni razdalji v dosegu gobca. Ko je dolocena razdalja med volkom in plenom presezena, volk ubija dokler lahko (verjetno je jasno, da je to v naravi prednost). Koliko tega refleksa je ostalo v nasih psih ne vem, sigurno pa ni to zloba in skodozeljnost.

In volkovi ne naredijo malo skode. Kar gre nekaj drobnice (in drugih zivali, recimo oslov) na njihov racun. Ampak to ni problem volkov, ampak ljudi, ki z njimi niso navajeni ziveti. Drobnica, prakticno sredi gozda, brez zascite nima kaj iskati.

Glede prvotnega vprasanja - dostikrat tezko. Zato se lotevajo izdelave natancnejse metode za locevanje napadov.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #6 : sreda, 14.10.2009 : 10:26:32 »

A torej ne drži, da si volk izbere eno žival in tisto goni do ulova?
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #7 : sreda, 14.10.2009 : 10:28:31 »

tudi to drzi. ampak za zivali, ki bezijo. cesar nase ovce ne delajo.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #8 : sreda, 14.10.2009 : 10:33:42 »

tudi to drzi. ampak za zivali, ki bezijo. cesar nase ovce ne delajo.
Ne bo držalo, jaz sem vsaj dvakrat videla bežati ovce ob samem pogledu na psa (mojega, navezanega - da me ne bo kdo narobe razumel  Roll Eyes ). Je pa res, da ne dosežejo neke nore hitrosti, tako da...
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #9 : sreda, 14.10.2009 : 10:38:10 »

Ni res?  Smiley Verjetno drugace razumeva beg. Meni namrec umikanje v krogu in stiskanje v gruco ne pomeni beg. Je pa seveda  odvisno tudi od ovc in njihovih izkusenj.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : sreda, 14.10.2009 : 10:45:24 »

Tudi če bežijo, se zelo redko razpršijo, ampak ostajajo skupaj. Včasih se pa samo stisnejo skupaj in sploh ne bežijo. Pa še tiho so ponavadi, tako da se ja nihče ne zbudi, če se dogaja v bližini hiš. Tisto, kar bi v naravi delovalo kot prednost, je v primeru zaprtih živali šibkost.
So pa volkovi dovolj prebrisani, da pridejo tudi do dobro ograjenih živali, in tudi električni pastir jih ne ustavi. Pri ovcah bi moral biti vedno pastir in psi, kar pa močno zakomplicira in podraži rejo. Za povrh je pri nas tradicija uporabe psov pri drobnici zamrla in jo bo zelo težko obuditi (pa tudi sicer: če bi ovčarski pes slučajno oklal ovčjega tatu na dveh nogah, bi lastnik pokasiral tako kazen, da se mu bolj splača ovce rediti za  volkove)
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #11 : sreda, 14.10.2009 : 10:52:03 »

Meni namrec umikanje v krogu in stiskanje v gruco ne pomeni beg.
Ja, se strinjam tudi jaz da samo stiskanje v gručo ni beg, ampak te dve čredici sta kar hitro bežali, vendar ja - psu prav gotovu ne bi ušle, tu ti dam popolnoma prav  Undecided
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #12 : sreda, 14.10.2009 : 10:52:35 »

Pri ovcah bi moral biti vedno pastir in psi, kar pa močno zakomplicira in podraži rejo. Za povrh je pri nas tradicija uporabe psov pri drobnici zamrla in jo bo zelo težko obuditi (pa tudi sicer: če bi ovčarski pes slučajno oklal ovčjega tatu na dveh nogah, bi lastnik pokasiral tako kazen, da se mu bolj splača ovce rediti za  volkove)

Hm. To govoris nevtralno, imas razloge za ali proti (uvedbi tradicionalne ovcjereje)?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : sreda, 14.10.2009 : 13:03:20 »

Meni osebno bi bilo najbolj všeč če ne bi bilo nobene ovce na prostem nikjer. Pa da bi lepo sedela na pragu in poslušala volkove zavijat. Ampak dvomim, da bi bil še kdo za to. Še tisti, ki tukaj navijajo za volkove ect, bi se hitro skisali, ko bi jim zverina pojedla mucka ali kužka.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #14 : sreda, 14.10.2009 : 13:08:17 »

 Grin

Aja, sem ze mislila, da bova debatirali.

In dokler sva vsaka na svojem koncu gozda, sem jst prec za to.  Tongue

Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines