mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 13:47:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: drobnica, volkovi in psi  (Prebrano 21520 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #15 : sreda, 14.10.2009 : 13:14:51 »

Še tisti, ki tukaj navijajo za volkove ect, bi se hitro skisali, ko bi jim zverina pojedla mucka ali kužka.
Ja, jaz npr do neke mere navijam za volkove, ko jim na drugi strani poskuša z naboji omejevati in ogrožati življenje taisti človek, ki drobnico pušča brez nadzora in brez zaščite noč in dan.
Kar še ne pomeni, da mi je "cool" njihovo klanje drobnice, da smo si takoj na jasnem. In se zavedam, da to lahko pišem, ker nisem lastnica črede, ki mi jo je zdesetkal volk - pač izhajam s čisto osebnega stališča. In ja, sem za tradicionalno ovčjerejo, če le-ta podrazumeva pravilno uporabo ovčarjev.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #16 : sreda, 14.10.2009 : 13:23:42 »

Če hočeš preprečiti klanje ovac, potem ne moreš imeti volka   (+medveda+krokarja) ali pa ne moreš imeti ovc na prostem. Tako pač to je.


Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #17 : sreda, 14.10.2009 : 13:31:07 »

Kje se je pa zdaj kar naenkrat krokar pojavil?  Huh

Tako enostavno pa to spet ni - na hrvaskem imajo vse to in ovce na prostem. Sicer pod kontrolo ovcarja in njegovega psa, ampak vseeno na prostem.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #18 : sreda, 14.10.2009 : 13:31:28 »

Kaj pa ovce & pravilno "natreniran"ovčar ali pa celo več ovčarjev ? A je potem malo več možnosti za obstoj in ovc in zveri? Bi rekla, da je.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #19 : sreda, 14.10.2009 : 13:35:02 »

Psi delujjo predvsem ob prisotnosti cloveka. Samo to pac v nasi drzavi in nasem standardu ne gre. Ker ima veliko ovcjerejcev sluzbo + ovce (in se to dalec od hise) in obje kvalitetno opravljat/upravljat ne gre. 
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #20 : sreda, 14.10.2009 : 13:36:13 »

Uf, krokarji so prava nadloga, to ti celo jagnje odnese...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #21 : sreda, 14.10.2009 : 13:38:56 »

 Huh A lahko to malce bolj razlozis, kaj si mislila s tem?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #22 : sreda, 14.10.2009 : 13:42:51 »

Psi delujjo predvsem ob prisotnosti cloveka.
Zakaj pa to, a se v takem primeru počutijo bolj sigurne pa odločneje reagirajo na plenilca? Kaj pa več ovčarjev skupaj...? Se opravičuejm če zastavljam neumna vprašanja, samo me ta zadeva res zanima  Shocked
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #23 : sreda, 14.10.2009 : 13:57:55 »

Krokar lepo na veji čepi in budno pazi, kdaj bo kakšna ovčka jagnila. Ko se to zgodi jo napade, jagenčku poje oči in jezik, jagenček izkravi in krokar poje še ostanek. Tako vsaj trdijo kmetje. No mogoče si zmišljujejo, da bi dobili odškodnino in krokarji res žrejo samo crkovino. Glede na to, kako spretni plenilci znajo biti vrane, tokrat bolj verjemem kmetom. Trenutno zelo aktualna tema, ker kmetje zahtevane odškodnine (ki so jo prej dobivali in ni bila majhna) letos ne dobijo.

kako gre skupaj Hrvatom ne vem. vem pa, da so bolj na jugu, kjer tudi imajo vse to, še do nedavnega dajali nagrade za vsakega uničenega volka. In tistega, ki mu  uspelo ubiti volka imeli za junaka, o katerem se pesmi poje.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #24 : sreda, 14.10.2009 : 13:59:23 »

Zakaj pa to, a se v takem primeru počutijo bolj sigurne pa odločneje reagirajo na plenilca? Kaj pa več ovčarjev skupaj...? Se opravičuejm če zastavljam neumna vprašanja, samo me ta zadeva res zanima  Shocked

A mamo kakega trenerja ovcarskih psov tule?  Smiley

Slo naj bi za to, da psi kot so sarplaninci in krasevci, ki so varuhi drobnice (v nasprotju z zganjalci kot je mejni, recimo), lahko zelo hitro "pozabijo" za kaj so tam in lahko popadajo lastne ovce oziroma njihove mladice. Poleg tega niti ne locujejo med razlicnimi vrstami vsiljivcev (vseeno ali je volk ali je cloveski sprehajalec). To mora lociti clovek (pastir/ovcar). Trening naj bi bil (tako mi pravijo, jst jih se nisem trenirala) dolgotrajen in zahteven (bojda tudi drag, ceprav ne vem s cim se cena povezuje). Poleg tega ti nic ne pomaga, ce imas nekoga (psa), ki opozori na prisotnost volkov (torej se preden jih clovesko oko opazi), ce se potem nanj usuje krdelo sestradanih zveri (volkov). Imeti krdelo psov brez nadzora... Treniranih ali ne...  Je pa spet druga stvar.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #25 : sreda, 14.10.2009 : 14:05:01 »

Krokar ni sposoben sam ubiti zdravega jagencka, sploh pa ne ce ga (kar normalne ovce delajo) brani. Si ne predstavljam. Kmetje, ovcjerejci,... Ja vem, kaj pravijo. In ne toliko zaradi nadomestil kot zaradi preprostega razloga, da jih prisotnost krokarja moti.

kako gre skupaj Hrvatom ne vem. vem pa, da so bolj na jugu, kjer tudi imajo vse to, še do nedavnega dajali nagrade za vsakega uničenega volka. In tistega, ki mu  uspelo ubiti volka imeli za junaka, o katerem se pesmi poje.

Ampak to se ne spremeni dejstva, da volka in medveda imajo. In sakala seveda tudi. Pa se kaj bi se naslo. In ovcjerejo tudi. Ce govoris o hrvaski politiki si ustrelila mimo (oziroma te moram najprej vprasat, kaj zate pomeni "nedavno"). Zelo. Ce pa govoris o ljudstvu, pa tudi pri nas ni nic drugace.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #26 : sreda, 14.10.2009 : 14:11:03 »


Slo naj bi za to, da psi kot so sarplaninci in krasevci, ki so varuhi drobnice (v nasprotju z zganjalci kot je mejni, recimo), lahko zelo hitro "pozabijo" za kaj so tam in lahko popadajo lastne ovce oziroma njihove mladice. Poleg tega niti ne locujejo med razlicnimi vrstami vsiljivcev (vseeno ali je volk ali je cloveski sprehajalec). To mora lociti clovek (pastir/ovcar).  

Se mi še sanjalo ni - namreč, da napadejo lahko tudi "svojo" čredo ali pa sprehajalca, uff... Hja, sem očitno malce po domače domnevala, da enkrat, ko razumejo kaj pravzaprav naj bi počeli, da to tudi pridno izvajajo brez izjem  sram Malce naivno, priznam... Roll Eyes
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #27 : sreda, 14.10.2009 : 14:11:26 »

Pravzaprav deluje cuvanje s pastirskimi psi enmal drugace, vem da so se tega (in se se?) precej posluzevali v ZDA, kamor so uvazali, med drugim, tudi sarplanince. O tem piseta npr. zakonca Coppinger, ki sta se oziroma se morda celo se (?) s tem precej intenzivno ukvarjala. Pisala sta tudi o cuvanju ovac na drugih obmocjih, ker sta se sprehajala po svetu in opazovala kako se drugje spopadajo z volkovi.

Krokarji pa tezijo novoskotenim jagenjckom, znajo bit precej, hm, grobi, ko probajo dobit kaksne ostanke in jih kljuvajo. Tisto z odnasanjem je pa hec, ki smo ga slisali na vajah.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #28 : sreda, 14.10.2009 : 14:12:30 »

Hm, tole je pa takole bolj na pamet rečeno.

Glavni problem je v tem, da pri nas ni več vzreje pravih čuvajev drobnice. Ne moreš tja postavit kar enega šarplaninca ali enega kraševca. Pastirji že s selekcijo mladičev poskrbijo za to, da ne bi prihajalo do neljubih incidentov, kot je krvoločnost psa do lastne črede. Tudi ne vem, o kakšnem treningu govoriš. Takšen pes že kot mladič živi s čredo in za njegovo delo ni nobenega tečaja ali učiteljev.

Ena odlika dobrega čuvaja črede je ta, da v njegovi lovski sekvenci ni stopnje ubijanja. To stopnjo so izbrisali s selekcijo, zato se ne more kar naenkrat spomnit, da bi šel pobit lastno čredo. Izkušen pastir sam "vzreja" svoje pse ter med mladiči izbere za delo primerne. Mladič, ki kaže neprimerno vedenje do črede, do nje sploh nima več dostopa. (Kako to dosežejo, je druga stvar.)

Današnji šarplaninci in kraševci že dolgo ne opravljajo več svojega dela in tu ni več selekcije glede na delovne sposobnosti. Znanje, kako vzrediti pravega čuvaja črede, pri nas ne obstaja več. Se pa seveda potem sliši, kako so psi nezanesljivi, kako jih lahko kar naenkrat prime in postanejo agresivni do črede.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #29 : sreda, 14.10.2009 : 14:12:58 »

Se opravičujem, moje post se nanaša na tistega od pridne, ne na post od nanook.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines