mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 23:03:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Rutina glede sprehodov
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Rutina glede sprehodov  (Prebrano 6380 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« : četrtek, 29.10.2009 : 09:44:12 »

Naš Jaka je priden in hitro učljiv 5 mesečnik, ampak me moti, ker ima rutino glede prehodov in se tega drži kot klop.  Cheesy
Nekaj časa sem pač imela določeno rutino glede sprehodov, nikakor pa si nisem mislila, da se bo pes tega tako navadil, da zdaj ne odstopa od rutine.
V stanovanju ne prihaja več do "nesreč" Wink, ven ga vozim zjutraj okoli 6.30, naslednjič gre ven okoli 15.ure (torej je sposoben zdržat), nato 17.30 (to uro si je kar sam določil, čeprav se meni zdi, da bi lahko zdržal kako uro dlje), večerni sprehod ob 19.uri in zadnje opravljanje potrebe okoli 22.30. Torej 5x dnevno.
Zdaj pa razmišljam, da bi mu ukinila vmesne sprehode (vsaj tistega ob 17.30, kasneje pa bi večerni sprehod prestavila na malo kasnejšo uro - okoli 20.ure in bi lahko izpustila tudi nočnega) tako, da bi na koncu pristali na 3x na dan.
Prepričana sem, da bi mu bili 3 sprehodi na dan dovolj, ampak ko sem parkrat želela spustiti ven sprehod ob 17.30, se je frajel vsedel pred vhodna vrata, gledal izmenično v kljuko in vame, tu pa tam zajokal, po 15-ih minutah pa celo zalajal in hočeš nočeš sem ga peljala ven.(ker nisem želela reskirat da bi se polulal v stanovanju) sram
Prosim za nasvet, kako "izpustiti" kak sprehod in kako psa "odvaditi" rutine (se mi zdi, da točno ve, koliko je ura in ne odstopa od tega, kar se je do zdaj navadil)?
Včasih pa pride kaj takega vmes, da se ne morem držati "njegovih ur", ampak izgleda kot da njega to sploh ne zanima.
Hvala vsem za pomoč.
Logiran
Xena
živim tukaj
***
Sporočil: 7.968


« Odgovor #1 : četrtek, 29.10.2009 : 09:52:40 »

Svetujem ti, da tistega ob 15.00 maksimalno podaljšaš (vsaj na začetku), da bo bolj utrujen in morda tistega ob 17.30 prespal. V kolikor ne bo tako in bo začel ob tej urin težiti, ga popolnoma ignoriraj ali s čim zamoti. ne glede na to, kaj počne... no pazi, da se ne bo v "sveti jezi" odločil za kakšno uničevanje. Ko se umiri, ga popokaj in pelji ven, tudi če bo to pred uro, ko imata zadnji večerni sprehod.

Rutine so po eni strani fajn, da je psu sistem hitreje jasen, po drugi strani pa ravno sama svetujem ljudem, naj te rutine nujno tudi pomešanjo in spremenijo, ker verjetno ne morejo zagotoviti, da bod lahko psa po točno takem urniku sprehajali (ali kaj drugega) naslednjih 15 let. Pomembno je, da je za fiziološke in druge potrebe poskrbljeno in to je to.

lp, Katarina
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #2 : četrtek, 29.10.2009 : 10:01:23 »

Seveda ga ne zanima Grin
Vem da ni smešno, ampak tako pač je. Ker je bil dovolj vztrajen, je tudi dosegel svoje. Vse je odvisno od tega, ali ti ocenjuješ, da lahko zdrži brez lulanja in kakanja tudi, če mu ukinše vmesne izhode. Če lahko pa ne vem, mi smo Missy pri 5 mesecih imeli kolikor pogosto se je le dalo zunaj (pa čeprav samo za nekaj minut, da je je polulala), ravno zaradi preprečevanja morebitnih nesreč. Je pa res, da smo jo toliko staro šele dobili in za prejšnjo rutino ne vem zelo natančno, kakšna je bila.

Pomoje bi morala dobro ločiti, kdaj pes samo izsiljuje, kdaj pa ga zares tišči. Nekajkrat poizkusi, pa boš videla. Če bo takoj tekel lulat, se mu je zares mudilo in še ni zrel za tako velike razmake ( se točno vidi, kdaj se psu mudi, ker od vrat leti direkno lulat), ali pa bo najprej še šnofkal naokoli in guncal afne, šele potem bo lulal. Je pa mislim da Kalsang enkrat napisala, da nekateri psi potrebujejo triger da lulajo - vonj drugih psov in zato najprej šnofkajo, šele nato lulajo.

Opazuj, pa boš hitro videla, kdaj te ˝nateguje˝ in kdaj je nujno.

Je pa tudi tršica že odgovorila, je iz stroke Smiley
Logiran
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 29.10.2009 : 10:51:11 »

Svetujem ti, da tistega ob 15.00 maksimalno podaljšaš (vsaj na začetku), da bo bolj utrujen in morda tistega ob 17.30 prespal. V kolikor ne bo tako in bo začel ob tej urin težiti, ga popolnoma ignoriraj ali s čim zamoti. ne glede na to, kaj počne... no pazi, da se ne bo v "sveti jezi" odločil za kakšno uničevanje. Ko se umiri, ga popokaj in pelji ven, tudi če bo to pred uro, ko imata zadnji večerni sprehod.
Saj se na vsakem sprehodu max.zmatra.......mečem mu žogo, palice.......skratka, ko pride nazaj v stanovanje, pade in zaspi, ampak ob 17.30 je v trenutku buden in pred vhodnimi vrati čaka, ali se ga bom "usmilila" ali ne.
Bom probala zdaj tako, da ga zamotim za nekaj časa, pa da vidim, ali bo uspelo.

Pomoje bi morala dobro ločiti, kdaj pes samo izsiljuje, kdaj pa ga zares tišči. Nekajkrat poizkusi, pa boš videla. Če bo takoj tekel lulat, se mu je zares mudilo in še ni zrel za tako velike razmake ( se točno vidi, kdaj se psu mudi, ker od vrat leti direkno lulat), ali pa bo najprej še šnofkal naokoli in guncal afne, šele potem bo lulal. Je pa mislim da Kalsang enkrat napisala, da nekateri psi potrebujejo triger da lulajo - vonj drugih psov in zato najprej šnofkajo, šele nato lulajo.
Saj ravno v tem je tudi problem....vsakič, ko prideva ven, takoj lula in dobim kar en mal slabo vest. Ampak glede na to, da je dopoldan sam doma 7 ur, pa se ne zgodi nobena "nesreča", ne vem zakaj ne bi mogel tudi čez dan potrpeti več kot 2 uri.
Lahko pa tudi, da me nate****, zunaj pa zaradi boljšega občutka lula in si misli svoje...... Azn
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #4 : četrtek, 29.10.2009 : 11:11:15 »

Meni se 5 x ne zdi preveč za psa do enega leta- s tem,da je večina izhodov minutnih dobesedno-se pravi izključno za lulanje, ne za sprehajanje (stpijo na travo, lulajo na povelje in takoj nazaj not). Obenem mora bit vsaj en sprehod krepko čez 1 uro - jaz ga imam običajno nad 2 uri in en krajši ( recimo 20 -30 minut).
Če imaš ob 15 h glavni sprehod potem si ob 17. 30 itak šele komaj doma in nima kaj ven hodit.
Sicer pa so fiksni urniki prava mora, tako glede hranjenja kot glede izhodov. No sistem is the best sistem. Pomembno je, da ima pes en glavni sprehod- delo dnevno, ko nam pač najbolj ustreza posamezen dan ( lahko zjutraj, opoldne zvečer, ni bistveno), vmes pa pač dovolj kratkih izhodov za izločanje. Koliko in kdaj je odvisno od tega kdaj je glavni sprehod, kdaj je in koliko popije. Prepričana pa sem,da je bolj zdravo,da gre pes večkrat lulat in da ne zdržuje ure in ure , tudi če lahko.
Po moje sicer hoče tvoj pes ven samo zato,ker mu je dolgčas. En popoldanski izhod lahko torej zagotovo takoj brez zamenjaš z učenjem- igro v stanovanju.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #5 : četrtek, 29.10.2009 : 11:24:14 »

A prav razumem, da je za odraslega psa dovolj, če se mu zagotovi 1 daljši sprehod (recimo ura ali več, odvisno od aktivnosti), en krajši sprehod (pol urce), plus dvakrat kratko lulanje?
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #6 : četrtek, 29.10.2009 : 11:35:52 »

Naša dva ( ena skoraj 6 mesecev, drugi 2 leti) gresta vedno skupaj ven.
Prvič gremo zjutraj okrog 8.30 (pol ure prej ali kasneje ni problem) cca 20-30min (večinoma tek), potem sta doma do cca 15h.
Ko pridem domov, gremo najprej samo lulat.
Na glavni sprehod gremo nekje med 16 in 18 uro (odvisno od letnega časa) približno eno uro. Pri tem ne mislim na sprehod po mestu na povodcu,...mi gremo "divjat"
Sledi še kratek sprehod (10 min za lulat in kakat) okrog 20, 21h. Ta sprehod je bolj zaradi tamale.
Zanjič gremo na hitro lulat okrog polnoči.

Ob nedeljah pa gremo ponavadi na "glavni sprehod" že dopoldan.

A prav razumem, da je za odraslega psa dovolj, če se mu zagotovi 1 daljši sprehod (recimo ura ali več, odvisno od aktivnosti), en krajši sprehod (pol urce), plus dvakrat kratko lulanje?

Itak
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #7 : četrtek, 29.10.2009 : 12:05:40 »

Poizkusi tako - ob 17:30 (jaz bi malo prestavljala čas, enkrat malo prej, enkrat malo pozneje, da se preveč ne navadi na točno minuto) ga spusti ven, ampak samo za lulanje, potem pa takoj spet notri. Tudi meni se zdi, da je za tamale bolje, da grejo večkrat, da se lahko večkrat polulajo.
Mogoče bo pa dojel, da gre res samo za lulanje in ne za sprehod v pravem, zabavnem pomenu in mu ne bo tako zabavno, da bi vztrajal tudi takrat, ko ga lulat sploh ne tišči.
Torej, samo opravi potrebo in takoj spet gor. Brez zabave...

Naša Missy gre zjutraj ob 6:00, potem je sama do 15:00 ali 15:30, nato popoldan še kdaj ven, krajši sprehod ali divjanje na vrtu, odvisno kaj nam dopušča čas in zvečer okoli 20:00. Jutranji in večerni sprehod sta stalna rutina in predstavljata glavno dnevno dozo sprehajanja, ostalo je prilagojeno našemu spremenljivemu urniku in času, ki ga imamo na voljo.
Med vikendi je rutina seveda nekoliko drugačna, več smo zunaj in dalj zjutraj spimo.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #8 : četrtek, 29.10.2009 : 12:26:47 »

A prav razumem, da je za odraslega psa dovolj, če se mu zagotovi 1 daljši sprehod (recimo ura ali več, odvisno od aktivnosti), en krajši sprehod (pol urce), plus dvakrat kratko lulanje?
Moji so zelo aktivnih pasem in delovne vzreje,pa jim med tednom popolnoma zadošča jutranji kratki sprehod (10 min do pol ure, pač kolikor se mi da) in en dnevni sprehod z delom ( ki nanese običajno cca 2 uri skupno zunanjega odvisno kaj delam oz 2,5 do 3 ure s potjo vred, ker se vedno kam peljem) ter eno večerno (predspalno) lulanje ( 1 minuta ali manj). Kadar je sprehod samo sprehod ( da nimam časa al pa da je vreme neugodno, tudi samo slaba ura , sicer so spuščeni in divjajo) jim potem doma še kaj klikam, ampak ne prav dosti (mogoče pol ure za vse skupaj).
Poleti je urnik včasih čist drugačen- trening + lulanja zjutraj slabo uro, zvečer sprehod ali trening slabo uro ure in opoldne 1 minutno lulanje.
Se pa sicer dodatno sami tudi igrajo kadar se jim zahoče (med sabo, pa z otrokoma).
Logiran
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 29.10.2009 : 17:57:44 »

Meni se 5 x ne zdi preveč za psa do enega leta- s tem,da je večina izhodov minutnih dobesedno-se pravi izključno za lulanje, ne za sprehajanje (stpijo na travo, lulajo na povelje in takoj nazaj not).
Naši vsi sprehodi trajajo cca.45 min - 1 ure, razen zvečer ob 22.uri......takrat pa pes točno ve, da gre ven samo lulat in nazaj noter (zato, da je ponoči mir).
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Rutina glede sprehodov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines