mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 07:39:49

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: Nepredvidljivost nemškega ovčarja
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nepredvidljivost nemškega ovčarja  (Prebrano 16634 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Thorr
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« : torek, 29.12.2009 : 22:02:58 »

Pozdravljeni,

imamo hudo težavo z dve in pol letnim NO. Pes je brez rodovnika. Je sicer že naš drugi NO, zato smo še toliko bolj zaskrbljeni nad njegovim obnašanjem, saj s prvim(bil je član družine devet let in pol) nismo imeli nobenih težav.Prva resna težava se je pojavila pred približno pol leta, ko je po koncu šolanja, v avtomobilu ugriznil brata v roko. Brat je takrat menil, da je pes zaradi opravljanja izpita bolj nervozen in se temu dogodku nismo resneje posvečali. Kasneje je pes opravil B-BH izpit z odliko. Pred približno dvema mesecema je brez razloga napadel mene, ko sem ga hotel pobožati, ko sem prišel domov. Najprej je pes zarenčal in samo "usekal" Shocked sem bil čisto šokiran.Posledica močan ugriz v palec na roki-obisk pri zdravniku. Ko sem prišel k sebi sem ga za kazen dal v pesjak. Naj povem, da je pes v zimskem vrtu lepo skrbimo zanj, nikoli ni videl verige ali česa drugega razen povodca med sprehodom.
Najbolj tragično pa se je zgodilo pred nekaj dnevi, ko ga je mama zvečer pripeljala iz sprehoda in mu dala jesti. Ker je ravno tisti dan kupila zanj brikete, jih je hotela pretresti iz vreče, takrat pa jo je pes napadel in močno zgrizel po roki- do krvi. Zdravnica je naštela šest ran na dlani. Pes je ravno začel jesti večerjo in ga nič izzivala ali karkoli drugega-tudi dotaknila se ga ni. Bil je napad povsem brez razloga.
Ker je sedaj postalo vse skupaj zelo moteče predvsem pa nevarno za ostale resno razmišljamo kaj naj s psom naredimo. Ne želimo si namreč, da bi napadel kogar koli od sosedov, ki imajo tudi majhne otroke.

V forumu sem zasledil sicer nekaj navodil, kako se psa lahko kaznuje z odvzemom igrač in hrane in da se na ta način psa "spametuje". Po pravici povedano imam pri našem psu resne pomisleke ali bi ta način imel pozitivne posledice, saj se zaradi nepredvidljivosti jaz ne bi preveč izpostavljal.

Zasledil pa sem tudi, da obstaja možnost, da ima pes tumor na možganih. Morda je ta opcija še nekje najbližje vsemu, saj ima dneve, ko leži na hrbtu in se čoha, ima pa dneve, ko se mu približaš in samo renči.

Prosim za nasvet.
Hvala za odgovore in lep večer še naprej.
Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #1 : torek, 29.12.2009 : 22:11:16 »

Uf neprijetna zadeva, tudi jaz sem imela agresivno psico in vem koliko je dela in neprespanih noci  Sad. Mislim da je prva stvar, ki jo morate narediti to, da izkljucite kaksen fizicen vzrok za taksne spremembe. Tumor je eden od njih, lahko so tudi kaksne nevroloske motnje. Stopite do veterinarja.

lp
Logiran
Datelj
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 84


« Odgovor #2 : sreda, 30.12.2009 : 00:48:38 »

Obisk veterinarja je dobra ideja, potem pa poiskat strokovno pomoč kakšnega pasjega vedenjskega psihologa. Lahko vprašaš pri lokalnem kinološkem društvu, sem pa slišala tudi, da naj bi bila Ga. Stariha-Pipan zelo dobra na področju pasje psihologije... Vsekakor imaš prav, da ne bi bilo dobro se tega lotiti sam kar tako na podlagi nasvetov preko interneta ali knjig.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3 : sreda, 30.12.2009 : 08:21:14 »

Ste težave omenili v pasji šoli? Meni se namreč ne zdi popolnoma nič nenavadnega v obnašanju vašega psa. Seveda ni dopustno, je pa popolnoma normalno za psa, ki si predstavlja, da je šef družine. In dve leti je prava starost, da se začne uveljavljat svojo voljo.

Vsekakor je nujen čim prejšnji pogovor s strokovnjakom, ker če boste obnašanje ignorirali, se bo samo stopnjevalo.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : sreda, 30.12.2009 : 10:22:03 »

Meni se pa po opisu dogodkov ne zdi povsem normalna agresija dominantnega psa, ki je lastnikom zrastel čez glavo. Lahko da je lastnik kaj spregledal, ampak načeloma se dominanten pes že pred prvim napadom nekaj časa "nosi" in grozi "podrejenim". En tak znak, ki ga običajno najprej opazijo je, da se noče umakniti ljudem kadar jim je je na poti, psi, ki se lahko valjajo po pohištvu, se recimo ne umaknejo več, ko se hoče na njihovo mesto usesti lastnik - ali pa to naredijo z veliko negodovanja. Pa še več podobnih opozorilnih znakov je.

Če so bili ti opozorilni znaki, pa jih je lastnik spregledal, potem bi terapija po sistemu "nič ni zastonj" pomagala. Skupaj s tem, da se pes dovolj giblje in primerno zaposli, ter z rednimi vajami poslušnosti.

Če pa so bili napadi res povsem nepredvidljivi in so nastopili kot strela z jasnega, bi bil vsekakor nujen podroben pregled pri veterinarju, potem pa delo s strokovnjakom za vedenjske motnje (in ne samo delo z inštruktorjem v KD). Pa še v tem primeru končni uspeh ni zagotovljen.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #5 : sreda, 30.12.2009 : 10:48:53 »

Kaj po opisu dogodko bi ti pa dalo vedeti, da so kaj opazili?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : sreda, 30.12.2009 : 11:04:58 »

Pri opisu dogodka nič. Lahko pa bi se lastnik sedaj za nazaj spomnil, da nekaj je pa vseeno bilo, a temu ni namenil prave pozornosti.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #7 : sreda, 30.12.2009 : 11:11:43 »

A veš kaj je še en ful dober znak, da imaš v bajti dominantnega psa, pa ljudje vseeno spregledajo? Mlad pes renči pri hranjenju, pri glodanju, pri igrački,... In se jim to zdi ful kjut  Smiley Potem pa napade je pa šok in groza in strah in napad iznenada, brez opozorilnih znakov.

Ker je sedaj postalo vse skupaj zelo moteče predvsem pa nevarno za ostale resno razmišljamo kaj naj s psom naredimo. Ne želimo si namreč, da bi napadel kogar koli od sosedov, ki imajo tudi majhne otroke.

Meni pa tale stavek pomeni, da jih mora nekdo trdo postavit na tla. Seveda je s psom lahko marsikaj narobe. Tudi bolečina, za katero sploh ne vemo, da jo pes trpi, lahko povzroči "nenadno" agresijo. Zato pa:

Vsekakor je nujen čim prejšnji pogovor s strokovnjakom, ker če boste obnašanje ignorirali, se bo samo stopnjevalo.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #8 : sreda, 30.12.2009 : 11:33:53 »

Ste težave omenili v pasji šoli? Meni se namreč ne zdi popolnoma nič nenavadnega v obnašanju vašega psa. Seveda ni dopustno, je pa popolnoma normalno za psa, ki si predstavlja, da je šef družine. In dve leti je prava starost, da se začne uveljavljat svojo voljo.

Vsekakor je nujen čim prejšnji pogovor s strokovnjakom, ker če boste obnašanje ignorirali, se bo samo stopnjevalo.
Meni se pri tem obnasanju ne zdi nic normalnega. Ugriz domacega cloveka je zaskrbljujoce ze pri malem psu, si sploh ne predstavljam kako nevarno zna biti pri velikem. Sad Se nikoli se mi ni zgodilo niti to, da bi mi moj lastni pes nakazal kaj takega, pa sem imela izredno dominantno in agresivno psico doma.
Skratka zaceti od zacetka. Hrana se je samo z roke, lastne posode naj za nekaj casa ne vidi. Kot je nekdo predlagal, za vsako stvar se je treba potruditi in si jo zasluziti.
Se vedno pa predlagam, da se gre k veterinarju in ugotovi ali je kaj drugega za tem.

Drugace pa je Ga Stariha-Pipan res izkusena na tem podrocju Smiley. Sem jo tudi sama obiskovala in mi je dala veliko koristnih nasvetov.

lp
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #9 : sreda, 30.12.2009 : 11:44:24 »

Ko takole kdo omeni kakšno težavo pri psu in našteje vse, kar pes dela narobe, bi se moral vprašati, kaj pa človek počne narobe in ponavadi ljudje ne pišejo o svojih napakah, ampak vsi krivijo psa. Kot je pridna napisala, se začne že v mladosti in potem samo stopnjuje, pa mogoče ne takoj vidno, ampak v psu se nabira in potem izbruhne.  
Takole čez ekran se težko kaj svetuje. Obisk pri strokovnjaku je nujen, ker trpite vi in pes.

Pa dobro je, če se razume, da vsak pes ni isti. Niti dva nemca ne bosta isto dojemala stvari in kar enemu nemcu predstavlja stres mogoče drugemu to ne bo nič posebnega. Zato pa je fajn, če človek jemlje vsakega psa posebej in ga spoznava čisto od začetka, pa četudi je prej imel 10 predstavnikov iste pasme. Zmotno je pričakovati, da bodo vsi psi neke pasme identični. In že tu ste padli po celi črti, če ste mislili, da če boste imeli nemca, bo vam pa vse v roke položeno, ker že vse obvladate od prejšnjega. Vsakega psa moraš naštudirati posebej in ga spoznati, njegove potrebe, njegove muhe, njegov značaj, njegove strahove. Podobnost po barvi ne pomeni podobnosti po značaju.

Vsekakor upam, da boste rešili težavo, pa če je zdravstvene narave ali pa vedenjske.     
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : sreda, 30.12.2009 : 11:48:44 »

Saj se ne mislim kregat, res ne. Samo meni se tako vedenje (če lastnik ni nič spregledal - in renčanja ob hrani malce bolj izkušen lastnik ne spregleda. Tudi če mu sprva ne pripisuje nobenega pomena, se kasneje, ko gre kaj narobe, nanj spomni) ne zdi normalno vedenje dominantnega psa. Mogoče zato, ker imamo pri žlahti eno tako psico, ki je večkrat povsem nepredvidljivo napadla, pa vzrok ni dominanca, niti strah, niti neka organska okvara. Mogoče ima v glavi kaj čudno povezano, kaj pa vem. So se sprijaznili z dejstvom, da je psica taka kot je, in pazijo, da ima čim manj možnosti za ponoven incident. Je pa tudi res, da pri svojih izpadih ni povzročila kakšnih resnejših poškodb. Če bi jih, bi ne bila več med živimi.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #11 : sreda, 30.12.2009 : 12:02:23 »

Mah, ne vem - jaz sem do "nenadnega" napada "brez razloga" v odsotnosti bolezni vedno zelo skeptična. Dopuščam možnost "kratkega stika" v glavi, ampak po mojih izkušnjah sodeč je veliko večja možnost, da je v odnosu pes-človek nekaj hudo narobe, pa naj si bo to svobodna dominanca psa, nezmožnost branja in razumevanja pasje govorice ali karkoli drugega. Brez pomoči strokovnjaka bo zadeva res težko rešljiva.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #12 : sreda, 30.12.2009 : 13:23:13 »

Saj se ne mislim kregat, res ne. Samo meni se tako vedenje (če lastnik ni nič spregledal - in renčanja ob hrani malce bolj izkušen lastnik ne spregleda. Tudi če mu sprva ne pripisuje nobenega pomena, se kasneje, ko gre kaj narobe, nanj spomni) ne zdi normalno vedenje dominantnega psa. Mogoče zato, ker imamo pri žlahti eno tako psico, ki je večkrat povsem nepredvidljivo napadla, pa vzrok ni dominanca, niti strah, niti neka organska okvara. Mogoče ima v glavi kaj čudno povezano, kaj pa vem. So se sprijaznili z dejstvom, da je psica taka kot je, in pazijo, da ima čim manj možnosti za ponoven incident. Je pa tudi res, da pri svojih izpadih ni povzročila kakšnih resnejših poškodb. Če bi jih, bi ne bila več med živimi.

Kdo se pa krega?

No, ti imaš v familiji en tak primer, jst pa osebno (tudi familjarno) poznam nekaj takih, ki so te znake "spregledali" oziroma se jim niso zdeli vredni omembe niti, ko je pes "nepredvidljivo" napadel. Nekaj takih ("nepredvidljivih") napadov sem videla tudi sama. In niso bili prav nič nepredvidljivi in tudi nič posebnega. Posebnega, Ory, v smislu izjemnosti in ne dopustnosti.

In zakaj sem mnenja, da v kategorijo "spregledanih" znakov spada tudi vedenje dotičnega xNO?

Prva resna težava se je pojavila pred približno pol leta, ko je po koncu šolanja, v avtomobilu ugriznil brata v roko. Brat je takrat menil, da je pes zaradi opravljanja izpita bolj nervozen in se temu dogodku nismo resneje posvečali.

Ljudje so ugriz ignorirali. Ugriz. In ta ugriz je bil prva resna težava.

Karkoli se že izkaže, da je (kratek stik v možganih, nepoznavanje pasje narave, bolezen,...) - jasno je, da Thorr in njegova družina niso kos svojemu psu, zato morajo poiskati strokovnjaka - veterinarja ali vedenjskega strokovnjaka. Upam, da so resni in so to storili d-a-n-e-s.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : sreda, 30.12.2009 : 13:58:29 »

Res je veliko več takih "normalnih"primerov kot pa tako ali drugače patoloških. Zato sem tudi napisala da je lastnik opozorilne znake lahko spregledal, a se jih bo spomnil za nazaj. Ugriz je bil že ugriz, ne opozorilo. Če so ga takrat ignorirali, se ga sedaj še kako dobro spomnijo.

O tem, kaj se dogaja lahko sklepamo samo iz napisanega. In tisto, kar je napisano, ni opis "normalnega" vedenja.

Lastnik naj dobro premisli in se spomni, če je opazil kakršne koli opozorilne znake pred prvim ugrizom. Potem bo situacija veliko jasnejša. Itak bo to moral narediti pri obisku strokovnjaka. O tem, da je ta obisk nujen, se itak strinjamo vsi, mar ne.

To, da je največ primerov agresije psov zaradi nesposobnosti vodnika še ne pomeni, da patoloških pa ni. Jaz jih poznam kar precej. Pri nekaterih so vzrok odkrili, pri drugih pa ne.
Logiran
Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #14 : sreda, 30.12.2009 : 14:31:09 »

Vsekakor neprijetna zadeva. Jaz bi se takega psa še sama začela bati, ker bi bilo pa sploh najbrž voda na njegov mlin.

Jaz drugega kot obisk veta in strokovnjaka ne morem napisati, vsekakor to storite čimprej. Morda se da še kaj urediti, morda pa ne več.

Problem Lanabela pri iskanju tipičnega obnašanja pred napadom je morda to, da je pes ugriznil tri različne osebe in vprašanje, kdo je bil prisoten zraven.

V glavnem želim vam veliko sreče in vesela bi bila, če bi pisali, kako se bo zgodba razvijala.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Napadalnost  |  Tema: Nepredvidljivost nemškega ovčarja
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines