mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 09:41:09

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Ali lovci lahko...?
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Ali lovci lahko...?  (Prebrano 49317 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« : četrtek, 07.01.2010 : 09:15:03 »

To da lovci niso pristojni za evtanazijo živali mi je jasno, zanima me pa ali lovec v kakršnih koli okoliščinah lahko ustreli psa (ali drugo domačo žival) kar tako bolj ali manj na lastno pest.


Vprašanje se mi poraja zato, ker sva bila na kosilu  z znancem in je tema nanesla na pobegle pse ob novem letu. In je popolnoma prepričano, brez kančka dvoma povedal, da lovec psa brez povodca tekajočega po gozdu lahko ustreli, ker le ta predstavlja nevarnost za ostale živali, ki tam so ... To je podkrepil z zgodbo, da je s svojim prijateljem, ki je lovski čuvaj bil v gozdu, ko sta zagledala psa, ki je tekel nekje mimo. Lovski čuvaj naj bi ustavil avto, dejal, da to je pa stvar, ki jo mora urediti, psa ustrelil, ga naložil na/v avto in sta šla naprej.
 

Morda kdo ve, kako je s tem?
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #1 : četrtek, 07.01.2010 : 09:27:12 »

Se mi zdi, da po novem lovci pod nikakšnim pogojem ne smejo ustrelit psa, niti če ta goni divjad, ampak morjo podat istrezno prijavo.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #2 : četrtek, 07.01.2010 : 11:33:21 »

Kateri zakon/pravilnik pa to ureja? Ker našla sem samo Zakon o lovstvu in divjadi, ampak še nisem našla člena, ki bi to dovoljeval ali prepovedoval oz. kakorkoli urejal (je pa možno, da sem se samo izgubila med vsem tem navedenim)
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 07.01.2010 : 11:51:16 »

Zakon o zasciti zivali

15. člen

Prepovedana ravnanja so:
- streljanje živali ne glede na vrsto orožja oziroma strelne naprave;
Logiran

Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #4 : četrtek, 07.01.2010 : 12:15:29 »

Saj prav zaradi tega zakona, sem mislila, da je kje še kaj, ki bi prav lovce pooblaščalo ali jim pravico odvzemalo ker je v istem zakonu tudi:

15.člen
Ne glede na določbe prejšnjega odstavka so dovoljena naslednja ravnanja:
a)   odlov živali v skladu s predpisi o lovstvu in ribištvu;
d)   omama, anestezija ali usmrtitev nevarnih živali, če je to povezano z varstvom in zaščito ljudi ali živali.

in iz 5. člena

17.   Usmrtitev živali je postopek odvzema življenja živali, pri čemer se za dopustno usmrtitev šteje postopek, ki povzroči živali hitro izgubo zavesti in smrt brez trpljenja.    (lovci sami zagovarjajo, da je strel v glavo neboleč, ne vem pa, če je to kje tudi dejansko definirano).




Usmrtitev živali
26. člen

Usmrtitev živali je dovoljena, če je:
-   to potrebno zaradi ohranjanja naravnega ravnotežja;
-   žival nevarna za okolico oziroma povzroča občutno škodo in tega ni mogoče drugače preprečiti;


Dovoljeni so le strokovni načini in postopki usmrtitve živali, ki žival usmrtijo v trenutku oziroma z ustrezno predhodno omamo ali v skrajnem primeru na način, ki povzroča le neizogibne bolečine.





V določenih členih je veterinar omenjen, vendar ga pri: živali nevarni za okolico in pri ohranjanju naravnega ravnotežja zraven ni, ne vem pa če lovci štejejo za strokovnjaka na področju ...

Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #5 : četrtek, 07.01.2010 : 12:16:12 »

mene hoče en lovec prepričat na vse pretege, da lovci LAHKO ustrelijo psa, če je ta v gozdu brez lastnika... Angry Angry Angry

jaz sem se velikokrat vprašala kaj če se zgodi, da na treningu iskanja pogrfešanih oseb lovec ustreli psa, ki išče Shocked  kolegi v ITA imajo super označene pse na treningu, pri nas pa to ni stalna praksa...

resno se sprašujem, kako to da veliko lovcev jemlje zakon v svoje roke in si dovoli pokončati tujega psa oz. to dejanje še odobrava in ga zagovarja Huh
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 07.01.2010 : 12:28:40 »

Saj prav zato, ker je veliko lovcev in pač potem ljudi povezanih z njimi mnenja, da to lahko storijo me zanima kje to piše? Ker kar vsak lovec pa res ni strokovnjak in nihče me ne bo prepričal, da lahko vsak na daljavo zadane žival tako, da bo 100 % poginila brez bolečin.


Vsak pes v gozdu tudi ne moti nujno naravnega ravnotežja (nekateri manj od povprečnega gobarja) in vsak spuščen pes ni samo zaradi tega nevaren okolici ....


Vem pa tudi, da ne poznam natančne razlike med lovcem in lovskim čuvajem.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #7 : četrtek, 07.01.2010 : 12:38:44 »

mi ni dalo miru, poslala vprašanje na Lovsko zvezo S.  in dobila najekspresnejši odgovor:


Spoštovana!
 
Po veljavnem Zakonu o divjadi in lovstvu od leta 2004, Ur. list št 16. , lovec  v nobenem primeru ne sme pokonončati psa v  lovišču, tudi če preganja ali celo pokonča divjad!
 
V kolikor se psa uspe prepoznati se lastnika prijavi lovskemu inšpektorju , z ustreznimi dokazili!
 
 




Zakonsko je urejeno, samo lovci očitno ne berejo zakonov Sad
 
Logiran
chory
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 78


WWW
« Odgovor #8 : četrtek, 07.01.2010 : 12:46:20 »

Lovec mora lastnika tudi pisno obvestiti in šele potem podati prijavo.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #9 : petek, 08.01.2010 : 17:42:52 »

mene hoče en lovec prepričat na vse pretege, da lovci LAHKO ustrelijo psa, če je ta v gozdu brez lastnika... Angry Angry Angry

Ne more, bi pa LZS to želela, zato je službo vlade RS za zakonodajo (ali nekaj takega) dala prošnjo za interpretacijo famoznega 26. člena ZZZiv-UPB2. V kolikor vem, odgovora še niso dobili, ali pa je bil njim v minus in zdaj ždijo kot polhi in tuthajo kako naprej.
Opomba pod črto: nimam nič proti polhom.


resno se sprašujem, kako to da veliko lovcev jemlje zakon v svoje roke in si dovoli pokončati tujega psa oz. to dejanje še odobrava in ga zagovarja Huh

Ker ima pri sebi nabito puško.
Logiran
ime
novinec
*
Sporočil: 47


« Odgovor #10 : nedelja, 17.01.2010 : 15:16:28 »

Žal lovci res ne streljajo več potepuških psov, ki po gozdovih gonijo divjad.
Večinoma fotografirajo raztrgano divjad, pse na delu... in podajajo prijave. Večina teh roma v smeti.
Bom dala ob priliki kakšno nagravžno fotko gor.

Lokalni kmetje navadno zvečer spustijo svoje cucke s ketn, da se "malo razgibajo" in le-ti harajo okrog po gozdu.

Goveda najdeš med jagerskimi vrstami, prav tako kot med vrstami lastnikov psov.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #11 : nedelja, 17.01.2010 : 15:29:15 »

Žal lovci res ne streljajo več potepuških psov, ki po gozdovih gonijo divjad.

Prosim pošlji mi link do člena zakona, ki to dovoljuje. Hvala.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #12 : nedelja, 17.01.2010 : 15:29:51 »

Streljanje takih psov, namreč.
Logiran
ime
novinec
*
Sporočil: 47


« Odgovor #13 : nedelja, 17.01.2010 : 15:42:44 »

Kaj bi želela vedeti? Zakon, ki dovoljuje ali zakon ki ne dovoljuje. Še enkrat ponavljam za lažje razumevanje. " Lovci žal ne streljajo več potepuških psov, ki po gozdvih gonijo divjad."
Bo šlo?
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #14 : nedelja, 17.01.2010 : 15:45:10 »

Kaj bi želela vedeti? Zakon, ki dovoljuje ali zakon ki ne dovoljuje. Še enkrat ponavljam za lažje razumevanje. " Lovci žal ne streljajo več potepuških psov, ki po gozdvih gonijo divjad."
Bo šlo?
No, bom vprašala takole: kateri zakon dovoljuje streljanje potepuških psov, ki po gozdovih streljajo divjad? BTW: pes, ki ga kmet spusti s ketne NI potepuški pes, kot praviš. Torej, KATERI zakon?
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: Ali lovci lahko...?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines