mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 19:00:27

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Psi trpijo za človeške standarde lepote
Strani: 1 2 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Psi trpijo za človeške standarde lepote  (Prebrano 13319 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« : petek, 15.01.2010 : 14:38:52 »

Na 24ur.com je objavljen članek o tem, da naj bi psi trpeli zaradi standardov lepote, ki jih je določil človek. Tako naj bi morali imeti bulldogi čim večje glave, vrsta španjelov pa čim manjše kar naj bi grozno bolelo, saj možgani pritiskajo na lobanjo.
Več o tem tukaj: http://24ur.com/novice/svet/psi-trpijo-za-cloveske-standarde-lepote.html#comment
Preberite si še komentarje spodaj  bruham Redko kateri je za dodat  Afro Po tem ključu bodo ljudje še dooolgooo podpirali šteparje. Kot že vemo, so prepričani, da je rodovnik potreben samo in izključno samo zaradi razstav. Kot nekdo piše: ima pekinezerja, nerodovniškega, ki ga je kupil za 160 evrov, za rodovniškega bi moral odšteti 1000 evrov. Zakaj bi dal toliko denarja? Njegov pes ima malo daljši gobček in zato lažje diha kot rodovniški z gobcem, ki ustreza standardom. In tako je dobil polno Afro. Da ti slabo rata res! ko končno nekdo napiše, za kaj je rodovnik pomemben in da ni samo za to, da ga lahko pelješ na razstave, folk nabuta minuse na njegov post. Pa kdaj bo ljudem jasno?!
Na sosednjem forumu je punca redno pri veterinarju s svojim nerodovniškim mopsom. Res se je ornk opekla in zdaj čaka še na eno mopsiko iz rodovniškega legla. Pa je res potrebno, da se najprej opečeš, trpita ti in tvoj pes+denarnica, da ti je jasno nekaj kar bi ti moralo biti še pred nakupom psa?!
Ljudje berite, berite, berite, posvetujte se, sprašujte, ne kupujte na hitro, vendar previdno in s premislekom!
Logiran
kastelecu
rad pišem
****
Sporočil: 347


« Odgovor #1 : petek, 15.01.2010 : 15:05:30 »

En meni všečen komentar:

čakite se čakite...ko bo narava vrnila udarec....pa bo nas vzrejala po svoje
(vir: 24ur.com)  (Mislim, da bi bil že cajt)

Drugače pa, zalarjeva, tudi jaz sem se za glavo držala med branjem komentarjev. Kako en folk razmišlja, to ni res. Nimam pojma, kako tako primitivno razmišljanje izbiti iz glave takim ljudem.
Sranje. Totalno sranje. bruham
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #2 : petek, 15.01.2010 : 15:16:45 »

Človekova neumnost ne pozna meja.  Angry
Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #3 : petek, 15.01.2010 : 15:44:29 »

Uf izredno poenostavljen clanek na ze velikokrat prezvecen BBCjev dokumentarec. Na najbolj popularnih angleskih forumih je ogromno razmisljanja in pregovarjanja in na zalost stvar se zdalec ni crno-bela.
Na kratko, nasi so seveda ponovno predstavili popolnoma poenostavljeno verzijo zgodbe (ki se predvsem nanansa na KC vzreditelje, ne toliko na FCI vzreditelje). Vsaka drzava ima svoja pravila in zal moras biti pri angleskih vzrediteljih se veliko bolj pozoren. Zgolj rodovnik ti skoraj ne pomeni nic.
Kar pa se tice deformacij pri dolocenih pasmah pa se jaz strinjam, da bi se definitivno morali zamisliti. Pa to nima zveze toliko z rodovnisko vzrejo kot tako (v nasprotju s tem kar namigujejo v nasem clanku, problem nerodovniske vzreje vse dedne napake se potencuje), pac pa s trendom ki se pojavlja na razstavah. Zal doloceni sodniki res preferirajo pse z vecjimi glavami, s krajsimi gobcki itd. in kar se mene tice to ni moralno sprejemljivo. Nisem ekspert za nobeno pasmi, lahko pa omenim pasmo ki jo imam sama. Trend vse krajsih gobckov in vse bolj okroglih glav je vcasih kar malo pretiran in sem sigurna da se bo enkrat to moralo nehati.

lp
Logiran
zona
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 612


« Odgovor #4 : petek, 15.01.2010 : 18:12:22 »

Uf in še sto uf-ov...no comment.
Logiran
damayanti
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.361


« Odgovor #5 : petek, 15.01.2010 : 19:27:53 »

 kaj se zgražate, a še ne veste kdo v veliki večini najbolj komentira članke na 24.ur. Wink

Preberite si kaj piše pod Zoninim avatarjem in dobite profil velike večine  teh pametnjakovičev.
.... dokaz pa  v komentarjih pri zavarovalniških goljufijah ;)tam odkrito priznavajo, da so na sončni.

.... Roll Eyes kupil pekineza za 160 eur... ne! mešanca je kupu in bebec zanj plačal 160 eur Evil.. Grin Grin Grin Nategnil so ga kot cigana Evil
Logiran
zona
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 612


« Odgovor #6 : petek, 15.01.2010 : 20:42:22 »

Brezposelni um je hudičeva delavnica-časa majo že dost...bi rekla.
Logiran
Laetitia
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 133


« Odgovor #7 : petek, 15.01.2010 : 20:51:06 »

Hja, novinarji pa imajo očitno premalo časa, da bi se poučili o temi, o kateri pišejo. Pa ima vsak svoj izgovor, da dela škodo.
Logiran
habitus
novinec
*
Sporočil: 14


WWW
« Odgovor #8 : petek, 05.02.2010 : 15:53:30 »

Dodajam link do omenjenega dokumentarca. Prosim, oglejte si ga.

http://docu.injpn.net/Documentary/Nature/Wildlife/Pedigree-Dogs-Exposed.html
Logiran
Samoyed lover
rad pišem
****
Sporočil: 400


WWW
« Odgovor #9 : torek, 06.07.2010 : 19:03:10 »

A ljudje ne morejo razumeti, da so tudi živali živa bitja, ki imajo čustva, potrebujejo ljubezen, skrb, nego, itd. Jaz sem osebno zelo proti krajšanjem repov in uh in proti vsemu, ki je temu podobno! Ne morejo imeti živali za to, da jo bojo izkoriščali v njihov prid...
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #10 : nedelja, 11.07.2010 : 23:59:31 »

Komentarji za bruhat Lips Sealed, sicer pa prvič slišim da so kavalirjem  "njihovi možgani preprosto preveliki za lobanjo in pritiskajo na kosti. Psički zato trpijo neznosne bolečine." Huh Huh
Logiran
ancibanci
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #11 : ponedeljek, 12.07.2010 : 06:29:46 »

Komentarji za bruhat Lips Sealed, sicer pa prviè slišim da so kavalirjem  "njihovi možgani preprosto preveliki za lobanjo in pritiskajo na kosti. Psièki zato trpijo neznosne boleèine." Huh Huh

Lynn, žal je to res..bolezni se reče siringomielija.
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #12 : ponedeljek, 12.07.2010 : 20:49:24 »

Lynn, žal je to res..bolezni se reče siringomielija.

A res? Ja pa se ta bolezen pojavlja samo pri kavalirjih, no jaz še nisem slišala da bi kavalirji imeli to bolezen..
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : torek, 13.07.2010 : 11:46:33 »

Žal. Kavalirji so pasma, ki plačuje za človeške standarde lepote visoko ceno. Poleg okvarjenih zaklopk, ki povzročijo veliko prezgodnjih smrti, imajo za svojo ljubko lobanjico prevelike možgane:

Citat
Syringomyelia (SM) is an extremely serious condition in which fluid-filled cavities develop within the spinal cord near the brain.  It is also known as "neck scratcher's disease", because one of its common signs is scratching in the air near the neck.

The back half of the Cavalier King Charles spaniel’s skull typically may be too small to accommodate all of the brain’s cerebellum, which may also be too large, and so it squeezes through the foramen magnum – the hole at the back of the skull – partially blocking the flow of cerebrospinal fluid (CSF) down the spinal cord. The variable pressure created by the abnormal flow of CSF is believed to create the SM cavities – called syrinx – in the spinal cord.

SM is rare in most breeds but has become very widespread in Cavalier King Charles spaniels. The number of diagnosed cases in Cavaliers has increased dramatically since 2000. Researchers estimate that up to 95% of CKCSs have Chiari-like malformation (CM or CLM) – also known as caudal occipital malformation syndrome (COMS) or occipital hypoplasia (OH), the skull bone malformation present in all cases and believed to be at least part of the  cause of syringomyelia – and that as many as 50% of Cavaliers have SM. The severity and extent of syringomyelia also appear to get worse in each succeeding generation of Cavaliers. It is worldwide in scope and not limited to any country, breeding line, or kennel, and experts report that it is believed to be inherited in the Cavalier.
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #14 : torek, 13.07.2010 : 21:16:58 »

Žal. Kavalirji so pasma, ki plačuje za človeške standarde lepote visoko ceno. Poleg okvarjenih zaklopk, ki povzročijo veliko prezgodnjih smrti, imajo za svojo ljubko lobanjico prevelike možgane:

Žalostno. sram sram  Ja, kakšni pa so znaki te bolezni, kako sploh veš da ima tvoj kuža to bolezen? Undecided
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #15 : sreda, 14.07.2010 : 08:28:25 »

Menda se najprej začnejo praskati za ušesi in otresati z glavo. Problem je v tem, da jih je veliko brez vseh  vidnih znakov, a bolezen prenašajo naprej, značilno pa je, da se iz generacije v generacijo slabša. Preiskave, s katerimi lahko odkrijejo živali, ki SM imajo, jo prenašajo na potomce, a same ne kažejo znakov, pa so zelo drage, jih ne delajo povsod in niso čisto brez nevarnosti za psa.
Logiran
bauci
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.435


« Odgovor #16 : sreda, 14.07.2010 : 08:55:00 »

Zanimivo branje o SM je to:  http://www.veterinary-neurologist.co.uk/syringomyelia/docs/cmsmeng.pdf

Praskanje ( po zraku, niti ne nujno po telesu ) in otresanje je najpogostejši simptom, ni pa nujno. Lahko so tudi "trdi" v zadnjem delu, morda malo bolj trdo hodijo, praskati se začnejo pri stresu, nekateri imajo zvito hrbtenico, lahko se nenormalno dosti oblizujejo in cmokajo. Ampak je znova razlika med tistim "normalnim" cmokanjem in tem SMovim.

V tujini ( Velika Britanija, Nizozemska ) že organizirajo cenejše klubske preglede, drugače je preiskava res zelo draga. Tudi zdravljenje je "bolj tak", so ene tablete, ki pa imajo ogromno grdih stranskih učinkov, so pa le za blažitev simptomov in proti bolečinam. Eni se odločijo za operacijo, ki pa tudi ni sigurna...

Bolezen se pojavlja tudi pri bruseljskih grifonih in še nekaterih drugih pasmah.
Logiran
catjusa
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 532


« Odgovor #17 : sreda, 14.07.2010 : 09:14:59 »

Uf zdej sm prebrala komentarje... a je sigurno leto 2010   Huh
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #18 : sreda, 14.07.2010 : 13:08:29 »

Varja, pa so kakšni primeri kavalirjev v Sloveniji, ki so oboleli za to boleznijo? Pri kateri starosti približno pa se ta bolezen pojavi?
Logiran
Strani: 1 2 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Psi trpijo za človeške standarde lepote
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines