mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 07:25:32

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Lulanje, lizanje in grizljanje-stres ali bolezen?
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Lulanje, lizanje in grizljanje-stres ali bolezen?  (Prebrano 6981 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« : četrtek, 28.01.2010 : 08:54:41 »

Jana, nisem vedela, kam pravzaprav paše moja tema, zato jo prosim prestavi, če ni na pravem mestu.

Dragi mojpes.netovci, ker ste mi do zdaj še vedno pomagali z vašimi nasveti, se spet obračam na vas.
Moj Jaka je star polnih 8 mesecev, pasme srednji koder in od 4-ega meseca je že čist. Ima ustaljeno rutino sprehodov in sicer 3x na dan, če pa je kak problem, to pokaže na tak način, da pri vhodnih vratih praska in milo zajoče pa ga peljem ven.
V nedeljo (24.1.) smo se preselili......sicer smo ostali v istem bloku, le eno nadstropje nižje. Jaka je selitev izredno dobro prenesel, v teh parih dneh se je že točno navadil, katera vrata so naša, normalno je in pije, ponoči spi.......pa vendar ni vse ok.
V sredo, le eno uro po popoldanskem "norenju" na snegu je v stanovanju na ploščicah lulal.....in to fuuul. Med lulanjem me je milo gledal, kot da bi mi želel rečt: pusti me, ne bodi huda. Mogoče je smešno za slišat, ampak res sem dobila tak občutek kot da ni šlo drugače kot da se je moral polulat v stanovanju. Ko je končal (naj povem, da je bilo lulanje brez barve in brez vonja......če ne bi na lastne oči videla, bi mislila, da je na tleh voda), me je spet milo pogledal in šel počivat.
Ista stvar se je ponovila danes zjutraj.
Naj povem tudi, da se zadnji teden (tudi od selitve) neumorno liže po notranji strani beder, okoli lulčka in včasih med lizanjem se tudi grizlja.....in na tem predelu ima čisto mokro dlako.....
včasih med grizljanjem in lizanjem tudi milo zajoče.
Pred selitvijo je Jaka ležal večinoma na laminatu ali sedežni, zdaj pa imamo malo več ploščic v stanovanju in leži na ploščicah.

Zdaj pa me zanima, ali je lahko lizanje, grizljanje in lulanje posledica selitve (morda kot stres?) ali je zadeva povezana z zdravjem?Morda kakšno vnetje?
Pregledala sem vse teme v zvezi z lulanjem pa mi nobena ni podobna naši težavi.
Je imel morda kdo takšne težave? Je vzrok za skrb ali naj še malo počakam in opazujem?

Vem, da sem veliko napisala, vendar sem hotela biti čim bolj natančna pri opisu.
Za vsak odgovor in nasvet bom vesela.

LP
Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #1 : četrtek, 28.01.2010 : 08:58:25 »

Moja je ful lulala in se lizala, ko je imela vnetje mehurja, tako da ne bi bilo odveč to preverit..
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #2 : četrtek, 28.01.2010 : 09:00:48 »

Vnetje mehurja.....vcasih psi zaradi tega lulajo veckrat po kapljicah ali pa naredijo taksno veliko luzo, kot jo je tvoj. Ce pa se zraven se lizejo, je pa sigurno nekaj na tem. Jaz bi ga peljala k veterinarju, da najprej izkljuci vnetje, potem pa razmisljala naprej, ce je stres ali ne. Mozno pa je, da je vsakega po malem, rezultat pa je necist pes. Smiley
Logiran

Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 28.01.2010 : 09:22:54 »

Vnetje mehurja.....vcasih psi zaradi tega lulajo veckrat po kapljicah ali pa naredijo taksno veliko luzo, kot jo je tvoj. Ce pa se zraven se lizejo, je pa sigurno nekaj na tem. Jaz bi ga peljala k veterinarju, da najprej izkljuci vnetje, potem pa razmisljala naprej, ce je stres ali ne. Mozno pa je, da je vsakega po malem, rezultat pa je necist pes. Smiley
Jaz sem pa bila vedno mišljenja, da pes, ki ima probleme z vnetjem, večkrat in po malem lula.....torej je lahko tudi veliiika luža posledica vnetja?Hmmmm.....hvala.
Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #4 : četrtek, 28.01.2010 : 09:43:13 »

So možne tudi veliiiike luže Wink
Logiran
SILBA MIA
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.789


WWW
« Odgovor #5 : četrtek, 28.01.2010 : 09:48:14 »

Po mojih izkušnjah vnetje, garant...možna je tudi kakšna infekcija sečil. Kar hitro h vetku, take zadeve rade grejo naprej in je pozneje zdravljenje še dolgotrajnejše.
Logiran
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 28.01.2010 : 11:12:34 »

Po mojih izkušnjah vnetje, garant...možna je tudi kakšna infekcija sečil. Kar hitro h vetku, take zadeve rade grejo naprej in je pozneje zdravljenje še dolgotrajnejše.
:-\Jaz pa sploh nisem pomislila, da bi to lahko bilo kakorkoli povezano z zdravjem, ampak sem mislila, da je povezava s selitvijo.
Hvala, bom šli k vetu.
Logiran
tina.g
rad pišem
****
Sporočil: 456


« Odgovor #7 : četrtek, 28.01.2010 : 20:54:17 »

Čisto možno, da gre za vnetje. Pri nas je bilo zelo podobno, luže brez vonja (sem večkrat mislila, da je kaj polito), včasih prav ogromne.
Logiran
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #8 : petek, 29.01.2010 : 08:32:41 »

V eni izmed arhivskih revij moj pes sem našla naslednji članek in zdi se mi, kot da bi opisovali našega Jako. Prilagam prispevek, morda pride še komu prav:

Psihične težave psov: grizljanje in lizanje tačk - januar 2002

Psihične težave naših psičkov so eden, žal, žalostnih dokazov, da imajo tudi psi dušo. Še zlasti žalostno je, da lahko pes zaradi psihičnih težav, ki jih povzročamo ljudje, sam sebi povzroča poškodbe in bolečine.

Pogosto lahko vidimo psa, ki se liže in grizlja po prednjih tačkah, okoli zadnjične odprtine ali pa na območju kolenske gube. To dela tako vztrajno, da se poškoduje do krvi. Pes določeno mesto telesa intenzivno "obdeluje" in najprej začne izginjati dlaka, pozneje pa se ponavadi razvije celo lokalni vnetni proces. Vneta koža srbi in boli, pes ima torej razlog, da se še vedno grizlja... Začarani krog je zaprt, rana se sama od sebe ne bo pozdravila, pes potrebuje pomoč.

Opisane težave so pogostejše pri zelo živahnih, nervoznih, nemirnih in psihično nestabilnih psih. Nenormalno lizanje in grizljanje pogosteje opazimo tudi pri nekaterih pasmah: pri dobermanih, kodrih in dalmatincih.

Neželeno vedenje lahko sprožijo številni dejavniki. To se zgodi najpogosteje zato, ker se s psičkom premalo ukvarjamo in mu je dolgčas. Pri psihično občutljivih psih se to zgodi, če menjajo življenjsko okolje. Neželeno vedenje pa lahko sproži tudi izguba ljubljene osebe ali pa prihod nove osebe v družino. Še zlasti, če nov družinski član psu spremeni življenje.

Grizljanje in lizanje določenih delov telesa je torej lahko le oblika zbujanja pozornosti, opozorilo skrbniku, naj si vzame več časa za svojega psa. Žal je le malo skrbnikov, ki bi svojega štirinožca razumeli.

Kaj lahko storimo? Najprej moramo s psom obiskati veterinarja, da bo izločil morebitne organske in druge zdravstvene težave, ki lahko povzročajo lizanje in grizljanje. Morebiti ima pes zunanje zajedalce, glivice, tujek v koži ali pa poškodbo tetive, mišic oziroma kosti. Če veterinar ne najde nobenih bolezenskih sprememb, tiči vzrok vedenja bržkone v psihičnih težavah psa.

Čisto možno je, da je zaradi selitve bilo premalo pozornosti usmerjene vanj......
Kljub temu ga bom peljala k vetu na pregled, da izloči bolezenske vzroke.
Logiran
Milko
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #9 : nedelja, 03.07.2011 : 10:54:25 »

Lep pozdrav!

Opisal bi še naš problem in prosil za kak nasvet:

Naš pudelj je star 3 leta. Ni kastriran. Z njim vse v redu, živahen kot je potrebno, je in pije kolikor je treba intd...

Vendar pa imamo manjši problem / upamo d ane bo nastal iz tega večji Sad /. Pred cca, enim mesecem in pol smo opazili, da tam kjer leži za njim ostane moker madež. V dveh primerih mu je iz lulčka kapnila kapljica urina, v drugem primeru pa dve do tri. Prav tako ima večkrat kar fajn mokro na vrhu lulčka. Odplejali smo ga vetu, ki mu je odvzel kri / hitri in temeljiti test/ in ugoovljeno da ima vnetje sečil. Dobil je antibiotike in nekaj dni je bilo OK, potem pa se je ponovilo. Ponovno smo šli k vetu in postopek se je ponovil, samo da sedaj dobiva neke druge antibiotike. Pojedel jih je že 12 , ampak občutek imamo da ni kaj bolje. Sedaj čakamo da poje še tri tablete, potem nekaj dni pavze in pregled urina pri vetu.

Vendar pa se jaz kar malo bojim, da ni kaj drugega in se samo vnetje. A je možno da bi imel psiček star 3 leta že probleme z inkontinenco. Nikjer tega nisem zasledil.

Drugače naš kuža normalno urinira, gre ven na sprehod od 4 x pa naprej. Manj ko 4x pa nikoli. Nikoli do sedaj ni polulal v stanovanju, razen ko je bil čisto mali / mu je ratalo 2x heheh/

Prosil vas bi za mnenja in kaki koristen nasvet.

Hvala in lp

Logiran
Milko
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #10 : nedelja, 03.07.2011 : 10:55:07 »

Jana, nisem vedela, kam pravzaprav paše moja tema, zato jo prosim prestavi, če ni na pravem mestu.

Dragi mojpes.netovci, ker ste mi do zdaj še vedno pomagali z vašimi nasveti, se spet obračam na vas.
Moj Jaka je star polnih 8 mesecev, pasme srednji koder in od 4-ega meseca je že čist. Ima ustaljeno rutino sprehodov in sicer 3x na dan, če pa je kak problem, to pokaže na tak način, da pri vhodnih vratih praska in milo zajoče pa ga peljem ven.
V nedeljo (24.1.) smo se preselili......sicer smo ostali v istem bloku, le eno nadstropje nižje. Jaka je selitev izredno dobro prenesel, v teh parih dneh se je že točno navadil, katera vrata so naša, normalno je in pije, ponoči spi.......pa vendar ni vse ok.
V sredo, le eno uro po popoldanskem "norenju" na snegu je v stanovanju na ploščicah lulal.....in to fuuul. Med lulanjem me je milo gledal, kot da bi mi želel rečt: pusti me, ne bodi huda. Mogoče je smešno za slišat, ampak res sem dobila tak občutek kot da ni šlo drugače kot da se je moral polulat v stanovanju. Ko je končal (naj povem, da je bilo lulanje brez barve in brez vonja......če ne bi na lastne oči videla, bi mislila, da je na tleh voda), me je spet milo pogledal in šel počivat.
Ista stvar se je ponovila danes zjutraj.
Naj povem tudi, da se zadnji teden (tudi od selitve) neumorno liže po notranji strani beder, okoli lulčka in včasih med lizanjem se tudi grizlja.....in na tem predelu ima čisto mokro dlako.....
včasih med grizljanjem in lizanjem tudi milo zajoče.
Pred selitvijo je Jaka ležal večinoma na laminatu ali sedežni, zdaj pa imamo malo več ploščic v stanovanju in leži na ploščicah.

Zdaj pa me zanima, ali je lahko lizanje, grizljanje in lulanje posledica selitve (morda kot stres?) ali je zadeva povezana z zdravjem?Morda kakšno vnetje?
Pregledala sem vse teme v zvezi z lulanjem pa mi nobena ni podobna naši težavi.
Je imel morda kdo takšne težave? Je vzrok za skrb ali naj še malo počakam in opazujem?

Vem, da sem veliko napisala, vendar sem hotela biti čim bolj natančna pri opisu.
Za vsak odgovor in nasvet bom vesela.

LP


Kako se je pri vas uredilo
Logiran
Zaposlena
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 777



WWW
« Odgovor #11 : nedelja, 03.07.2011 : 10:59:38 »

Milko......zgleda, da grizenje "hiba", ki ni povezana z zdravjem.....veterinar ga je dodobra pregledal in povedal, da je pes zdrav, čisto možno je, da se grizlja iz "dolgega časa".(to še namreč vedno počne).
Kar pa se tiče lulanja.....skoraj prepričana sem, da je bila selitev tista, ki je to sprožila - namreč nikoli prej in tudi nikoli po tistem več ni prišlo do česa takega.
Logiran
Milko
novinec
*
Sporočil: 25


WWW
« Odgovor #12 : nedelja, 03.07.2011 : 13:35:53 »

moj se grizlja občasno po nogah,, lulčka si kar liže, ampak kot je rekel vet po pregledu urina,,, ima vnetje sečil in jemlje trenutno antibiotike.

Stres pa je hudič, še posebej pri pudljih. Naš ko je v stresu ima drisko kak dan al dva Sad
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Notranji organi  |  Tema: Lulanje, lizanje in grizljanje-stres ali bolezen?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines