mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 05.06.2024 : 16:21:37

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Bulmastifi ubili lastnika na Oražnovi v Ljubljani
Strani: 1 ... 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 ... 303   Dol
Natisni
Avtor Tema: Bulmastifi ubili lastnika na Oražnovi v Ljubljani  (Prebrano 639796 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.326


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3795 : sobota, 06.03.2010 : 21:10:16 »

V središču Ljubljane protestni shod proti spremembam zakona o zaščiti živali
http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042342908
Logiran

sessa
rad pišem
****
Sporočil: 447


« Odgovor #3796 : sobota, 06.03.2010 : 21:47:44 »

Altervita a nisi vzreditelj? Potem bi moral še ti posebej prepoznati razliko med dominiranjem in agresijo. Jabolke in hruške. Prav smešno mi je.
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #3797 : sobota, 06.03.2010 : 22:39:40 »

Pravilnik o zaščiti hišnih živali opredeljuje do 10 psov kot posedovanje in ne gojitev (UL RS 51/2009). Zakaj kar naprej poslušamo, da je maksimalno število živali doma, ne da prijaviš gojitev, 5, če pa ni res. Imaš jih lahko 10. In to napako ponavljate vsi kar naprej. V čem je fora? jezen
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.326


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3798 : sobota, 06.03.2010 : 22:51:16 »

Zakon o veterinarskih merilih skladnosti

14. člen
(hišne živali)

(1) Za gojitev hišnih živali, hotel za živali in zavetišče za zapuščene živali morajo biti izpolnjeni predpisani pogoji glede objektov, namestitve, oskrbe in zdravstvenega varstva živali; biti morajo pod veterinarskim nadzorom in registrirani pri območnem uradu VURS. Postopek se začne z vlogo imetnika živali oziroma nosilca dejavnosti. Z odločbo, izdano po preveritvi pogojev, se odloči tudi o največjem možnem številu odraslih hišnih živali.

(2) Določbe prejšnjega odstavka ne veljajo za:
1. posedovanje več kot 5 odraslih hišnih živali iste vrste do vključno 30 dni v 12 mesecih na stanovanje;
2. ljubiteljsko rejo, ljubiteljsko vzrejo in ljubiteljsko gojitev drugih domačih ptic, akvarijskih rib, okrasne perutnine in malih glodalcev.

(3) Natančnejše pogoje iz prvega odstavka tega člena predpiše minister.
Logiran

pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3799 : sobota, 06.03.2010 : 23:02:53 »

Visica, glede na to, da se ukvarjaš s problematiko zaščite domačih živali, bi bilo fino, če bi si dobro prebrala vsaj zakon in pravilnik, ki se na problematiko nanaša in ga komentiraš:

Naslov:     Pravilnik o zaščiti hišnih živali
Ur.l. RS, št. 75/2005 (88/2005 popr.)
Spremembe:    Ur.l. RS, št. 51/2009

22. člen
(gojitev psov)
(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.

(2) Za gojitev 11 ali več odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za pse glede velikosti, materialov, temperature, osvetlitve in prezračevanja izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj:

1. zagotoviti prostor za pripravo in skladiščenje hrane;
2. zagotoviti prostor za čiščenje, kopanje in nego živali ter za shranjevanje opreme za nego živali;
3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme;
4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane živali;
5. zagotavljati nemoteno oskrbo živali;
6. voditi naslednje evidence:

– evidenco vseh živali, v kateri morajo biti podatki o identifikaciji, prijavi in odjavi lastništva in predpisanih cepljenih psov,
– evidenco o preventivnih posegih in zdravljenjih psov,
– seznam oskrbnikov psov in evidenco oskrbe psov.

(3) Bivalni prostori za pse, vključno z zunanjimi, morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni. Iztrebke je treba dnevno odstranjevati.



In, če ti člen ni jasen, vprašaj. Po domače: vse kar je nad 5, je gojitev. Do vključno 10 za gojitev ni zahtevanih posebnih pogojev, moraš imet pa prijavljeno, kar je nad 10 (od 11 dalje), pa zahteva posebne pogoje (opredeljene v zgornjem pravilniku). Zdaj jasno?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #3800 : sobota, 06.03.2010 : 23:12:58 »

Ni res, raje si preberi natačneje:

IV. POGOJI ZA GOJITEV HIŠNIH ŽIVALI

22. člen

(gojitev psov)

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.

Potem pa poglej, kaj pravi V. poglavje:

V. POGOJI ZA POSEDOVANJE PSOV

V petem poglavju ti pravilnik pove, da je gojitev do 10 psov samo posedovanje in tako moraš ravnati.

Ne mešaj starega pravilnika z novim! Novi se sklicuje na oba zakona in je njima ustrezno podrejen.

Sicer pa sem imela lanskega avgusta uradnega veterinarja doma, ker me je sosed prijavil, med drugim, da imam od 6 do 8 psov, pa mi je tudi uradni veterinar potrdil, da jih imam lahko 10, pa še vedno ni gojitev.

Pridna in ostali, berite pravilno in ne zavajajte forumašev.

Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3801 : sobota, 06.03.2010 : 23:40:25 »

Prosim, citiraj mi člen, kjer piše, da je do 10 psov posedovanje. Ne mi pisat tvojih razlag, citiraj, prosim.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3802 : sobota, 06.03.2010 : 23:41:03 »

Sicer pa, lahko vprašamo za uradno interpretacijo člena  Smiley
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3803 : sobota, 06.03.2010 : 23:46:57 »

Aja, visica, še nekaj - uradni veterinar tudi pravi, da si lastnik prostoživečih mačk, ki jih hraniš. Mi poveš, kje to piše?

Sicer sem imela pomisleke glede komentiranja - ampak ravno zato se gre tudi v tej temi - polovično branje in prikrajanje zakonov.

Da se ne bo kdo matral - bom poslala vprašanje in posredujem uraden odgovor, takoj, ko ga dobim.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #3804 : sobota, 06.03.2010 : 23:53:54 »

Prosim, citiraj mi člen, kjer piše, da je do 10 psov posedovanje. Ne mi pisat tvojih razlag, citiraj, prosim.


Saj sem ti in si si tudi sama citirala:

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.

Razlika med posedovanjem in gojitvijo je samo v tem, da moraš gojitev prijaviti in zagotoviti ustrezne pogoje, ki jih uradni veterinar preveri in "požegna".

V. poglavje pa ti navaja, kakšne so zahteve za posedovanje psov in ker 10. psov po 1. odstavku 22. člena spada v V. poglavje, ti ni potrebno prijavljati gojitve, ker gre v bistvu za posedovanje.

Samo natančno prebereš in je vse jasno. Še posebej zato, ker ta Pravilnik razlaga ravno 14. člen Zakona o veterinarskih merilih skladnosti:

Na podlagi prve alinee 40. člena Zakona o zaščiti živali (Uradni list RS, št. 43/07 – uradno prečiščeno besedilo) in četrtega odstavka 11. člena ter tretjega odstavka 14. člena Zakona o veterinarskih merilih skladnosti (Uradni list RS, št. 93/05) izdaja minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano

P R A V I L N I K
o zaščiti hišnih živali



Mi lahko ti, pridna citiraš člen Pravilnika, kjer piše, da imaš lahko doma samo 5 psov? Ga namreč ni, takega člena!
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.326


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3805 : sobota, 06.03.2010 : 23:56:00 »

Ajajajaj,

Zakon o zasciti zivali

6. člen

Za prijavo in gojitev hišnih živali se uporabljajo določbe zakona, ki ureja veterinarska merila skladnosti, pri čemer pristojne veterinarske organizacije ob prijavi psa v centralni register psov vnesejo podatke o psu in osebno ime, naslov stalnega oziroma začasnega prebivališča ter enotno matično številko občana (EMŠO) lastnika psa oziroma za službene pse podatke o državnem organu za namen ugotavljanja lastništva živali v primeru zapuščene živali ali ugriza psa.


Zakon o veterinarskih merilih skladnosti

14. člen
(hišne živali)

(1) Za gojitev hišnih živali, hotel za živali in zavetišče za zapuščene živali morajo biti izpolnjeni predpisani pogoji glede objektov, namestitve, oskrbe in zdravstvenega varstva živali; biti morajo pod veterinarskim nadzorom in registrirani pri območnem uradu VURS. Postopek se začne z vlogo imetnika živali oziroma nosilca dejavnosti. Z odločbo, izdano po preveritvi pogojev, se odloči tudi o največjem možnem številu odraslih hišnih živali.

(2) Določbe prejšnjega odstavka ne veljajo za:
1. posedovanje več kot 5 odraslih hišnih živali iste vrste do vključno 30 dni v 12 mesecih na stanovanje;

2. ljubiteljsko rejo, ljubiteljsko vzrejo in ljubiteljsko gojitev drugih domačih ptic, akvarijskih rib, okrasne perutnine in malih glodalcev.

(3) Natančnejše pogoje iz prvega odstavka tega člena predpiše minister.


Pravilnik o zaščiti hišnih živali

22. člen
(gojitev psov)
(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.

(2) Za gojitev 11 ali več odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika, pri čemer morajo bivalni prostori za pse glede velikosti, materialov, temperature, osvetlitve in prezračevanja izpolnjevati pogoje iz pravilnika, ki ureja pogoje za zavetišča za zapuščene živali. Poleg tega mora gojitelj:

1. zagotoviti prostor za pripravo in skladiščenje hrane;
2. zagotoviti prostor za čiščenje, kopanje in nego živali ter za shranjevanje opreme za nego živali;
3. zagotoviti prostor ali del prostora, namenjenega shranjevanju opreme za čiščenje in razkuževanje prostorov in opreme;
4. zagotoviti ločen in po potrebi ogrevan prostor za bolne ali poškodovane živali;
5. zagotavljati nemoteno oskrbo živali;
6. voditi naslednje evidence:

– evidenco vseh živali, v kateri morajo biti podatki o identifikaciji, prijavi in odjavi lastništva in predpisanih cepljenih psov,
– evidenco o preventivnih posegih in zdravljenjih psov,
– seznam oskrbnikov psov in evidenco oskrbe psov.

(3) Bivalni prostori za pse, vključno z zunanjimi, morajo biti redno čiščeni in po potrebi razkuženi, da se prepreči prenos bolezni. Iztrebke je treba dnevno odstranjevati.


Do 5 psov = ne rabis dovoljenja za gojitev in ne rabis posebnih pogojev.
Od 6 do 10 psov = rabis dovoljenje za gojitev in ne rabis posebnih pogojev.
11 in vec psov = rabis dovoljenje za gojitev in rabis posebne pogoje (kot zavetisce).


vis in nox, ali so vsi psi, ki jih je pri tebi nasel inspektor, v CRP pisani nate?
Lahko gre za isti stos, kot je bil pri MM, preden so ji izdali dovoljenje za gojitev (upam, da si takrat ze sledila dogajanje, ko je bila pri njej v medijih odmevna inspekcija?).
Lahko nisi v prekrsku glede gojitve, temvec morda glede storitev hotela za zivali ali pa varstva zivali.
Logiran

vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #3806 : nedelja, 07.03.2010 : 00:02:05 »

Aja, visica, še nekaj - uradni veterinar tudi pravi, da si lastnik prostoživečih mačk, ki jih hraniš. Mi poveš, kje to piše?


Tega ne vem. Ampak, kako pa veterinar določi da ti in samo ti hraniš neko prostoživečo mačko? Pri mačkah je problematika posebna, ker obstajajo prostoživeče in ker evidence (čipiranje) niso predpisane.

Mi je pa zelo pomembno ali imam lahko doma 10 ali samo 5 mačk. Ker tudi če so na začasnem, pašejo v to kvoto, če so odrasle in če so pri meni več kot 30 dni. Če jih imam 11, moram pa prijaviti gojitev in zagotavljati pogoje kot zavetišče. (Enako za pse.)
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #3807 : nedelja, 07.03.2010 : 00:04:05 »

Pa, a kitajsko pišem? Nočem tvoje razlage, hočem člen, kjer to piše. Ker jst berem še vedno samo to:

(1) Za gojitev do vključno 10 odraslih psov se za določitev ustreznih pogojev bivanja uporabljajo določbe V. poglavja tega pravilnika.

Torej za gojitev do 10 živali se smiselno uporablja določbe V. poglavja in sicer samo pri določitvi bivalnih pogojev. To nikakor ne pomeni, da se beseda gojitev spremeni v posedovanje. Da moraš imet prijavljene, je pa napisano v ZVMS.

Lej, sej sem rekla, bomo pa začeli drezat tudi tja, kamor ni treba, in bomo imeli uradni odgovor.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.326


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3808 : nedelja, 07.03.2010 : 00:10:41 »

Saj tole toplo vodo smo ze odkrili:

Do 5 psov = ne rabis dovoljenja za gojitev in ne rabis posebnih pogojev.
Od 6 do 10 psov = rabis dovoljenje za gojitev in ne rabis posebnih pogojev.
11 in vec psov = rabis dovoljenje za gojitev in rabis posebne pogoje (kot zavetisce).

In ce kdo bere zgornje clene (posebej boldane tekste) vseh treh zadev, potem ne vem, kaj je se treba razlagati. Lociti je treba le gojitev od posedovanja in cisto nic drugega. Vse je popolnoma jasno brez posebne "prosto po Presernu" razlage. Ko bi le bilo vse v zivalski zakonodaji tolk jasno.
Vemo pa vsi, kako dela VURS (se enkrat in zadnjic omenjam MM). Vsi vemo, da je cifra 5 psov in 5 mack in 5 hrckov ...
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.326


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3809 : nedelja, 07.03.2010 : 00:14:40 »

Aja, V. poglavju Pravilnika o zasciti hisnih zivali se rece "POGOJI ZA POSEDOVANJE PSOV". IV. poglavju pa se rece "POGOJI ZA GOJITEV HIŠNIH ŽIVALI". Torej, bi rekla, da tole dvoje ni isto, menda. Pogoji za posedovanje zivali veljajo do 10 zivali, gojitev zivali pa je od 6 do 10 zivali, pri cemer velja izjema, ki je navedena v 2. tocki 14. clena Zakona o veterinarskih merilih skladnosti. Pri 11 in vec zivalih pa se zacnejo tudi pogoji za gojitev.
Logiran

Strani: 1 ... 249 250 251 252 253 [254] 255 256 257 258 259 ... 303   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Bulmastifi ubili lastnika na Oražnovi v Ljubljani
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines