mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 18:32:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Strani: 1 ... 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67   Dol
Natisni
Avtor Tema: Sterilizacija  (Prebrano 137940 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #915 : petek, 24.06.2011 : 10:12:24 »

Še vedno debatiramo, ne?

Roko na srce - koliko skrbnikov (obstoječih ali potencialnih) psičk, ki so največji možni "ups-ijaši" pa po vašem mnenju sploh prebira tale forum?
Ali se pride pozanimat o sterilizaciji/kastraciji?

Resno sprašujem. In ne provociram.

Zato mislim, da JE fer, da se pove tako pluse, kot tudi minuse.

In če ima tisti, ki pride iskat informacije vse "ovce na broju" (se opravičujem za izrazoslovje, res), se glede na okoliščine v katerih živi, odloči in sprejme celotne posledice svoje odločitve. Kakršnakoli že je.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #916 : petek, 24.06.2011 : 10:26:56 »

Razumem, je dilema, ja. Je pa dejstva treba še vedno povedat.
A ima mogoče kdo % kolko je tega, ker dokler ne vemo, se samo v krogu vrtimo, enim je tveganje takoj preveliko, eni mislijo da je komaj zaznavno...?
Logiran
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #917 : petek, 24.06.2011 : 11:27:59 »

Malo čtiva  Smiley

Long-Term Health Risks and Benefits Associated with Spay / Neuter in Dogs - http://www.naiaonline.org/pdfs/LongTermHealthEffectsOfSpayNeuterInDogs.pdf
Non-reproductive Effects of Spaying and Neuteringon Behavior in  Dogs - http://www.acc-d.org/2006%20Symposium%20Docs/Duffy2.pdf
Determining the optimal age for gonadectomy of dogs and cats - http://avmajournals.avma.org/doi/pdf/10.2460/javma.231.11.1665
A Healthier Respect for Ovaries - http://www.gpmcf.org/respectovaries.html
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #918 : petek, 24.06.2011 : 11:46:45 »

Še vedno debatiramo, ne?

Roko na srce - koliko skrbnikov (obstoječih ali potencialnih) psičk, ki so največji možni "ups-ijaši" pa po vašem mnenju sploh prebira tale forum?
Ali se pride pozanimat o sterilizaciji/kastraciji?

Resno sprašujem. In ne provociram.


Zaradi ljudi, o katerih govoriš, je čisto vseeno ali je na svetu kak tak forum ali jih je tisoč, ker verjetno njihovi psi niti veterinarja ne vidijo več kot na obveznem letnem cepljenju. Tudi jaz ne provociram, govorim o ljudeh, ki jih je moč videti recimo v naši vasi, ko pride veterinar cepit za steklino.
Na žalost teh sovaščanov nisem videla niti na parih stojnicah, ki smo jih z DPŽ Sev.Primorske pripravile v vasi na sejmu in smo med srugim delile osveščevalne letake, kjer je S/K vsaj omenjena kot ena od opcij preprečevanja UPSov. Če se že s kom srečam na spehodu, pa nanese beseda na to, da je moj pes kastriran, lahko napeljem pogovor tudi na možnost, da ima človek pri vsakem veterinarju informacije o teh posegih in da je morda za premislit, če ima sicer težave s tropi samcev okoli hiše, navideznimi brejostmi itd.

Ravno zato bi se meni zdelo umestno, da bi terenski veterinarji morda malo bolj "propagirali" S/K kot možno opcijo za preprečevanje nezaželenih legel - kajti tisti, ki gledamo na psa malo drugače kot "še eno žival pri hiši, ki jo je treba pač hranit in cepit" informacije očitno že iščemo tu in drugje in se na podlagi njih odločamo za pluse in minuse, problem je v ljudeh, ki o teh stvareh niti razmišljajo ne Huh
Logiran

Unikatne tablice in portretki
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #919 : petek, 24.06.2011 : 11:57:56 »

Zoia  super
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #920 : petek, 24.06.2011 : 12:09:27 »

Absolutno se strinjam s teboj mamaF.  

Moj post se navezuje na Sasenkine proteste, ker je Lanabela (še prej pa tudi moja malenkost) napisala, da so s S/K povezani tudi minusi, ne samo plusi.

Menim, da posameznik/posameznica, ki si vzame čas, da na forumu postavi vprašanje v zvezi s S/K, morebiti še kaj dodatnega prebere zraven, verjetno ne paše v kategorijo brezbrižnežev.

In je/bo sposoben odgovorno, odraslo sprejeti odločitev. Na podlagi predstavljenih plusov in minusov.

Morebiti pa sem samo prevelik optimist...  Sad
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #921 : petek, 24.06.2011 : 12:23:53 »

O procentu inkontinentnih bi težko govorili, ker je odvisno od velikosti psice (pri večjih je pogostejše). Če ima kupiran rep, je možnost inkontinence še precej večja. Podatki navedeni v literaturi zelo variirajo (od nekaj% do preko 40%). Resnica je nekje vmes. Tako od oka bi rekla, da je med večjimi kastriranimi  psicami inkontinentnih mogoče četrtina. Lahko tudi več, saj pri psicah, ki ne živijo v stanovanju blažje inkontinence niti ne opazijo.

Dejstvo je, da nekastrirane psice (in psi) potrebujejo skrbne lastnike. Ne samo, ker morajo paziti, da se jim ne sparijo. kar pomeni, da mora biti gonečka vedno pod nadzorom in da ne sme biti sama zunaj niti na ograjenem vrtu. Res je sicer, da so pasji samci in včasih tudi samice silno iznajdljivi, ampak to, da bi se gonečka, ki leži pod mizo medtem ko lastnik pije kavico neopazno sparila je pa ...hm.hm... Mogoče, če psica ni na povodcu in lastnik tako vneto klepeta, da ne opazi, kdaj mu je psica sp....a.
Lastniki psic morajo občasno pretipati seske, da pravočasno najdejo morebitne tumorje (in jih dajo odstranit dokler so majhni, nenevarni in je poseg nekako enako zahteven kot odstranjevanje bradavic ali vnetih lojnic), lastniki samcev morajo občasno pretipati moda, da pravočasno najdejo morebitne spremembe, lastniki psic morajo biti pozorni na znake piometre.....

Aha. kaj pa zdaj. Bomo rekli, da povprečen slovencelj ne zmore toliko pameti in da je zato treba nekritično propagirati kastracije, pri čemer je (po načelu cilj opravičuje sredstva ) dovoljeno tudi zavajanje in celo laži? Bomo uvedli prisilne kastracije vseh psic in psov (tako kot je v predlogu novega zakona napisano za mačke)? Ali pa se bomo potrudili, da bomo to povprečno pamet spravili na malo višji nivo?
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #922 : petek, 24.06.2011 : 12:37:37 »

Ok, tole postaja kot da jaz govorim japonsko in me ne razumete. Še enkrat, seveda se strinjam in tudi jaz mislim da je prav, da se pove vsa dejstva. Prav? Nisem nikoli in nikjer napisala, da je potrebno lagati in prikrivati zadeve. Tudi nisem nikjer napisala da so pri sterilizaciji ali kastraciji samo plusi in nobenih minusov. Če se spomnite imam velik minus sama doma. Mah, če nočete razumeti kaj želim povedati....
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #923 : petek, 24.06.2011 : 12:53:51 »

Razumem. Pisati o težavah kastriranih psic je politično nekorektno, ker bi lahko napisano kdo površno prebral. Torej: če imaš doma psico, ki je zaradi kastracije inkontinentna, buh ne daj tega napisati v temo o sterilizaciji (btw, proti sterilizaciji = podvezovanje jajcevodov - nimam absolutno nič), da si ja ne bi kdo premisli pred operacijo.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #924 : petek, 24.06.2011 : 12:56:51 »

Pa treba je povedati tudi, da ima tudi nasprotna plat svoje minuse ...  ker se naprotovanja S berejo, kot da so morebitne težave dejstva,  neizogibne posledice, dajansko pa so samo možne in nikakor ne nujne  in logične ...
Še najbolj sem bila osebno presenečene, ker se nobena od S psic, ki jih poznam, ni zredila niti za pol kilograma, čeprav sem sama prav to pričakovala, vse pa so bile S v zgodnjem obdobju.
Logiran
Sasenka
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.023


« Odgovor #925 : petek, 24.06.2011 : 13:14:09 »

Razumem. Pisati o težavah kastriranih psic je politično nekorektno, ker bi lahko napisano kdo površno prebral. Torej: če imaš doma psico, ki je zaradi kastracije inkontinentna, buh ne daj tega napisati v temo o sterilizaciji (btw, proti sterilizaciji = podvezovanje jajcevodov - nimam absolutno nič), da si ja ne bi kdo premisli pred operacijo.


Ja Lanabela čisto pravilno si razumela, res. Se mi sploh ne da več....in ja, jaz vsem prikrivam, da imam inkontinentno psico in v tej temi že ves čas lažem, da je z mojo vse super, a ne? Ja, super razumeš.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #926 : petek, 24.06.2011 : 13:14:30 »

Glejte, tole ni samo živalovarstveni portal in posledično je namenjen tudi vestnim in odgovornim lastnikom in skrbnikom živali, zato: dejstvo je, da imata s/k svoje pluse in minuse. Dejstvo je, da če si ustrezno seznanjen z njimi in si še vedno vesten in odgovoren lastnik, se lahko ali odločiš za s/k ali pa pač ne. Nevestnih in neodgovornih lastnikov ne bo zaradi tu gor napisanih besed o s/k nič več in nič manj, ti imajo tako ali tako nadnaravno sposobnost, da berejo med vrsticami, ko je to najmanj potrebno in da iz cekarja nasvetov poberejo samo tisto, kar jim paše slišati. Se mi pa zdi smiselno, da - čeprav so vse moje žvalce s/k - se seznanim tudi s podatki in morebiti celo dejstvi, ki niso v korist s/k. In ponavljam: nekdo, ki bo iz teh strani potegnil ven samo negativne ali pa samo pozitivne stvari o s/k, lahko te strani tudi mirno preskoči.
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #927 : petek, 24.06.2011 : 13:17:00 »

Moksa -  bravo bravo  super
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #928 : petek, 24.06.2011 : 13:28:44 »

Senco1a:No če so bile kastrirane zgodaj, so se definitivno po kastraciji še zredile za kakšen kilogramček - vse psice med 6 in 18 mesecem pridobijo še precej na višini in teži. Je pa res precej odvisno od metabolizma - tudi pri nekaterih nekastriranih psicah je treba šteti brikete.

No pa da ne bom samo jamrala  - zame edini resnični  plus kastracije psice je, da se izogneš težavam, ki se pogosto pojavijo pri gonitvah zelo starih psic (tam enkrat okrog 15 leta pri srednjevelikih), to je takrat, ko operacija skoraj  ni več opcija. Pri naših smo sicer doslej vse te težave uspešno obvladali s konservativnim zdravljenjem, so pa zoprne.

Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #929 : petek, 24.06.2011 : 16:24:32 »

Moja je sterilizirana od sedmega meseca. Niti mlo (ampak res, ne olepšujem!) se ni zredila, divjak in maldiček je pa večni (dobro, saj če si v četrtem letu, to ni neka starost, ampak vseeno), je izredno živahna, apetit ima normalen. Sicer vedno fehtari, če kaj jemo, ampak ni pa tako, da bi bila vedno lačna, sploh ne, ne poje vedno vsega. Pa ji nikoli nismo šteli niti enega grižljaja... Itak vse pokuri in se ne prenažira. Wink
Logiran
Strani: 1 ... 57 58 59 60 61 [62] 63 64 65 66 67   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Sterilizacija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines