mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 12:36:32

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dominanca ali agresija?  (Prebrano 36631 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« : sreda, 20.10.2004 : 12:25:25 »

Predvsem me zanimajo razlike, podkrepljene s primeri, ki niso čisto banalni. Agresijo iz strahu se lahko izloči.
Kdaj je pes dominanten, kdaj je pes agresiven?
Logiran
Dunja
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.306


« Odgovor #1 : sreda, 20.10.2004 : 12:30:51 »

Živjo,
sama imam s tema dvema tipoma obnašanj kar nekaj izkušenj. Moj starejši samec je namreč "napredoval" iz dominantnega samca v agresivenga samca.

Sama razumem razliko v tem, da se dominanten pes najprej poizkuša zrangirati (govorica telesa značilna za rangiranje ob srečanju z novim psom), agresiven pes pa napade brez razloga in opozorila, še preden pride do take telesne govorice.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #2 : sreda, 20.10.2004 : 12:38:34 »

Dunja, meni ni še čisto jasno. No bom začela na konkretnem primeru; na Brinu.
Dominanten samec do ljudi, pri psih se pes pomanjša za pol metra, hodi počasi in previdno. Ko se približa psu se vzdigne za 1 m Wink
Bi usekal če bi se počutil ogroženega. Zdi se mi, da se pri njemu agresija in dominanca prepletata.
Vseeno, če bi bil pes do ostalih psov dominanten, recimo ne bi pustil, da pijejo iz njegove sklede (banalen primer), čuval bi svoj teritorij, ampak on ga ne.
Po drugi strani, če bi bil pes agresiven, bi napadel tudi psice, ki pa jih ne.
Če pa še malo bolje pomislim. Ko sta se dobila Brin in sosedov rotvajler, se je Brin na vsak način hotel z njim igrat. Ko je ugotovil, da iz igre ne bo nič, je psa narahlo uščipnil v rit in zbežal stran, v stilu:" teci za mano, prosim!" In ko je ugotovil, da Rot ne bo tekel za njim se je razjezil. Agresija ali dominanca?
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #3 : sreda, 20.10.2004 : 12:58:51 »

Andi!

S telim delom se ne strinjam
Citat
če bi bil pes agresiven, bi napadel tudi psice

Vseeno gre lahko za agresijo, pa psice pusti na miru ... pes, ki napade psico (iz ljubega miru) je psihicno bolan, ce mene vprasas!
Mislim, da je mozno, ni pa nujno!

Je pa tole zanimivo vprasanje! Tudi mene zanima!
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 20.10.2004 : 13:04:08 »

Ne, he he, se ne strinjam. Pes je agresiven do vseh psov, ne glede na spol. Odvisno seveda od kje je agresijo staknil. Mi pa ni jasno kako pes že nadaleč zavoha ali je približajoč se pes, pes ali psica?
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 20.10.2004 : 13:05:35 »

No sej linch, si imela priložnost spoznati Brina in to na domačem dvorišču. Se ti je zdel dominanten? Itak, da je norček, ker bi se takooo rad špilal ampak v tem primeru bi rekla, da ni bil niti agresiven niti dominanten, le navihan Grin
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #6 : sreda, 20.10.2004 : 13:16:22 »

Pes naj bi na dalec zavohal psico ... ampak, ce je "v sunku" ne vem ce kaj voha!!! Moje mnenje! Undecided

Ne vem, no, poznam psa, ki je agresiven (vsaj meni se zdi, da gre za agresijo ... glede na tale pogovor mi ni cisto jasno), pa pusti psicke na miru, ampak mora prej prevohati kako in kaj ... pa ne cisto na blizu ... da dojame je v redu, da gre za punco. Ce bi se s psicko srecal na hitro, na primer bi priletel do nje, bi jo definitivno zbil!

Meni se je Brincek zdel le ogromen navihancek! Wink

Res je, da ga je Lina cudno gledala (razigranga divjaka Wink ), ampak ce gre za omejen prostor in nima kam bezat in psa izzivat, potem se dela cist bogo! Wink Ce bomo sli drugic na kako polje, bo sigurno vse OK!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #7 : sreda, 20.10.2004 : 13:30:12 »

Ne, he he, se ne strinjam. Pes je agresiven do vseh psov, ne glede na spol. Odvisno seveda od kje je agresijo staknil. Mi pa ni jasno kako pes že nadaleč zavoha ali je približajoč se pes, pes ali psica?

Hehe, kaj pa pes, ki je agresiven do psov, psic in mladicev, kastrirane samce pa obozuje?  Grin Grin Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #8 : sreda, 20.10.2004 : 13:35:28 »

Hmm, res zanimivo vprašanje.
Jaz bi rekla, da je dominanten tisti pes, ki v srečanju z drugimi psmi takoj pokaže, da je on šef. To naredi z držo telesa in po možnosti skuša dati taco na drugega psa ali mu kako drugače pokazati, da je šef. V glavnem, drugemu psu, da priložnost da se mu z telesno govorico podredi. Agresiven pes pa kar napade in skuša drugega psa ugrizniti brez opozorila. Ali pa še huje, celo če se mu ta podredi (npr. vrže na hrbet itd.), ga vseeno napade, ali pa četudi je drug pes psica jo vseeno napade. Je pa res, da je vsak agresiven pes tudi dominanten, po mojem mnenju.
Me pa zanima, kaj se zgodi, če se srečata dva dominantna psa in se noben že po prvih telesnih govoricah ne podredi. Verjetno potem sledi pretep, zanima pa me, če se v takem primeru dominantnost spremeni v agresivnost? In kako se takšen pretep dveh dominantnih psov razlikuje od pretepa zaradi agresivnosti? Če je kakšna razlika oz. če ne sprašujem bedarij...
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #9 : sreda, 20.10.2004 : 13:38:19 »

He he Nuki Grin

Kaj pa če bi povezali recimo dominanco z ljudmi. Je možno, da je pes do ljudi dominanten (nikoli agresiven!!!), do psov pa ni dominanten, ampak agresiven?
Logiran
MISSA
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 813


« Odgovor #10 : sreda, 20.10.2004 : 13:55:22 »

LP!
Upam, da me ne boš, Dunja, za ušesa, ker bom povedala svoje osebne izkušnje in s tem demantirala tvojo izjavo!

Sama razumem razliko v tem, da se dominanten pes najprej poizkuša zrangirati (govorica telesa značilna za rangiranje ob srečanju z novim psom), agresiven pes pa napade brez razloga in opozorila, še preden pride do take telesne govorice.

Moje izkušnje na NO, TT, in mastinih so drugačne. Če lastnik zelo dobro pozna in pred nevarno situacio dobro opazuje svojega psa, potem bo videl drobne, ampak res drobne znake, ki jih bo pes nakazal pred "agresivnim" napadom. Andi bi rada podkrepitev: Dala bom primer ob srečanju z našo forumašico Bino. Srečali smo se v Mb na razstavi. Zoya je bila vesela vsakega pasjega obiska a ne prenese ene stvari. Po moji vodi ali hrani ne bo nihče šnjofal. Ker smo pričakovali "agresivno" reakcijo samo jo tudi uspeli zaustaviti, še preden je Zoya reagirala. Vendar moj mali komarček ne pozablja!!! Mastini imajo fotografski spomin slona. Preden je Jana odpeljala Bino in je naša pozornost za hip popustila, je Zoya opozorilno šavsnila proti Bini. Seveda agresija tukaj nima nič skupnega s takšnim opozorilom. Zoya ji je samo dala opomin, da si bo Bina zapomnila. Dominanca? Ne bi rekla. Enostavna reakcija, tega pa ne pustim! Tudi jaz nisem po tvoji šali čunke namakala!
Drugi primer. Moj zlati "agresivni" Bučko (tudi mastino): bal se je teme! Ko se je ugasnila lučka ali sonček je on postal "agresiven". Preden si se mu v temi približal je bilo potrebno sonce - umetno ali naravno, samo da te je videl! Drugače pa JOJ!!!
Agresija? Ne, strah pred temo. Nezaupanje v neznance.
Agresija: pes  prosto leži v bližini gospodarja in renči, če se mu približuješ! Pes je privezan ob gospodarju in ko se mu hočeš prijazno približati z roko se odmakne, spodvije rep in dvigne greben. Psa se srečata, eden prijazen, ki maha z repom, drugi v mirni pozi in po parih sekundah ovohavanja se nasrši, dvigne dlako, zarenči...to je zame definitivno agresiven pes.
Dominanca pa za moje pojme nima nekakšne hude povezave z agresivnostjo. Zoro je zelo dominantna doga in se poizkuša rangirati nad Zoyo: gre pred njo  skozi vrata, vleže se na njeno posteljo, ukrade ji igračko, pri igri je on izrazitejši v borbi ampak: Zoya ga nažene od hrane, prva pije vodo, prva prileti po posladek in ko gre zares, je najmanjši Miško tisti, ki obvlada obadva in jih poštima, kot afna banano. On je prvi v krdelu, takoj za menoj. In za nobenega od mojih psov ne morem reči, da so agresivni. Kvečemu dominantni, vendar vse v mejah normale.
Agresiven pes bo svojo namero pokazal s čudnim pogledom, mogoče drugačnim naklonom glave, ušesi ali repom ( zato sem proti kupiranju!!!) in nenazadnje z glasom. Dunja, upam, da nisi huda name? Svoje mnenje sem si izoblikovala samo na podlagi opazovanja svojih psov in lahko rečem, da vsako Zoyino reakcijo lahko predvidim v naprej. Moj Bučko, ki sem ga dobila direktno iz pasjih bojev, še vsega stolčenega, me je naučil dobrega opazovanja in vnaprejšnjega predvidevanja! In on ni bil agreseiven, samo nepredvidljiv. Če si ga dobro opazoval, je v naprej "napovedal" kdaj misli usekati!
Upam, da sem vsaj malo zadela bistvo vašega razmišljanja!
LP,Miša

Logiran
TinaZ
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.533


« Odgovor #11 : sreda, 20.10.2004 : 14:02:10 »

Mene pa zanima, kaj naj bi dvignjen greben pri psu predstavljal: agresijo, strah ali dominanco? Ali samo vznemirjenost?

Lp,
Tina
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #12 : sreda, 20.10.2004 : 14:02:44 »

Super Missa, dobri primeri.
Pa je pes dominanten samo do psic ali do samcev? Si psi želijo podrediti tudi samice ali vedo, da je vlada v naravi matriarhat?
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #13 : sreda, 20.10.2004 : 14:04:08 »

TinaZ: jaz pri svojem ločim tako;
- če je greben od repa do vihra, takrat je deinitivno zelo razburjen in pripravljen na vse
- če je greben samo na vihru, takrat ga je nekoliko strah in je nepredvidljiv
Logiran
Dunja
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.306


« Odgovor #14 : sreda, 20.10.2004 : 14:38:21 »

Hojla,
seveda ne zamerin nobenemu, jaz sem samo povedala kako jaz razmišljam.  Wink

Po primerih, ki sta jih dali Missa in Andi vidim, da so moji psi zelo enostavni. Namreč, nimam izkušenj, da bi kateri od mojih psov renčal na človek ali pokazal kakršnokoli nezaupanje, prav tako moj samec nikoli nebi napadel psice, kaj šele mladiča. Imamo pač različne pasme (različnih velikosti in namenov s katerim so bile te pasme ustvarjene), ki so si vedenjsko zelo različne in imajo (očitno) drugačne spektre komunikacije.

Viher definitivno nakazuje razburjenost. Včasih ga pes dobi, če se malu ustraši česa, ali, ko ga kaj preseneti - zato ga definitivno nebi povezovala izključno z agresivnostjo. Psi naredijo viher, da bi izgledali večji (bolj nevarni) in se tako preventivno izognili njim nevarnim konfrontacijam - to je v bistvu preventiva.

Pretep je definitivno stopnjevanje rangiranja s telesno mimiko. Tudi v naravi se živali stepejo, da se zrangirajo. Nam se to zdi grozno, ko se naš ljubljenček stepe, vendar to je za njih osnovna komunikacija s specifičnim ciljem.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines