mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 14:01:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dominanca ali agresija?  (Prebrano 36863 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #135 : ponedeljek, 15.03.2010 : 10:54:34 »

Kar nekaj vas je napisalo, da je plenski napad nenaden in nenapovedan. Ja, za plen ze, za mene kot lastnika "plenilca" pa nikakor ne. Pes z izrazenim plenskim nagonom bo pred napadom izvedel "kompleten ritual priprave na naskok" - opazil bo "plen" in ugotovil kako se giblje, naredil bo nacrt kako lov uspesno zakljuciti (beri: dobiti plen v gobec), sele potem bo napadel. Ceprav se vse to zgodi v sekundi ali dveh, je to se vedno dovolj casa, da zadevo ustavim. Vsaj pri mojih psih je tako.
Jasno, pogoj za uspesno preprecitev napada je poznavanje svojega psa.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #136 : ponedeljek, 15.03.2010 : 10:59:38 »

Kar nekaj vas je napisalo, da je plenski napad nenaden in nenapovedan. Ja, za plen ze, za mene kot lastnika "plenilca" pa nikakor ne. Pes z izrazenim plenskim nagonom bo pred napadom izvedel "kompleten ritual priprave na naskok" - opazil bo "plen" in ugotovil kako se giblje, naredil bo nacrt kako lov uspesno zakljuciti (beri: dobiti plen v gobec), sele potem bo napadel. Ceprav se vse to zgodi v sekundi ali dveh, je to se vedno dovolj casa, da zadevo ustavim. Vsaj pri mojih psih je tako.
Jasno, pogoj za uspesno preprecitev napada je poznavanje svojega psa.

Se strinjam.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #137 : ponedeljek, 15.03.2010 : 12:43:31 »

Problem je v tem, da so "plenilski" psi skoraj vedno, kadar napadejo, brez lastnika. Tisti, ki je napaden,  pa ponavadi priprav ne more opaziti - zelo pogosto napadejo " iz zasede" - vidiš ga šele, ko leti proti tebi (oz tvojemu psu).
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #138 : ponedeljek, 15.03.2010 : 22:24:11 »

V taksnem primeru sem zadevo "uredila" tako, da sem napadalca spremenila v plen.
Je bilo pa vedno tako, da sem svoja psa imela na povodcu in je bila zadeva lahko izvedljiva. Povsem drugace pa bi se lahko izteklo, ce bi moji psi prosto letali naokoli in ne bi mogla narediti nase "bojne formacije".  Grin Grin
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #139 : torek, 16.03.2010 : 13:18:40 »

Kako pa to, da so napadali tvoje pse? načeloma so plenski napadi samo na mladiče nekje do 3 mesece in pa na kakšne zelo majhne pse. tak napad se vedno zgodi bliskovito, vedno od zadaj, brez vsakih ceremonij takoj zagrabi za vrat ali hrbet (trebuh, če se uspe plen obrnit na hrbet). Vse ostalo so samo zaigrani "napadi".
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #140 : torek, 16.03.2010 : 18:14:20 »

Verjetno, ker obstajajo izjeme z večjim "apetitom". Je na drugem forumu eno dekle (Ana) pisalo, da so imeli občasne plenilske pohode dveh samojedk na njihove ovce, ki so jih tudi nekaj že poklale, zdaj pa samo zeloooo redko, ko jima uspe zbežati iz pesjajka. Je baje lastnik plačal marsikatero kazen. Na zadnje so tako napadli njeno nemško dogo in pikirale direkt na vrat.

Sem pozabla kako se jih je znebila, ampak na serečo ni bilo ranjenih. Svašta.

To je lahko tudi odgovor na vprašanje če so lahko trije samojedi kaj manj nevarni kot trije bulmastifi, pri katerem je naš ljubljeni vodja KZS- mao popi...  Roll Eyes Tongue
Odgovor: so manj vztrajni, ampak, če se naleti na prave razmere in z "malo sreče"...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #141 : torek, 16.03.2010 : 20:04:52 »

Čuuuudne samojedke. Le iz katere vzreje so prišle?
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #142 : torek, 16.03.2010 : 21:17:30 »

Nisem cisto ziher, ce je slo za plenski napad, vsekakor pa je priletel kot strela in nam v hrbet. Videla pa sem ga jaz, ker ves sprehod neprestano cekiram okolico. Predvidevam pa, da je videl le manjsega psa, ker je vecji nekaj snjofljal za grmom.

Moje mnenje je, da napad na mladica nima nobene veze s plenskim nagonom, ampak z motnjo v psihi napadalca.
Do sedaj se nisem srecala normalnega psa, ki bi se zaradi svojega plenskega nagona spravil na mladica. Ali pa imam pse, ki tocno locijo macka/ptico/mis od pasjega mladica. Sicer naspicita usesa, ko zagledata nekaj majhnega v daljavi, a ko se priblizamo in ugotovita, da gre za pasjega mladica, ga samo veselo pozdravita in gresta naprej. Tudi ko sta spuscena (torej, obstaja moznost sindroma kosmatih uses) in se v blizino prikobaca mlado bitjece je zgodba povsem enaka.

Jap, tudi samojedi so lahko se kako popadljivi. Na nasem koncu sta bila pred leti kar dva taksna modela. Eden je bil pri nas (v bistvu je bil posvojen pes v zrelih letih), drugi pa je zivel v blizini.

Malce smo skrenili s teme, ampak je tudi to zanimivo  Wink
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #143 : sreda, 17.03.2010 : 12:30:55 »

Itak da normalni psi ne zamenjajo drugih psov za plen (lahko pa se plen igrajo, včasih zelo prepričljivo).
Da znajo biti (nesocializirani) samojedi žleht do drugih psov je znano. Da so pobijali ovce (ne poskušali pasti), je  moralo biti  z njimi nekaj hudo narobe. Enako velja za tiste, ki grizejo ljudi. Ja, če te napadejo trije 20 kilski psi ni luštno. A lahko lepo enega po enega primeš za kravateljc in rep in jih streskaš ob tla, dokler ne obmirujejo. Treh 50+ kilskih ne moreš.
Bi pa lahko Kavčič res nehal po nemarnem omenjati pasmo in ji delati škodo. Navsezadnje, ubogi samojedki za zlorabljat sploh niso tako pripravni kot mirni in potrpežljivi bulmastifi: so zelo občutljivi na bolečino in večinoma se bolečine tudi bojijo - niso redki taki, ki pri veterinarju dobesedno vreščijo, še preden se jih sploh dotakne.
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #144 : sreda, 17.03.2010 : 13:00:25 »

Hehe, a se lahko vmešam čist OT  Roll Eyes?

K nam je prišla živet 4,5 letna "pinčica, čistokrvna brez rodovnika". Živela je v stanovanju, hranjena s kvalitetno hrano + karkoli so ji dali otroci od mize. Nevzgojena. Navajena na notranji WC.

Jaz z dominanco/agresijo še nikoli pri kar nekaj (tudi zelo dominantnih) psih nisem imela problema. Tukaj pa RES ne vem, kaj naj si mislim in posledično, kako naj odreagiram. Bom navedla samo dejstva:

- moj dragi je bil njen lastnik do 3 leta, zdaj je spet; zelo navezana nanj
- od prej navajena na nevzgojenega otroka

Trenutno stanje:
- moj 7 mesečni otrok ji iz gobca lahko jemlje igrače, če jo vleče za kožo/ušesa (seveda ne pustim, ampak če se slučajno zgodi) sicer zarenči/šavsne, ampak ne njega - tudi otrok, ki je rasel ob njej, ni NIKOLI fasal (pa je RES nevzgojen  Roll Eyes).
- partnerja čez dan občasno čuva (recimo - zalaja, ko ga objamem, ampak neha na ukaz).
- hrano čuva selektivno - pred mački ne, so večji od nje in jih spoštuje; pred mladičko v kletki jo je, ker je bila mala pač v kletki  Tongue; pred mano ne upa; danes zjutraj jo je pred metlo, ki jo je imel v rokah moj partner ( bravo).
- z mački in psi nima težav
- zunaj občasno laja na neznane ljudi (bi rekla, da iz strahu).

Vse skupaj razumem in je OK.

Ne razumem pa tega:

1. Jaz jo zjutraj vozim ven (ker še ni sobno čista in jo pač peljem takoj, ko vstanem). Aja, spi pod odejo na najini postelji.  Roll Eyes
Ko sem oblečena, v bundi, prišla v sobo, se je ravno zbudila in me "napadla" - lajež, kazanje zob,... Sem jo obrnila na hrbet, pa se je umirila. Sem sklepala, da se me je pač ustrašila, ker se je ravno zbudila.
2. Potem sva imeli zadnjič precej hujšo zadevo, isto zjutraj. Me je čisto zares napadla in to ne zaspana. Sva prišli s sprehoda, bila je pri meni v naročju, jaz sem sedela na postelji (kjer sta spala otrok in partner). Sem jo prijela čez trebuh (kar čez dan naredimo zelo pogosto brez težav), pa je šavsnila. Potem je renčala, napadala. Sem jo vrgla s postelje (prepričana, da pač čuva mojega), pa me je čisto drugje čisto blazno grizla v gležnje.
Hočeš nočeš sem zadevo končala tako, da sva šli s hrano malo vadit "sedi" - "čakat" - "sem". Instant nov pes, čim je videla salamco. Smiley

Aha, še to - svoje igrače dnevno označuje (se valja po njih) in jih ubija.

Kakšna ideja? (Ja, k Xeni v šolo že hodiva Smiley).
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #145 : sreda, 17.03.2010 : 13:21:06 »

 Grin Grin Opisala si tipicnega razvajenega in nevzgojenega psa, ki zgleda kot pinc. Tocno taksno psico srecujemo na sprehodih, ki kar dobiva neke sizike in stresa jezo kar tako malo "cbv"  Nikomur ni naredila se nic zalega, le zaganja se in se repenci na vse mozne pretege.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #146 : sreda, 17.03.2010 : 14:29:51 »

Grin Grin Opisala si tipicnega razvajenega in nevzgojenega psa, ki zgleda kot pinc. Tocno taksno psico srecujemo na sprehodih, ki kar dobiva neke sizike in stresa jezo kar tako malo "cbv"  Nikomur ni naredila se nic zalega, le zaganja se in se repenci na vse mozne pretege.

Sej, to mi je jasno. Cheesy Cheesy Cheesy

Ampak, a je to dominanca al samo strah, podprt z razvajenostjo od prej?
Jaz doma seveda vem, kaj narest - preusmerjanje pozornosti in to... Ampak sploh ne vem, ali naj to jemljem kot dominanco in agresijo ali kot... Hm, uveljavljanje svoje volje (ker se je to pač dalo zadnjih skoraj 5 let)? Tongue
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #147 : sreda, 17.03.2010 : 15:13:08 »

seveda velja tudi za pse, če se jim dovoli živeti njihovo lastno socialno življenje in se od njih ne zahteva, da živijo vedno privezani izključno za svojega lastnika.

Pisem o definiciji. Se enkrat: a drive directed towards the elimination of competition for a mate. To je definicija (ena od) dominance v omenjeni knjigi.

Mech: http://www.youtube.com/watch?v=tNtFgdwTsbU .

Umetna krdela-v ujetnistvu so nekaj drugega. Ko bom imela kaj vec casa, bom probala mal razlozit.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #148 : sreda, 17.03.2010 : 15:16:37 »

Bi pa še jaz nekaj vprašala, sem že nekam pisala tole, pa sedaj sama sebe kopiram:

Pri nas se pa Pika ne da motiti, medtem ko spi, ampak izključno tedaj, ko dama spi. Bog ne daj, da jo zbudiš iz njenega sladkega spanca tako, da jo hočeš z roko prebudit, takoj bi te šavsnila. Meni res ni smešno takrat. Zato jo sedaj prebujamo na tak način, da jo pokličemo. Potem pa ona lepo ustane, in je vse v redu. Sem jo pa enkrat, ko je to naredila (samo sem pravi čas roko odmaknila) hotela "šavsniti" nazaj, ampak je dobila pravi napad, ampak res NAPAD panike.  Undecided Kako je vpila, vreščala, vsi smo jo samo gledali.  Shocked

Jaz mislim, da ima tole od prej, neka travma je to, ker se je od začetka tako bala naše roke, sploh fantove, da se tudi pobožat ni pustila. Sedaj se rada boža, ne mara pa posebno tega, da na hitro z roko mimo njene glave opletaš. Drugače se rada crklja. In če jo pogledaš po gobčku, ima stare brazgotine, reva...dobili smo jo pri starosti 1,5 let, se je zatekla k nam, breja, sestradana, prestrašena...

Kaj je to, dominanca, agresija (ne bi rekla), ali kaj tretjega ? Kaj se vam zdi ?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #149 : sreda, 17.03.2010 : 15:30:38 »

Pa se tole. V branje toplo priporocam Dogs (avtor Coppinger, imajo na amazonu). Sicer res, da bo knjiga kmalu praznovala obletnico (10let, prmblizno toliko casa je tudi pri meni, jo zelo cuvam in se ni cist znucana Grin), ampak je zelo v redu.
Od novejsih pa The behavioural biology of dogs (ed. Jensen) in The domestic dog: it's evolution, behaviour and interactions with people (ed. Serpell).
Ce se da komu brskat, pa naj poisce studijo oz. studije (italijanske) o prostozivecih psih (Boitani, Ciucci, Ortolani,...).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 5 6 7 8 9 [10] 11 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines