mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 04:29:49

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dominanca ali agresija?  (Prebrano 36895 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #45 : četrtek, 23.06.2005 : 16:58:05 »

ups... namesto "dveh" bi morala napisati "treh".

offtopic: kako lahko popravim napake v svojih postih?
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #46 : četrtek, 23.06.2005 : 17:40:18 »

sammy, čigav pa je tale dobermanček? Napak pa ne moreš popravljati več.
Logiran
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #47 : četrtek, 23.06.2005 : 18:06:54 »

a ti je všeč?  Wink mislim, da ti ne smem povedat. no, mogoče po zs, če hočeš.

škoda, da se ne da...
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #48 : petek, 24.06.2005 : 19:59:36 »

TinaZ,
tvoja Buba je èisto normalna navihana pubertetnica Tongue, ki je prišla do tega, da želi postavljene meje premakniti tako, kot njej odgovarja.


se s tem zelo strinjam, čeprav bi šel še dlje in trdil, da sploh NOČE spreminjati meja, ampak samo preverja, ali meje še veljajo.
"doslednost" je ključna beseda v pasji vzgoji (nima nobenega opravka z "nasiljem"). vsak pes bo vedno spet preverjal ali to ali ono še sme ali ne sme - tako se uči.
sicer pa pes ki skuša biti napram drugemu dominanten je agresiven (cel program od telesne drže preko vihanja ustnic - do "napada")
brez razloga agresivnih psov pa ni - razen če so tako naučeni, hote ali nehote(ali umsko bolni - kar pa je zelo redko). noben pes prostovoljno ne uporablja več agresije, kot je nujno potrebno - že zaradi "samoohranitve".
meni se je pri tej celi debati zdelo predvsem, da pozabljamo, da so naši hišni ljubljenčki psi = zveri = canis lupus in da je agresija čisto normalen del njihovega komuniciranja (mi - kot njihovi gospodarčki - jih pa lahko naučimo, ali pa tudi ne, kdaj je agresija ok, kdaj pa ne - da uspe, pa ni rečeno ;-)). hvala bogu še ne znajo "verbalno komunicirati" in "reči eno, misliti drugo" (kot mi).
redko kdo ve, kaj se zgodi, če se dva samca stepeta (po navadi jih ne pustimo "do konca" in jih v paniki vlečemo narazen) - če pa bi dovolili, da se zravsata (v 99,9% brez kakršnekoli resnejše počkodbe), so "fronte jasne", se ve kdo je močnejši in potem se skupaj igrata, kot da nič ni bilo (in brez "zamere in ignoriranja") - do naslednjega srečanja (če "fronte niso dokončno jasne" bosta spet preverila, kdo je "šef na terenu).
samo pri psicah je pa malo drugače ;-)
lp
marko
Logiran
lenzi
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #49 : sobota, 23.07.2005 : 15:50:55 »

Vedenjska slika psa je rezultat prirojenih in pridobljenih dejavnikov.Veliko pomembnejši so pridobljeni,zato iskati razloge v genetiki psa za njegove "vedenjske" motnje nima smisla.Nihče si ne želi strahopetnega,živčnega in občutljivega psa,ne glede na pasmo in namen.Zavedati se moramo,da je ena pomembnih  prirojenih lastnosti notranja trdnost(samozavest)psa.Bolj je  pes trden,višji rang si prisvoji-dominanca.Agresivnost psa je pridobljena lastnost,ki je posledica ali napačne vzgoje ali pa izolacije psa.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #50 : sobota, 23.07.2005 : 16:25:27 »

.Agresivnost psa je pridobljena lastnost,ki je posledica ali napačne vzgoje ali pa izolacije psa.

Ali posledica strahu zaradi preteklih napadov psov nanj.
Logiran
lenzi
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #51 : sobota, 23.07.2005 : 18:01:49 »

Pes ne pozna strahu.Z agresivnostjio je mišljen obrambni nagon,z katerim je povezana tudi borbenost.V tem primeru gre za prizadevanje pomeriti moč z rivalom,drugim psom ali sovražnikom.V bistvu govorim o ostrini psa.To je lastnost,da žival na grožnje odreagira agresivno.Ob tem pa je potrebno vedeti kateri značajski skupini pripada posamezen pes.(dominanten-srednji-mehak).Govorimo lahko o dveh oblikah agresije.To je navidezna,ki traja do še znosne stopnje.Ko je ta presežena,nastopi bežanje oziroma izmikanje.Druga oblika je zaželjena agresivnost,ki temelji na dobro vtisnjenem nagonu po uveljavljanju-dominanca,ter borbenosti in neustrašnosti z dovolj nizkim pragom vzdražljivosti sovražnega razpoloženja.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #52 : sobota, 23.07.2005 : 18:15:22 »

Pes ne pozna strahu.


Aja? S tem se bolj težko strinjam.
Logiran
lenzi
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #53 : nedelja, 24.07.2005 : 16:22:35 »

Če se strinjaš ali pa ne,to so etološka dejstva.Pes namesto strahu,kot ga pojmujemo ljudje,pokaže vedenje izogibanja oziroma izmikanja.Pes je bitje nagonov,ki se sprožijo na osnovi notranjih ali zunanjih dražljajev.Je bitje fotografskega spomina,ter gre ob enakih
situacijah vedno v vedenje prvega vedenjskega vzorca,zato si velikokrat napačno razlagamo vedenje svojega psa.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #54 : nedelja, 24.07.2005 : 16:42:30 »

Težka filozofija? Mar človek ne deluje po nagonu? Pri obeh v določeni kritični situaciji nadvlada nagon po preživetju. Če pes ne pozna strahu, potemtakem se mu v telo ne bi izločal adrenalin.
Logiran
lenzi
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #55 : ponedeljek, 25.07.2005 : 09:09:55 »

Ne gre za filozofijo.Gre za dejanska etološka spoznanja.Človek
naj bi delaval na osnovi abstraktnega razmišljanja.kar ga je potisnilo
na vrh.Pes je sicer visoko ravito bitje,vendar žal te sposobnosti nima.
Pri vseh živalih je močna želja po borbi.samci morajo "tekmovati"za samico,ter pokazati samici da so močnejši od rivalov.To kar ti imenuješ strah,je stopnja podrejenosti rivala,ki se kaže navzven z položajem uhljev,repa in končno tudi celega telesa.Ne želim nikomur soliti pameti,vendar spoznanja K.Lorenza,Pavlova in tudi dr.Vrega
govore o tem.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #56 : ponedeljek, 25.07.2005 : 09:17:22 »

Kaj pa streloplahost npr? Pes seveda nakaže svojo podrejenost z mimiko telesa, če pa se počuti dovolj ogroženega, bo svojo podrejenost nakazal tudi z begom. In tukaj se po mojem mišljenju vključi "strah" oz nagon po preživetju.
Logiran
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #57 : ponedeljek, 25.07.2005 : 09:22:45 »

Psa je definitivno mozno ustrasiti. To velikokrat pocnem. Ga presenetim izza vogala, se skrijem v kaksen temen kot ali v grmovje, potlej pa planem "Bu", da ga kar za par metrov odnese.  Cheesy Grin
Logiran
lenzi
novinec
*
Sporočil: 32


« Odgovor #58 : ponedeljek, 25.07.2005 : 09:33:55 »

Strinjam se ,da gre za nagon po preživetju.Tudi,da se pes odmakne
ob presenečenju kar nekaj metrov drži.Torej imata obr prav,da gre za neko obliko strahu,vendar ne strahu,kot ga poznamo ljudje z vsemi pripadajočimi občutki(tesnoba).prepričan sem,da se v vsakem psu ob določeni situaciji sproži obrambni nagon,ki pomeni prizadevanje psa,da se postavi v bran fizičnemu ali psihičnemu ogrožanju.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #59 : ponedeljek, 25.07.2005 : 09:38:08 »

lenzi, dobro, vsi vemo, da lahko vsak človek doživlja strah drugače; nekateri ob njem uživajo, nekatere lahko tudi ubije. Tisti, ki so malce bolj strahopetni, panični itd, si v glavi delajo vse mogoče scenarije, kaj se jim lahko zgodi.
Verjetno pes res tega ne razmišlja, da bo ob morebitnem pretepu ob uho Wink
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines