mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 18:06:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dominanca ali agresija?  (Prebrano 36866 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
čenča
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 311


« Odgovor #90 : sobota, 06.03.2010 : 20:25:51 »

Hmja, ne me tepst, ampak jaz sem do zdaj mislila, da dejansko obstajajo psi (pasme), pri katerih je zelo težko opaziti opozorilne znake 'pred napadom', ker so bili skozi pasmo pač selekcionirani v vzreji v smeri čimboljšega 'prikrivanja' tovrstnih opozoril. Neuko oko pač težko opazi predstavo, ki se ne sklada z njihovo tipično idejo o renčečem, nasršenem, penečem se psu, ki bo šel v akcijo...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #91 : sobota, 06.03.2010 : 21:05:46 »

Saj so. Smiley Sam pri teh ne gre za to plensko vedenje; tu ni odnos plen-plenilec, ampak pes-pes, se pravi socialen aspekt (npr.:  pes ne prepozna podrejanja drugega psa in kar nadaljuje z napadom).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #92 : sobota, 06.03.2010 : 21:12:13 »

Tudi pri njih se vidi in to zelo!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #93 : sobota, 06.03.2010 : 21:18:26 »

Pri katerih? Ne mores ravno zelo pasemsko posplosevat, ker so tudi znotraj pasme razlike in se lahko tako ali drugace to izgubi ali ojaca ze v parih generacijah.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #94 : sobota, 06.03.2010 : 21:24:56 »

izgubi ali ojaca ali zmanjsa, je bolj prav.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #95 : nedelja, 07.03.2010 : 01:26:10 »

kateri post točno? ...bemti, sej si moderator pa odpri temo na to. da se ti da iskat stare poste pa....mater....kje sm tebe srečal....kudos Nan.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #96 : nedelja, 07.03.2010 : 01:37:03 »

Altervita a nisi vzreditelj? Potem bi moral še ti posebej prepoznati razliko med dominiranjem in agresijo. Jabolke in hruške. Prav smešno mi je.
ne jaz nisem vzreditelj. Ko sem v času svojega učenja dvignil kriterije za vzreditelja, sem dojel, da temu nisem dorasel in sem nehal razplajati.

ampak da odgovorim...dominanten pes ima drugačno opozarjanje da bo agresiven kot  plašen ali kakšnaa druga psihološkas oblika. To sem povedal:
aja...na primer...mamo plahega psa
ta bo kazal očitno, da bo napadel. Dominanten bo pa magar skoz igro znal probat zdominirat in ob uporu dominirajočega bo sam pajsnil brez znakov agresije.

Dominanten je tudi lahko agresiven. Aja...dominanca je kao ok, ker so to Alfe...Pa si gdaj slišala za alfe ki so za ohranitev statusa ubijali? SI kdaj slišala za "vsiljene alfe" ko so dobili plašni psi mesto liderja v človeškem krdelu zaradi plaše agresivnosti? SI KDAJ ŽIVELA V KRDELU VEČ KOT TREH PSIC?


 In če se hočeš z mano menit potem malo beri pa pomisli pa še ekrat preberi...pa ok...je možnost da sem se narobe izrazil. in potem se bom popravil. tale tvoj stavek je pa mim, ker nisi prebrala al pa razumela posta. sam to ni moj problem.


aja...na primer...mamo plahega psa
ta bo kazal očitno, da bo napadel. Dominanten bo pa magar skoz igro znal probat zdominirat in ob uporu dominirajočega bo sam pajsnil brez znakov agresije. Pa to komentirajte.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #97 : nedelja, 07.03.2010 : 01:47:30 »

Altervita a nisi vzreditelj? Potem bi moral še ti posebej prepoznati razliko med dominiranjem in agresijo. Jabolke in hruške. Prav smešno mi je.
aja in btw...vzreditelj v vzrejo zgolj ne pripušča statistično dokazanega slabega karakterja še posebej pri delovnih pasmah ko so nekae potrjene govorice in dokazi agresivnosti...drugače pa vzreja ne vključuje nujno behavioristike "per se". to je zgolj prepuščeno tistim ki bi bili radi "kompletni". Tako med kravami, kozami, mačkami in tudi psi ter ostalimi domačimi zvalmi. Tko da ne delaj fame, da so Vzreditelji neka "božanstva" ki vse vedo. Res pa da si nekateri prizadevamo- sam bom šele na tisti stopnji spet razplajal pse. Ok , če bo to čez 10 let, bom vmes kakšnega al kupil, al pa zredil. Vsekakor pa ne bom mislil da sem ga VZredil. Tudi če se mi posreči.

Problem je v nizkih standardih.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #98 : nedelja, 07.03.2010 : 08:48:25 »

kateri post točno? ...bemti, sej si moderator pa odpri temo na to. da se ti da iskat stare poste pa....mater....kje sm tebe srečal....kudos Nan.

Ne iscem starih sporocil, novga sm napisala.
Na, direkten link do sporocila: http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,2334.msg655526.html#msg655526
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #99 : nedelja, 07.03.2010 : 09:52:50 »

Jaz sem še vedno mnenja, da vsak pes pokaže, kdaj misli napast. In me še vedno zanima, kateri psi naj tega ne bi nakazali.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #100 : nedelja, 07.03.2010 : 10:29:21 »

Nas chow-chow ni nikoli nakazal kdaj misli napasti. No, temu niti ne morem reci napad, bolj savs. Sem pa tocno vedela kdaj bo do tega prislo.
Ta pes nikakor ni prenesel, da bi mu tujec prisel preblizu ali ga celo skusal pobozati. Takrat je vedno savsnil proti roki. A to se nikoli ni sprevrglo v napad. Bolj je zgledalo, kot ko zamahnes z roko proti tecni muhi, ki ti leta okoli useh. Problem je bil le ta, da je ta "roka" imela zobe.

Tudi nas kuvasz je 1x napadel psa brez opozorila. A spet ne brez razloga. Na najini sprehajalni poti je vedno iz nekega dvorisca priletelo eno malo vecje scene in se z varne razdalje zaganjalo v naju in se na vse pretege drlo. Hort je vse to stoicno prenasal in se sploh ni oziral nanj. No, na enem od sprehodov pa je imel dovolj in se je brez tipicnih znakov repencenja, grbe etc. sunkovito obrnil, se zagnal vanj in ga steral domov. Tistemu scenetu ni manjkala niti dlaka, saj se ga psloh ni dotaknil, le na pasji nacin mu je dopovedal, da je sel cez vse mejein da ga ima dovolj.

Saj res... kaj pa je sploh napad? Ali lahko zgornjima primeroma sploh recemo napad?

In toliko se pise o dominantnosti. Ali kdo morda pozna definicijo te besede (v pasjem svetu, seveda)? Sama vem, da agresije nikoli ne povezujem z dominantnostjo, ker sta to dve popolnoma razlicni zadevi.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
sessa
rad pišem
****
Sporočil: 447


« Odgovor #101 : nedelja, 07.03.2010 : 10:43:01 »

Spet se gremo pasme? Sem mislila da smo se že vsi strinjali, da ni posebne PASME ki bi lahko bila nevarna.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #102 : nedelja, 07.03.2010 : 10:46:29 »

Govorila sem o posameznen psu, ki je bil pac predstavnik neke pasme. A je to tako tezko razumet?
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
čenča
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 311


« Odgovor #103 : nedelja, 07.03.2010 : 10:47:57 »

Jaz sem še vedno mnenja, da vsak pes pokaže, kdaj misli napast. In me še vedno zanima, kateri psi naj tega ne bi nakazali.
Ne bi ravno o pasmah; kot pravi Nanook, tega ne gre (pretirano) posploševat. So pa taki psi lahko seveda hitro označeni za agresivne, ker 'so napadli brez opozorila, kot strela z jasnega ipd.itn.' Čeprav, kot opisuje Drejči, pozoren skrbnik ali izkušen očividec najbrž lahko oceni, da bo do 'napada' prišlo? Oz. lahko po napadu 'oceni' za nazaj- ko analizira vedenja psa pred dogodkom. Niso pa to enostavne stvari. Še kakšno sršenje, oblizovanje, umikanje ipd. povprečni laični 'kužkoljub' hitro spregleda...

Drejči, nas so učili, da je dominanca vedno razmerje in sicer razmerje nadrejenega psa v odnosu do podrejenega. Pes sam po sebi torej ne more biti dominanten, če nima nad kom (ali čim?) dominirat. Agresija in dominantnost sta (zame) dve zelo različno stvari.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #104 : nedelja, 07.03.2010 : 10:49:06 »

Ja, no... Smo spet pri tem, da lastnik - oprosti, Drejči, ker bom tebe izpostavila, ampak o tem sem pisala - mora oz. ve, kdaj lahko pes pošizi. Pošizi sem pa napisala zato, ker šavs zame ni napad v bistvu.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Značaj, čustva in strahovi  |  Tema: Dominanca ali agresija?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines