mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 11:50:15

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: lmamo tumor na seskih, kaj zdaj?
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: lmamo tumor na seskih, kaj zdaj?  (Prebrano 28085 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« : nedelja, 16.05.2010 : 09:46:21 »

Pozdravljeni.

vem, da je sorodnih tem ogromno, vendar me zanimajo predvsem vaše izkušnje in nasveti. Psička Schona je stara 7 let, ni bila sterilizirana (zaradi zdravstvenih težav je vsaka narkoza pri njej potencialno težavna in smo rekli, da je ne bomo dajalli pod narkozo, če ne bo res nujno). Leto dni nazaj sem opazila kot lešnik veliko  bulico na sesku in obiskali sva veterinarko. Pri njej sva bili 3x po eno uro in se samo pogovarjali in pogovarjali. Na koncu sva se odločili, da bomo počakali, če stvar raste, in če ne, ne bomo operirali.

Zdaj, leto po tem, ravno po gonitvi, sem opazila zraven bulice še eno, enako veliko:( Zrasti je morala hitro, ker jo pregledujem vsak mesec ali dva in nazadnje nisem zatipala nič - je pa možno, da sem spregledala, ker jo je težko zatipat.
In, kaj zdaj. verjetno gre za raka, sicer ne bi rastlo tako hitro.

Boli je po mojem mnenju ne, saj je ne moti, če jo tipam, sama se s seski sploh ne ukvarja (brala sem, da se samičke velikokrat ližejo in cvilijo). Vprašanje je, kaj bo za njo najbolje. Vsaka operacija je za žival stres, da ne omenjam, da smo potencialni epileptiki. Če jo dam pod narkozo in ji raka odstranijo (lahko se je seveda že razširil naprej), ji lahko življenje podaljšam, lahko pa ne. Z operacijo tvegam, da mi še bolj zboli ali celo umre, z rakom pa nekako isto.

Se je mogoče kdo spopadal s podobnimi vprašanji? prosila bi za nasvete, ker res ne vem, kaj naj. Primarna mi je njena sreča. Raje jo leto prej pustim, da gre, kot da trpi... vendar ne vem, kaj je za njo najbolje, čeprav si tega najbolj želim.
Logiran
cof
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #1 : nedelja, 16.05.2010 : 09:55:48 »

Mi smo lansko leto odkrili pri naši 11 letni nesterilizirani psički zatrdlino ob sesku, ki je bila verjetno posledica raka. Po mojih informacijah (niso 100%) so te zatrdline bezgavke, ki varujejo da se mutirane celice ne razširijo. Dlje ko čakaš, več je možnosti da se bodo razširile. Mi smo našo psičko brez obotavljanja takoj naslednji dan naročilo na operacijo, kjer so ji izrezali "oboleli"sesek, obenem so ji še odstranili maternico in jajčnike. Operacijo je preživela brez težav, je pa res da je bila drugače zdrava.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : nedelja, 16.05.2010 : 15:19:40 »

Pri 7 letni psici sploh ni vprašanje, tumorji morajo ven. Ni nujno, da so rakasti, če hitro rastejo. Lahko je cista (ki pa mora tudi ven). Čim manjši je, tem manjša je operacija. Glede na to, da sta na istem sesku dva in to ne majhna, bo luknja precejšnja. Zadeva  potem ponavadi zateče in par dni boli, to pa je tudi vse. Precej manj zahtevno od sterilizacije. Pri naših psicah smo jih vzeli ven že veliko, pa ni bilo z nobeno nič narobe. Najstarejša je imela skoraj 14 let.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #3 : nedelja, 16.05.2010 : 16:02:52 »

Moja pokojna psička je bila prvič operirana (odstranitev tumorja+ odstranitev rodil) pri devetih letih, bilo je vse OK. In se popolnoma pridružujem Lanabelinem mnenju - tumorji nimajo kaj iskati v telesu in morajo takoj ven. By the way: prva veterinarka, h kateri sem jo pripeljala na pregled (ful znana in marsikdo jo hvali kot ne vem kaj) me je začudeno vprašala: "kaj, samo zaradi tega ste prišla do Ljubljane?! Dajte no, saj to ni nič". Sem menjala takoj veta. Tumor je bil maligen.
Tako da - ne vem, kaj ima tvoja veterinarka toliko za razpravljati - stvar mora ven in pika.
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #4 : nedelja, 16.05.2010 : 20:06:04 »

Tudi mi smo imeli psičko, ki so ji pri cca.7 letih odkrili tumorje na seskih. Še danes mi je žal, da sem čakala predolgo oziroma da nisem šla vsaj po drugo mnenje, če ne že zamenjala veterinarja TAKOJ. 
Na moji takratni kliniki so mi rekli "to ni nič takega, počakajmo, če bo zraslo ali se še kje pojavilo" - in tako dvakrat.  Naivno sem verjela, ker je bila psička sicer živahna in se je normalno obnašala, imela je apetit in sploh je bilo vse OK. Minilo je leto dni, pojavile so se še dodatne bulice in še vedno se veterinarki ni zdelo potrebno operirati.
Potem me je končno srečala pamet in sem šla po drugo mnenje, ki je bilo popolnoma drugačno: takojšnja operacija, ki je seveda pokrila veliko večje področje namesto začetne majhne bulice in temu primerno daljše je bilo tudi okrevanje. Izrezano tkivo smo poslali v analizo na Dunaj.
Nazaj je prišla porazna diagnoza: "highly malignant" itd. (list imam še zdaj doma, vendar sem ga nekam zatlačila in ga v bistvu nočem nikoli več videti). Veterinar, ki je psičko operiral, se je sicer maksimalno potrudil odstraniti vse, kar je bilo sumljivo, vendar me je že pred operacijo opozoril, da lahko ena sama rakava celica, ki ostane, povzroči ponovno širitev raka.
Žal se je tako tudi zgodilo in Kaja je po operaciji živela še približno 5 mesecev. V zadnjih dveh mesecih smo ji lahko samo lajšali bolečine in izpirali rane, saj je dobesedno gnila pri živem telesu. Ko res ni šlo več, sem jo peljala na evtanazijo.  Cry Bila je sicer mamina psička, vendar ona tega ni zmogla.

Moj nasvet je: ne odlašaj. Če nisi prepričana, vprašaj drugega veterinarja. Upam, da niste že zamudili tako kot mi - našo Kajo bi definitivno lahko rešili, če bi jo operirali takoj.

Pa srečno.
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #5 : nedelja, 16.05.2010 : 20:09:15 »

Aja pa še nekaj: pred vsako operacijo bo vsak dober veterinar naredil vse potrebne preiskave. Seznani ga tudi z dosedanjimi zdravstvenimi težavami psičke in temu bodo na dobrih klinikah prilagodili narkozo. Narkoz je več vrst - resda je vsaka operacija tveganje; tu ni kaj reči. Ampak ne delajo vsi enako.
Poišči kliniko, kjer je pri operaciji zraven anestezist, ne samo veterinarski tehnik. In bodi tečna - ne dobesedno. Tečna v smislu "zahtevna"; saj boš poseg tudi drago plačala.
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #6 : nedelja, 16.05.2010 : 20:44:45 »

Mi smo operirali 12 let in pol staro psico, sterilizirana je bila pol leta prej. Opomogla si je izredno hitro, odrezati pa je bilo treba cel sesek in vse do podpazduhe (bezgavko). Kar dolga luknja je bila. Sad K sreci ni bilo rakavo in zivela je do 16 leta. Ce ne bi operirali bi verjetno zadeva zrasla toliko, da bi psico motilo, pa se pocijo rade taksne zadeve. Takrat pa je ponavadi ze prepozno.
Se pa strinjam s pepsi, poisci kliniko, kjer imajo anestezista, pa opravite se kaksen pregled pred operacijo. lp in srecno
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #7 : ponedeljek, 17.05.2010 : 11:14:26 »

Tudi če je rakavo, ni noben problem, če gre ven takoj. Taki, ki so manjši od fižola in še niso prav dolgo prisotni, se zelo redko  razsejejo.

Me pa vedno znova razbesnijo malomarni veterinarji, ki se jim ne zdi vredno  odstraniti tumorčkov dokler so še majhni in svetujejo lastnikom, naj čakajo, dokler psice ne bo začelo motiti (takrat je ponavadi prepozno za karkoli, celo če tumor ni rakast).

Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #8 : sreda, 19.05.2010 : 18:34:04 »

Hvala za vse nasvete.

Načeloma se seveda strinjam, če ne bi bila stvar tako tvegana. Enkrat je že bila pod narkozo in mi je skoraj umrla:(
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #9 : četrtek, 20.05.2010 : 09:10:23 »

spelca88, razumem tvoj strah, ampak zato se obrni - kot je svetovala Pepsi - na kliniko, kjer imajo anestezista in kjer bodo psički naredili vse preoperacijske preiskave. Pustiti tumor v telesu ni alternativa, žal. Vso srečo vama želim.
Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #10 : četrtek, 20.05.2010 : 09:22:26 »

Ja spelca88, jaz bi se tudi obrnila na kliniko, kjer imajo anestezista. Vem, da je na 300kosmatih to dr. Tina Roškar (pa če boš tja peljala psičko nujno povej, da jo pridem mal polupčkat, če bom ravno tam Wink).
Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #11 : četrtek, 24.06.2010 : 15:13:39 »

No, da poročam, kako se stanje razvija  (in hkrati hvala vsem za odgovore in nasvete), ker vem, da bo kdo imel podobne probleme in mu bodo ti forumi prišli prav. Šli sva kar k naši veterinarki, saj je po mojem mnenju zelo v redu in jo je obravnavala kot potencialno nevaren primer tako da je med samo operacijo vse lepo teklo. Potem je sledilo okrevanje, moram reči, da je bilo kar mučno za njo, ker je bil rez velik. Rezultati preiskav so bili, da je šlo za maligno novotvorbo prve stopnje in da ob robu tkiva ni bilo več nič rakasto. Potem pa zdaj (slab mesec po operaciji), ko so šivi zaceljeni - zatrdlinica v velikosti oreha tik nad prvim šivom. Že trikrat smo jo peljali k veterinarjem, moje trenutno ravno ni, in pravijo, da ne kaže dobro in da zna biti spet rakasto, male zatrdlinice pa se pojavljajo v okolici vseh seskov, ne samo zadnjih dveh, kjer je imela rezano:(
Ne vejo pa, če jo sploh upajo še enkrat operirat, definitivno pa ne pred julijem.

Sprašujem se, če ni ravno stres pri operaciji povzročil razrast raka... Če ima kdo podobno izkušnjo, se priporočam za še kak nasvet.
Logiran
Nika2
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.367


« Odgovor #12 : četrtek, 24.06.2010 : 15:20:54 »

Joj, spelca, sele zdaj sem videla tole temo ... Zal ne znam svetovati, ti pa vsaj zelim, da bi se vse lepo izteklo ...

P.S. Sem ti ravnokar odgovorila na mail.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #13 : četrtek, 24.06.2010 : 15:22:18 »

poškodba lahko sproži nastanek raka, ampak ni glavni razlog. Meni se bolj zdi, da če so bulice tudi drugod, da ni to razlog. Je pa rak posledica slabe imunosti, stres pa nikoli ne vpliva pozitivno na to.
ČE ni tvoje veterinarke, bi jaz šla kam drugam. Pri raku ni kaj izgubljat časa, sploh če je hiter.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #14 : četrtek, 24.06.2010 : 15:29:07 »

spelca88, jaz bi definitivno vse novotvorbe odstranila, ker res v telesu nimajo kaj iskati.  Magari se posvetuj še z dr Butinarjem v Postojni, sploh glede na to, da je bila operirana pred kratkim, in ker je dobro slišati še drugo mnenje strokovnjaka.
Moji prejšnji psici se je tumor ponovno pojavil približno leto in pol po prvi operaciji (prvič jih je imela na seskih), vendar takrat ne na seskih. Da bi se pa tumor pojavil zaradi operativnega stresa - vse je sicer možno, ampak tole je skoraj neverjetno.
Ne vem, jaz bi res probala slišati drugo mnenje, specialista onkologa.
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #15 : četrtek, 24.06.2010 : 15:56:21 »

Pogostnost pojava raka na mlečni žlezi je pri psih dva do trikrat večja kot pri ljudeh.

Vloga spolnih hormonov je pomembna pri psih. Pri živalih, ki so sterilizirane pred
puberteto je tveganje za nastanek raka 0,5%. Kasnejša sterilizacija je manj efektivna
pri preprečevanju razvoja bolezni.

Za bodoče in zdajšnje lastnike mladih psičk. Zakaj torej psičke ne sterilizirati in se s tem izogniti možnosti raka na mlečni žlezi?


Povzetek seminarske o postopkih zdravljenja če koga zanima. Pa še en povzetek o okoljskih dejavnikih. Mogoče komu koristi ...

LP Maša
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #16 : četrtek, 24.06.2010 : 16:05:35 »

Žal očitno linki ne bodo delali. Anyway ...

Upam, da uspete omejiti rakavo obolenje.

LP
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #17 : četrtek, 24.06.2010 : 16:11:49 »

Dr. Miška, se da povzetke kje dobiti? Linki res ne delujejo, pa me predvsem okoljski dejavniki zelo zanimajo Undecided
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #18 : četrtek, 24.06.2010 : 16:46:35 »

Dr. Miška, se da povzetke kje dobiti? Linki res ne delujejo, pa me predvsem okoljski dejavniki zelo zanimajo Undecided

Pošlji mi mail na masa.goriup@gmail.com pa ti bom posredovala celotno seminarsko, če želiš. Smiley
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #19 : četrtek, 24.06.2010 : 16:50:33 »

Za silo ... povzetek.

____________________________

Rak je huda bolezen, katere zdravljenje je naporno in dolgotrajno. Sodobna medicina še ne
pozna zdravila zanj, zato so v boju proti raku najpomembnejši preventivni ukrepi, s katerimi
lahko bolezen odkrijemo dovolj zgodaj ali jo celo preprečimo.

Rak na mlečni žlezi je razmeroma pogosta oblika raka. Razdelimo ga glede na vrsto tkiva
iz katerega nastane in glede na njegovo razširjenost. Rak lahko nastane v mlečnih žlezah,
mlečnih vodih, maščobnem ali vezivnem tkivu. Različne vrste raka napredujejo različno
hitro. Tumor zajame pogosteje zadnja dva mlečna kompleksa..

ZUNANJI, OKOLJSKI DEJAVNIKI, ki predstavljajo 80-90% vseh vzrokov za
nastanek raka so rakotvorne snovi, izpostavljenost sevanju in virusi. Notranji dejavniki
vključujejo slabitev imunskega sistema, dednost, starost, in spremembe načina življenja.
ŽIVLJENSKO OKOLJE: sevanje in izpostavljenost radioaktivnim žarkom, tovarniški
izpusti, proizvodnja odpadkov, emisije vozil in azbestni prah.
ZDRAVILA: hormonska zdravila, različna pomirjevala, antibiotiki, antipiretiki in analetiki.
KEMIKALIJE: različni pesticidi, gnojila in herbicidi, ki se uporabljajo v kmetijstvu( nato pa
prodirajo v zemljo, vodo in rastlinje).
VIRUSI: MMTV virusi pri miših, številni drugi virusi, ki povzročijo nastanek raka zaradi
neustreznega imunskega sistema.
KARCINOGENE SNOVI V HRANI: hrana direktno okužena z različnimi snovmi (ciklični
hidrokarbonat, isocyclic amin, ki nastane pri preveč zažganih ribah, mesu), dodatki v prehrani
(barvila za živila, konzervansi, antibakterijske snovi), plesni in glive.
Vsa živila niso karcinogena. Pomembna je količina zaužitega obroka in njegova priprava.
PREVENTIVA:
Sterilizacija znatno zmanjša možnosti za razvoj te bolezni pri psicah in mačkah. Psice, ki
niso imele nobenega legla ali pa so jih imele malo, imajo večje možnosti za razvoj raka, kot
pa psice, ki so imele večje število legel.
Pravilna prehrana: izogibanje doma pripravljene hrane za ljubljenčka, nadzor nad telesno
težo.
Izogibanje zdravil na osnovi progesterona: taka zdravila pri mačkah povečajo možnost za
nastanek raka.
Preventivno pregledovanje s strani lastnika ali veterinarja in ob primeru zatrdlin takojšen
ukrep.


Avtorske pravice so moje Smiley
Logiran
oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #20 : četrtek, 24.06.2010 : 16:55:03 »


PREVENTIVA:
Sterilizacija znatno zmanjša možnosti za razvoj te bolezni pri psicah in mačkah. Psice, ki
niso imele nobenega legla ali pa so jih imele malo, imajo večje možnosti za razvoj raka, kot
pa psice, ki so imele večje število legel.
ammmmm....a tegale ne razumem, ker sem ornk skurjena, a tule res nekaj ne štima oz. je napisano dvoumno?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #21 : četrtek, 24.06.2010 : 16:58:08 »

Tiste, ki niso sterilizirane in nimajo legel oz. imajo legel malo->vecja moznost za razvoj raka.
Tiste, ki so sterilizirane oz. so imele vecje stevilo legel->manjsa moznost za razvoj raka.

Tako jaz razumem.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #22 : četrtek, 24.06.2010 : 17:06:29 »

Ni dvoumno... Zanimivo pa, da ne omenja ostalih rakov, ki se navezujejo na tole zgoraj...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #23 : petek, 25.06.2010 : 11:45:22 »

Povezave med tem, koliko legel je imela kakšna psica in med tem, kateri se delajo tumorji na seskih in kateri ne, vsaj pri naših psicah nisem opazila. Tumorji se delajo tistim, ki so k temu nagnjene, ne glede na število legel.

Opazila sem, da če se na enem sesku pojavi tumor, je skoraj vedno v bližini na istem sesku vsaj še en manjši. Na kar je treba biti pozoren, da se odstrani tudi to zrnce (včasih ga ni več kot za pol riževega zrna) ali pa kar tkivo enega seska v celoti, če jih je več. Pri naših psicah se še nikoli ni zgodilo, da bi po operaciji zrasel tumor na isti žlezi. Se je pa zgodilo, da se je pojavil kje drugje, vendar ponavadi ne prej kot nekako dve leti po operaciji prvega.

Če se tumor pojavi na istem mestu, kjer je bil operiran, pomeni da ali ni bil odstanjen v celoti ali pa je bil v bližini že prej majhen tumor, ki ste ga spregledali. Glede na to, da je zraslo tako hitro, bi bila lahko tudi cista.

Če se naenkrat pojavi veliko majhnih tumorjev vsepovsod po seskih, ne pomaga nič drugega.kot odstraniti vse žlezno tkivo, kar pa je za psico zelo težka operacija, izredno boleča in stresna, pri starih psicah tega ne bi delala.  Lahko pa se sproti jemlje ven tiste tumorje, ki začnejo rasti - dokler so še majhni seveda.

Preventiva je natančno pregledovanje seskov recimo enkrat mesečno, zlasti pri psicah po 5 ali 6 letu. Razen tega da se išče raznorazne zatrdline in zrna, je sumljivo tudi, če se pojavi kakeršenkoli izcedek, ki ni mleko.
Samo malo pozornosti je treba, pa lahko na preventivo v obliki (pre)zgodnje sterilizacije pozabiš.
Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #24 : petek, 25.06.2010 : 15:58:00 »

O sterilizaciji kot preventivi vem, žal in iz tehtnih razlogov smo se 8 let nazaj odločili za drugo pot in tu nimam več kaj.
Bom jo peljala k onkologu in poročam naprej, vem da bo marsikomu (ko se bo soočil s tem problemom pri svojem psu) pomagalo vsako mnenje, ki ga bo kje dobil, tako kot zdaj jaz prebiram vse forume daljno in bljižnje povezane s to temo:)
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #25 : sobota, 26.06.2010 : 15:40:30 »

Dr.Miška, sem ti poslala mail, hvala.

Spelca88 - ja, čisto vsaka informacija prav pride, tako da kar poročaj. In vso srečo vama želim.
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #26 : sobota, 26.06.2010 : 17:16:35 »

Glavna fora raka mlečne žleze so seveda hormoni. Več kot je nihanja (progesteron, estrogeni), slabše je. Sterilizirane psičke večjih nihanj nimajo, psica, ki se goni jih ima. Breje psice (tudi noseče ženske) so nagnjene k tvorbi tumorja. Ampak za časa brejosti in po porodu ni nihanja (ni menstruacije), zato je tveganje manjše. Tako sem jaz razumela vse skupaj.

Meni se zdi zanimivo tudi to, da maščobno tkivo producira estrogene, zato so debele ženske (psice) bolj nagnjene k tumorju/raku mlečne žleze.
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #27 : sobota, 26.06.2010 : 17:26:49 »

Rak dojk je pri ženskah najpogostejša oblika raka v Evropi in Sloveniji. Ključnega pomena za
podaljšanje preživetja sta možnost zgodnjega odkrivanja in ustrezno zdravljenje. S kombinacijo kirurgije,
obsevanja in sistemskih zdravil (citostatiki, biološka zdravila, hormonska zdravila) ozdravimo danes več
kot polovico pacientk.

Zdravljenje
Kancerogene celice se lahko preko krvi in limfnega sistema širijo na druge dele telesa. To se imenuje
metastaza. Za uspešno zdravljenje je torej bistveno pravočasno diagnosticiranje in spoznati pravi vzrok
za nastanek bolezni.
Odločitev o kombinaciji zdravljenja je odvisna od vrste raka, razširjenosti bolezni, velikosti tumorja itd.
Zdravljenje raka dojk lahko razdelimo na lokalno (kirurgija, radioterapija - obsevanje) in sistemsko
(kemoterapija, hormonsko zdravljenje, biološko zdravljenje).

Lokalno zdravljenje
Lumpektomija – pri tej operaciji kirurg odstrani samo rakasto tvorbo in nekaj zdravega tkiva okoli nje.
Parcialna ali segmentalna mastektomija – odstrani se rakasto tvorbo, okoliško tkivo ter vrhnjo plast
prsne mišice. Mastektomija – odstrani se celotno dojko, žleze, maščobno tkivo, areolo in bradavičko.
Modificirana radikalna mastektomija – odstrani se celotno dojko in nekaj pazdušnih bezgavk in ohrani
prsne mišice.

Sistemsko zdravljenje

To je praviloma zdravljenje z zdravili, ki dosežejo vse dele telesa. Kadar se uporabi sistemsko
zdravljenje po koreniti odstranitvi prvotnega tumorja in s kliničnim pregledom in s standardnimi
preiskavami ne potrdimo oddaljenih zasevkov bolezni, govorimo o dopolnilnem (adjuvantnem)
sistemskem zdravljenju, kadar pa so dokazani oddaljeni zasevki, pa govorimo o sistemskem zdravljenju
razsute bolezni. Vključuje kemoterapijo, hormonsko terapijo, radioterapijo in biološka zdravila.

▪ Kemoterapija: Kemoterapija deluje sistemsko, v vsem telesu. Ne uničuje samo rakavih celic, ampak
tudi druge celice, ki se hitro razmnožujejo (npr. krvne celice; celice, odgovorne za rast las). Zdravljenje
poteka ponavadi s kombinacijo več kemoterapevtikov hkrati, ki jih dajejo v določenih časovnih intervalih,
katere imenujemo cikli. Odmerku zdravila sledi čas počitka in nato se cikel ponovi. Navadno so cikli na
tri ali štiri tedne.

▪ Hormonsko zdravljenje: Hormonsko zdravljenje je bilo prvo tarčno zdravljenje raka, deluje
namreč na tarčo – hormonske receptorje. Pri hormonsko odvisnih tipih tumorjev dojke, so ženski
hormoni estrogeni tisti, ki pospešujejo rast tumorja. Hormonsko zdravljenje je usmerjeno v znižanje
spolnih hormonov oz. v preprečevanje njihove vezave na hormonske receptorje v rakavih celicah.
Najučinkovitejša hormonska zdravila so medikamentna kastracija, antiestrogeni, kot je tamoksifen in
antiandrogeni, pa tudi aromatazni inhibitorji, ki preprečijo sintezo spolnih hormonov v perifernih tkivih,
ter progestini.

▪ Radioterapija: Radioterapija je najuspešnejša nekirurška metoda zdravljenja melanoma. Tumor
obsevajo z visokoenergijskimi žarki, ki uničijo rakave celice. Običajno obsevajo bolnice po operaciji, da
bi na ta način uničili morebitne rakave celice, ki so ostale po operaciji.

Napotitev bolnika na obsevanje je na mestu kadar kirurg tumorja ne more odstraniti v celoti, in kadar je
pri patohistološkem pregledu med operacijo odstranjenega tkiva ugotovljena prisotnost t.i. neugodnih
napovednih dejavnikov, ki povečujejo verjetnost ponovitve bolezni.

▪ Biološka zdravila: Biološko zdravljenje obsega imunoterapijo, zdravljenje z vakcinami in zdravljenje s tarčnimi
biološkimi zdravili. Biološka terapija je usmerjena na lastnosti rakavih celic, na druge celice pa praviloma ne
deluje oz. ima omejen učinek.
V zdravljenju metastatskega raka dojk se uporablja tudi monoklonsko protitelo, ki z zaviranjem rasti žilic tumorja.

Alternativne metode

Za alternativno terapijo štejemo tisto terapijo, ki je uradni zdravnik ne sme predpisati, niti je izvajati.
Alkalnost (rak in kisik): Rakaste celice niso aerobi. Razvoj rakastih celic je mogoč samo tam, kjer
ni kisika (anaerobni pogoji). Pomanjkanje prostega kisika v telesu lahko povzroči nastanek raka.
Če torej pade kisik v celici pod 60%, ta postane rakasta. Rakaste celice ne preživijo v okolju, bogatim s
kisikom.


Sem prepričana, da kolegi nimajo nič proti, ampak vseeno objavim njihova imena:
Mentor: prof. dr. Peter Dovč
Avtorji: Adamič Neža, Arlič Nejc, Bašič Jure, Blagotinšek Kaja, Blatančič Marina
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #28 : nedelja, 27.06.2010 : 09:31:00 »

Psice niso ženske. Hormonski cikel pri psicah ni enak (niti podoben ne) kot pri ženskah, nosečnost poteka drugače in tudi tumorji na seskih niso povsem identičnih vrst.
Če bi hoteli delati take direktne primerjave...koliko težav imajo ženske, ki jim odstranijo rodila pred menopavzo (da ne govorim pred puberteto), psice pa naj bi imele same + + + + pluse?

Drži pa, da hormonska nihanja pospešujejo rast tumorjev. Zato tumorji pri steriliziranih psicah, če imajo to smolo, da jih dobijo, rastejo zelo počasi - kar je sicer fino, a jih zaradi tega lahko tudi prepozno odkrijemo.
In seveda, obstajajo tudi tumorji na seskih, na katere hormoni nimajo vpliva
Logiran
Dr. Miška
novinec
*
Sporočil: 40


WWW
« Odgovor #29 : nedelja, 27.06.2010 : 09:44:44 »

Psice niso ženske. Hormonski cikel pri psicah ni enak (niti podoben ne) kot pri ženskah, nosečnost poteka drugače in tudi tumorji na seskih niso povsem identičnih vrst.
Če bi hoteli delati take direktne primerjave...koliko težav imajo ženske, ki jim odstranijo rodila pred menopavzo (da ne govorim pred puberteto), psice pa naj bi imele same + + + + pluse?

Drži pa, da hormonska nihanja pospešujejo rast tumorjev. Zato tumorji pri steriliziranih psicah, če imajo to smolo, da jih dobijo, rastejo zelo počasi - kar je sicer fino, a jih zaradi tega lahko tudi prepozno odkrijemo.
In seveda, obstajajo tudi tumorji na seskih, na katere hormoni nimajo vpliva

V bistvu je dokazano, da je zgodnja sterilizacija pri ženskah zelo učinkovita zaščita pred tumorjem mlečne žleze. Ampak tega se ne poslužuje veliko žensk, zato nekih blaznih študij verjetno ni.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #30 : nedelja, 27.06.2010 : 13:08:54 »

Ja seveda, ko pa verjetno to ni vse in so še minusi zraven, ne?

Hormoni niso v telesu za okras. Povsod so plusi in minusi in se je tereba odgovorno odločit, ko se pogleda malo širše.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #31 : nedelja, 27.06.2010 : 13:57:06 »

No reči sem hotela samo to, da tumorji na seskih ne bi smeli biti poglavitni vzrok za sterilizacijo pred puberteto (kasneje itak bolj malo pomaga). 
Ker je možno z nekaj previdnosti in pazljivosti povsem lepo obvladati to težavo. Vsaj nam je do sedaj to lepo uspevalo, pa smo imeli že veliko starih nesteriliziranih psic (skupaj mislim da jih je bilo več kot dvajset). Tumorje na seskih jih je imela skoraj polovica, nekatere tudi po večkrat - pa so vseeno dočakale lepo starost in nobena ni poginila ne zaradi tumorja na sesku ne zaradi kakšne druge "ženske" težave (pa so jih v globoki starosti nekatere imele, a se jih je dalo obvladati).


Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #32 : nedelja, 27.06.2010 : 14:08:44 »

Se čisto strinjam in tudi sama tako ravnam.

OB enem pa vem za nekaj primerov stranskih učinkov sterilizacije, ki niso nič lepi. Eni čisto neposredni, eni pa pašejo v statistiko stranskih učinkov. Dva taka hujša rak na kosteh (za povezavo sem zvedela v nekih študijah, ampak nimam pojma katerih) v kasnejših letih in smrt v par mesecih kot direktna posledica.

In to povdarjanje sterilizacije oziroma kastracije za vsako ceno mi ni najbolj všeč, čeprav jo razumem. So plusi in so minusi. Odvisno od situacije do situacije se razmerje spreminja. In marsikaj ostaja očem skrito oz. še ni znano.

Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #33 : nedelja, 27.06.2010 : 14:20:57 »

A study of 3218 dogs demonstrated that dogs that were neutered before a year of age had a significantly increased chance of developing bone cancer.(Cool A separate study showed that neutered dogs had a two-fold higher risk of developing bone cancer.(9)
http://www.caninesports.com/SpayNeuter.html


"The risk of osteosarcoma rose with increasing age, increasing body weight, increasing standard weight and increasing standard height. Compared with the German Shepherd breed, the highest risk of osteosarcomas was found for large and giant breeds, while small breeds had reduced risks. A twofold excess risk was observed among neutered dogs. Adjustment of risk estimates for standard height adjusted for standard weight, and vice versa, showed a stronger and more consistent association of osteosarcoma with increasing height than increasing weight." (9: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9691849)
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #34 : nedelja, 27.06.2010 : 15:01:54 »

Eko. Sem vedla, da mora met Nanook prste v mes  Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #35 : nedelja, 27.06.2010 : 18:01:01 »

Pardon za smaljila, tam bi naj bila 8.

AngSeter. Tongue Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #36 : nedelja, 27.06.2010 : 19:52:55 »

Hvala za nasvete in vse, ampak ponavljam, o sterilizaciji že vse vem in je tudi že dosti napisanega po internetu o korelaciji sterilizacija rak. In se moram strinjati z vsem napisanem, tako pri ali brez sterilizacije so plusi in minusi. Mi smo pač trenutno pokasirali minus.
Imam pa novico, ki je definitivno boljša od tumorja - kot kaže, je bila zatrdlinica vnetje pri šivu, saj ji je včeraj stekel gnoj ven. Kako, da veterinar tega ni vedel, me ne vprašat.

Zmenjena sem pa že z dr.Butinarjem, in zdaj ne vem... Mislite, da bi jo vseeno peljala, da jo pogleda, ali zdaj to nima več smisla, glede na to da je on onkolog?

Mene trenutno ni doma, zato bosta šla z očetom jutri po antibiotike za vnetje. Smo jih sicer jemali mislim da 5 dni po operaciji pa se je očitno vseeno zagnojilo :S
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #37 : nedelja, 27.06.2010 : 20:05:57 »

A ni Butinar kirurg?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #38 : nedelja, 27.06.2010 : 20:23:42 »

Glede na to, da ima majhne tumorje po vseh seskih naj jo kar pogleda.
Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #39 : ponedeljek, 28.06.2010 : 15:32:34 »

Piše tu, da je "onkološki kirurg", na njihovi strani namreč. Tako da sva imeli obe prav:)
Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #40 : ponedeljek, 28.06.2010 : 15:50:45 »

Tudi tiste majhne bulice so zdaj izginile, iz večje zatrdlinice je pa stekel gnoj...
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #41 : ponedeljek, 28.06.2010 : 21:33:51 »

Ja to pa ni najboljše. Sad   
Mi smo Kajo po nasvetu veterinarke vsak dan tuširali po trebuhu. Temu se reče hidroterapija in ji je zelo pasala, zgleda da je tudi lajšalo bolečine. Vprašaj Butinarja magari po telefonu, če bi to prišlo v poštev - pa čimprej pojdita tja, itak.
Držimo pesti in tačke za vaju! Kiss
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #42 : torek, 29.06.2010 : 14:38:10 »

Hvala  Kiss
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #43 : torek, 29.06.2010 : 15:32:28 »

Samo nič na lastno pest, da ne bo kaj narobe!  Undecided
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #44 : torek, 29.06.2010 : 19:08:35 »

Kaj ni najboljše? Meni se zdi super. Tako kot je opisano je šlo za infekcijo po operaciji in ne za razrast tumorjev. Obkladki s kakšnim blagim razkužilom na rano ne škodijo, pregled pri Butinarju pa tudi ne.
Logiran
spelca888
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 172


« Odgovor #45 : sreda, 30.06.2010 : 21:21:05 »

Tudi jaz tako mislim...Kot kaže je šlo le za infekcijo in je bil preplah odveč - sem pač panik:) Ampak je to čisto logično, sem pač v skrbeh za svojo srčico in grem raje večkrat za brezveze k veterinarju kot da enkrat ne grem ko je kaj res narobe.
Na rano bom poskusila mazat čaj iz cveta bele koprive, priporočam za kake rane ali praske ki si jih radi ližejo - bela kopriva ni strupena, tako kot kakšna krema...
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: lmamo tumor na seskih, kaj zdaj?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines