mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 06:28:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 3  |  Tema: Avstralski terier
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Avstralski terier  (Prebrano 4480 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« : torek, 06.07.2010 : 13:40:49 »

Glede na to da ima njegov "bratranec" Silky svojo temo ze kar nekaj casa, mislim da si tudi mali resasti avstralcek zasluzi nekaj besed.  Smiley

Na internetu je kar nekaj napisanega, nekaj uporabnih informacij se da dobiti tudi v literaturi Nell Fox in Murial P Lee. Jaz bom tukajle zgolj podala nekaj osnovnih informacij, ki sem jih izvedela od angleskih vzrediteljic (jih je samo pescica na otoku, v vsej poplavi domacih terierjev avstralcek ni uspel postati pretirano popularen).

Avstralski terierji so nastali okoli leta 1860 s krizanjem Dandie Dinmont Terierja, Skye Terierja, Irskega Terierja, Skotskega, Yorkshirskega, Cairn in se nekaj ostalih terierjev. Obstajajo 3 barvne kombinacije: "blue or silver-black with golden tones" (crno/siva z zlato rjavo), "pure red" (svetlo rdece rjava) in "pure sand" (pescena). Posestniki in kmetje so jih na zacetku uporabljali predvsem kot druzabnike, lovce na male glodalce/kace in kot cuvaje.
Vzreditelji in lastniki jih opisujejo kot vesele male psicke s pravo teriersko krvjo, ki pa so presenetljivo ubogljivi in pripravljeni delati s clovekom. Opisujejo ga tudi kot "one man dog", kar se zdalec ne pomeni, da so do ostalih clanov neprijetni ali celo agresivni pac pa si izberejo nekoga ki mu sledijo kot senca. Obozujejo otroke in vse mogoce aktivnosti, predvsem ce te aktivnosti vkljucujejo ostale clane druzine.
Glede na to da so jih uporabljali tudi kot cuvaje, lahko od Avstralcka se vedno pricakujemo da bo budno opazoval dogajanje okoli svojega doma. Z lajezem bo opozoril na nenavadne glasove in prihod tujca, vendar so mi vsi zagotavljali da so dalec od tega da bi jih lahko uvrstili med glasne pasme. Pravzaprav so med vsem terierji prav Avstralci najmanj glasni in presenetljivo najbolj pripravljeni za skupno sodelovanje in delo. Vecina so zelo uspesni v poslusnosti in agilitiju in lastniki nimajo nobenih problemov s trmo ali nepozornostjo na lastnika/vodnika. Skoraj kot da bi imeli v sebi se enega malega ovcarcka  Wink.
Pasma je se vedno izredno popularna na domaci celini, veliko pa jih je bilo uvozenih tudi v zdruzene drzave (na obeh celinah najdemo najvec vzrediteljev in strokovnjakov). V Evropi so se prijeli v Skandinavskih drzavah in na Britanskem otoku. V Sloveniji jih menda ni, ce pa kdo kje pozna kaksnega lastnika, pa naj ga le usmeri na forum, da si ogledamo kaksno slikico in morda dobimo se kaksno informacijo.  Smiley Smiley
Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #1 : torek, 06.07.2010 : 13:48:16 »

Internetnih slikic ne bom limala ker si jih vsak lahko ogleda sam, bom pa prilepila ene par slikic ki sem jih skenirala s knjige ameriske avtorice in pa se ene par informacij, ki so jih na Discover Dogs London delile angleske vzrediteljice.





Logiran
Ory
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.750


« Odgovor #2 : torek, 06.07.2010 : 13:56:32 »

Se par slikic, ki sem jih posnela na Discover Dogs 2009.





Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 3  |  Tema: Avstralski terier
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines