mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 04.06.2024 : 18:55:26

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.
Strani: 1 ... 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147 148 ... 366   Dol
Natisni
Avtor Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.  (Prebrano 770968 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
aleksandrak
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.893



WWW
« Odgovor #2130 : petek, 28.09.2012 : 01:05:14 »

Sem prepozno videla, da so zadevo zelo hitro (uspesno) resili. Bomo No Jinxo ze drugje ponucali Wink
Logiran

Wer auch immer gesagt hat, dass man Glück nicht kaufen kann, hat die Hunde vergessen. (G. Hill)
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2131 : petek, 28.09.2012 : 23:46:37 »

No Jinx, ce imas kaj odvecnega casa, bi lahko tu pomagala...  Kiss Bi zasluzila 15 € za Horjulcke  Kiss

http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,45207.0.html

Tole sem glih hotla mail napisat, da jaz bi lahko, pa sem prej še neprebrane teme prečekirala in ugotovila, da je že rešeno.  Cool Pa drugič.  Smiley
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2132 : sobota, 29.09.2012 : 00:01:17 »

Danes smo dan preživeli na Krasu. Ker nikakor ni dovolj, da greš samo na "bratev" smo se odpravili še na "bendimo".  Smiley

Pogled za napasti oči.  Afro


Ej, zakaj morva ležat?


Dej no, a lahko pomagava?


Lej, sem jezik umetniško zvil, a zdej lahko pomagava?


Glej, ko vsi trgajo, samo midva morava ležat.


Juhuhu, poooomaaaagaaam!  Cheesy




Mene, da noge bolijo? Saj sem hitrejši od NVMP-ja!




Utrinki s Krasa.












In potem je nastopil meni najljubši del dneva - obisk pri mamiF!  Cheesy Cheesy Cheesy

Končno sem v živo spoznala in pocartala Bertota.  ljubezen


Po začetnem poskusu pregona Neprijateljskih nog in posledičnega nadiranja, je Roko ugotovil, da sem pod a) to jaz in da pod b) jaz pravzaprav nisem Neprijatelj, tako da sem dobila zvrhano mero lubčkov in tačk. Zlati Črnogorec!  Kiss Kiss MameF ni na nobeni sliki, ker je bila samo na eni ostra, na tisti se je pa tako držala, da si je nisem upala pripopat gor.  Roll Eyes




Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #2133 : sobota, 29.09.2012 : 04:36:25 »

IIIIIIIIIIIIIII, kako sem jaz danes ( v bistvu včeraj) vesela! Cheesy Najprej sem vstala z dvema levima nogama in vsi okrog mene so bili smotani za umret Tongue Potem smo nekako (v b'ndimi) pregurali dan, zvečer je postajalo boljše in za najboljše ... sta prišli na obisk No Jinx in Zlata Mami (od NVMP) in ..... ta daaaam ... moja ljubljenčka NMVP in G. Pes osebno Cheesy ljubezen
Z "zastavo" na repu in nasmejana Kiss Smo se preljubčkali in prečohali za dobrodošlico! Zlata moja fanta ljubezen

Ja, Roko "the Braveheart" se je ene 20 minut lajajoč skrival pred grozovitnimi Neprijateljicami v sosednji sobi in ni prišel na plano, ker ni smel, dokler se ne umiri.
Potem pa se je baraba sam odločil it počekirat v kuhinjo, kdo nam je prišel ukrast kavo (medtem, ko sem šla jaz nekaj iskat v tretjo sobo) in se zelo priliznjeno pozdravil z Zlato Mamico, noge od No Jinx pa je nalajal. Hvala bogu ga je No Jinx po nemško nalajala nazaj in potem je trajalo kar nekaj časa, preden sem ga prepričala, naj se pride še enkrat vljudno predstavit in opravičit  Evil
Khmmm ... Braveheart se mi je skoraj v žep skril, ko je zagledal, koga je v resnici nalajal  Evil Po moje bi se vgreznil pod parket, če bi se lahko
Jooooj, kako sem se žleht smejala. Butec moj črni  Grin

... ampak čez nekaj minut je vseeno goltal pribočljške z dlani Strašne Profesorice Evil
Joj, kako dobre volje sem postala, hehe, se mi prav dopade, da bumbar črni doživi kakšen nemški pretres možganov

če bi taki obiski trajali ves dan en večkrat na mesec, bi bila jaz zagotovo  najsrečnejši človek na svetu.
No Jinx, G. Pes in NVMP, se mi zdi, da sem od vas prav odvisna Kiss Hočem šeeeeeeeeeeeeeeeeee Smiley Zlato Mami bi pa Roko takoj posvojil Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2134 : nedelja, 30.09.2012 : 00:01:28 »

Črnogorec je res dobil lekcijo. Je ratal čisto majhen kužek, kot Fižou majhen, ko sem se dvignila in mu dala vedet da TO PA NE!  Evil Ni pametno z nemškimi oficirji češenj zobati!  Tongue

MamaF, tale odvisnost je kar obojestranska in jaz se že ne grem odvajat, edino, če bi se kje midve skupaj odvajali, bi mogoče razmislila o tem.  Wink
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2135 : nedelja, 30.09.2012 : 00:08:39 »

Najprej je včeraj cel dan ni. Angry Potem je danes cel dan ni.  Angry Angry Potem pride domov.  Cheesy In potem me zapre v kuhinjo.  Angry Angry Angry Jaz obupano mijaukam in ona "Saaamooo, pridi!" "Saaamooo, ne boš dobil vode iz pipe, pridi!" "Samo!" In sploj ne skuži, da jaz nisem v kopalnici na umivalniku, ampak, da me je v kuhinjo zaprla!!!  butnglavc butnglavc butnglavc Baba smotana!  jezen jezen Me je rešlila šele po ne vem koliko časa, ko si je šla nekaj za pit iskat!  butnglavc jezen Angry

Pozabljeni Samo  Kiss
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #2136 : nedelja, 30.09.2012 : 00:51:57 »

Samo ... jast zelo Sučostvujem s tabo. To žiulenje je Kruto do tebe ker si ravno na Svojo nabasau Cry
Roko
Logiran

Unikatne tablice in portretki
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #2137 : nedelja, 30.09.2012 : 17:59:47 »

Uau, kakšne debele (stare) trte, in kakšno lepo grozdje  Smiley, katera sorta grozdja pa je to? Mi imamo dva vinograda, oba skupaj nam prineset cca. 700l vina, lani nam je fitosanitarna inšpekcija označila 50 trt za ven, letos še dodatnih 14 zaradi bolezni, ki se imenuje rumenica. Smo posadili nove, ampak preden bodo dale kaj poštenega grozdja, bo trajalo. Tudi tako debele, kot so na teh fotkah smo morali dati ven.  Undecided Pač, prišla je ta bolezen nad naše trte. Nekateri sumijo tudi na to, da bi radi izkoreninili našo samorodnico-šmarnico. Tako pač je  Smiley

mamaF, katero sorto vina vi največ pridelate?  Smiley Jaz imam naraje primorska vina, kot so Refošk, Teran... Smiley

Luškana pomagača v vinogradu  Kiss Kiss Pika ima tud ful rada grozdje, ga kar obira kot kost, ampak če imam prav, pes ne sme jesti grozdja zaradi pešk.  Smiley
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2138 : nedelja, 30.09.2012 : 19:09:20 »

Khm, ne vem katera sorta  sram , vem pa, da bo iz nje teran ratal in da so ta najstarejše trte stare okoli 30 let.  Smiley Grozdje je bilo pa glede na sušo presenetljivo lepo, zlasti v tistem vinogradu, kjer je debelejša plast zemlje. 

Škoda, da ste morali tako stare trte ven dati.  Sad Šmarnice pa ja ne bodo izkoreninili, no!  Angry Ampak imaš prav, tako pač je.  Smiley

Jedla grozdja pravzaprav nista, tole je bilo tipično retrieversko obnašanje - prinašanje česarkoli že pač. Samo da on prinaša, pa je srečen, pa tudi, če je to grozd, ki smo ga vrgli na tla, ker so bile na njem rozine in ne več jagode ...  Roll Eyes
Logiran
čaja
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.037


WWW
« Odgovor #2139 : nedelja, 30.09.2012 : 19:33:53 »

Krasne fotke in seveda modeli! ljubezen

Če bo nastal teran, potem je verjetno grozdje sorte refošk? Recimo, da nisem brcnila mimo. Wink
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #2140 : ponedeljek, 01.10.2012 : 00:11:24 »


mamaF, katero sorto vina vi največ pridelate?  Smiley Jaz imam naraje primorska vina, kot so Refošk, Teran... Smiley

Največ imamo Refoška (trte) iz katerih pridobimo teran, kot je čaja pravilno ugotovila. Razlika med Refoškom in teranom je v končnem produktu, trta pa je iste vrste. OK, obstajajo še zelo stare sorte "tapravega kraškega refoška", kjer ima grozdje rdeče peclje in da baje še lepšo barvo.
Teran je specifično vino zaradi zemlje, na kateri rase. Tudi ime "teran" izhaja iz italijanske besede "terra" - zemlja, kar kaže na to povezavo.
Vsebnost železa in raznih mineralov, gostota in barva, razmerje med sladkorjem in kislino je pri teranu drugačna kot pri refošku. Refošk na Krasu rase na kremenici, v Istri pa na flišni podlagi. Načeloma teran ni alkoholno "močno" vino, v normalnih letih se alkoholna stopnja giblje med 10 in 11 vol. (podobno kot vaš cviček).

Posebnost pa je tudi sama predelava grozdja v vino, ta je čisto drugačna, kot si je vajena ti na Dolenjskem Smiley
Pri nas namreč obrano grozdje najprej "zrepkamo". To pomeni, da si pripravimo, velike, tudi 1000 litrske okrogle plastične ali lesene posode "plavnike", na vrh katere položimo v lesen okvir vpeto pocinkano mrežo - ki nam služi kot neke vrste "cedilo". Čez to mrežo "podrgnemo" obrano grozdje, da v "plavnik" padejo samo jagode, vsi peclji pa ostanejo na vrhu in se jih takoj nese na kompost.
Maso jagod in soka pustimo pri miru, v toplem, zaprtem prostoru vsaj 8 dni, da se opravi alkoholno vrenje. Dolžina in burnost tega je odvisna od temperature v prostoru, zato moramo včasih zračiti, včasih celo malo segreti prostor, da vrenje ne "crkne" - vsekakor pa mora sladkov v alkohol prevreti lepo enakomerno in neprekinjeno. Grozdno maso moramo večkrat dnevno dobro premešati.
Po opravljenjem vrenju je na vrsti mletje mase skozi posebem mlin "malen". Ko je masa zmleta (to počnemo zato, da se zmeljejo tudi lupine jagod in tako mošt dobi tisto značilno žametno "črno" barvo), jo šele sprešamo in sprešan sok shranimo v sode.
Potem pa pijemo, dokler ne zmanjka Smiley
Teran je enoletno vino. Po enem letu izgubi značilno svežino in "ostrino", ki je posledica posebnega razmerja kislin (velik delež mlečne kisline) in sladkorjev. Pribl. 700 litrov ga imamo oza svoje potrebe in ga do naslednje "b'ndime"spijemo, da se ne "pokvari" Grin
Po starem so teran v glavnem prodajali v Trst, doma se je pilo belo vino. V Trst se ga je začelo nositi šele okoli Velike noči, ko se je zgodil t.i. "biološki razkis" - mlečna kislina se nekaj pretvori (to je že preveč kemije zame, sem pozabila točno, kako gre Wink

Teran ne rabi dodatnih konzervansov. Pri nas doma ga delamo tako nonoti pred 200 leti. Brez dodajanja kvasovk, žvepla, sladkorja in drugih "za trg nujnih" stvari.
Novodobni vinogradniki, ki pa teran prodajajo morajo računati na nepoučenost kupcev, zato morajo "za vsak slučaj" vino "zaščititi". To pomeni, da se grozdno maso najprej "obdelajo" z žveplovim preparatom, da bi odstranili "slabe" bakterije in glive. Potem je potrebno dodajati kvasovke, da se fermentacija sploh lahko začne, potem se vino velikokrat še prefiltrira, ker bi potrošnika lahko motila značilna usedlina, pa spet žveplo, da vino ne oksidira prehitro, če si "škrtica" in cuzaš eno steklenico po par dni - odprto vino seveda oksidira, kajpak.
Zato se mi držimo svoje rutine - kar se iz kleti prinese na mizo, je treba spit do konca! Cheesy

Večina gospodinjstev na Krasu ima tudi kaj belega vina. Neprofesionalni pridelovalci ne delamo vina posameznih sort. Praviloma je domače kraško belo vino mešano iz največjega dela malvazije, iz vitovske grganje, potem pa pride zraven še kak chardonnay, pa pinot ...
Tudi belo grozdje se po tradicionalnem postopku "kuha na tropinah" - to pomeni, da se ga ne takoj obranega spreša, kot je to navada na Štajerskem in Dolenjskem. Zato je naše belo vino bolj "zlate" barve, ker pa (razen malo po sodu - za razkužitev) ne dodajamo praktično nič žvepla, na mizi odprto hitro oksidira in postane "grdo". Ampak po njemu vsaj glava ne boli Wink

Samo, oprosti - ampak ker vem, da Samooklicana tudi rabi malo vinske teorije (in ne samo prakse Evil Cool ), sem si dovolila zasmetiti tvojo temo s temle kratkim predavanjem.

No Jinx, ti pa pridi probat mošt čez neka časa, je naš zihr boljši kot Dutovski Tongue

 
Logiran

Unikatne tablice in portretki
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #2141 : ponedeljek, 01.10.2012 : 09:09:46 »

mamF, kapo dol za to teorijo. Taprava posvojena štajerska Kraševka Shocked bravo super!
Ne delate pa čisto kot nonoti pred 200 leti Tongue, ker še 50 let nazaj je bila bolj pomembna količina kot kakovost. Zdaj se pridela bistveno manj (točno določeno količina grozdja na trto, prej se je vse pustilo gor, zdaj se "višek" pomeče dol še pred začetkom zorenja), a je zato bistveno boljše. Smiley

Tale vinograd na fotkah, v kateriem sta se pasla NVMP in G. Pes, je mlad Wink; posajen je nedaleč od mojega doma, se še dobro spomnim, ko so stare trte izkopali in zasadili na novo, pa tudi vinogradov na pared (in ne na latnik, torej, po domače povedano ne s "streho", ampak kot "zid") na Krasu do kakih 10 let nazaj ni bilo. Vsi starejši vinogradi so na latnik. Mi smo par let nazaj "vrgli ven" dve vrsti trt, ki sta bili stari približno toliko kot moja mama ... ampak so ful slabo rodile in še tisto, kar so, je marsikdaj ostalo napol zeleno. Trta se iztroši. Undecided

Je imela pa Jagi (tudi) na koncu "vašega" vinograda, NoJinx, veliko dela ta vikend, ker je toliko neznanih sledi Smiley. Škoda, da se nismo srečali na trgatvi - morda pa prihodnje leto! Smiley
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #2142 : ponedeljek, 01.10.2012 : 09:11:48 »

Uau, kakšna uživancija!  Cheesy Cheesy Šele sedaj sem se prebila čez vsa super poročila! Žvale pa tako pridne!  Cheesy Cheesy Cheesy
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #2143 : ponedeljek, 01.10.2012 : 09:40:20 »

mamF, kapo dol za to teorijo. Taprava posvojena štajerska Kraševka Shocked bravo super!



Moj podpis pod tole  Afro ful zanimivo branje  Cool hvala ti za napisano, mamaF Smiley
Logiran
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #2144 : ponedeljek, 01.10.2012 : 18:25:08 »

OK, obstajajo še zelo stare sorte "tapravega kraškega refoška", kjer ima grozdje rdeče peclje in da baje še lepšo barvo.
Ok, te ta stare sorte "tapravi kraški refošk" so verjetno une ta debele trte, stare 30 let, ker tam ima grozdje rdeče peclje in so, kot pravi SD, še na latnik. Ta tanjše trte, tiste na pared, so pa stare dve leti. Pa veliko bolj luštno jih je obirat, ker ti pod a) ne teče vse v rokave in se ti pod b) ni treba non stop sklanjat, ker se ti sicer trta v lase zapleta. Pravi bratranec, da je treba trte menjat na 40 let, ker potem slabše rodijo.

Samo, oprosti - ampak ker vem, da Samooklicana tudi rabi malo vinske teorije (in ne samo prakse Evil Cool ), sem si dovolila zasmetiti tvojo temo s temle kratkim predavanjem.

No Jinx, ti pa pridi probat mošt čez neka časa, je naš zihr boljši kot Dutovski Tongue
Samo pravi, da če boš s tem postom mene pripravila do tega, da mu bom spet en dan dala mir in bom v Komnu pila mošt, potem naj se kar še naprej o tem pogovarjamo.  Wink
Logiran
Strani: 1 ... 138 139 140 141 142 [143] 144 145 146 147 148 ... 366   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Samo - nedolžni beli oblaček, leteča veverica Ščurk & Co.
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines