mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 14:06:43

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Zdravstveno stanje staršev mladiča
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zdravstveno stanje staršev mladiča  (Prebrano 10856 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
LARAIZGAJK
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #15 : nedelja, 28.11.2010 : 19:35:56 »

Kako pa je s kolčno displazijo? Če imata oba kolke A, kako je potem z mladiči? A se da še kaj drugega preveriti? Kako je s sorodniki mame in očeta?
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #16 : nedelja, 28.11.2010 : 21:51:50 »

Če maš podatke o par generacijah nazaj, ampak tudi če maš samo od staršev in imata uradno oceno, nebi smelo bit problemov. Še vedno maš pa lahko pridobljeno displazijo. Zato se pa pri mladičih bolj ali manj pazi. Odvisno od pasme kaj in koliko.
Ker če pride do poškodbe, ki ni ustrezno sanirana in pes med rastjo obremenuje preveč zdravo nogo, lahko pridela displazijo na taisti... Plus, da je tudi izven ravnotežja ina ima lahko še kje težave... No sej o tem je več napisano v ustreznih temah. Tudi kaka raziskava je prilepljena zraven tako, da se ti bolj splača it brat primerne teme, kjer je že vse bolj ali manj napisano.

PRA je tak primer, ki naj bi bil odvisen samo od enega gena. Katarakta je pa odvisna od več genov recimo. Sej tega maš kar nekaj. Od juvenilne epilepsije do bolezni oči. Vsake toliko odkrijejo kaj novega. Različne pasme, različne bolezni, določene so skupne večini, nekatere pa specifične točno za določeno pasmo ali skupino pasem.

Dva linka na hitro:
http://www.caninehealthinfo.org/breeds.html
http://www.ashgi.org/links.htm
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #17 : ponedeljek, 29.11.2010 : 09:24:15 »

In tu je govora samo o PRA, ce sem pravilno razumela  Shocked Ergo - vsaka bolezen ima svoje genske "kombinacije", ne ? 

Tista cisto osnovna pravila dedovanja (=kvadratki) se ne spreminjajo (imas pa razne zanimive posebne primere, epigenetika): se pravi, ce se PRA deduje enostavno recesivno, potem velja tisto zgoraj, enako recimo za CEA. Dedovanje JRD naj bi bilo dominantno (zbolijo lahko tako affected kot carrier psi). Ni pa vse crno-belo (primeri bolnih prenasalcev pri "recesivnem" obolenju ipd.). Je pa vseeno fajn imet razciscene pojme, da vsaj ves kaj moras gledat oz. iskat.
Genski testi so samo eno orodje vec, na vzreditelju je vsa odgovornost kaj bo sproduciral in kako bo to, kar bo sproduciral, zivelo naprej in kaj bo prenasalo naprej.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Zdravstveno stanje staršev mladiča
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines