mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 05:12:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Lulanje na sto načinov  |  Tema: nekaj vprašanj...
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: nekaj vprašanj...  (Prebrano 4521 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
ajnat
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« : torek, 11.01.2011 : 08:25:24 »

1. Po kolikem času doslednega navajanja na opravljanje potrebe zunaj mladič sam nakaže, da ga tišči (prosi za ven). Naš je star 11 tednov, imamo ga 2 tedna in pol. Redno ga vodimo ven (po spanju, po hranjenju, po igranju) in mu je malo že kliknilo, kaj hočem od njega, prositi za ven pa še ne zna.
2. Pri kateri starosti prespi že celo noč? Naš je do sedaj samo 1 noč spal od 21.00 do 5.30, drugače se pa kar zbuja, se hoče igrati...
3. Noče jesti briketov, nikakršnih (sem preizkusila že več različnih). Trgovec mi je svetoval, naj ga pustim lačnega. A se vam zdi to OK? Kakšen nasvet?
4. Zelo rad grize roke, noge...Opozarjamo ga , da to ni prav in ga hitro zamotimo z igračo. Je to dovolj, bo nehal grizti, ko preraste svojo otročjo razigranost?

Hvala in lp
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #1 : torek, 11.01.2011 : 10:48:23 »

Malo žalostno je, da se o teh stvareh doma niste pozanimali preden je prišel pes k hiši ker gre za precej osnovne stvari o katerih se je na forumu že pisalo in bo tudi tvoja tema verjetno prestavljena v eno izmed ustreznih tem ...

Preberi si:

- Podobno tvoji temi: Klik
- Lulanje: Klik, Klik, Klik
- Grizenje: Klik, Klik

O briketih niti ne bom iskala teme. Ne piše kje si psa dobil, če je rodovniški ti je verjetno vzreditelj povedal s čim ga je hranil je je dobro s tem vsaj nekaj časa nadaljevati, ker je potrebno brikete menjati postopno (nove brikete postopoma dodajaš v stare). Če je najdenček ali zavetiščar izberi eno od kvalitetnih znamk (spet preveč menjave lahko povzroči tudi hude prebavne motnje), razičico za mladiče seveda, mu ponudi brikete in ga pusti, da ugotovi, da nima druge možnosti (če ste se odločili, da bo jedel prvenstveno birkete). Sicer mu s popuščanjem daješ vedeti, da se lahko namrdne, pa bo dobil kaj "boljšega". Če je mladič sicer zdrav mu tudi malo "lakote" ne bo škodilo.
S čim (katero hrano) pa ga hraniš?

O lulanju naj povem pa še tole. Naš ni več mladič in skoraj nikoli ne "prosi" za ven. Ob času sprehoda postane rahlo bolj nemiren, ampak to se zgodi tudi kdaj vmes, ko si zaželi igre itd ... Sedaj, ko je tvoj  še mladič moraš kar predvidevati, da pač mora na tisti svoji 2 uri stvari ven iz sebe spustit, tako ali drugače in da jih tudi bo, prav tako po jedi in pitju in pa če je vesel in vznemirjen Wink. Psi postanejo popolnoma sobno čisti tam nekje okrog pol leta starosti, nekateri tudi veliko prej, nekaterim pa še nekaj mesecev po tem času včasih uide. Veliko je odvisno od tebe. Če ga boš vztrajno in redno vedno nesel (peljal) ven preden mu uspe kaj "narediti" noter, se bo navadil prej, če ne bo trajalo malo dalj časa ...  Tudi glede nakazovanja, da ga tišči. Če ga opazuješ boš videl, da se pred tem vedenje verjetno itak spremeni, da vohlja po tleh recimo. Kar se pa samega cviljenja in praskanja po vratih tiče, je pa to dvorezen meč. Navadil ga boš tako, da ko bo to sam naredil, ga pohvališ in takj greš na sprehod, nekajkrat tako, pa bo razumel vzrok - in posledico nakazovanja. Istočasno pa to pomeni, da bo morda potem praskal tudi, ko ga ne bo tiščalo, pa si bo zaradi dolgčasa recimo samo želel malo ven Wink

Če ste psa dobili drugje kot pri resnem vzreditelju ali v dobrem zavetišču, bi bilo dobro čimprej obiskati veterinarja, da se določi plan za cepljenje (nujno), opravi razglistenje in ugotovi, če je pes navsezandje na splošno zdrav in morda kako stvar zatre še v kali Wink. Prav tule na forumu je primer, ko je moral biti mladič uspavan, ker mu vzreditelj ni dal tisti 1 euro vredne tabletke proti glistam, novim lastnikom pa je bilo zatrjeno, da je razglisten ....
Logiran
ajnat
novinec
*
Sporočil: 15


WWW
« Odgovor #2 : torek, 11.01.2011 : 12:49:23 »

Hvala za odgovore.
Saj sem veliko o tem že brala, pa me še vedno velikokrat zbega, ko se pogovarjam s kolegico, katere pes je idealen na kvadrat (nikoli se še ni ponečedil v stanovanju tudi kot mladič ne, spi celo noč - celo potegne daleč v dopoldne, nikoli ni grizel...)...pa ne, da bi hotela, da je moj točno takšen, samo hotela sem vedeti, če pravilno ravnam, če sem na pravi poti...

Za razglistenje sem poskrbela že, ko je bil še pri mami, ravno tako je bil razglisten pred 1. cepljenjem, drugo cepljenje nas čaka konec meseca. Kuža je zdrav.
Z briketi se je pa prvič srečal pri nas doma, pri lastniku njegove mame se je hranil s kostnimi juhcami.
Logiran
Vesna(DZZŽK)
novinec
*
Sporočil: 20


WWW
« Odgovor #3 : torek, 11.01.2011 : 13:20:21 »

Pusti ga lačnega, če ga želiš navaditi na brikete.... Sem mojo psičko tudi vzela iz nekega ranča, kjer so jedli svinjarijo pa kosti in mesne ostanke, ki jih je lastnik pri mesarju dobil. In prav tako je štrajkala, ko je bilo treba brikete jest. Skodelico sem ji pustila na tleh 15 min, nato pa umaknila in ji jo spet postavila na tla, ko je bila ura za naslednji obrok in spet vzela po 15 min.... Je trajalo kak dan, vendar je nato začela jesti. Jaz se držim pravila, da nobena žival ne bo umrla pri polni skledi in pri hranjenju ne kompliciram. Ima na voljo 15 min, če ne je, bo pač do naslednjega obroka lačna... Vrjami, da hitro pogruntajo, da se jim bolj splača pojest Cheesy
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #4 : torek, 11.01.2011 : 13:55:11 »

Oprosti, sem te pofantila Wink

Če je vse OK s psom, mu ne bo hudega če kak dan ne je. Lakota je najboljši kuhar pravijo, drži pa tudi kar pravi Vesna, ob polni skledi pes ne bo umrl od lakote (le malo dalj včasih traja, da uvidi, da mu druge ni).

Če bi rada z malo bolj popustljivo "zvijačo" probala, lahko tudi zaliješ brikete z malo nesoljene goveje juhice, samo pazi, da ne boš potem "za vedno" to morala početi.

Pa nikar ne primerjaj svojega psa s kakim drugim. Tako kot so si različni človeški dojenčki (nekateri jokajo bolj, drugi manj, eni se ponoči zbujajo, drugi ne...) so različni tudi pasji dojenčki, kasneje pa tudi posamezni psi med seboj, kot ljudje imajo namreč tudi oni vsak svojo edinstveno osebnost nekaj pa je odvisno tudi od pasemskih značilnosti (tako pri čistokrvnih kot tudi mešancih).  Absolutno je prav, da vprašaš, odgovor pa lahko temelji samo na tem kar napišeš seveda Wink.

Malo je odvisno tudi od tega koliko se je s socializacijo in navajanjem na sobno čistost ukvarjal lastnik od mamice, koliko si potem pri tem vztrajna ti (oz. bolj na splošno novi skrbnik), malo pa seveda tudi od psa. Prve dni večina pogreša mamico, bratce in sestrice in so tudi zato malo bolj nemirni. Poskušaj ga ponoči torej ignorirati, da se ne navadi, da malo pocvili in gre na krajši sprehod po sobi, pa se že zbudiš in ukvarjaš z njim. Če je zelo moteče razmisli o bivalni kletki (ima svojo temo na forumu). In ne pozabi, da imaš pasjega dojenčka, ki je še kar daleč od odraslosti. Postavi mu že sedaj jasna pravila, ki bodo veljala tudi, ko bo odrasel in mu zato ker je mladič nikar ne dovoljuj stvari, ki si jih pri odraslem psu ne želiš (recimo skakanja na ljudi Wink, spanja v postelji če si tega ne želiš itd...). Aja pa pripravi se na menjavo zobkov  in puberteto Smiley (dve obdobji, kjer se novopečenim skrbnikom največkrat "zatakne")

Če si si o stvareh že prebrala in se poučila naj te ne vrže iz tira, če kaj ne gre čisto točno po planu Wink, vztrajaj na tem kar si si zamislila, bodi dosledna pa bo Wink
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Lulanje na sto načinov  |  Tema: nekaj vprašanj...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines