mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 13:58:50

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup psa-začetnik
Strani: 1 2 3 [Vse]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nakup psa-začetnik  (Prebrano 16096 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« : petek, 18.02.2011 : 19:09:50 »

Pozdravljeni!

Kot vidite sem še vedno novinec na tem forumu, kakor tudi v vzgoji psa. Star sem 16 let,se pravi nekje v puberteti(ampak še vedno otrok).
Bom kar začel z opisom kaj lahko temu psu nudim.
Poleg osnovne oskrbe (hrana,družba,igranje...),bi temu psu nudil tudi dolge sprehode(živimo na vasi,ampak nimamo kmetije),okoli naše hiše je veliko prostora,potk... tako da bi imel pes veliko prostora za gibanje. Sam imam šolo dopoldne ( večino dni do 15 ure, 2x pa do 16 ure) tako da imam popoldne še kar veliko časa za ukvarjanje s psom.
Ko mene ne bi bilo, bi se dopoldne z njim ukvarjal oče (ni zaposlen). Doma imamo trenutno 2 hišna zajca,2 psa (mešanca, eden živi zunaj drugi notri) ter okol 3 mačke.
Trenutno se ne spomnim kaj bi še dodal, vprašajte če kaj želite izvedeti z okoljem v katerem bo živel.
Sam se trenutno ne morem odločiti katere pasme bi bil mladiček ki bi ga kupil ( seveda rodovniški ), ampak problem je v finančni omejenosti.
Nekaj sem razmišlal o pasmi Husky, ampak sem prebral da niso primerni za začetnike.
Sedaj trenutno ne vem kako naj se odločim.

Lp
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #1 : petek, 18.02.2011 : 19:16:13 »

Ma, za začetek:
- kaj pričakuješ od psa?
- kaj "manjka" psoma, ki ju že imate?
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #2 : petek, 18.02.2011 : 19:25:01 »

In če ste finančno omejeni že sedaj, ko imate dva psa, ( kot je napisala Yo, povej, kaj njima dvema fali, da bi moral imeti še tretjega) kako boste šele, ko jih boste imeli tri. Si sploh kaj razmišljal o tem ? Okoli tri mačke ? A ne veš točnega števila svojih mačk ?  Huh
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #3 : petek, 18.02.2011 : 19:33:57 »

Ma, za zaèetek:
- kaj prièakuješ od psa?
- kaj "manjka" psoma, ki ju že imate?
v bistvu nimam nekih velik pričakovanj (rastave itd.),
Rad bi imel nekoga za katerega bi skrbel jaz, ter bi mi on tudi vračal ljubezen.
Če tako povem rad bi odgovornost.
Tako pa pridem tudi do dvema psoma ki ju imamo.
Prva (mešanka med bernardincem ter nemškim ovčarjem) je bolj pes čuvaj ter zanjo skrbi oče(ne rabi sprehodov in tega sam jo spustimo zvečer. Pes je na privezan na verigo)zdej ne vem če bi tudi razlagal značaj, ampak vsseno. Psica je prijazna ter navajena družine , vsseno pa ne mara tujcev(nekakšen družinski pes).
Drugi pes pa je manjše rasti ter je sestrin(ona skrbi zanj).

Lp
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #4 : petek, 18.02.2011 : 19:36:52 »

In èe ste finanèno omejeni že sedaj, ko imate dva psa, ( kot je napisala Yo, povej, kaj njima dvema fali, da bi moral imeti še tretjega) kako boste šele, ko jih boste imeli tri. Si sploh kaj razmišljal o tem ? Okoli tri maèke ? A ne veš toènega števila svojih maèk ?  Huh
mislil sem na sebe saj nimam svojih sredstev(poleg štipendije).
Te mačke niso notranje,so v bistvu zunaj/divje.
Ker pa smo blizu gozda je rado da kakšna izgine ( sam imam nekaj razlag, ampak nebi o tem)
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #5 : petek, 18.02.2011 : 19:39:25 »

Če ste finančno na tesnem ni enega pametnega razloga pod soncem, da nabaviš še tretjega psa. (Zdrav) pes stane vsaj 60€ letno za cepljenja, odvisno od velikosti tudi do 40€ mesečno za kvalitetno pasjo hrano. In to so tisti fiksni osnovni stroški, ki se jim ne moreš izogniti.
Doma imate že dva psa, ki bi bila - glede na to, kar si napisal - gotovo vesela rednih sprehodov in ukvarjanja, namesto verige in samosprehajanja.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #6 : petek, 18.02.2011 : 20:21:56 »

Če bi rad prevzel odgovornost, imaš krasno priložnost, da se izkažeš in narediš nekaj dobrega v situaciji, kjer si. Psoma, ki ju imate, nameni vsakemu posebej dovolj pozornosti, sprehodov, vzgoje, nege. Namesto, da denar vložiš v kupnino za naslednjega psa in njegovo oskrbo, kupi material in ketnarju zbij skupaj vsaj pesjak. To je moj nasvet.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #7 : petek, 18.02.2011 : 20:23:57 »

mislil sem na sebe saj nimam svojih sredstev(poleg štipendije).
Te mačke niso notranje,so v bistvu zunaj/divje.
Ker pa smo blizu gozda je rado da kakšna izgine ( sam imam nekaj razlag, ampak nebi o tem)

Pa tule tudi lahko vložiš velik del odgovornosti. S/K, razglistenja, cepljenja, ureditev "problema čudežno izginjajočih mačk"...

Ma, dela imaš še pa još. Res ne rabiš še ene živali, dokler nimaš teh, ki so že, porihtane, kot je treba.
Logiran
zuzi
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 100


WWW
« Odgovor #8 : petek, 18.02.2011 : 21:15:59 »

Citat
Prva (mešanka med bernardincem ter nemškim ovčarjem) je bolj pes čuvaj ter zanjo skrbi oče(ne rabi sprehodov in tega sam jo spustimo zvečer. Pes je na privezan na verigo)zdej ne vem če bi tudi razlagal značaj, ampak vsseno. Psica je prijazna ter navajena družine , vsseno pa ne mara tujcev(nekakšen družinski pes).

 Shocked A če je psica čuvajka potem pa ne rabi sprehodov? A potem se razgiba, raziskuje ter druži s čuvanjem? VSAK pes potrebuje sprehode, da se razgiba, razišče novo okolje, se druži s svojim človekom, opravi osnovne potrebe, se socializira... Prost izpust pa je lahko nevaren tako za psa, kot za druge ljudi.

Kot že vsi drugi ti tudi jaz predlagam, da prevzemi odgovornost za ta dva psa, ki ju imaš, ju sprehajaj in se z njima druži pa boš ugotovil, da imaš z njima ogromno dela in skrbi in, da za to nerabiš še tretjega psa.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #9 : petek, 18.02.2011 : 21:22:50 »

Joj so ostali kar  preveč prijazni ob tehle sestavkih, meni pa ne da miru.
Dokler lahko kot človek o psici na verigi, ki nima sprehodov in jo zvečer malo spustite, tako mirno govoriš, nimaš kaj početi z novim psom pri enaki mentaliteti. Mogoče na njeno usodo ne moreš vplivati ker si otrok v domu svojih staršev, bi ti pa moralo biti vsaj jasno, da to ni OK. Dokler se ti to zdo prav, ker je pač "samo" pes čuvaj, do takrat nimaš kaj početi s kakršnim koli psom, kjer seti bo potem tudi marsikaj zdelo OK, pa ne bo.  Najprej si preberi lepo  veliko, veliko o negi in vzgoji psa in ne misli si, da je zato ker živiš  vasi kaj drugače. Edina stvar, ki na vasi je, v mestu pa morda ne, je prostor za sprehode - nadzorovane sprehode, ne da se ga "malo spusti" da gre sam naokrog (ne govorim nujno o povodcu).

Tudi za zunanje, celo divje mačke je potrebno poskrbeti, ker prav tako potrebujejo neko določeno skrb, ker tak kot notranje lahko zbolijo, imajo mladiče kar naprej kar jih izčrpava, tudi hrana ni ravno na zadnjem mestu itd.
In dokler se ti zdi ok, da mačke pač zginejo, ker so "zunaj" prav tako nimaš kaj početi znovo živaljo. Naj bo potrebno dojeti, da si živali med seboj po svojih potrebah niso tako zelo različne če živijo zunaj ali noter. Potem pa mogoče laho sanjaš o tem, da boš dober lastnik psa. Vse dokler pa v glavi malo ne poštimaš zadev, boš pa samo še eden izmed "tistih".
Se poponoma zavedam, da lahko greš juti in dobiš psa, sem pa mnenj, da ne bi smel, dokler o vsem skupaj ne veš veliko več in boš zares pripravljen pa tudi, če želiš, da bo pes res tvoj in tvoja ogovornost - dokler ne boš finančno neodvisen, se pravi, raje počakaj še nekaj let. do takrat imaš pa več kot dovolj časa, da izbereš zase primernega psa.

To kar te pa sprašujejo o pričakovanjih je pa mnogo bolj enostavno od tega ali želiš, da zmaguje na razstavah. Sprašujejo te, kaj si želiš s psom početi, kako aktiven želiš da je (nekateri potebujejo po minimalno 10 km spreda vsak dan in huskey je eden izmed njih), kje bo bival, koliko stroškov si lahko privoščiš z njim, koliko se ti ga bo dalo negovati in podobno. delovne pasme potrbujejo konsantno zaposlitev in to ni odvisno od velikosti psa. Take stvari moraš vedeti preden se sploh spraviš izbirati psa in po tem so te spraševale.
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #10 : petek, 18.02.2011 : 21:35:43 »

Jaz se v vsem strinjam s spredhodnicami. Pol pa mi izpademo kao neki histerični forum, češ, joj, saj sem sam po nasvet prišo, je kaj narobe, če mi ni vseeno, kaj si "zmislilm"?!

No, ja, pa veš da nekaj pa res je...
Namreč, mene najbolj moti to, da mate psico čuvajko zunaj privezano, brez vake pozornosti in sprehodov. Ja kako boš skrbel za SVOJEGA bodočega, če ti pa že za zdajšnega dol visi??! Ti ne? Ja zakaj jo pa pol vsaj enkrat dnevno ne pelješ na dolg sprehod, lahko vzameš kar oba psa hkrati, združiš prijetno s koristnim pa še bolj se boš povezal s psičko... Kako ti bo hvaležna, to bodo zanjo nebesa.

Malo več briganja ne more škodit, pa pameti tut ne.

(upam pa samo, da nisi eden tistih, ki rinejo z glavo skozi zid, pa si boš vseeno čez mesec, dva, kupil psa Roll Eyes)
Logiran
zuzi
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 100


WWW
« Odgovor #11 : petek, 18.02.2011 : 21:41:19 »

Citat
(upam pa samo, da nisi eden tistih, ki rinejo z glavo skozi zid, pa si boš vseeno čez mesec, dva, kupil psa Roll Eyes)

Tudi jaz...

in potem bo pes 1 mesec aktualen (ali pa še to ne), nato bo pa še en čuvaj...  Roll Eyes
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #12 : petek, 18.02.2011 : 21:59:34 »

Jaz si raje sploh ne predstavljam biti v koži vaše "čuvajke". Z mano se nihče ne ukvarja, skos sem na ketni, zvečer me mal spustijo, potem pa privezana gledam novega mladička s katerim se vsi igrajo in ga vozijo mimo mene na sprehode, mene pa še povoha noben ne Sad Se ti zdi to fer? Meni je naravnost grozljivo! Raje polepšaj življenje psički, ki jo imaš in pozabi na še enega psa.
Logiran
SILBA MIA
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.789


WWW
« Odgovor #13 : petek, 18.02.2011 : 23:10:59 »

Podpis pod vse to, kar so ti napisali zgoraj.
Pa še nekaj : v bistvu si še zelo, zelo mlad. Odgovorno lastništvo pa je zaveza za 15+ let. V teh bodočih letih boš šel nekam študirat, se boš zaljubil, ustvarjal družino....vse sorte se lahko primeri. Lahko zagotoviš, da bo ta pes, navezan nate, kar si želiš, vedno našel mesto ob tebi in ne nekje drugje? Poleg tega moraš imeti dovolj finančnih sredstev, da pokrivaš cepljenja, dobro hrano in veterinarske stroške, včasih tudi kakšno operacijo ali pa dolgotrajno, včasih doživljensko jemanje zdravil...
Moj nasvet : počakaj še malo, nekaj let, da se ti ustali življenje. Medtem hodi po svetu širokih oči, izobražuj se, nauči se, kaj pomeni biti odgovoren lastnik. In začni biti ljubitelj živali tako, da poskrbiš in izboljšaš življenje živalim, ki so pri hiši. Imaš kar veliko dela.
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #14 : sobota, 19.02.2011 : 01:46:28 »

zmeraj so zginli najlepši mački, kar je postajalo res čudno...
Odkrili še danes nismo.
Ne vem pa niti kje sem napisal da mi je čisto normalno da zginejo oz. bi na to namigoval.
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #15 : sobota, 19.02.2011 : 01:46:59 »

sej vsseno.
Hvala za nasvete,

Lp
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #16 : sobota, 19.02.2011 : 10:14:38 »

zmeraj so zginli najlepši mački, kar je postajalo res čudno...
Odkrili še danes nismo.
Ne vem pa niti kje sem napisal da mi je čisto normalno da zginejo oz. bi na to namigoval.


Ja itak, pokradli so ti jih, kaj pa drugega  Roll Eyes Roll Eyes Angry
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #17 : sobota, 19.02.2011 : 10:31:50 »

Ja, nekaj so jih ukradli, nekaj jih je povozil kak tovornjakar, nekaj pa jih je požrlo kakšen strup... Merila lepote pa so za vsakega drugačna...
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #18 : sobota, 19.02.2011 : 10:32:22 »

Pa od vsega je prebral samo to o mačkah ......
Logiran
an-ja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 255


« Odgovor #19 : sobota, 19.02.2011 : 11:15:18 »

Če imaš rad živali, potem poskrbi za tiste, za katere že lahko, saj jih imaš na razpolago kar nekaj.
Če pa bi rad sebi in drugim dokazal, da si odgovoren, skrben in "vreden" živali, naredi enako. Poskrbi za živali, ki jih že imate.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #20 : sobota, 19.02.2011 : 12:00:48 »

Psica, ki je vse življenje privezana vsekakor ni mladiček, s katerim bi lahko začel delati od začetka, tako kot bi si sam želel. je pa taka psica izziv - s socializacijo in učenjem te psice, bi si lahko nabral veliko  izkušenj,  ki bi ti še kako prišle prav čez par let, ko se bodo razmere uredile in si boš lahko privoščil čisto svojega mladička.
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #21 : sobota, 19.02.2011 : 12:31:44 »

Psica, ki je vse življenje privezana vsekakor ni mladièek, s katerim bi lahko zaèel delati od zaèetka, tako kot bi si sam želel. je pa taka psica izziv - s socializacijo in uèenjem te psice, bi si lahko nabral veliko  izkušenj,  ki bi ti še kako prišle prav èez par let, ko se bodo razmere uredile in si boš lahko privošèil èisto svojega mladièka.
sej bi samo je zelo stara(11 let) dobili smo jo v začetku novega tisočletja...
zdej ne vem ali lahko tako starega psa naučiš oz. navadiš sprehodov.
Samo morte razumet da jest nisem bodybuilder in je tudi pes zelo,velik ter močan.
Drugače pa psici manjkajo samo sprehodi (poleg tistega spuščanja) ker glede socializacije,ter treniranja je dokaj vredu(pes je prijazen,ter naučen osnov)samo ni ravno tak tip psa ki bi ga vozil v hišo.
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #22 : sobota, 19.02.2011 : 12:45:06 »

Če boš imel vsaj malo volje, jo boš brez problema navadil na sprehode. Saj bo to zanjo ja nekajprijetnega, da malo razišče okolico, odkriva nove izzive in zunanji svet. Hitro bo kot tvoja senca, hvaležna ti bo za vsak sprehod. Samo vztrajnost, ker od začetka ne pričakuj, da bosta tako najboljša prijatelja, morda se bo najprej malo bala zapustitit domače dvirišče.
Ampak, če si pa že sedaj skeptičen in črnogled, ko se še nista odpravila na noben sprehod, ja kako bo šele potem? Večkrat se zgodi prav tisto, česar si ne želimo, če o tem razmišljamo že predhodno.

Pa tudi starega psa se da izjemno lepo spet navajat na določene novosti, sploh, če so zanj prijetne (kar sprehod vsekakor je)
Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #23 : sobota, 19.02.2011 : 12:57:52 »

Èe boš imel vsaj malo volje, jo boš brez problema navadil na sprehode. Saj bo to zanjo ja nekajprijetnega, da malo razišèe okolico, odkriva nove izzive in zunanji svet. Hitro bo kot tvoja senca, hvaležna ti bo za vsak sprehod. Samo vztrajnost, ker od zaèetka ne prièakuj, da bosta tako najboljša prijatelja, morda se bo najprej malo bala zapustitit domaèe dvirišèe.
Ampak, èe si pa že sedaj skeptièen in èrnogled, ko se še nista odpravila na noben sprehod, ja kako bo šele potem? Veèkrat se zgodi prav tisto, èesar si ne želimo, èe o tem razmišljamo že predhodno.

Pa tudi starega psa se da izjemno lepo spet navajat na doloèene novosti, sploh, èe so zanj prijetne (kar sprehod vsekakor je)
samo pravim da je nočem nekje zgubit sred travniki ker bi preveč potegnila
Logiran
an-ja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 255


« Odgovor #24 : sobota, 19.02.2011 : 13:05:39 »

A oče, če je močnejši, pa ne bi šel zraven? Vsaj na začetku, da vidite kako se psica na sprehodu sploh obnaša?
Logiran
zuzi
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 100


WWW
« Odgovor #25 : sobota, 19.02.2011 : 13:07:43 »

Saj jo lahko počasi navajaš na vrvico. Najprej na dvorišču, jo učiš, da ne vleče, probaš z osnovnimi povelji stoj, poleg. Potem, ko pa vama to gre, greš vedno dalj...

vse se da, če se hoče... Wink

Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #26 : sobota, 19.02.2011 : 13:34:50 »

A oèe, èe je moènejši, pa ne bi šel zraven? Vsaj na zaèetku, da vidite kako se psica na sprehodu sploh obnaša?
sploh nisem pomislu.
hvala
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #27 : sobota, 19.02.2011 : 14:26:46 »

Obstajajo tudi pripomočki proti vlečenju - oprtnica lup ali pa halti, ki se da na gobec - na to zadnje je treba psa postopno privajati in privezana mora biti za vsak slučaj še na ovratnico, če sname halti. Starega psa lahko brez težav naučiš novih trikov- še zlasti lepo uspeva s klikerjem - se splača naučiti in poskusiti, tako pridobljeno znanje bo zelo koristno pri bodočem čisto tvojem mladičku, tastara psica bo pa zanesljivo imela s tem veselje.
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #28 : sobota, 19.02.2011 : 21:33:20 »

11 letni pes, ni zelo star pes.  Wink
Logiran
enaNika
rad pišem
****
Sporočil: 312


« Odgovor #29 : sobota, 19.02.2011 : 23:28:50 »

Jaz pa razmišljam, zakaj bi psica sploh morala biti kar naenkrat na vrvici, če se že celo svoje življenje "sprehaja" sama po vasi. Po mojem bo čisto v redu, če greš od začetka samo z njo, za družbo. Najprej samo krog ali dva okoli hiše, potem malo dalje po znanem okolju... V žep si nabašeš par pasjih piškotov, jo od časa do časa pokličeš k sebi, počohaš in nagradiš še s piškotom. Šele potem, ko bosta že bolj prijatelja, ji pripneš povodec in gresta spet najprej en krog okoli hiše na povodcu, potem pa še na kratek špancir kar tako.

Tako boš tudi čisto lepo ugotovil, ali se ti res ljubi čisto vsak dan obuti škornje in kako uro hoditi, ali pa samo ta trenutek misliš, da bi.

Tudi če je sicer huda (kar se mi nekako zdi iz pisanja), ne bo kar skočila v tebe samo zato, ker ji delaš družbo na sprehodu. Izbiraj pa pač take poti, kjer gotovo ne bosta nikogar srečala. Pa odpne in nazaj pripne na ketno naj jo pa vseeno oče, ne ti.

Logiran
SuperDaisy
novinec
*
Sporočil: 11


WWW
« Odgovor #30 : nedelja, 20.02.2011 : 00:45:23 »

Jaz pa razmišljam, zakaj bi psica sploh morala biti kar naenkrat na vrvici, èe se že celo svoje življenje "sprehaja" sama po vasi. Po mojem bo èisto v redu, èe greš od zaèetka samo z njo, za družbo. Najprej samo krog ali dva okoli hiše, potem malo dalje po znanem okolju... V žep si nabašeš par pasjih piškotov, jo od èasa do èasa poklièeš k sebi, poèohaš in nagradiš še s piškotom. Šele potem, ko bosta že bolj prijatelja, ji pripneš povodec in gresta spet najprej en krog okoli hiše na povodcu, potem pa še na kratek špancir kar tako.

Tako boš tudi èisto lepo ugotovil, ali se ti res ljubi èisto vsak dan obuti škornje in kako uro hoditi, ali pa samo ta trenutek misliš, da bi.

Tudi èe je sicer huda (kar se mi nekako zdi iz pisanja), ne bo kar skoèila v tebe samo zato, ker ji delaš družbo na sprehodu. Izbiraj pa paè take poti, kjer gotovo ne bosta nikogar sreèala. Pa odpne in nazaj pripne na ketno naj jo pa vseeno oèe, ne ti.


na nas ni
Logiran
Strani: 1 2 3 [Vse]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Nakup psa-začetnik
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines