mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 05:45:16

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo  (Prebrano 19323 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #15 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:10:23 »

Čaja, nima smisla klicat jih, ker tega ne moreš nikjer 100% preverit, to je poslovni dogovor trgovske verige in dobavitelja mlečnih izdelkov.
Če ti jo izda kdo od zaposlenih ali bi kdo dobil občutek, da ti jo je posredoval kdo tak, ima dotična oseba lahko precej težav. Recimo da gre za zelo zelo verjetno govorico.
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #16 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:15:14 »

A jajca vsi kupujete v trgovini?
Nihče ne nabavlja "domačih"?
Logiran
čaja
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.037


WWW
« Odgovor #17 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:16:18 »

Imam kar dober vir informacij, bomo videli kaj bo.  Cool Dvomim pa zato, ker Planikino mleko spoznaš po embalaži in temu, da mleko ni homogenizirano. Dvomim, da bi šli za Hofer posebno linijo delat.  Huh
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #18 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:23:19 »

A lahko eno vprašanje - čigavo mleko pa je Planika? Jaz sem bolj iz bohinjskega konca doma (in krave se pasejo celo pomlad in poletje zunaj, ko bi ve videle tiste lepe pašnike in planine - še jaz se včasih pasem tam!)

Nehomogenizirano mleko in izdelke iz tega mleka, ki jih prodajajo pod znamko Planika, odkupujejo od kobariških kmetov (na svoji strani pišejo, da njihovi kmetje čez poletje svoje krave pasejo zunaj, pozimi pa jih krmijo s "kvalitetno krmo", karkoli naj bi že to bilo)-

Ista mlekarna predeluje tudi mleko, ki se prodaja pod znamko Bohinjka, tisto mleko je odkupljeno pa od kmetov z bohinjskega področja.

Posebnost obeh znamk je, da so vsi izdelki (sir, maslo, smetana, skuta itd.) iz nehomogeniziranega mleka.

Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #19 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:24:46 »

Jaz sem za H... tako ali tako napisala zvezdice. Ne trdim nič.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #20 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:29:43 »

A mi lahko kdo pomaga pri mlekomatih Smiley ... če jaz pravilno razumem, je lahko vsak mlekomat od druge kmetije? Se pravi, da bi teoretično lahko našla kmetijo, ki je živalim bolj prijazna in kupovala mleko potem samo tam? Zaenkrat sem ugotovila, da obstajata dva eko-mlekomata, v Kočevju in v Kopru (v Lj. ni nobenega), kaj pa ta "eko" dejansko pomeni pa še nisem odkrila (če je potem tudi za krave lepše poskrbljeno, ali so recimo samo hranjene drugače).

Glede jajc pa jih jaz vseeno večinoma kupujem v trgovini, če se mi pa ponudi prilika po "domačih" vzamem takšne.

Se spomnim lani mislim, da je bilo poleti, sva šla z mojim v lokalno mini trgovinico tam v beli krajini. In zagrabim jaz pač ena jajca (izbire ravno ni bilo) in pravi prodajalka, da naj raje vzamem tista v "ta grdi" škatli, ker so domača od lokalnega kmeta Wink (celo vem katerega). Je bilo pa fajn videt, da lokalci "prodajajo" v lokalni trgovini
Logiran
čaja
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.037


WWW
« Odgovor #21 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:30:24 »

Jaz sem za H... tako ali tako napisala zvezdice. Ne trdim nič.

Seveda, saj tudi jaz ne morem. Bomo morali po okusu ugotoviti.  Wink
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #22 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:35:59 »

Ko smo že pri virih informacij... Roll Eyes Eko, bio in ne vem še kakšne oznake imajo neko svojo težo zgolj v nekaterih članicah EU (moram priznati, da je Slovenija kljub vsemu pri tem še kar zgledna), ali - če povem malo bolj neposredno: na nekaterih vstopnih (in ne samo vstopnih, tudi pri domači vzreji in pridelovanju v nekaterih članicah) se raznorazne eko, bio in druge "zdrave" oznake delijo brez kakršnegakoli nadzora ali v najboljšem primeru z izredno pomanjkljivim nadzorom.
Nisem noben pristaš akcij tipa "kupujmo slovensko", vendar že zaradi poklica, ki ga opravljam, vem da so pri nas kontrole (zaenkrat - dokler konkurenca ne bo še močneje pritisnila na domače proizvajalce in trgovce) še vedno več kot zadovoljive. Poceni gor ali dol, hrane v H**** in L*** ne vzamem niti zastonj.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #23 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:37:16 »

A mi lahko kdo pomaga pri mlekomatih Smiley ... če jaz pravilno razumem, je lahko vsak mlekomat od druge kmetije? Se pravi, da bi teoretično lahko našla kmetijo, ki je živalim bolj prijazna in kupovala mleko potem samo tam? Zaenkrat sem ugotovila, da obstajata dva eko-mlekomata, v Kočevju in v Kopru (v Lj. ni nobenega), kaj pa ta "eko" dejansko pomeni pa še nisem odkrila (če je potem tudi za krave lepše poskrbljeno, ali so recimo samo hranjene drugače).

Glede jajc pa jih jaz vseeno večinoma kupujem v trgovini, če se mi pa ponudi prilika po "domačih" vzamem takšne.

Se spomnim lani mislim, da je bilo poleti, sva šla z mojim v lokalno mini trgovinico tam v beli krajini. In zagrabim jaz pač ena jajca (izbire ravno ni bilo) in pravi prodajalka, da naj raje vzamem tista v "ta grdi" škatli, ker so domača od lokalnega kmeta Wink (celo vem katerega). Je bilo pa fajn videt, da lokalci "prodajajo" v lokalni trgovini

Ja, mleko v mlekomatu je od posamičnega kmeta. Tudi jaz v Ljubljani nisem našla še nobenega eko-mlekomata.

Eko mleko pomeni, da krave ne smejo biti hranjene s krmili, prav tako morajo biti na paši (kjer pašne površine niso obdelane s pesticidi). Iščem pa še kakšen uraden vir, kjer bi bilo to tako pregledno opredeljeno, kot je v brošuri o jajcih, ki jo je prilepila FŽ.

Sem pa našla tudi podatke o eko-volni: ovce morajo biti iz proste reje, ne smejo dobivati toksičnih preparatov proti zajedavcem, volna ne sme biti obdelana z belili.

Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #24 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:41:22 »

Pa še nekaj: tole ne spada čisto v to temo, ima pa ogromen vpliv na okolje
(in, predvidevam, tudi na uproabnike).

Bombaž naj bi bil posajen na 3% vseh kmetijskih površin, zanj pa naj bi bilo
porabljene več kot 25% celotne porabe pesticidov v kmetijstvu.





Logiran
čaja
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.037


WWW
« Odgovor #25 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:47:52 »

Ko smo že pri virih informacij... Roll Eyes Eko, bio in ne vem še kakšne oznake imajo neko svojo težo zgolj v nekaterih članicah EU (moram priznati, da je Slovenija kljub vsemu pri tem še kar zgledna), ali - če povem malo bolj neposredno: na nekaterih vstopnih (in ne samo vstopnih, tudi pri domači vzreji in pridelovanju v nekaterih članicah) se raznorazne eko, bio in druge "zdrave" oznake delijo brez kakršnegakoli nadzora ali v najboljšem primeru z izredno pomanjkljivim nadzorom.
Nisem noben pristaš akcij tipa "kupujmo slovensko", vendar že zaradi poklica, ki ga opravljam, vem da so pri nas kontrole (zaenkrat - dokler konkurenca ne bo še močneje pritisnila na domače proizvajalce in trgovce) še vedno več kot zadovoljive. Poceni gor ali dol, hrane v H**** in L*** ne vzamem niti zastonj.

Vsega tega se bolj ali manj zavedam. Vendar jaz vseeno raje kupujem eko živila (ki imajo certifikat), ker mislim, da je vseeno manj možnosti, da je špricano z nevemčim kot konvencionalno pridelana hrana in da je za živali (v primeru mleka in jajc, mesa ne jem) nekoliko bolje poskrbljeno.  Undecided Kako zanesljiva pa je kontrola eko izdelkov npr. pri Šp*** trgovski znamki? A njihove izdelke certificira matična država (npr. Avstrija) ali so (tudi) pod našo kontrolo?
Sicer pa je najbolje, da če že ne pridelaš sam, kupiš direktno pri kmetu, za katerega veš kako ravna z živalmi in na kakšen način prideluje hrano.
Logiran
an-ja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 255


« Odgovor #26 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:52:29 »

Par let nazaj se je baje pri naj...sosedu prodajala  hrana z oznako EKO. Kolegica je  imela študijo o tem in je ugotovila, da to ne pomeni ekološko, ampak ekonomično.  Undecided
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #27 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:55:09 »

Jaz imem še ene mleko(mat) vprašanje (se pa nanaša na marsikaj posledično). Nekatere kmetije ne trdijo, da so bio ali eco, trdijo pa da gre pri njih za integrirano pridelavo (ki jo nadzira ta in ta...). Ministrstvo za kmetijstvo o integrirani pridelavi pravi:

Citat
Integrirana pridelava je naravi prijazen način pridelave, kjer se z uporabo naravnih virov in mehanizmov, ki zmanjšujejo negativne vplive kmetovanja na okolje in zdravje ljudi, prideluje kakovostna in zdrava hrana. Bistveni cilji integrirane pridelave so:
- uravnoteženo izvajanje agrotehničnih ukrepov, ob skladnem upoštevanju gospodarskih, ekoloških in toksikoloških dejavnikov,
- prednost je dana naravnim ukrepov pred fitofarmacevtskimi, veterinarsko- farmacevtskimi in biotehnološkimi ukrepi, pri čem se doseže enak gospodarski učinek,
- pridelava brez uporabe gensko spremenjenih organizmov,
- nadzorovana uporaba gnojil in fitofarmacevtskih sredstev,
- pospeševanje in ohranjanje biotske raznovrstnosti z ustreznimi metodami varstva rastlin (biotično varstvo),
- gnojenje z organskimi gnojili ima prednost pred gnojenjem z mineralnimi gnojili,
- pred gnojenjem redno izvajanje analiz in s tem preprečevanje prehoda nitratov v podtalnico ter kopičenja nitratov rastlinah,
- kontrolirana pridelava in certificiranje pridelkov, kar daje potrošnikom zagotovilo, da proizvodi ustrezajo višjim standardom kakovosti,
- pridelava zdravstveno neoporečne - varne in kakovostne hrane.

Se pravi gre vseeno za izboljšano različico "klasike"?
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #28 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:56:05 »

Veliko ljudi ni pripravljenih kupovati izdelkov z ekološkimi certifikati, češ da jim ne zaupajo.
Se mi zdi, da je to še pogostejši protiargument kot cena.

Pri tem se meni vedno znova porodi vprašanje: če ne zaupaš certifikatom in preverjanjem,
ki so potrebna za kontrolo ekološko pridelanih živil, kako lahko zaupaš standardni pridelavi
hrane, kjer je nadzor še manjši, proizvodnja pa mnogo bolj masovna?

Čisto jasno je, da certifikat ne pomeni, da je hrano 100% čista pesticidov. Že zato ne, ker
je zemlja že od prej okužena z njimi in je pri večini kemikalij, uporabljenih v obdelavi
kmetijskih površin, razpolovna doba izredno dolga.

Ampak, potrebno je zadevo obrniti in pomisliti, da v primeru, da kupuješ hrano brez
certifikatov, brez pomisleka svoj denar vlagaš v podporo baterijski reji, hranjenju
živali s krmili, gojenju solate "na vodi" itd. in se prav nič ne obremenjuješ s tem,
kakšna pa je tukaj kontrola in kateri presežki vrednosti pesticidov so v hrani.

Seveda pa je problem, ker se oznaka "eko" zlorablja. Samo napis eko, ki ga najdemo
na mnogih izdelkih, ni dovolj. Izdelek mora imeti certifikat (tako kot pri kozmetiki).
(sama sem na primer zelo skeptična glede pomaranč, ki jih prodajajo kot "eko"
v M..., saj nimajo nobenega certifikata).
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #29 : ponedeljek, 07.03.2011 : 11:58:27 »

Kako zanesljiva pa je kontrola eko izdelkov npr. pri Šp*** trgovski znamki? A njihove izdelke certificira matična država (npr. Avstrija) ali so (tudi) pod našo kontrolo?
Odvisno od porekla blaga in od tega, kje se opravijo uvozne formalnosti. Med uvozniki je splošno znana praksa, da se npr pripelje kontejner z blagom raje na Rijeko kot v KP, od tam se ga pošiba na Madžarsko (prva vstopna EU točka), kjer ni problem iti skozi razne fito+zdravstvene+veterinarske kontrole in bum - blago se ocarini in je dano v prost promet, mi pa pojma nimamo, kaj damo v usta in želodce. S certifikati se delajo čudeži, če lahko ponoči mirno spiš. Jaz imam raje miren spanec in zato raje vidim, da mi inšpektor v prehrambenem artiklu najde salmonelo in prepove uvoz, kot pa da mi žigosa dovoljenje, najdbi navkljub.
Sicer pa je najbolje, da če že ne pridelaš sam, kupiš direktno pri kmetu, za katerega veš kako ravna z živalmi in na kakšen način prideluje hrano.
Absolutno.


Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines