mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 12:44:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju  (Prebrano 28859 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #15 : petek, 18.10.2002 : 20:06:16 »

Dani, hvala zelo poučno  Roll Eyes Roll Eyes!
Človeka pa preseneti, če pogleda malo v literaturo za rastlinami, ki imajo povezavo s psi. V nadaljevanju bom rahlo obdelal (če bo mogoče "ukrasti" malo časa) tiste vrste, ki so strupene za pse, za začetek pa kot zanimivost nekaj imen teh rastlin :
pasja betka - nematoloma capnoides
pasja buča - Bryonia
pasja češnja - Frangula alnus
pasja čremza - Frangula alnus
pasja jagoda - Atropa beladona
pasja jajca - Orchis
pasja kamilica - Anthemis
pasja meta - Calamintha
pasja smrt - Aconitum
pasja tintka - Coprinus atramentarius
pasja trava - dactylis
pasje grozdičje - Frangula alnus
pasje zelišče - Solanum niger
pasje zelje - Chelidonium majus
pasji gobec - Gomphidius glutinosus
pasji jezik - Cynoglossum
pasji klinček - Multinus caninus
pasji les - daphne mezereum
pasji peteršilj - Aethusa cynapium
pasji stric - Cardulus acanthoides
pasji strup - Apocynum
pasji zob - Erythronium

vse pasje  Grin Grin Grin Grin Grin
Logiran
Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #16 : petek, 18.10.2002 : 21:26:18 »

Dani, glede strupenosti avokada je verjetno potrebno poudariti, da sam sadež ni strupen, nasprotno, izjemno je zdrav (vitamini, veliko kalija, 2-3% mangana); strupeni so morda listi ali seme (ti se uporabljajo za ljudi kot karminativ, tonik, diuretuk) Huh Avokadovec je sadno drevo = Persea gratissima Cheesy

Pasja smrt - Aconitum sp. ali preobjeda pa je tako naša najbolj strupena rastlina, raste v naših Alpah Roll Eyes. Po grški mitologiji je preobjeda zrastla iz sline pobesnelega troglavega psa Cerbera, ki ga je Heraklej privlekel iz podzemlja. Ženske so jo nekoč na kresni večer metale v ogenj, ker so verjele, da se bodo tako znebile vseh nesreč. Pri nas je več vrst teh zelnatih trajnic iz družine zlatičevk (A. napellus, A. tauricum, A. angustifolium, A. heterophyllum...), so izjemno strupene (dovolj je, da si človek po nabiranju ne opere rok, pa je +!). Zelo zanimiva se mi zdijo ljudska imena te strupenjače :bogovi pantofelčki, čevelci matere božje, lisičja smrt, pasja smert, volčji koren, pasje zelje, volkovec, riganje,....
Akonitin ohromi središče za dihanje in krvni obtok v podaljšani hrbtenjači !; od nekdaj preobjedo uporabljajo za puščice, v Indiji so lovili z njo celo slone.
A. tauricum - turska preobjeda je endemit naših Kamniških Alp Cheesy
P.s. Pismo, za moj stoti post sem si pa izbral najhujši strup sram
Logiran
Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #17 : sobota, 19.10.2002 : 07:57:08 »

Pasji strup - Apocynum pa na srečo ne raste pri nas, ampak je kulturna rastlina iz Severne Amerike; vsebuje glikozid cimarin, iz njega izdelujejo zdravila in vlakna ( A. cannabinum = "kanadska konoplja"). V indijanski ljudski medicini so ga uporabljali kot anthelmintik in antipiretik.

Pri nas po neobdelanih tleh in poteh pa raste razhudnik pasje zelišče , Solanum niger. Rekli so mu tudi kačje grozdje, pasje grozdje, pasjica.Ta vsebuje saponinski glikoalkaloid solanin. Zastrupitve z jagodami ali zeljo so podbne , kot pri grenkosladu (slabost, neenakomerno dihanje, razširjene zenice, ohromitev jezika, smrt nastopi zaradi ohromitve dihalnih mišic Cry). Homeopati ga uporabljajo pri epilepsiji , meningitisu in drugih možganskih boleznih; v ljudski medicini pa zunanje kot refrigerent in resolvent, pri oteklinah, revmatizmu...iz rodu Solanum (koralni grm) je  tudi vsem poznani krompir = Solanum tuberosum . Tudi ta ima v nadzemnih delih strupeni solanin!
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #18 : sobota, 19.10.2002 : 08:03:37 »

Saj sem vedela, da bos ti zadeve dopolnil Grin. Tudi jaz sem nasla se nekaj. Strupene rastline so med vsemi vrstami, razen med mahovi, pri lisajih pa je strupena samo Letharia vulpina. Strupeni so vse zlaticnice (Ranunculaceae), razhudnikovke (Solanaceae), pasjestrupovci (Apocynaceae), makovke (Papaveraceae), rosnicevke (Fumariaceae), kacnikovke (Araceae), narcisovke (Amaryllidaceae). Pri nas raste okrog 250 zelo strupenih vrst, med katerimi so najbolj znane preobjede (Aconitum), stenicnjak (Aethusa cynapium), kokalj (Agrostemma githago), vetrnice (Anemone), arnika (Arnica montana), kacnik (Arum maculatum), volcja cesnja (Atropa belladonna), kaluznica (Caltha palustris), trobelika (Cicuta virosa), jesenski podlesek (Colchicum autumnale), misjak (Conium maculatum), smarnica (Convallaria majalis), ciklama (Cyclamen purpurascens), volcini (Daphne), kristavec (Datura stramonium), trdoleska (Euonymus), mlecki (Euphorbia), brsljan (Hedera helix), telohi (Helleborus), zobnik (Hyoscyamus niger), negnoj (Laburnum), kalina (Ligustrum vulgare), omotna ljulka (Lolium temulentum), kostenicevje (Lonicera), kosmatinci (Pulsatilla), grenkoslad (Solanum dulcamara), pogacica (Trollius europaeus), bela cmerika (Veratrum album), brogovita (Viburnum opulus) in se. Paracelzus pa je ze zdavnaj dejal, da je strup vse in nic ni strup. Glede na kolicino zauzitega, dotaknjenega ali vdihanega strupa pa razlike med terapevtskim, toksicnim in smrtnim odmerkom, ki pa so ponavadi majhne.
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #19 : sobota, 19.10.2002 : 08:28:59 »

Najprej nekaj o avokadu. Ker je moja zadnje pridobitev skobčevka, sem po internetu prebrskala vse kar obstaja o teh pticah in o ostalih papigah. Povsod je opozorilo, da je avokado strupen. In ker s(m)o na tem forumu tudi ljubitelji ostalih živali, še nekaj informacij o strupih, ki vam bodo v pomoč!

Papige
Tukaj je seznam strupenih rastlin:  http://www.budgies.org/info/plants.html in pa ostalih strupov: http://www.budgies.org/info/toxins.html

Morski prašički
- narcise
- tulipani
- šmarnice
Vse troje je izredno strupeno za vse glodavce, torej tudi za hrčke in kunce, miši in podgane, skakače, činčile...! Poleg teh treh rastlin, pa še vse vrste hišnih lončnic!

Činčile
- jesenski podlesek (Colchicum autumnale)
- puhasta veternica (Anemone pulsatile)
- enoletni golšec ( Merculialis annua)
- zlatica (ranunculaceae)

Če se še kaj spomnim, bom dopisala. lp
Logiran

Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #20 : sobota, 19.10.2002 : 09:33:16 »

Tanja, hvala za opozorilo, imaš prav! Kako malo vemo o teh rečeh Huh
AVOKADOVEC, avokado, aligatorjeve hruške - Persea gratissima Gaertn. (P. americana, Mill.)  je do 20 m visoko zimzeleno drevo s temno zelenimi usnjatimi listi in belimi cvetovi iz družine lovorovk (Lauraceae). Doma je v Srednji Ameriki, predvsem je njegova prvotna domovina Gvatemala, kjer so indijanci že od nekdaj uporabljali vse dele rastline v zdravilne namene. Listi in lubje so učinkovito zdravilo proti kašlju in težavam s prebavo; plodovi so izjemno hranilni, prvotni prebivalci Gvatemale jih uporabljajo za hitrejšo rast las, v zahodni Afriki pa hranijo z njimi celo dojenčke! Lupina se uporablja proti črevesnim zajedalcem in za zaustavljanje driske.
Učinkovine :listi in lubje: eterična olja (metilhavikol, alfa- pinen), flavonoidi, čreslovine  plodovo meso : nenasičene maščobe (16- 41%!), beljakovine (25%),seskviterpeni!, vitamini A, B1, B2...
raziskave kažejo da plodovi pomagajo pri znižanju ravni škodljivega holestreola v krvi (nenasičene maščobne kisline). Večkrat so opazovali, da je živina, ki je obžirala avokadovčeve liste ali plodove ali lubje, lažje prebolela ugrize strupenih kač ali druge zastrupitve!
Strupena je lupina ploda (ga moramo skrbno olupiti!)! ;lupina je odlično sredstvo za odpravljanje trebušnih zajedalcev. nasprotno pa je meso ploda izjemno zdravilna hrana, znana celo KOT AFRODIZIAK!
Zunanje je plodovo meso blažilo in hladilo kože, dobro za gnojne rane in za boljšo rast las (JUTRI GA GREM KUPIT Tongue) Semena pa vsebujejo kvalitetno avokadovčevo olje (kozmetika).
Za male živali so morda nevarni seskviterpeni v plodovih, čeprav ne verjamem. Mišljeno je pač, da ljudje pogosto gojijo (ZDA) grm avokadovca kot okrasno rastlino in žival lahko poje listje ali lubje, ki pa je bolj toksično? Listi in lubje avokadovca pospešujejo menstruacijo, lahko povzročijo splav; sicer jih dajejo proti driski in za odpravljanje sečne kisline, ki  lahko povzroča protin. Itd...
Naj živi spomin na Samuela Thompsona (očeta fiziomedikalističnega gibanja) in njegova ZDRAVILNA MOČ INDIJANSKIH NARAVNIH ZELIŠČ  Cheesy
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #21 : sobota, 19.10.2002 : 11:51:23 »

Še nekaj linkov; Dangerous plants, Table of dangerous plants, Dangerous and safe plants, dangerous plants, a žal brez latinskih imen. Tu pa so latinska imena. Cheesy

PS: Avokado lahko posadimo in zraste v prav lepo rastlinco  Smiley.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #22 : sobota, 19.10.2002 : 13:09:18 »

Aja, pa še to! Če imate doma na vrtu daturo in živijo v vaši bližini najstniki, jo raje umaknite. Lahko se namreč zgodi (ne glede na to katere vrste je oz. ali zadene ali ne), da vam jo mulci ukradejo. Vi boste ostali brez lepe rože, sosedovi mulci pa bodo pristali na urgenci.  Grin Trenutno je to ena izmed najbolj "in" drog za plitkejši žep oz. zastonjkarska droga. lp
Logiran

Kapitan_Nemo
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 388


« Odgovor #23 : sobota, 19.10.2002 : 13:22:02 »

Hvala, Smrcek, tudi jaz rad berem tvoje prispevke Cool!
Si pa tudi najbolje obvescen  Roll Eyes, daj porocaj dalje o odvzemu psov v "azilu", Eppur si muove!? Smo na liniji...

Kaja, hahahahaaaa... Grin Grin Grin Grin Grin naši sosedi so pred kratkim ukradli prav lepo daturo (Datura stramonium) = navadni kristavec! Full se je razburjala, sedaj mi je vse jasno...upam da ne berejo tega smrkavci, vsebuje daturin, hiosciamin...uporabljali so jo čarovniki že od nekdaj Grin
Kaj bi bilo, če ne bi bili psi bolj pametni od naših smrkavcev in smrkelj, in se bi "zadeli" z daturo? Polomija Grin
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #24 : ponedeljek, 21.10.2002 : 13:03:04 »

Uh, sem že vse napisala, potem me je pa ven vrglo  Shocked.
No sedaj pa še enkrat malo krajše.

Do zdaj smo dobili že celo goro strupenih rastlin - imam občutek, da je vse strupeno.  Med drugim je na seznamu tudi plod oreha. Pred kratkim je nekdo spraševal za oreh, ki ga njegov pes vsako leto veselo je, ko popada z drevesa. No ta kuža je še vedno živ, torej oreh ne more biti tako zelo strupen.

Jaz bi res rada kakšen spisek tistih najbolj strupenih - npr. življensko nevarnih, da jih odstranim iz hiše. Če pa bo mojo muco malo trebuh bolel potem, ko mi bo oglodala pol lončnice, si je pa sama kriva (kazen morajo biti vzgojna, pravijo Tongue).
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #25 : petek, 25.10.2002 : 15:08:49 »

Bojan, sem slišala o fantu, ki se je zadel z daturo in je poskušal pobrati belo črto po sredi ceste! Čeprav je žalostno, da se ga zadevajo (pred nekaj leti bi rekla, da je kul  Wink), sem skoraj umrla od smeha! Menda ga še policisti niso dobili s ceste  Grin
Logiran

altervita
gost
« Odgovor #26 : petek, 25.10.2002 : 22:48:18 »

Datura....Pri Carlosu Castanedi zasledimo med drugim tudi to, da si je za kajenje pripravljal mešanico iz gobic in dature. Ker je Castaneda zelo popularen, je s tem seveda popularna tudi Datura. Vendar pa je datur več vrst in naši se reče D. Stramonium, tisti Castanedovi pa D. Inoxia. Nekoč sem prebral, da so v puščavi kjer so američani izvajali poskuse, odkrili, da ta rastlina "žre" jedrski odpad (Huh Huh) saj naj bi bila zemlja na področju, kjer je rastlo veliko število teh rastlin, mnogo manj onesnažena.
Aja, uživanje dature lahko povzroči slepoto. Smrt tudi.
Po drugi strani pa izvlečke iz dature poznamo v mnogih zdravilih, med drugim je tudi v zdravilu Buscopan za lajšanje želodčnih težav. V zdravilne namene uporabljamo korenine, liste in semena.
Logiran
lester
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 227


« Odgovor #27 : nedelja, 27.10.2002 : 17:39:45 »

moram priznati, da sem samo preletela to temo (še ni bilo časa)
a ste oleander in tise omenili?
Logiran
altervita
gost
« Odgovor #28 : nedelja, 27.10.2002 : 23:16:15 »

že omenili tiso in oleander  Cheesy
Berem, da je pri Thoru difenbahija ostala nepoškodovana....očitno živalce čutijo kaj ni dobro za njih(čeprav se  glede na pasjo požrešnost, ne zanesem kaj dosti na to izjavo, hehe). Naša difenbahija je edina roža, ki se je ni dotaknil niti Bark, niti Brina. Torej nekaj vseeno mora bit na tem...
Logiran
moon
gost
« Odgovor #29 : četrtek, 07.11.2002 : 20:48:32 »

Živjo! Wink

No ja, kakšen mnenje imam pa jaz o daturi. Raste skoraj na vsakem drugem vrtu, je zelo strupena rastlina, če jo pa zaužiješ je pa 95% smrt. Pravtako kot za ljudi je tudi za živali strupena. Povzroča pa hude bolečine v nogah, ne moreš hoditi, ne zavedaš se kaj delaš, povzroča halucinacije in to tako hude, da celo ponoči vidiš namesto lune sonce. To pa govorim, ker je pred leti se zastrupil s tem moj kolega, k sreči se je pobral. Grin
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Tema: Nevarne snovi v ("domačem") okolju
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines