mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 10:56:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Podari kdo pasjega mladička ...?
Strani: 1 [2]  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Podari kdo pasjega mladička ...?  (Prebrano 13425 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #15 : nedelja, 24.04.2011 : 10:31:40 »

Če bi ne vedela nič o rodovniških in nerodnovniških in bi iskala pač samo psa 'v tipu', recimo, nemškega ovčarja, ne glede na rodovnik, bi se ti dalo pomagati. ALi s kontaktom zavetišča, kjer se kak takšen trenutno oddaja oz. kakega psa, ki se odda od lastnikov ali pa z napotilom na vzreditelja rodovniških psov - z nakupom malo več zapraviš, a si prihraniš vsemogoče zdravstvene težave ali presenečenja, ko mali 'nemec' zraste v nekaj komplet drugega (še huje kot če odstopa videz je, kadar od pričakovanj bistveno odstopa karakter).

Ker pa ne veš kaj iščeš in si dobesedno prepisala vse ta najbolj znane ovčarje, komplet drugačne po karakterju in potrebah, kar je skoraj kot bi nihala med odločitvijo, ali boš imela za domačo žival mačko ali rajši hrčka, ti je zelo težko pomagat. Užaljenost ni na mestu. Dokler namreč o določeni zadevi premalo veš, niti vprašat ne znaš prav, niti ne moreš pričakovat odgovora. Pejdi torej na delo, preberi kaj koristnega (pa ne splošno knjig, kjer imaš 50 pasem narisanih in o vsaki deset vrstic hvalospeva karakterju in videzu). Beri predvsem o pasjem obnašanju, razumevanju psa, njegovi vzgoji, potem se resno loti razločevanja pasem. Ko boš to opravila (tudi tu gor je če pogledaš ostale teme, ogromno gradiva), pridi vprašat - tudi tebi bo takrat jasno, da prej nisi vedela niti toliko, da bi lahko vprašala, kaj šele da bi bila primerna lastnica kakšne od naštetih pasem.

Za oris: samojedi bežijo od doma, husky rabi ogromno gibanja, kilometre na dan, kavkaški ovčar ti lahko na prafaktorje razstavi soseda, bernc je lahko len, debel in bolan... tako različni so lahko problemi, če se stvari lotiš brez osnovnega znanja in tako različne so zadeve, na katere moraš bit pozorna. Vzet 'mešanca z evrazijcem' - ko niti ne veš kaj je poleg te pasme teklo mimo in starši nimajo vzrejnega dovoljenja (so komot noro agresivni ipd., a tega nihče ni preveril), je znak vrhunskega 'poguma' oz. skoraj norosti, sploh če gre za začetnika. Tvoji prijatelji pa predvidevam da nimajo slovaških čuvačev, ampak mešane vaške fifije, za katere res ni taka kriza, če so pač mešančki (pozor, popolni mešanec ni enako nerodovniškemu psu določene pasme, ki jih brez papirjev parijo izključno za zaslužkarstvo, ne glede na zdravje in karakter staršev). Če misliš glede domače naloge 'kako imeti psa' opraviti samo osnovno, potem je vsekakor Fifi boljša izbira kot Aljaški malamut. Dokler se ne naučiš osnovnega pa prosim ne pokvari življenja niti Fifiju, ki je ravno tako živo bitje in potrebuje odgovornega lastnika z nekaj zanja in osnovnega razumevanja.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #16 : nedelja, 24.04.2011 : 15:48:05 »

Lanabela je vmes dala link na tole, kar je napisala na sosednjem forumu:

Najprej malo premislite, zakaj bi pas sploh radi in kaj bi z njim počeli. Pasme ki ste jih našteli so tako po zunanjosti kot po karakterju, potrebah in uporabnosti  povsem različne. Večinoma zahtevne. Odsvetujem vam vse polarce (vključno s samojedom in evrazijcem - nobena od teh pasem ne velja za "navezano na vodnika" - beri poslušno in ubogljivo) in vse pastirske pasme (kraški, kavkaški, šarplaninec, slovaški čuvač)... ker nobene od teh ne bi obvladali. Še najlažje bi šlo z zlato prinašalko (samico, samci so precej zahtevnejši), a tudi te niso ubogljive kar same od sebe in je treba z njimi pošteno delati. Obvezno rodovniško iz dobre vzreje.
Azilski psi pa...pri odraslem vidiš kaj imaš, pri mladičih nikoli, pa v bistvu si zaslužijo najboljše možne lastnike, niso odpadek, ki bi ga pobrali tisti, ki sploh ne vedo kaj bi radi in jim je škoda odšteti kakšen fičnik za psa.
Logiran

Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #17 : nedelja, 24.04.2011 : 16:57:07 »

Kaj je pa narobe z zavetišèi? Tam je takšnih in drugaènih polno, pa velikih, malih, manj ali bolj kosmatih. Gotovo bi se našel kakšen, ki bi ustrezal tvojim željam.
V zavetiscu jih izbrani pes ne bo 2 meseca cakal, da se v miru nadopustujejo;)
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #18 : nedelja, 24.04.2011 : 17:00:21 »

Vsi ljudje, katere poznam, imajo èisto navadne pse, ampak žal nihèe nima mladièkev...
No, ampak ti nebi "navadnega" psa, ti imas preference. Ker "navadnega" psa pa res ni tezko dobit.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #19 : nedelja, 24.04.2011 : 18:03:03 »

Počitnice ...
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #20 : nedelja, 24.04.2011 : 19:06:28 »

Točno tako, kot sta Jana in FŽ povedali - ti še sama ne veš, kaj iščeš, kako naj ti torej pomaga kdor koli drug?! Kot bi prišla v štacuno in rekla, da pač iščeš nekaj za obleči. Ni važno kaj, samo da nekaj je. Samo da tu v igri ni obleka, temveč živo bitje!! A naj ti kar jaz psa izberem, no, mogoče bo ven prišel kar konj Roll Eyes ...

Joj, U-Č-I   S-E (maš vse že napisano na tem forumu)
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #21 : nedelja, 24.04.2011 : 19:08:41 »

Ok, a se samo meni zdi, da je tole provokacija?
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #22 : nedelja, 24.04.2011 : 19:16:57 »

Če je provokacija je vsaj na treh forumih enaka provokacija ...
Logiran
Itlam
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.168


WWW
« Odgovor #23 : nedelja, 24.04.2011 : 19:20:28 »

No, upam, da je res provokacija. Čeprav je to strašno neolikano, na stopnji avstalopitka, je za začetnico/ka teme vseeno veliko boljše kot pa resna nabava psa Roll Eyes...
Logiran
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #24 : nedelja, 24.04.2011 : 20:16:24 »

Morda tole je provokacija, ampak v "realnosti" je to povprečje. Takšnih je na mojem telefonu vsak dan nekaj in prav nič jim ni jasno, kadar začnem kaj razlagat... in tudi zaključi se tako užaljeno kot tule.
Logiran

Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #25 : nedelja, 24.04.2011 : 20:17:34 »

In seveda... ne ponujat zavetiških psov takim, ker niso niti malo manj vredni kot katerikoli drug pes.
Logiran

Strani: 1 [2]  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Podari kdo pasjega mladička ...?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines