mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 30.04.2024 : 14:53:12

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Strani: 1 ... 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38   Dol
Natisni
Avtor Tema: zakaj živali sploh obstajajo?  (Prebrano 107083 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #480 : četrtek, 12.05.2011 : 16:38:41 »

v gmajno bi šla tako ali tako. če mimogrede naberem še kaj zraven, to nekako smatram zastonj.
ni mi čisto jasno, na kakšen način bi lahko prej ali slej plačala tiste koprive.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #481 : četrtek, 12.05.2011 : 16:42:26 »

V solato lahko dodaš praktično ves plevel, ki ti poganja po vrtu - vprašanje pa je, ali ti taka solata tekne. Meni razna kurja črevca, rogačica, mrtva kopriva in podobno ne potegne sploh. Pojest se da marsikaj, še tardeče polže, če je človk dosti lačen. Koprive so pa zakon. Najbolj uporabna vrtnina sploh.
Polži se zdajle še sploh začeli niso, počakaj, da bo malce daljše deževje. Takole po suši jih ni. Želim ti veliko užitkov pri vrtnarjenju - boš jeseni povedala, kako se ti je nazadnje trud obrestoval.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #482 : četrtek, 12.05.2011 : 16:48:38 »

aja, tisto o uri na dan za 500 kvadratov pa ne verjamem. jaz ob suši samo za temeljito zalivanje precej manjšega vrta porabim toliko. Pa mi ni treba vode iz potka nositi.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #483 : četrtek, 12.05.2011 : 16:53:10 »

letos sva se tega prvič lotila.
par sto kvadratov travnika in sva gredo za gredo delala "na roke".
v tem zaporedju: kramp, rovnica, štiharca, grablje.
(kramp je bil črnogorski - polavtomatski Wink - dol je šel sam)
bemtiš, mi je skor križ stran padu  Cry Cry ne vprašte, kok sem se smilila sama sebi Smiley

lope za orodje čisto nič ne rabiš, ker se da vse prepeljati v avtu, če te seveda ne skrbi imidž in to, da boš popackal avto.

sadike sva praktično vse vzgojila iz semen in to v bloku na balkonu - kjer imamo spopad z največjimi škodljivci - našimi mucki Smiley
iz nekih prastarih kuhinjskih omaric, ki so se valjale v nekih kleteh, sem sama sežagala in naredila mini rastlinjak, v katerem se sadike izvrstno počutijo, dimenzija je 1 x 0,6m (pri tem sem dobila žulj  )

polže sva pobrala na roke in sedaj jih ni več v industrijskih količinah, pač pa le sem in tja kakšen, ki ga seveda odnesem v mirno okolje.
ker so tla prodnata, zemlja pije neizmerne količine vode, po katero hodiva v bližnji potok. precej zemlje sva navozila iz gozda.

na balkonu bo po obdobju sadik v tegelcih in rastlinjaku ostala tudi kaka zelenjava, absolutno pa dišavnice in začimbe.

na netu je ogromno informacij.
noben od naju ni imel o rastlinah in vrtovih niti najmanjšega pojma. največji problem so bile take zadeve - kolk globoko nekaj posejat/posadit, kolk fižolčkov v eno luknjo in tako naprej ... skratka take banalnosti, ki so starim mačkom samo po sebi umevne.

kljub začetku iz čiste nule za vse skupaj v povprečju nisva porabila več kot uro na dan za delo (oba skupaj) in kako uro zvečer za teorijo Smiley

kjer je volja, tam je pot.
Klobuk dol, res (skeptična sem edino glede porabljenega časa) super Jaz še nisem prišla dlje od okrasnih grmovnic in par citrusov, za katere ne rabim kaj dosti skrbet predaja Sem pa preteklo jesen vložila 8 kg oliv z lastnega vrta - prvič sploh  veselje
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #484 : četrtek, 12.05.2011 : 17:07:52 »

Pojest se da marsikaj, še tardeče polže, če je človk dosti lačen.

 

ja, veš da bom povedala. je pa res veselje takole gledati novo življenje.
ampak zaenkrat sem še bolj na ravni teorije in gruntanja, kok sadik jagod v eno tamalo korito na balkonu in kaj hudiča je pri kumaričnem semenu zgoraj oz. spodaj  Roll Eyes Cool res cool Smiley

tko, čist teoretsko stroškovno gledano (ker sem po naravi težka škrtica), se mi pa zdi, da se vsaj malo splača tudi stanovanjski oz. balcony gardening.
v optimalnih pogojih stari mački na balkonih menda pridelajo celo 20 kil paradajzov na rastlino (ker te niso tako izpostavljene kot čisto zunaj), vrečka 30tih semen košta pod 1€, zemlja se dobi v gozdu, kak ajmar, da se zadevo posadi, pa vsak premore. verjetno od začetka pridelek ne bo tak, ampak začetek pa je, ane.

tudi poklicno sem se ukvarjala z zniževanjem stroškov in vem, da se mic po mic da ogromno prišparat. kljub temu, da te okolica prepričuje, da je zadeva do amena optimizirana in da se nič ne da.
pa še kako se da, če zadevo ozavestiš, misliš na to na vsakem koraku in pri vsakem izdatku dobro razmisliš ali je upravičen ali ne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #485 : četrtek, 12.05.2011 : 17:11:35 »

v gmajno bi šla tako ali tako. če mimogrede naberem še kaj zraven, to nekako smatram zastonj.
ni mi čisto jasno, na kakšen način bi lahko prej ali slej plačala tiste koprive.


Ja no, zaenkrat verjetno se lahko. Vendar pa, si predstavljas da bi to poceli vsi ali pa vsaj vecina, da bi prisparali. Glede na to, kako zmeren je povprecen clovek, ne bi prav dolgo trajalo, ko ne bi bilo nicesar vec za pojest.

Zemlja se ne dobi v gozdu. Zemlja se dobi v stacuni, vrtnariji ali si jo pa sam naredis. Ena opcija je tudi kak izkop.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #486 : četrtek, 12.05.2011 : 17:20:20 »

ne govorim o tem, da bi morali to početi vsi. ne pogovarjam se o povprečju, ki si lahko privošči dokaj kakovostno zelenjavo.
govorim o tistih, ki so zaradi pomanjkanja denarja kao "prisiljeni" kupovat ceneno plastikfantastik zelenjavo.

in še opravičilo ... med stroški sem pozabila navesti še par žakljev uležanega gnoja, ki so koštali eno pivo v gostilni Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #487 : četrtek, 12.05.2011 : 17:22:46 »

Pozabila si tudi na strosek zemlje. Wink Razen ce si jo sam naredis, kar spet traja, potem kr ena zemlja velikokrat ni najboljsa. Vlacenje zemlje iz gozda, barja ipd. pa itak ne pride v postev. Ne vem niti, ce je to legalno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #488 : četrtek, 12.05.2011 : 17:38:57 »

Za en ajmar za paradajze v loncu ali pa malo za v prst za lončnice mešat ni krize (eni tudi krtine pobirajo) ampak za 500 kvadratov vrta je pa že res kar  hudo.  Manjšati stroške je fino, amak ne na račun drugih. Če še mivke iz reke ne smeš vzeti, verjetno tudi prsti iz gozda v večjih količinah ne smeš odnašati.

Koprive pa res nič ne koštajo, če ne šteješ popikanik rok, pa tega, da bi jih zmanjkalo se tudi ni za bati.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #489 : četrtek, 12.05.2011 : 17:42:15 »

Kopriv ne, cesa drugega pa.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #490 : četrtek, 12.05.2011 : 17:57:14 »

Rava, pa ne tega narobe razumet-kot da sem proti temu, da imas/imajo/imate vrticke. Samo, recimo temu, "nacin zagovarjanja", "kjer je volja, tam je pot; cez komot ga ni" itd. in potem tvoj primer vrtnarjenja, se mi ne dopade.

Se ne spomnim koliko kubikov zemlje je slo pri nas (pa je vsega skp pomoje bilo tudi ene 500 kvadratov, s tem da je sel le manjsi del zemlje za vrt, ostalo je trava in da je bilo tiste par tovornjakov premalo), ampak takole nahitro sem nasla eno ceno in sicer 29,40eur na kubik (presejana vrtna zemlja)-brez prevoza.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #491 : četrtek, 12.05.2011 : 18:02:57 »

aha ok

kalkulacija balkonskih paradajzov bi bila torej:
diskontna trgovina, 40 litrov zemlje za rože (z že dodanim gnojilom - kar pomeni, da prišparaš za pivo kmetu) 1,8 eur
30 semen je <1 eur
voda ... hm, bemtiš da ne znam ocenit, kolk na rastlino ... ajd recimo ene 5 eur vse skupaj (če sploh).
recimo ene 3 korita za rože (dolga 60 cm) - vsako 2,5 eur (kar je investicija in ne strošek, ker bodo korita tudi za drugo leto, in bi morala v bistvu upoštevati strošek amortizacije - recimo 33%).

če od teh 30 semen rata 6 rastlin z donosom 10 kg paradajzov (kar je 50% optimuma) na rastlino smo torej pridelali 60 kil paradajzov.
recimo da plastikfantastik paradajz košta cca 1 evro kila - torej bi bila vrednost teh paradajzov 60 evrov.

stroški: recimo 2 žaklja zemlje po 1,8 eur (pa se ne rabi tok, ampak ajd ...), vrečka semen 1 evro, amortizacija korit za rože 2,5 eur, voda 5 eur ... v totalu 12,5 eur - zaokrožitev na 20, če sem slučajno še kaj pozabila.

60 minus 20 je 40 eur prihranka pri eni kulturi, računano z res ogromno rezerve (sploh pri donosu), verjetno pa je prihranek precej večji.

mic po mic - 40 tu, 20 nekje drugje ... pa se precej nabere.

pri opazovanju nakupovalnih navad smo v firmi ugotovili, da so pred recesijo prav tisti z najmanjšimi dohodki zapravljali največ za brezvezne stvari in veliko trgovcev potrošne robe je imelo težave zaradi tega, ker je ta segment nekoliko zamenjal nakupovalne navade in z recimo 30 eur vrednosti povprečnega nakupa v živilski štacuni prešel na cifro, ki je ponekod prišla med 15 in 20.
kolikor smo ugotavljali (niso to nobene uradne statistike, da se razumemo, samo interne analize v eni majčkeni firmi), premožnejši sloj po nastopu recesije ni menjal nakupovalnih navad, ker so že prej trošili dokaj racionalno.

in s puncami, ki so tu napisale, da odločno preveč požremo/potrošimo, se popolnoma strinjam in vedno se na tem da kaj narediti.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #492 : četrtek, 12.05.2011 : 18:10:25 »

Jaz imam za paradajze uno belo vedro od raznih gradbenih zadev (se mi ne da it zdajle gledat koliksna je prostornina). Korita za drugo leto-mozno, ce niso glih tanajslabsi plastik fantastik. Sicer so pa boljsa tista iz debelejse plastike z vodno rezervo (Epoque), kjer je cena za 60cm okrog 15eur (za eno), za roze. Za paradajze pa 20L po komadu, recimo. Torej 6 paradajzov = 120L zemlje.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #493 : četrtek, 12.05.2011 : 18:19:29 »

se strinjam ... za 500 kvadratov bi bila zemlja na začetku kar draga, pa tudi vprašanje je, če se v zadevo splača investirati, ker gre za najem (spet je odvisno od tega, ali je zadeva dolgoročnega ali kratkoročnega značaja).
tkole na hitro pride en tovornjak cca 60 eur in to je za začetek kar precej.

stari mački pravijo, da se da s slamo, gnojem itd. (brez nakupa zemlje) zemljo starega travnika zrihrat nekako v dveh letih.

mislim, da je barje zaščiteno in da zemlje res ni dovoljeno nabirat, upam pa, da s tistimi 6 ajmarji, ki sva jih pripeljala iz gmajne, nisva povzročila kake ekološke katastrofe. listje za zastiranje pri tem ni všteto.  
in priznam, nabrala sem tudi dva lončka mivke z brega reke (in to od tavelike kisle smetane). aja, pa tri ajmarje proda, ki sem ga dala na dno rastlinjaka.

mejte se punce, zdaj pa šibam na vrt.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #494 : četrtek, 12.05.2011 : 18:24:15 »

Se da. Do takrat si pac prisiljen kupovati tisto kar si lahko privoscis. Pa tudi kasneje ni receno, da ne bos zaradi vremena spet prisiljen kupovati.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: zakaj živali sploh obstajajo?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines