mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 13:33:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Čebele
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Čebele  (Prebrano 11289 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« : torek, 07.06.2011 : 11:53:58 »

Potrebujem pomoč!

O čebelah razen čisto osnovnih stvari ne vem prav dosti.

Danes stopim na balkon pri babici, kjer gojim zelenjavo in balkon je bil poln čebel. Na prvi pogled je izgledalo, da se zaletavajo v roleto. Ko sem pogledala bolj pozorno izgleda kot da rinejo pod roleto v tisti del kjer je navita. Na tem balkonu ni navita, ker je že leta spuščena.

Ali je možno, da so iz včeraj na danes določile, da bodo tam živele? Ker včeraj sem ravno tako zalivala, pa jih ni bilo (no kake izvidnice ne bi niti opazila) Ker če jih takole gledam jih je vsaj po 10, 15 skoz v zraku, vse brenči, pravzaprav je zelo prijetno, samo moj rešpekt pred njimi mi sedaj nekako preprečuje it zalit paradajze ...

Nikakor jih nočem pobit, insekticid odpade. A mogoče kdo ve kaj več o čebelah? A se jih lahko relocira? Da recimo čebelar pride ponje?   Sploh pri vseh teh pomorih čebel jih je lepo videti, samo bi jih raje gledala kje drugje kot na "svojem" balkonu....


Torej, ena družina čebel išče nov dom (če je to možno) ...
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1 : torek, 07.06.2011 : 11:57:58 »

Poišči kakega čebelarja v bližini, da jih odnese. Sama verjetno ne boš mogla. Rabiš vsaj napravo za dim in zaščitno obleko.
Tam kjer je matica, tam bodo čebele...
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #2 : torek, 07.06.2011 : 11:58:07 »

Čebelar pride ponje, če rojijo. Vendar je takrat na kupu bistveno več čebel, ne pa le 10-15. Daj kakšnega čebelarja v okolici pobaraj, bo bolj vedel.
Logiran
SinM
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.250


WWW
« Odgovor #3 : torek, 07.06.2011 : 11:59:51 »

Pje. Tole je pa izziv.
Zna biti možno, da se je mama matica spravila gnezdit na vaš balkon...
Absolutno ne "tikaj", da se ne zdražijo.
Odstrani (bere odnese v nov dom) jih lahko samo čebelar, pa še to ni ravno enostavno. Mora "mamo" s prvim stresanjem spravit v škatlo, če ne je kažin.
Je pa tako, da je 10-15 čebel absolutno premajhno število. Bolj bi jih moralo biti 100-200 v zraku, za potrditev roja...
Glej - malo še opazuj. Pa če jih opaziš večje število, kliči najbližjega čebelarja...
So pa  ljubezen, a ne?
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #4 : torek, 07.06.2011 : 12:04:46 »

Pa si sigurna, da so čebele in ne ose?
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #5 : torek, 07.06.2011 : 13:13:51 »

Definitivno delo za čebelarja! Še vesel jih bo!  Wink
Logiran
Fifi1
odvisnež
*****
Sporočil: 884


WWW
« Odgovor #6 : torek, 07.06.2011 : 13:42:24 »

To so verjetno čebele, z mlado matico na čelu. Za mlade čebelje družine je značilno, da matico, ki zalega jajčeca spremlja 5 - 10 spremljevalk, ki matico krmijo v intervalih. Zaloga spermijev od večih trotov ki jih matica dobi pri parjenju (praha), zadostuje za celo matičino življenje, tako da matica kasneje panja ne zapušča. Število družine se bo zaradi tega hitro povečevalo. Matica običajno izleže naenkrat okrog 20 jajčec, letno pa kar 175.000 do 200.000. Matica skupnost usmerja in jo drži skupaj s pomočjo feromonov. In nastane ena lepa čebelja družinica.  Smiley

Nikakor jih ne špricaj z autanom in podobnimi pesticidi, saj čebele delavke strup kaj hitro prenesejo na novo lokacijo, ki je lahko tudi čebeljnak - in škoda v tem primeru je res ogromna. Kako odgnati čebele, ti sam nebi upal svetovati, saj smo jih včasih gojili in ne odstranjevali. Jih pa omami in pomiri dim lesne gobe. Pa vseeno naj zaradi varnosti to dela čebelar.   Smiley
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #7 : torek, 07.06.2011 : 18:58:15 »

So sigurno čebele, je bila prva stvar, glede katere sem pravzaprav pobuljila. Tam so pred leti (več kot 10) že gnezdile namreč tudi ose, tele so pa kosmate in luškane Smiley Ampak še nisem slišala, da bi se komu spontano v rolete čebele naselile.

Hmmm... sem babico vmes povprašala, njen oče jih je tudi gojil in pravi, da jih mogoče včeraj nisem videla, ker sem bila gor, ko je bilo slab vreme, danes je bilo ob tistem času namreč še sončno, tako da lahko, da so že kak dan več, v nedeljo me cel dan ni bilo, v soboto sem bila zgodaj dopoldan. Pav gotovo jih pa prejšnji teden ni bilo. Če so rojile so nekako že stacionarne. 10-15 jih je samo v zraku pred roletami, ene skoz hodijo spodaj in prihajajo ven nove. Ko je danes začelo deževat jih je bilo samo par na roleti, pa niso letele ampak so izgledale, pač kot da igrajo karte ali pa kaj takšega. Mirne pač, nikamor se jim ni mudilo.


Se pravi najdem čebelarja in ga poprosim, da relocira eno manjšo družinico čebel.

Špricat jih ne mislim z ničemer, nisem niti nameravala.

So  mi čebele absolutno fascinantne (pa še luškane so), pa še ob vseh pomorih ne mislim še jaz bit morilka. Saj mi niso nič hotele, sem potem celo svojo zelenjavo porihtala. Tam so brenčale in niti ni izgledalo, da jih kaj pretirano motim.

Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #8 : torek, 07.06.2011 : 19:00:26 »

Aja še tole, če kdo morda pozna čebelarja, ki bi jih vzel k sebi kar na dan z besedo Smiley
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 09.06.2011 : 09:25:27 »

OK, ravnokar me je klical brat, da je najprej pri sosedi dve hiši naprej v zraku opazil roj, ki se je sedaj premaknil na "našo" roleto. Ne ve a so ti "novi" letalci razpoloženi borbeno ali prijateljsko, pravi pa, da jih je veliko več, kot prej... ne upa odprati okna ... meni se pa še noben čebelar sploh javil ni Sad
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : četrtek, 09.06.2011 : 10:10:42 »

Kaj pa če bi povprašala gasilce? Če jih nihče ne bo maral, jih boš morala v končni fazi vseeno polikvidirati.
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #11 : četrtek, 09.06.2011 : 10:14:01 »

Houdini, vprašaj na Čebelarsko zvezo: http://www.czs.si/slovenskicebelar.php
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #12 : četrtek, 09.06.2011 : 10:16:15 »

Se strinjam z Lanabelo, da bi znali gasilci pomagati Smiley

Na http://www.czs.si/cz_kontakt.php so telefonske na Čebelarski zvezi in morda se da tam dobiti kakšno informacijo?

Hm ..., al pa kar tole probaš http://www.czs.si/cz_zamedije.php Cheesy
Logiran

luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #13 : četrtek, 09.06.2011 : 10:16:47 »

Poglej na kakšen domači med, pa pokliči. Zagotovo bo nekdo vesel. Od kod pa si?
Oz. kje so te čebel - v Lj?
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #14 : četrtek, 09.06.2011 : 10:38:04 »

Hm ..., al pa kar tole probaš http://www.czs.si/cz_zamedije.php Cheesy

Ja, to al pa Peterleta Cheesy
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Čebele
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines