mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 13:04:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Optimalna starost za kastracijo psa
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Optimalna starost za kastracijo psa  (Prebrano 4413 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« : torek, 09.08.2011 : 21:39:37 »

Kot je v naslovu. Imamo 4+ mesece starega mešančka  (čivava+pinč+terier+x faktor x....značajsko pa kaj vem, je petarda na štirih šapah, po moje pa prevlada terier )....želim ga  kastrirat, vendar želim vedeti kdaj je optimalen čas...nekateri pravijo takoj, drugi pa, da naj pes razvije sekundarne spolne lastnosti.......pes bo šel pod nož v vsakem primeru, zanima me samo kakšne so posledice/primerjava kastracije mladiča in odrastlega psa.
Želim kar se da znnstveno utemeljene odgovore.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #1 : torek, 09.08.2011 : 21:49:43 »

Za znanstveno utemeljene odgovore se raje obrni na stroko, tu boš dobila subjektivne odgovore laikov, ki imajo vsak svoje osebno prepričanje, ki temelji na osebnih izkušnjah, stališčih in še čem. V že odprtih temah na tem in drugih forumih je že veliko napisano.
Očitno si že veliko prebrala in so ti argumenti v prid zgodnji kastraciji in tisti v prid čakanju na spolno dozorelost psa znani. Odločiti se boš morala sama, še en krog razlaganja osebnih stališč laikov dvomim, da ti bo kaj prida pomagal pri tem. Le ti namreč poznaš svojega psa in veš, kaj hočeš, zakaj se odločaš za kastracijo.
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #2 : torek, 09.08.2011 : 22:20:50 »

V bistvu mi je veterinar svetoval kastracijo po pojavu sekundarnih spolnih znakov. Za kastracijo se odločam, ker ne želim vupsov (sicer težko, ker je mala glista skoz na fleksiju) in zblojenega obnašanja ob vohanju gonečih samic in kastriran bo v vsakem primeru. Trenutno še nimam nekega "razloga", da bi se odločala za zgodnjo kastracijo....ampak se sprašujem.....ko sem imela mačko pred leti mi je stroka svetovala injekcije in ne nujno sterilizacije...o tem kaj so te injekcije povzročile pa raje ne bi tukaj......ali je torej stroka alfa in omega vsega? Izkušnje forumašev (brez hipotetičnega pametovanja), bi prav prišle....


p.s.: znanstvene utemeljitve se ne nanašajo samo na našo stroko, ampak tudi mednarodno...in verjamem, da jih je na tem forumu kar nekaj, ki sledijo tudi tuji in ne samo naši stroki, ki me je enkrat že pustila na cedilu.....


Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #3 : torek, 09.08.2011 : 22:30:12 »

Tudi pri nas ti bodo veterinarji svetovali vsak drugače, eni zagovarjajo čakanje na spolno zrelost, drugi zgodnje kastracije. V moji "vasi" sem bila doslej pri dveh vetih, en objokuje vsaka jajca, ki jih mora odrezati, kot da so njegova, drugi svetujejo K čim prej.
Ni absolutnega prav, zagotovo. Tisti, ki se ukvarjajo s problematiko zapuščenih živali, ti bodo svetovali čim prejšnjo kastracijo, oni, ki so(bili) vzreditelji, so se ukvarjali z rodovniškimi psi ali so imeli slabe izkušnje, ti bodo svetovali počakati. V nobenem primeru ne boš kiksnila, razen če ti ravno Murphy ne prekriža pot in se ne zgodi nek slučaj ena proti mnogo.
Zato ti pravim, da je odločitev tvoja osebna. Argumente v prid in proti eni in drugi opciji pa si si očitno že preštudirala. Če si pa želiš še več branja, stric gugl najde strokovne literature še pa još.
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 10.08.2011 : 15:53:45 »

Hvala miskica....v vsakem primeru  gredo jajca stran ...
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Samice in samci, legla  |  Tema: Optimalna starost za kastracijo psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines