mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 17:11:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Dominantna psička
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dominantna psička  (Prebrano 11793 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« : četrtek, 01.09.2011 : 11:31:30 »

Lep pozdrav.
Naša psička Bella, 16.septembra bo dopolnila 5 mesecev (mešanka med labradorcem in pitbullom) je izgled podedovala predvsem po labradorcu, karakterno pa kaže da je podedovala mamcine gene. Zelo je igriva in prijazna, rada se igra s svojimi prijatelji, z njimi je prijazna, ampak se vsa prijaznost konča, ko dobi kakšen priboljšek, ima kakšno igračo ali najde kak neznan predmet iz zunanje okolice. ker ne podpiram kričanja in tepežke psov, sem z njo večinoma mirna in ji s takšnim tonom tudi prigovarjam...
pa gremo k problemu. Prvič ko je pokazala svojo napako v vedenju (deloma najbrž tudi mojo, saj sem zgleda nekaj morala storiti narobe) je bilo takrat, ko sem ji dala priboljšek -pasji čips v družbi 4 pasjih prijateljev (ponudila sem vsem, ampak so ga odklonili). Takrat se je skrila med moje noge in ko se je kdo od pasov preveč približal, je začela renčati, lajati in se pripravljati na napad. Da bi zadevo umirila, sem ji želela priboljšek vzeti iz gobčka, takrat pa me je ugriznila- od šoka sem priboljšek spustila in pustila da ga poje- to je storila v roku 2 minut, čeprav je zadeva zelo trda (tolažila sem se s tem, da če bi meni nekdo dal čokolado in mi jo nato vzel, bi ga tudi ugriznila Cheesy). ampak naslednjič v igri ni bilo priboljškov, našla je žogo in ponovila svojo napadalnost pred enemu prijatelju, takrat sem ji dala roko v gobček in ji želela vzeti žogo, takrat pa je moj prstek že drugič krvavel zaradi njenih zobkov. tako sem jo držala na tla, ampak se ni umirila.
Nazadnje pa sem ugriz pokasirala, ko je bila v družbi 3-mesečnega prijatelja haskija. Obema sem dala priboljšek, najprej njen nato njemu- svojega je zopet požrla v 10 sekundah in želela terjati še njegovega. ker je skakala vanj in mu kazala zobe (lahko da ga je tudi ugriznila, nisem videla) sem posegla vmes in jo z roko odrinila, me je ugriznila. ko smo jo priklenili je zaklupala in še nadaljevala s svfojim vedenjem. ko smo jo zopet spustili je vse kazalo na to, da je prepričana, da je haski kriv za to, da je imela kazen in je trajalo kar nekaj časa, da se je zopet pričela igrati z njim.
Torej, ne vem, kako naj se spopadem s temi problemi. naj ji ne dajem več priboljškov v družbi drugih prijateljev (ampak mislim, da bi se morala naučiti da ni cel svet njen), kakšna naj bo kazen, da bo vedela, da ni naredila prav?
Priznam pa tudi da je zelo razvajena, saj še nikoli ni bila sama več kot 1 uro, vedno je v družbi mene ali mojega fanta....
Že vnaprej se vam zahvaljujem za pomoč...
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #1 : četrtek, 01.09.2011 : 12:38:13 »

dokler ne boš ti šefica ne dajaj priboljškov v družbi. prav tako naj si ga zasluži. ko bo dojela vodstvo in pravilno vedenje; takrat lahko talaš priboljške tudi v družbi Tongue
psica je popolni šef in toplo ti priporočam obisk pasje šole, saj v kolikor je že taka teroristka pri rosnih 5 mesecih, kaj šele bo...
dokler ne prevzameš vodstva tudi kazni ne bodo učinkovite, torej delat na odnosu oz. vodenju.
ne vem tudi zakaj mora bit tako razvajena, da še ni bila sama več kot eno uro Shocked
lepo da je pes čimmanj sam, vendar ni treba pretiravat... se ji bo mešalo ko bosta šla kam (služba, šola Undecided ) za več ur, če ne bo vsega ''hudega'' vajena Wink
Logiran
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« Odgovor #2 : četrtek, 01.09.2011 : 12:51:39 »

Res je prava teroristka, sploh se nisem zavedala da delam napako s svojim vedenjem-razvajam jo, kot kakšnega otroka. Razmišljam o tem, da je mogoče ljubosumna? Je pa definitivno šefica, ko grema na sprehod tudi sama izbere relacijo.
Za priboljšek je pripravljena narediti vse, še prodala bi se:) - grdo rečeno, ampak res. Ko držim priboljšek v roki, na en mah sede da tačko, prostor, glas.....včasih niti ne počaka na poveljstvo :)od začetka je bilo srčkano, nato smo popuščali, zdaj pa....je že grozljivo, sploh v družbi drugih psov. skrbi me, da se ne bodo več hoteli igrati z njo, saj nikomur noče dati nič.
Razvajena ja...to je zato, ker sva jo dobila pri 4ih tednih- vem da me zopet čaka karanje, na psa nisem bila pripravljena kot bi morala biti in sem mislila, da lastnica mamice pač ve, kdaj se oddajajo- od takrat spi z nama na postelji, sama ni- ker se mi smili. že če grem po pošto cvili in me čaka pred vrati, še sama ne vem kako se bomo spopadli s tem- ker me čaka služba naslednji teden in bo najbrž kar noro. če jo slučajno pustim doma 1 urco razmišljam kaj dela, ali čaka, in upam na to da spi. ampak vedno čaka pred  vrati...in ko jo pogledam v očke, se mi zdi da me graja, zakaj jo puščam samo doma :S 
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #3 : četrtek, 01.09.2011 : 13:16:20 »

če še nista nameravala iti z njo v malo šolo bi bilo zelo vredu (tudi za vaju) da gresta ...

saj je lepo, da imaš rad svojega psa, ampak to da ga imaš rad pomeni tudi da ga naučiš kaj je sprejemljivo vedenje in kaj nikakor ni, da ga učiš postopoma da je sam, da si mu ti večji žur kot ostali psi kosta v družbi .. itd. če ne ti bo slej ko prej zrasel čez glavo ...
Logiran
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« Odgovor #4 : četrtek, 01.09.2011 : 13:27:14 »

Sem razmišlajala o šoli, ampak sem mislila, le kaj jo lahko naučijo, kar je sama ne morem? ampak sem ugotovila, da sem premila z njo in da bo dobro za nas vse, da gremo. Učili smo se trike, in vse obvlada...ampak to z napadaljnostjo pa ne vem kako naj rešim...
Glede tega, da je sama poskušam z tem, da je sama 15 minut in pridem domov, ter jo pohvalim, ker lepo čaka. potem 1 urco in jo zopet pohvalim....ne vem pa kako se bo obnašala, če bo sama 8 ur?najbrž se ji dobesedno spipa...
ampak kako naj jo kaznujem, da ji pokažem, da ni naredila prav? čeprav je vedno ko me je ugriznila gledala s svojimi žalostnimi očkami in vedela, da je narobe....ampak, če se je ponovilo, se ji očitno ne smilim...njo pa lahko si misli! ker njega pa nikoli ne ugrizne,vedno ga posluša....no, včasih se skrega z njim, ko ji kaj bolj strogo reče, pa ga gleda, ušesa nazaj in hov-hov vanj..potem pa razvijeta nek pogovor kot:"a ti se boš kregala z mano?!" Smiley je kar zabavno,ampak zgleda misli, da je moja šefica, on je pa njen šef... Smiley tak da sem jaz podrejena on pa nadrejen- ne vidim druge povezave..
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #5 : četrtek, 01.09.2011 : 13:53:52 »

v večini šol jo oni ne bodo učili razen če bosta tako želela in temu primerno plačala, učila jo bosta še vedno sama ... naučili bodo pa vaju, kako pravilno delati s psom

če je stara 5 mesecev? ne more še zadrževai vode toliko časa ... bi bilo dobro, da jo kdo med malico še nekaj časa vodi lulat ..

glede kaznovanja je bil pred nekaj časa nek vredu članek v reviji moj pes .. v knjižnico pa pobrskat Smiley

ne poslavljaj se ko greš in ne hvali jo ko prideš .. ignoriraj ... bo boljše
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : četrtek, 01.09.2011 : 14:10:14 »

V osnovi moraš spremeniti svoj odnos do psice, ker sicer ne bo uspeha. Priporočam dosledno upoštevanje tistih 10 pravil za gospodovalne pse, ki se začnejo z nič ni zastonj - pes si mora vsako malenkost, ki jo dobi od vas zaslužiti, igrate se takrat, ko vi hočete, ne ko hoče pes  - lastnik začne in konča igro, crkljanje takrat, ko vi hočete, ne takrat, ko vas pes "prosi" (beri izsiljuje za pozornost), ni nobenega prostora v bajti, ki bi bil samo od psa - torej zlezete tudi v boks, se vsedete na njegovo ležišče....pes pa ne sme v vse prostore, ne sme na določeno pohištvo ali na posteljo. vi greste prvi čez vrata, pes mora počakat, dokler mu ne dovoliš...malo pobrskaj, saj je na to temo dovolj napisanega. Še bolj pa bi bilo priporočljivo, če se obrneš na strokovnjaka (navaden tečaj v pasji šoli je sicer ok za splošno poslušnost, za specifične težave pa potrebuješ individualno obravnavo)
5 mesečni pea bi že moral zadrževati vodo 8 ur, če se polula, pa pač pobrišeš brez komentarja. pred odhodom psico pošteno utrudiš, potem greš in ima da spi. Itak pes prespi dve tretjini dneva, nima se ti kaj smiliti.
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #7 : četrtek, 01.09.2011 : 14:24:23 »

 Roll Eyes
bistveno lažje je, če se mladiču omogočijo dovolj pogosti izhodi za lulanje, če je ta možnost ... še tiste 3, 4 mesece kot pa da se pes, ki ne zdrži  navadi naredit lužico v stanovanju ..

sicer pa vsak po svoji pameti .. najboljše

Logiran
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« Odgovor #8 : četrtek, 01.09.2011 : 14:28:10 »

saj bom definitivno našla nekoga da bo vsaj za 1 urco pri njej, da ne bo ne vem kakšnega šoka, ker bo prvič dolgo sama....javim napredek- v vseh pogledih Wink
pa vsem hvala za nasvete, so odlični in najbolje- iz srca.
lp
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #9 : četrtek, 01.09.2011 : 19:35:32 »

ok, najprej razcistimo eno zadevo... vzrediteljica je kreten na celi crti. Mladica vam je dala pri starosti 4 tedne. Torej, pocakala je samo toliko, da so mladici odpri oci in usesa, potem pa jih je sterala od bajte, da se ji ni bilo treba ukvarjati z njimi  Undecided S tem pa je mladicem naredila nepopravljivo skodo. V 3. tednu starosti se zacnejo mladici namrec med seboj spoznavati ter spoznavajo kaj pomeni krdelna hirearhija. V 4. tednu so te aktivnosti ze bolj prefinjene in mladic se zacne uciti pravilnega odnosa do drugega psa. To je zelo pomembno obdobje za mladica, ki traja nekje do 6. tedna. V tem obdobju je vloga psice (matere) izrednega pomena. Toliko na brzino. In vajin mladic je vse to zamudil, mu je bilo onemogoceno... in zdaj imata psa, ki ima tezave s komuniciranjem z ostalimi psi oziroma psa, ki ni sel skozi primarno socializacijo.

Hrana na sprehodu
Moje mnenje je, da je hrana, ki jo nosim s seboj, namenjena izkljucno mojemu psu in ne futranju cele pasje soseske.
Torej, ce vajin pes "deluje" na hrano, potem naj priboljsek dobi samo on, ne pa tudi vsi ostali. Tu dam psu cisto prav. Zakaj za vraga morajo NJEGOV priboljsek dobiti vsi, ce je bil pa samo on priden. Saj od drugih psov menda ne zahtevata, da pridejo na odpoklic ali se usedejo na ukaz. Prepricana sem, da ne. Taisto pa pricakujeta od svojega psa. Torej... priboljsek pripada samo njemu  Wink

Igra
Igrace so za igranje... ce je zogica problem, ker je majhna, potem uberi drugo pot. Naj bo igraca nekaj podolgovatega (krpa ali t.i. klobasa ipd.), da je psu ne vleces iz gobca, ampak enostavno primes na drugem koncu in se z njim "ruvas"/igras. Ko jo pes enkrat spusti, mu jo spet ponudis in dovolis, da "zmaga". Na ta nacin das psu vedeti, da odvzem igrace ne pomeni, da bo igraco izgubil oziroma, da je igre konec. Tu je seveda pomemben tudi sledec moment - igro vedno zakljucis ti in ne pes. Sama vedno naredim tako, da ob koncu igre igraco vzamem, vendar jo vedno pospravim tako, da pes vidi kje je. Ko gremo spet ven, tocno ve kje je igraca in jo lahko vzame.
Igrace so njegove in ne od drugih psov. Tu spet ne razumem logike, zakaj bi jo moral deliti z drugimi. Edino bitje, ki mu mora prepustiti igraco (ce ze) si to ti oz. tvoj partner in nihce drug.

Reakcije, ki jih opisujes, ne razumem kot ljubosumje in dominantnost, temvec nekaj povsem normalnega, ker vidva delata narobe in sploh ob dejstvu, da je bil mladic iz legla iztrgan v 4. tednu starosti.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« Odgovor #10 : četrtek, 01.09.2011 : 21:11:41 »

Me veseli, da ste mnenja, da je naša Bella normalnega vedenja...veliko bolj me tolaži, če je-kot pravite- priboljšek in igrača njena in je naj ne dajem drugim psom. Glede tega bom zdaj pozorna in upoštevala navedeno. Me pa zanima, kaj storiti v primeru, da mu želi dati priboljšek lastnik drugega psa?Ker to se vseskozi dogaja in pač imam občutek, da je nekako potrebno povrniti...
Ko sva jo dobila iz legla (mislim,da so jih oddajali predvsem zaradi stroškov s hrano,saj mati ni želela več dojiti-mleko v prahu za pse, pa je kar drago) mislim, da še videla ni popolnoma.....veliko sva delala na socializaciji, do drugih psov ni agresivna-če ste narobe razumeli, zelo lepo se igra tako z majhnimi kot sebi enakimi psmi (le do večjih ima spoštovanje in se pred njimi uleže), dokler ni v igri kakšna njena igračka ali kot sem rekla, priboljšek.
veseli me vaše mnenje kot tako-pravzaprav mi je novica nadvse všeč-raje sem jaz krivec, zaradi nevednosti, kot naša psička Wink
Drugače pa je res prijazna, igriva, poslušna (ko imam priboljšek), s partnerjem pa se vseskozi razumeta- ker je strožji...
Glede prezgodnje oddaje pa sedaj vem, kako grozno je bilo zanjo...zelo srečna sem bila, ko je po dveh dneh pozabila na mamco in našla našo ogromno plišasto žival kužana, h kateri se je privijala...če bi takrat vedela, kar vem sedaj, bi naredila isto, ampak bi ukrepala proti vzrediteljici- da se takšne stvari ne bi ponavljale...
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #11 : četrtek, 01.09.2011 : 21:46:17 »

Jaz bi na vajinem mestu šla v pasjo šolo. Namreč, precej napačno je mišljenje, da se v pasji šoli učijo psi. Pasja šola, takšna običajna, ki nas jo večina obiskuje je namenjena ljudem. Tam nas naučijo kako pravilno ravnamo s psom in kako naj ga česa pravilno naučimo.
Glede na to, da tudi sama priznavata, da je nekaj krivde na vama je edino pravilno, da se izobrazita in v prihodnje pri vzgoji delata čim manj napak. Tajming je pa precej dober, ker se bodo tečaji ravno sedaj začeli.


Grede tele lastnice mamice - taki osebi res ni za reči vzreditelj Sad ... in ni problem samo v tem, da ji je mamica manjkala, da ji je bilo grozno in da je potem pozabila nanjo, ampak da je mamica ni uspela naučiti nujno potrebnih veščin za nadaljno srečno pasje življenje.

Pa še en malo  "mimo" dodatek. Tudi otrok pravzaprav ni prav pametno razvajati in jim v vsem ugoditi Wink
Logiran
špela007tomaž
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 53


WWW
« Odgovor #12 : petek, 02.09.2011 : 07:26:11 »

Ko sem  prebrala ta post, sem poklicala v pasjo šolo, 10.9. ob 15:00 uri greva prvič, tam pa bodo menda ocenili vedenje psa in naju razdelili v tečaj (igralne urice, mala šola,..). sem se odločila zato, ker sem res premila zanjo. Mojih ukazov sploh ne sliši, če nimam priboljškov...ko pa se oddalji in jo pokličem, se obrne in me gleda, potem pa nadaljuje svojo pot.
Lastniki drugih psov pravijo naj jo držim v tla, ko me ne uboga- pa kako, ko te mile očke gledajo v moje oči? Sad
Glede mimo dodatka pa: vedno pravim, da moji otroci ne bodo razvajeni, ampak me vedno bolj skrbi, če je že pri naši Belli tako Smiley
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #13 : petek, 02.09.2011 : 08:22:29 »

ne razumem zakaj bi morala dopuščati, da lastnik drugega psa daje tvojemu priboljške?

to bi bilo smiselno v primeru, da ga ali navajaš na tujce ali pa da ti nekdo drug pomaga pri učenju z nagrajevanjem psa v določenem trenutku ... drugače pa ne
če pes nima težav s tujimi ljudmi je tvoj cilj, da je pozoren nate in ne na sosedovega lojza, ki ima vedno priboljške v žepu

dokler odpoklica nimaš narejenega nimaš kaj spuščati psa "da nadaljuje svojo pot" ... do takrat se sprehaja na slednem povodcu, se igraš z njim na slednem povodcu in pika
bo pa verjetno lažje, ko se bosta v mali šoli naučila pravilne igre s psom, kako dobiti njegovo pozornost

glede kazni pa lepo piše v članku, samo prebrat bo treba ali pa počakat, če se bo kdo delal dn namesto vaju in pisal vse stvari sem
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #14 : petek, 02.09.2011 : 10:12:49 »

kaj pa je dominanca drugega, kot prisvajanje in posedovanje dobrin (hrana, igrače)?
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Dominantna psička
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines