mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 16.04.2024 : 13:26:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Potepuški muc
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Potepuški muc  (Prebrano 16377 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nairwen
novinec
*
Sporočil: 22


WWW
« : petek, 16.09.2011 : 19:09:39 »

Živjo,

k mami se je zatekel mlad muc (star približno 3 mesece) in ker se nam je smilil smo ga seveda hranili, ampak ne moremo ga pa obdržat. Danes sem videla, da ga boli zadnja tačka, zato sklepam, da ga je kdo brcnil in ker me je strah, da bi se mu zgodilo še kaj hujšega, bi ga rada spravila v lepši dom ali vsaj v kakšno zavetišče, a v tem koncu (v bližini Celja) ne poznam nobenega, zato prosim za nasvet.

Hvala
Logiran
_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« Odgovor #1 : sobota, 17.09.2011 : 10:17:58 »

Za Celje je pristojno Zavetišče Zonzani.

Lp
Logiran
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #2 : sobota, 17.09.2011 : 10:48:44 »

Lahko pa muca peljete k veterinarju, ga on oskrbi ter kastrira. Ga imate nekaj časa pri vas in ga oddajate. Saj lahko je nor. samo v enem prostoru (kaka kopalnica je zelo primerna) in ga le ko ste zdraven sputite po hiši. Saj če malo posprvite, s kakim kartonom zaščitite kake predmete ki bi jim nuca spraskala (vrata), za stranišče pa lahko daš eno škatlo ali nižjo posodo napolnjeno z mačjim peskom. Pa ga hranite in skbite zanj dokler se ne najde kdo za posvojitev. Če boste uporabili to opcijo ga obvezno kastrirajte! Lahko poskusite s pomočjo mačje hiše - živi v celju vodja. Jo moraš ponavadi ti nekaj dni imeti v začasni oskrbi dokler oni ne najdejo skrbnika, potem pa jo prevzamejo oni in živi pri njih, jo oskrbijo in oddajo. Lahko pa preprosto pokličeš v zavetišče. Ampak nevem če sprejemajo mačke.  Smiley
****
Logiran
rava
živim tukaj
***
Sporočil: 3.641


WWW
« Odgovor #3 : sobota, 17.09.2011 : 11:17:29 »

Za Celje je pristojno Zavetišče Zonzani.

Lp

v tem primeru predlagam, da malo poguglaš po forumih za informacije in zgodbe v zvezi s tem zavetiščem.
mačja hiša bo za mucka boljša izbira.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.299


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #4 : sobota, 17.09.2011 : 12:04:10 »

Imam pripombe:

- Hranili ste mucka, o njegovem prihodu niste nikogar obvestili in zdaj, ko z njim ni vse v redu, želite rešitev. Sklepam, da glede na to, da ste po zakonodaji dolžni najdeno žival "prijaviti" pristojnemu zavetišču v 24 urah, pa najbrž tega niste pravočasno storili, je maček vaš. Zanj ste dolžni (po zakonu in tudi sicer) poskrbeti, tako glede zdravja, kot glede njegove varnosti.
- Zavetišče Zonzani je eno od desetih slovenskih registriranih zavetišč in ne vidim razloga, da bi se moralo po internetu iskati "skrivne" informacije o njem. Za vsa zavetišča veljajo enaki predpisi. Za najdene mačke so dolžni poskrbeti v zavetišču (pristojnem) na z zakonom predpisan način. Za lastniške mačke pa je procedura drugačna in je logično, da oddaja mačka v zavetišče in njegova oskrba (veterinarska in tudi siceršnja) ne gre na stroške občine ali zavetišča.
- Mačja hiša ni zavetišče. Gre za oddajo mačka drugi fizični osebi.

Pravilnik o zaščiti hišnih živali
7. člen
(izguba in najdba hišne živali)
(2) Kdor najde žival, mora najpozneje v roku 24 ur:
1. najdbo živali prijaviti najbližjemu zavetišču za zapuščene živali ali pristojni veterinarski organizaciji;
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #5 : sobota, 17.09.2011 : 14:43:18 »

v tem primeru predlagam, da malo poguglaš po forumih za informacije in zgodbe v zvezi s tem zavetiščem.
mačja hiša bo za mucka boljša izbira.
- Zavetišče Zonzani je eno od desetih slovenskih registriranih zavetišč in ne vidim razloga, da bi se moralo po internetu iskati "skrivne" informacije o njem. Za vsa zavetišča veljajo enaki predpisi. Za najdene mačke so dolžni poskrbeti v zavetišču (pristojnem) na z zakonom predpisan način. Za lastniške mačke pa je procedura drugačna in je logično, da oddaja mačka v zavetišče in njegova oskrba (veterinarska in tudi siceršnja) ne gre na stroške občine ali zavetišča.
Več različnih informacij ne more škoditi prav nobenemu, o Zonzaniju pa je tudi na tem forumu bilo v preteklosti napisanih več zanimivih stvari, ki bi utegnile Nairwen zanimati, preden se karkoli odloči. Saj se ne iščejo "skrivne" informacije, kvečjemu dodatne, objavljene vsem na očeh.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.299


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #6 : sobota, 17.09.2011 : 15:20:32 »

Več različnih informacij ne more škoditi prav nobenemu, o Zonzaniju pa je tudi na tem forumu bilo v preteklosti napisanih več zanimivih stvari, ki bi utegnile Nairwen zanimati, preden se karkoli odloči. Saj se ne iščejo "skrivne" informacije, kvečjemu dodatne, objavljene vsem na očeh.

Res je, da več informacij nikakor ne more škoditi, temveč so celo nadvse zaželjene. Trenutne. Smiley
Res je tudi, da so se tudi na tem forumu v rubriki polemične razprave o zavetiščih skozi leta odvijale različne razprave o zavetiščih. O Zonzaniju je bil zadnji zapis, ki bi lahko koga zanimal, objavljen že zelo dolgo (v letih) nazaj. Ali so tiste informacije še vedno prave ali ne? Za ta podatek bo treba v Zonzani osebno. Recimo, da v nekaj letih tudi VURS kaj pomiga in da tisto, kar tam piše, ni nujno, da še pije vodo. Za Nairwen je vsebina celotne navedene rubrike brez pomena iz treh razlogov:

- Vsebina rubrike ji ni dostopna (KLIK)
- Mačka lahko odda v zavetišče kot najdenega v 24 urah po najdbi. Če so ga hranili, dokler ni "postalo" z njim nekaj narobe (predvidevam, da je to več kot en dan), ga zavetišče ne more sprejeti kot najdenega, oz. ne verjamem, da bi katera od občin pristala na plačilo stroškov zanj. Če bi, potem tudi drugim ni potrebno spoštovati zakonodaje in 24-urnega roka za obveščanje o najdbi, temveč lahko zahtevamo, da zavetišča na občinske stroške sprejmejo vse mačke, ne glede na to, kako dolgo jih hranimo sami. Torej, tudi povsem lastniške, saj je to, ali je maček lastniški ali ne, če ni označen, še težje dokazati, kot čas najdbe in čas obveščanja. O tem, kaj meni VURS glede lastništva mačk, ki jih najdemo in hranimo, je nekaj napisanega v rubriki VURS se trudi ... (tudi ta je dostopna samo članom).
- Če bi Nairwen pravočasno obvestila zavetišče o najdbi mačka, bi to najbrž moralo biti zavetišče Zonzani, ki je pristojno zavetišče za MO Celje. Če je Nairwen iz katere druge občine v okolici Celja (KLIK), potem pač tisto zavetišče, ki je za njihovo občino pristojno. Zavetišča si ne moremo izbirati najditelji in tako tudi Nairwen nič ne koristi, če jo pošiljamo brat stare forumske zapise. Glede na poznavanje trenutne situacije, pa tudi glede na to, kamor je bila  napotena v tej temi, je vsaj meni jasno, da bi jo branje starih zapisov zagotovo samo zmedlo in ji povzročilo kup moralnih pomislekov. Če bi temeljili na lastnih izkušnjah v zadnjem času tistih, ki jo na branje napotujete, bi bilo vse v redu. Tako pa ni, ker so zadeve stare in že zdavnaj prežvečene. Zato so teme, ki nimajo s tem časom in tem prostorom kaj opraviti, zaprte za javnost. Z njimi se ne da več prosto manipulirati, so pa na voljo, če kdo od članov želi kaj preveriti iz preteklih let. Morda tudi za nove debate o sedanji situaciji v posameznih zavetiščih.
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #7 : sobota, 17.09.2011 : 15:44:46 »

Hja, to je podobno, ampak res samo podobno stanje in se opravičujem za bogokletno primerjavo, kakor z npr. ocenjevanjem restavracij, zdravniških ordinacij, hotelov itn - ni nujno, da lanskoletne odlične ocene držijo tudi letos ali čez tri leta, je potrebno preveriti, da bi se človek prepričal. Resda gre v tem konkretnem primeru za dokaj staro informacijo (menda vsaj štiri leta), zato je vsekakor več kot smiselno, da od tu dalje na podlagi namiga Nairwen sama dodatno preveri, kakšno je trenutno stanje. Ali pa si kupi paket Smiley
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.299


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #8 : sobota, 17.09.2011 : 15:50:36 »

Paket ji ne bo koristil, ker so informacije stare.
Tudi mojpes.net ni več tak, kot je bil pred štirimi leti.
Tudi jaz nisem več taka, kot pred štirimi leti.
Ljudje se menjajo, eni gredo v penzjon, drugi umirajo ... Tudi lastniki gostiln, zavetišč, portalov ...
Nobena stara ali nova informacija ne spremeni dejstva, da:
- je za konkretno občino pristojno točno določeno (eno samo) zavetišče, če bi se želeli izogniti stroškom oskrbe mačka,
- lahko da na svoje stroške kdorkoli mačka v oskrbo tja, kamor želi.
Logiran

_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« Odgovor #9 : sobota, 17.09.2011 : 16:33:30 »

v tem primeru predlagam, da malo poguglaš po forumih za informacije in zgodbe v zvezi s tem zavetiščem.

O Zonzaniju, kot tudi o ostalih zavetiščih sem si sicer prebrala že dovolj, da imam o vsakem vsaj svoje mnenje, ki pa ga ne morem kar "prodajati" naprej v smislu "Zonzani je pristojno zavetišče, ampak nikar tja, ker tam je to pa to...". Z zavetiščem imam tudi sama že slabe izkušnje, zato vem, da pač ni vse rožnato. Konec koncev je bilo tudi o ZH napisano ogromno slabih stvari, tudi na tem forumu, ki sem jih seveda tudi sama (le) spremljala, pa imam o tem zavetišču še vedno popolnoma drugačno mnenje.

Sicer pa sprejmem nasvet dobronamerno, ker konec koncev sem šele začetnik, ki se ima še marsikaj za naučiti. Smiley
Logiran
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #10 : sobota, 17.09.2011 : 19:26:40 »

Pa saj tudi Horjul naj bi sprejemal mačke pa tiste ki so dobro stare le sterillizira in vrne nazaj. Pa saj razumem da nimajo  prostora in tudi ne morejo drugače ampak zgoraj si napisala kako so vsa zavetišča dolžna sprejeti vse mačke. Saj mi smo tudi našli (ne bom razlagala zdaj vglavnem nelastniški) mački (vsako posebej v razmaku nekaj mesecev). In v Horjulu so nam rekli da nimajo prostora in da bodo poskusili najti začasno skrbništvo. Pa se to ni našlo. Pa saj seveda razumem da se to ne naredi čez noč. V mačji hiši pa so potem res pomagali in takoj našli začasne skrbnike. Tako da po moje najprej pokličite v zavetišče in se dogovorite z njimi. Če mačka ne bodo mogli sprejeti pa poskusite z oddajanjem ali mačjo hišo. Bi pa res mogel takoj poklicati v zavetišče in tako ne pa da si jo le hranil in potem videl da šepa, zdaj pa ne veš kaj bi! Ampak dobro da se nisi stran obrnil in si ji pomagal.
Pa ni ta post nobena kritika za Horjul niti slučajno saj so nam tudi oni pomagali, čeprav se mogoče tako bere.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.299


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 17.09.2011 : 19:48:27 »

airedale, glede na tvojo starost je jasno, da ne razumeš povsem, da gre tukaj za predpise in ne za to, kdo komu kako pomaga. Nikjer nisem napisala, da zavetišča morajo sprejeti vse mačke, temveč da morajo na zakonski način poskrbeti za mačke, o katerih jih najditelji obvestijo. Če to pomeni sterilizacijo/kastracijo v lastni ali pogodbeni veterinarski ambulanti na stroške občine in vrnitev nazaj v okolje, je to to. Če gre za najdeno poškodovano mačko, se zavetišče odloča skupaj z veterinarjem in glede na sredstva, ki so na občini voljo, ali se bo poškodovanega mačka oskrbelo in zdravilo ali evtanaziralo. Žal tudi na občinah ni vedno na voljo dovolj denarja za osnovno oskrbo (s/k, cepljenje in čipiranje), čeprav bi moral biti. Najditelj se lahko v večini primerov odloči, da najdenega mačka obdrži kot svojega in zanj v celoti poskrbi sam. Potem tukaj zavetišče in občina nimata kaj početi.

Kolikor razumem prvo vprašanje, gre za to, kaj z mačkom in ne za to, katero zavetišče je za hvaliti in katerega za grajati. Tukaj ni kaj priporočiti, saj so postopki povsem jasni.
Logiran

Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #12 : sobota, 17.09.2011 : 19:49:27 »

če nahraniš mačko za katero ne veš točnega statusa (prostoživeča, lastniška, ..)  je torej po 24ih urah kar tvoja ali kako če ostane blizu vira hrane?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.299


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 17.09.2011 : 20:10:14 »

Laeja, citat iz dopisa VURSa najdeš tukaj.
Lahko o tem tam tudi nadaljujemo.
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #14 : sobota, 17.09.2011 : 20:34:25 »

Ne Laeja, taka mačka ni tvoja, si pa ti njen skrbnik, kar pa ni enako kot lastnik, čeprav imaš tudi v primeru skrbništva določene dolžnosti iz ZZZiv.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Potepuški muc
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines