mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 22:39:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Beagle
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Beagle  (Prebrano 32685 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« : nedelja, 06.11.2011 : 20:58:19 »

Premišljujem, da bi si kupil beagla in bi vas prosil za razne nasvete in mnenja.

Sem študent v LJ in imam zelo razgiban urnik, nikoli nimam po 8 ur skupaj faxa, največ in poredko 6 ur. Doma imamo 11 let staro maltežanko, ki je bolj kot ne pod "maminim režimom" ki pa je za moje pojme nekoliko zgrešen, saj jo ima za človeka. Glede na to da ni bila šolana, je zelo dobro vzgojena, in ni nikoli imela težav s psi in ljudmi. Tudi povodec ni videla večkrat kot 10krat v življenju.

Že kakšen mesec premišljujem ali zmožnost skrbeti za psa pretehta mojo željo in zato sem tudi prebral veliko knjih o pseh ter obiskal takšne in drugačne strani in forume da bi si čimbolj razširil moje znanje in ocenil ali bi si vzel beagla ali ne... Zelo rad bi v prihodnosti opravil tečaj oz. izpit za kinologa in z našo Oxo si ne morem več pomagati, ker je prestara in tudi ni najbolj primerna pasma. Tako, da sem si po skrbnem listanju in pregledu opisih pasem, izbral beagla.

Zanima me, ali je s pravilnim šolanjem pes primeren za v stanovanje? Ker vem tudi, da pasma ne določa energije psu, bi si izbiri mladička izbral takšnega, ki bi ustrezal meni, torej ne preveč živega in ne preveč mirnega.

Prosil bi, če ima kdo beagla v podobnih okoliščinah kot jaz, da poda svoje mnenje in izkušnje.

Lep pozdrav
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : nedelja, 06.11.2011 : 21:02:44 »

AndrazM, kar nekaj biglašev je med nami, bi pa vseeno predlagala, da prebereš pasemsko temo, pa potem bolj detajlno vprašaš tam, kar te bo zanimalo - http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,7391.0.html
Logiran

AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #2 : ponedeljek, 07.11.2011 : 08:54:09 »

Če je za njih značilno da "pobegnejo za vonjem" jih lahko na samem (sprehod po gozdu/travniku) spustiš iz povodca ali tudi takrat ne?
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #3 : ponedeljek, 07.11.2011 : 09:11:58 »

Živjo Andraž,

lepo da se znimaš za beagla, sicer upoštevaj nasvet Jane, tam boš veliko izvedel.

Povem pa lahko na kratko, da je beagle izredno zahteven pes in žal z maltežanko se sploh ne da primerjati, tako, da če boš kužka vzgajal sam in v stanovanju je to izredno zahtevna naloga, ki se lahko hitro "sfiži".

Kuža ni rad sam in to lahko pokaže na različne načine, npr. da ti bo "zdemoliral" celo stanovanje, ali pa bo s svojim laježem ob živce spravil celo sosesko. To je definitivno izredno "hiperaktivna" živalica in ves tvoj prosti čas bo zahtevala zase, tako da študij pa pa, ali pa boš imel definitvno velike probleme z študijem.

Verjemi mi, da si v leglu ne boš mogel izbrati tako mirnega, da se nebi uresničevalo tisto, kar je napisano zgoraj, lahko bo le blažja oblika zgornjega, ker tisto, kar ima beagle v krvi, ne moreš zbrisati in to je: močen lajež in izredno rad laja, živahnost - polno energije in pa lovski nagon, pa seveda na tone dlake po stanovanju.

Skratka mislim, da si izbral res dokaj zahtevno kombinacijo, sploh pa še enkrat, beagla ne primerjaj z maltežanom, ker ti bo hitro žal. Kar se tiče brez povodca, pozabi, razen če se s psom res ukvarjaš cele dneve (kar dvomim), pa še vedno ne verjamem da ti bo uspelo, ker če ima močen nagon, ga edino vrvica zadrži in nič drugega.

Moj nasvet je, da raje pošteno razmisli, beagle je ena od slabših izbir, za pogoje, ki si jih omenil.

Lp
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #4 : ponedeljek, 07.11.2011 : 09:26:33 »

Hvala, imam pol leta za razmislek tako da bo temeljit Smiley Čeprav koliko berem na zgornjem linku imajo ljudje težave z njimi, ker ne posvetijo dovolj časa vzgoji ali pa je pes=človek... Menil sem se z nekaj inštruktorji in pravijo, da če je vzgoja dobra (od prvega dneva) ni težav z nobeno pasmo...
Primer: Starši kupijo psička (katere koli pasme) otroku, ta ne zna za njega skrbeti, starši si mislijo da ni njihova odgovornost, kuža je "nemogoč" pride do objav na forumih kako nemogoča je ta pasma...
Primer 2: pred nakupom psa, se bodoči lastnik dobro pozanima, spozna pasmo, tehnike učenja in psihologijo psa, ...zadeva rešena
Mislim in upam, da spadam pod 2. primer in nebi smel imeti težav...
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #5 : ponedeljek, 07.11.2011 : 10:26:28 »

Ja Andraž super,

vendar se zavedaj, da se da res vsakega psa vzgojiti, vendar npr. maltežana, da nebo problemov lahko vzgojiš v parih dneh, beagla pa v mesecih, ... . Verjemi mi doma imamo 2 beagla in zadeva ni enostavna, kljub velikemu znanju, pameten biti je najlažje, zadevo dejansko izpeljati, pa je druga zadeva in verjemi mi, beagle ni enostaven, ravno zaradi svoje vztranosti. Dam primer, mi imamo doma 14 mesecev staro psičko vse OK, ukvajamo se z njo čisto ves svoj prosti čas, ker čene kljub temu, da ve da ne sme, bo delala ravno tisto, zato, da bo pritegnila tvojo pozornost, torej, če res po tvojih 6 urah na faxu imaš potem 100% čas za psa in se boš res ukvajal z njim potem OK, samo veš, da v realnosti ni tako, zato tudi je toliko zavrženih psov (predvsem beaglov, ker dejansko jim ljudje niso kos). Tudi ko te ne bo doma, bo počel ravno tisto, kar ne sme, ker je nagajiv, navihan in živ in tega se do njegovega 3 leta starosti ali še več ne boš znebil. Pri beaglu se vzgoja in doslednost ne konča nikoli in le malo ljudi je bolj vztrajnih kot je beagle.

Je pa res, da pa ljudje velikokrat posplošujejo in tudi normalno je da ti bo vsak inštruktor povedal, da se psa da vzgojiti, kar ne morem zanikati, samo nihče ti pa ne pove, da maltežana ali kakšno manj zahtevno pasmo vzgojiš 1000x hitreje kot beagla, vejemi iz lastnih izkušenj, da ti teoretično znanje nebo nevem kaj dosti pomagalo, pri beaglu so najbolj iskani "železni" živci in 'pa veliiiiiko časa, ki ga boš moral nameniti psu, da boš dosegel tisto, kar pri drugih pasmah dosežeš brez truda. Jaz npr. imam doma tudi afghanistanca (za katerega veliko ljudi meni, da je najbolj butast pes) pa ti povem, da je mala malica proti beaglu, beagle pa zna na 1000 in en način načeti tvoje živce.

Zato ne poslušaj ljudi, ki beaglov še niso imeli, poslušaj tiste, ki jih imajo že več let in tam boš izvedel najbolj uporabne stvari, to kar je v knjigah pa je itak enostavna zadeva, praksa, pa je čisto nekaj drugega, tako je tudi z ostalimi zadevami, teorija je teorija, praksa je pa praksa in ravno pri njej veliko stvari odpove, kljub vsemu teoretičnemu znanju. Primer: h kateremu človeku bi raje prisedel v avto, k tistemu, ki pozna princip vožnje iz knjige, avta pa še enega ni vozil, ali k tistemu, ki je prevozil že kar precej kilometrov?? No, jaz definitvo k zadnjemu, pač odločitev pa je stvar posameznika.

Lp
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #6 : ponedeljek, 07.11.2011 : 13:11:38 »

Z vzgojo psa (ne človeka) ne moreš spremenit, ampak mu le okvire postaviš. Pasme niso nastale zaradi lepega.
Ni čisto nemogoče, kar želiš, ampak iz bigla ne boš nikoli mogel narediti ovčarja in seveda tudi obratno. Vedno boš moral imeti oči na hrbtu tudi, če bo pes imel krasen in oh in sploh odpoklic. Nikoli ne boš smel biti sproščen v naravi s spuščenim psom, če ne boš hotel da goni. To je dejstvo tudi če ti res rata odpoklic naredit v nulo.
Treba je biti pripravljen na "negativne" lastnosti pasme. Ne smejo nas motiti potencialne posledice in moramo biti pripravljeni, da preprečimo, da bi naš pes posegal v kvaliteto življenja drugih ljudi in živali. In seveda biti odgovoren in vesten. V tem primeru, če ne gre ravno vse po planih to pomeni pes na vrvici povsod, kjer ni primerno zagrajeno ali kako drugače varno. Kaj pa bo v primeru dretja v bloku?
To je lovski pes gonič, ustvarjen za glasno gonjo v tropu. Kaj to pomeni, ti je napisala Ferry in v primerni temi je o tem sigurno še veliko napisanega.

Kdor ni pripravljen na "negativne" lastnosti v vseh pogledih, niti dobrih ni vreden.

Če boš vse to vzel v zakup verjamem, da boš krasen vodnik svojemu biglu, če pa misliš, da mu lahko spremeniš naravo pa boš na koncu razočaran in zelo verjetno bo nastradal ravno pes, ki bo moral iskat nov dom.

Vsaka pasme ma pluse in minuse, glede na to kaj pričakujemo od nje.

Sama si recimo nikakor ne predstavljam življenja s psom, ki bi moral biti vedno in povsod na vrvici in vedno bom iskala pse, ki ali majo nizek lovski nagon ali so  dovolj vodljivi za normalno delo na odpoklicu. Nisem več otrok in žal nimam več toliko časa. V to kategorijo spada v bistvu veliko pasem in to ni edina zadeva na katero bom gledala. V grobem v moje "neprimerne" spadajo hrti in goniči, čeprav mislim, da bom prej ali slej pristala na življenje z enim hrtom, ker jih moj partner obožuje in kolikor ga poznam bi karakterno zelo pasali skupaj. Ampak bo on njegov vodnik. Ne jaz. Jaz bom samo pomagala. Wink
Eno malčkeno osebnega mnenja in ravnanja, da ne bo samo "teženje" Tongue
100 ljudi 100 čudi... Cheesy
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #7 : ponedeljek, 07.11.2011 : 13:35:50 »

Super povedano AngSeter,

vedno se je najbolje spoprijeti z minusi določene pasme in so potem + le v veselje, če pa gre obratno, da se gleda le pluse, potem pa hitro sledijo razočaranja in zapuščene živali.

Res je kar si napisala za hrte in goniče in mi imamo vse te primerke, ki pa jih ravno zaradi določenih "nepredvidljivosti" ne izpustimo iz vrvice, pač, če se človek že v štartu sprijazni z določenimi genetskimi lastnostmi določene pasme, potem res ni problemov, če pa želi spreminjati prirojene lastnosti, potem pa bo sobivanje težko za lastnika in psa. Kot si napisala je naravnost smešno kako določeni ljudje skušajo iz beaglov naredit "nelajajoče" pse, čeprav so bili prav ustvarjeni z željo po močnem prodornem laježu in veselju do lajanja, saj je to ob gonji divjadi zelo lepa in nujna lastnost in pa seveda je žalostno poslušati ljudi, kako ga skušajo odvajati, da vleče nosek po tleh za kakšno "dišečo"  lisičko ali zajčkom, zakaj pa? saj je vendar lovski pes, zakaj so potem kupili lovskega psa in ga skušajo potem spremeniti v nelovskega. Toliko je pasem pod tem milim nebom, da si res lahko vsak najde takega, ki mu pa res ustreza in če želiš psa sprehajati brez vrvice, če hočeš narediti iz njega "superposlušnega" kužka, če nočeš laježa ali če bo kužek del dneva tudi sam doma, potem si omisli drugo pasmo in ne beagla in zadeva je rešena.

Žal pa pri veliko ljudeh, videz psa prevlada nad vsem Angry.

Če bi vsi tako razmišljali kot ti AngSeter,  bi bi svet preveč lep Roll Eyes.

Lp
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #8 : ponedeljek, 07.11.2011 : 14:54:51 »

Da ne boš rekla, da vsi inštruktorji trdijo, da se da vse z vzgojo rešit  Tongue
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #9 : ponedeljek, 07.11.2011 : 23:48:23 »

Ne želim biti nespoštljiv sam zakaj pa ne?
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #10 : torek, 08.11.2011 : 06:20:39 »

AndrazM

veliko se da z vzgojo rešit, vse pa res najbrž ne, treba je poudariti, da npr. odpoklic pri beaglu skoraj verjetno ne bo deloval pri močnem nagonu (ni nujno da ga imajo čisto vsi, tudi tukaj se že beagli izrojevajo), to se moraš zavedati. Se pa da beagla sigurno marsikaj naučit, poudarek pa je, da je potrebno veliiiiko truda (več kot pri večini drugih pasem) in da se bo kužek začel umirjati šele nekje po 3 letu starosti, pa še potem ni konec njegovih "lumparij".

Beagle je tropni kužek in se bo samevanje doma znal na svoj način "zahvaliti" lastniku. Pri moji prijateljici so se začele težave šele pri 6 let stari psički, vedno je bila za beagla neverjetno pridna, zdaj pa jim ob vsakem odhodu od doma uničuje stanovanje, zgrizla jim je okna, spraskala parket, da ne govorimo o namernem lulanju po stanovanju itd. No mi pri našem starejšem (6 let) imamo podobno težavo, izredno je navezan na mojo mami (doma ima vedno še 2 pasja prijateljčka, ker prej je bilo brez njih še bolj hudo), in ko odhaja (daljša odsotnost - npr. dopust), potem v stanovanju laja po več ur, spraska vrata in stene, skratka "zabavno", pa nič ne moremo, ker to naredi v naši odsotnosti.

Za beagla je najbolj idealno, da je pri veliki družini, ki živi v hiši in čas veliko preživlja v naravi, predvsem pa, da ima cel dan vsaj enega prijateljčka, najlepše zanj je če je štirinožni, čene pa vsaj dvonožni. In tako je beaglu omogočeno, da večino svoje odvečne energije strese v naravi in ne v stanovanju, tudi lajež tam ni moteč.

Sicer pa vprašam zakaj beagle, če želiš psa, ki bi hodil poleg brez povodca??? Pasem je na tisoče.

Lp
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #11 : torek, 08.11.2011 : 11:36:49 »

Pasme niso nastale zaradi lepega, ampak zaradi potreb po določenih karakternih in fizičnih lastnosti, ki so omogočale opravljanje določenega dela.

Karakter se tudi deduje, čeprav je kombinacija skupaj z okoljem. Prirojenega ne moreš spremenit. lahko samo primerno odvodiš, postaviš meje... Zatret ne moreš in ne smeš, ker sicer dobiš tempirano bombo in nesrečnega psa in posledično lastnika. Potrebno je delovati v skladu s pasjo naravo in tudi če pač nekdo, ki ima lovsko pasmo in ni lovec, mora poskrbet, da pes dobi primerno okolje kjer lahko varno izživi svoje nagone... Katere in kako je pa odvisno od vsakega posameznika posebej.

Bigel (lovski pes. ki spada med goniče) je lahko agilitaški pes, lahko je celo reševalni pes ali "samo" družinski pes, ampak samo in izključno v skladu z njegovo naravo. Samo, če ima vodnika, ki mu zna prisluhniti in razumeti ter delo prilagoditi njemu. Predvsem pa ne pričakovat enako delo oz. obnašanje kot pri kaki drugi pasmi tako pri delu, kot doma.

Toplo priporočam, da v teh mesecih spoznaš in se družiš s čim več RAZLIČNIMI bigli in njihovimi lastniki.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #12 : torek, 08.11.2011 : 11:43:50 »

Pasme niso nastale zaradi lepega, ampak zaradi potreb po določenih karakternih in fizičnih lastnosti, ki so omogočale opravljanje določenega dela.

Karakter se tudi deduje, čeprav je kombinacija skupaj z okoljem. Prirojenega ne moreš spremenit. lahko samo primerno odvodiš, postaviš meje... Zatret ne moreš in ne smeš, ker sicer dobiš tempirano bombo in nesrečnega psa in posledično lastnika. Potrebno je delovati v skladu s pasjo naravo in tudi če pač nekdo, ki ima lovsko pasmo in ni lovec, mora poskrbet, da pes dobi primerno okolje kjer lahko varno izživi svoje nagone... Katere in kako je pa odvisno od vsakega posameznika posebej.

Bigel (lovski pes. ki spada med goniče) je lahko agilitaški pes, lahko je celo reševalni pes ali "samo" družinski pes, ampak samo in izključno v skladu z njegovo naravo. Samo, če ima vodnika, ki mu zna prisluhniti in razumeti ter delo prilagoditi njemu. Predvsem pa ne pričakovat enako delo oz. obnašanje kot pri kaki drugi pasmi tako pri delu, kot doma.

Toplo priporočam, da v teh mesecih spoznaš in se družiš s čim več RAZLIČNIMI bigli in njihovimi lastniki.

AngSeter je povzela vse tisto, kar bi imela sama napisati glede katerekoli pasme. Ponavadi se vključujem pri izbiri bokserjev, ki so večinoma 'izbrani za nakup' podobno kot beagli - zaradi izgleda, v karakterne značilnosti, posebej tiste, ki jih delajo različne od drugih pasem, pa se poglablja le redkokdo. Pa so posebni - tako beagli kot bokserji.

Zadnji stavek iz zgornjega citata polagam tudi sama na srce AndrazuM. Nihče drug ne more predstaviti beagla tako, kot ga lahko njegov lastnik in kot se lahko beagle sam. Vendar ne velja samo en beagle in samo en lastnik. Čim več jih spoznaš, tem več boš vedel o tem, kako bo izgledalo tvoje življenje po nakupu beagla.
Logiran

Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #13 : torek, 08.11.2011 : 13:25:11 »

Jaz za beagla sicer ne vem, imam pa borzojko. In ja, zelo poredko jo spustim (v neograjenem), pa še takrat sem na trnih oz. jo tudi pripnem takoj, ko se mi samo na približno zazdi, da se ji nekaj plete po glavi. In to je v 99,9%. Pa uboga vse oz. je super pes. Lovski nagon pa...
p.s. Zadnjič sem nabirala kostanj. Sem si jo privezala za pas za vsak slučaj. Napaka, ker sem po luftu letela, ko je videla enega zajca tam nekje...
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #14 : torek, 08.11.2011 : 22:01:51 »

A potem znajo (nekateri) beagli pri katerih je ta nagon močen, na sprehodu skozi gozd, če mu slediš na dolgem povodcu, najdit zajce ipd?
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Beagle
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines