mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 12:33:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Novi standardi za zaščito kokoši nesnic
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Novi standardi za zaščito kokoši nesnic  (Prebrano 7061 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« : petek, 09.12.2011 : 01:05:39 »

S 1. januarjem 2012 po 12 letnem Shocked  Shocked obdobju za prilagoditev stopi v veljavo 40. člen Pravilnika o zaščiti rejnih živali, ki določa nove standarde za kokoši nesnice v baterijskih rejah, ki bodo sedaj bivale v t.i. obogatenih kletkah.

Obogatene kletke, ki so skladne s predpisi (40. člen Pravilnika o zaščiti rejnih živali), morajo biti večje od 2000 cm2. Vsaka kokoš mora imeti na voljo vsaj 700 cm2 površine, od tega mora biti najmanj 650 cm2 površine uporabne: Uporabna površina v kletki za nesnice je površina nad katero je kletka višja od 45 cm. Vsaka kokoš mora imeti v svojem dosegu vsaj dva kapljična napajalnika in na voljo 12 cm krmilnika. V kletki morajo biti gredi, ki morajo biti dolge toliko, da je vsaki kokoši na voljo 15 cm gredi. Poleg navedenega morata biti v kletki gnezdo in nastilj. Gnezdo je ločen prostor za nesenje jajc za posamezno kokoš ali za skupino kokoši (skupinsko gnezdišče), katerega tla ne smejo biti iz žične mreže, ki bi prišla v stik s kokošmi. Nastilj pa mora kokošim omogočati kljuvanje in brskanje. 
Vir: http://www.vurs.gov.si/si/medijsko_sredisce/novica/article/1603/5447/4d85bdac42/

Sicer se 'mere' z novico VURS z dne 7. 12. 2011 ne skladajo popolnoma s 40. členom Pravilnika o zaščiti rejnih živali, ki predpisuje "vsaj 750 cm2 površine kletke na kokoš nesnico, od katere mora biti 600 cm2 uporabne površine" (KLIK), ampak pustimo to.

Torej gre za 200 cm2 pridobljenega prostora.  Roll Eyes


Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1 : petek, 09.12.2011 : 08:58:51 »

ja ja... očitno zelo zahtevna zadeva, ki potrebuje toliko časa za prilagoditev...  Evil Lips Sealed
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : sreda, 11.01.2012 : 11:44:05 »

Za žival lahko razlika nekaj cm2 (v bistvu je to skoraj četrt kvadratnega metra, kar za kuro  niti ni tako malo) lahko zelo veliko pomeni. Živali se lahko izognejo  stalnemu stresu in medsebojnemu kljuvanju  zaradi prenaseljenosti - niso več prisiljene nenehno kršiti "osebnega" prostora (ki ni večji od nekaj cm) druge živali.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #3 : sreda, 11.01.2012 : 13:09:33 »

Bolj "hecno" je, kar sem videla v nekem TV prispevku, kako bodo zdaj vsi propadli, ker v 12 letih!!! niso uspeli/hoteli/mogli reje prilagoditi. WTF?
Logiran
BarbaRat
novinec
*
Sporočil: 29


« Odgovor #4 : sreda, 15.02.2012 : 14:54:44 »

Obogatene kletke so po mojem mnenju navaden cinizem ... Za kokoš je dobro edino to, če lahko biva zunaj, na dnevni svetlobi, da jé naravno hrano, ne umetnih krmil, da vsaj kakšno jajce lahko tudi izvali, da ni pod stresom, zaradi katerega bi jajca skrivala ...
Logiran
_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« Odgovor #5 : sreda, 15.02.2012 : 22:45:35 »

Res je žalostno tole. V dvanajstih letih bi se dalo narediti veliko več, na naslednje spremembe pa verjetno lahko čakamo še nadaljnih dvanajst ali več let. Ah ja...
Logiran
uncas
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.368


« Odgovor #6 : četrtek, 16.02.2012 : 14:29:04 »

Tako to je z veikimi spremembami evropske zakonodaje - prehodna obdobja so namenjena temu, da se imajo vsi čas prilagoditi, ker gre za spremembo infrastrukture. Končno smo dočakali vsaj to, upam, da v prihodnosti tudi prepoved reje v kletkah.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #7 : petek, 17.02.2012 : 10:25:11 »

Ta tema bo danes celo v Studiu ob 17h na 1. pr. Radia Slovenija Shocked. Presenečena, priznam.
Logiran
_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« Odgovor #8 : nedelja, 19.02.2012 : 16:43:42 »

Posnetek oddaje Studio ob 17h na 1. programu Radia Slovenia: Zakonodaja in realnost reje živali.
Logiran
_lori
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 331



« Odgovor #9 : nedelja, 19.02.2012 : 17:40:28 »

Ojej, napaka v povezavi.  sram Ponovno povezava do posnetka oddaje Zakonodaja in realnost reje živali.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Novi standardi za zaščito kokoši nesnic
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines