mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 07:20:54

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Ko ti po treh letih ne uspe
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Ko ti po treh letih ne uspe  (Prebrano 15566 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
aska2005
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.672


« Odgovor #15 : torek, 01.05.2012 : 09:07:16 »

Pajk, vsekakor z njim ločeno na sprehode, tudi če boto zato krajši. Čimbolj ga psihično zaposli. To bolj zmatralo ga bo kot fizično. Pri mojem posvojenčku to najbolj deluje. Fizično se nikakor ne zmatra.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #16 : torek, 01.05.2012 : 11:30:01 »

Cviljenje samo po sebi nima veze z nagonom. Je "samo" izražanje stiske, vznemirjenosti... Lažje kot prepovedat je z doslednostjo in delom vedenje zamenjati z nadomestnim, z nas sprejemljivim.
Je pa vedno tako, da moramo biti bolj vztrajni od psa, psu pa omogočit, da izživi tudi svoje nagone na nam sprejemljivi način. Vaje samokontrole bi sigurno pomagale, če bi bile izvajane konstantno in povsod.

To, da se je domov pripeljalo nove pse preden je bil prvi "porihtan" je pa največja napaka, ki se jo je lahko naredilo. Manj časa za psa, slabša kontrola nad psom, ker je treba gledat ostale pse itd.

Dokler prvi pes ni tak, kot mora biti se drugih psov preprosto ne sme vzeti. Je neodgovorno do prvega, razmišljanje, da bi prvega oddala pa preprosto prelaganje odgovornosti. Manj sprehodov bo imel, slabše bo. Lahko celo na novo razvije kakšno obsesivno vedenje, lahko celo to prenese nase. Lizanje, grizenje, lovljenje repa...

Občutek imam tudi, da se navodilom iz šole ni dosledno sledilo in da se psu popušča.

Tak primer se preko foruma ne bo rešil. V to sem 100%. Rabiš človeka, ki te bo spremljal in morala boš početi točno tako kot bo rečeno. Če ni medsebojnega zaupanja in spoštovanja ne bo nič! Sploh ko gre za take lutalice.

Mam en tak primer, ko je lastnica enega takega psa  ugovarjala oz. vsaj skeptično gledala, ko sem ji govorila kaj se bo zgodilo, če ne bo upoštevala določenih dejstev. Jih ni, in zgodilo se je vse o čemer sem ji govorila. Ona se je pa raje umaklnila, kot da bi kaj naredila.
Logiran
Pajk
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #17 : torek, 01.05.2012 : 13:28:54 »

Da ne bo pomote. PRi Pajkiju sem bila dosledna in upoštavala vse Xenine nasvete, tudi sedaj. Sicer pa Luka in Smoki pozitivno vplivalta nanj in je tudi vedenjsko občutno bolje. Nenazdanje se doma non stop igrajo, skačejo in skupaj spijo. Skoraj nikoli ne spijo v ločenih sobah. Pri njem je problem to cviljenje, ki je morda res posledica vznemirjenosti, ko nekaj zavoha (kar je skoraj vedno-ali je to pes, mačka, kakšna žival iz gozda-živimo namreč tik ob gozdu-idelano za lovske pse, kaj Smiley ).

Glede ššole, trenutno nimam niti avta niti denarja, da bi ga vpisala v šolo, vendar Pajki je odlično sodeloval v šoli...hodil poleg, naredil vse vaje, ki sem mu jih ukazala. Tako je tudi v mestu, je vleiko bolj obvladljiv, vendar tu kjer sem doma, se mu pa trga.
Pajkija pa ne bi dala in na ostale prelagala odgovornost. Na to sem pomislila le, ker se mi je zdelo da bi mogoče bilo bolje zanj, vendar ne dam svojega bejbija. Probala bom z oprsnico proti vlečenju, za cviljenje pa tisto ovratnico s špricanjem. Če se pa še to ne obnese, bomo pa morali počakati na starost, ko naj bi se peseki umirili Smiley
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #18 : torek, 01.05.2012 : 14:03:56 »

Narobe razumela pol  Smiley

Vaje za samokontrolo pol...
Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #19 : torek, 01.05.2012 : 15:45:33 »

V eni oddaji o vzgoji psov, ki sem jo gledala na TV je šlo za mlado mamico (z dojenčkom) in za dva
nevzgojena večja psa, od katerih je bil en nevrotično neizživeto hiperaktiven in je delal sr***e tako
doma, s stalnim ravsanjem (mogoče bi ti to imenovala igra  Roll Eyes) z vrstnikom, kot seveda tudi vsakič na
sprehodu.
Ženski je zmanjkalo moči, volje ... vsega, ker je bila pač stalno doma, časa za sprehod vsakega psa
posebej, kar je vsaj približno obvladala, in še dojenčka, ni imela oz. zmogla, ata pa so seveda ves dan
delali, zvečer pa , klasika, očitki z ene in druge strani in vrag je resno začel jemati šalo.
No, ta strokovnjak (pa ni bil CM  Wink)je svetoval (in ženska se je vsega tudi striktno držala) in ji pokazal
kako naj si na pas priveže psa (povodec, ki ni predolg in ne prekratek) da ji bo prisiljen slediti na vsakem
koraku, ampak res dobesedno, na WC, do pralnice po perilo, k postiljanju postelj, obešanju perila, kuhanju ...
Skratka postati je moral njena senca in vsakič, ko se je ona prestopila je je moral prestopiti tudi on.

Psa, ki je na enkrat začel možgane uporabljati za nekaj drugega kot futer in fight je to tako miselno
utrudilo, da je potreboval samo še tretjino potrebne dnevne sprehajalne kilometrine, predvsem pa
je bil popolnoma drugače vodljiv in ženska lahko ponovno začela s skupnimi sprehodi.
Tako sta, brez kakega hudega treninga, ponovno vzpostavila vez, ker je tudi vso hrano izključno dobival iz
njene roke (ne več iz sklede).

Svetovala sem najcenejšo možno varianto, ki se je meni zdela zelo fajn, sploh za današnji tempo, ko včasih
zmanjka časa, vse večkrat pa energije za pasje razvajene mulce.  Smiley 

Tudi pri nas imamo 3 pse, 2 sta enako starostno ubrisana in bi se, če bi jima dovolili, po moje tudi ravsala
24/dan. Pa jima ne, ko v stanovanju začneta in vidim, da se stvar stopnjuje, "igro" prekinem, če ne nehata,
gresta na time-out, vsak v svoj bivalni box, včasih samo za nekaj minut, včasih pa v njih kar zaspita.
Pa ima vsak od njiju svoj box (se nikoli ne zmotita v sobici  Wink) zelo rad, trenutno vsak od njiju popolnoma
prostovoljno spi v svojem, pri odprtih vratih.
Tudi na vrtu je podobno. Dokler je samo norenje in nabijanje krogov je OK, ko pa začneta en drugemu dokazovati
kdo je večji frajer in se to tudi sliši, pa je STOP- igra in odpoklic, pa vsak mora narediti kaj za to, da je lahko
potem tudi pohvaljen in nagrajen.
Saj popolnoma enako je pri otrocih, vsaj pri mojih dveh je bilo. Skoraj vsaka začeta igra se je nadaljevala v kreganje
in končala tako, da je ena od njiju tulila, pa nisem nikoli rekla, da je to tuljenje in kregancija fajn, ker se med
seboj tako zaposlita, nasprotno, več energije mi je pobralo kot to, da smo skupaj počele "kaj zelo pametnega".
Zmatrana in cunjasta pa sem bila zvečer v vsakem primeru  Grin
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #20 : torek, 01.05.2012 : 19:06:58 »

Prepričana sem, da psu, ki ima nerešene probleme drugi in tretji pes ne koristi. Ja seveda se  igrajo med seboj in se zabavajo, a hkrati imaš ti za vsakega posebej manj časa - težave je treba odpravljat najprej individualno in potem še v skupini, torej imaš s tremi psi vsaj štiriktat toliko dela kot z enim - če ne se prej ali slej pokaže problem. poleg tega se psi zabavajo med seboj in so posledično precej manj odvisni od tebe - taki samozadostni pasji skupini pogosto želje lastnika "dol visijo" - rabijo ga samo zato, da jim servira hrano. Zato: dokler nimaš izgrajenega odnosa s prvim psom tako, da z veseljem sodeluje s teboj toliko časa naslednjega psa ne gre jemati.
Za utrudit psa se mi najbolje obnese tek pri kolesu - po neprometnih poteh med polji ali travniki ne bi smelo biti prenevarno - načeloma psi, ki so zaposleni s tekom nimajo časa piskat, pregledovat okolice in početi drugih neumnosti. Lahko se uporabi dvojno pripenjanje - ne oprtnico in na zatezno, zatezno uporabiš samo, kadar pes začne "noreti". Ga je pa seveda treba naučiti. Naslednja stvar, ki psa prijetno utrudi je canicross, tudi tu je pes zaposlen s tekom in nima časa početi neumnosti. a tudi to ga je treba naučiti.  Potem je tu prinašanje predmetov, po možnosti iz vode. Pa seveda coursing, ki je kot nalašč za take norce, a je težje dostopen.
Nabijanje krogov v prazno ali z drugimi psi je najslabša varianta, saj ne vključuje popolnoma nobenega sodelovanja z vodnikom in v nobenem primeru ne izboljša težev, če jih pes ima. Tovrstno zabavo lahko brez škode privoščimo samo tistim psom, ki imajo narejen odnos z vodnikom.
Logiran
zgaga
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 56


WWW
« Odgovor #21 : torek, 01.05.2012 : 19:21:43 »

Kakšno ima pa kaj prehrano? Sicer niti pod razno ni isto,ampak bom vseeno tole delila s tabo: iz mojih izkušenj s konji - če je hrana preveč " energijsko močna" so tudi naši konji bolj nervozni  Cheesy.. Čist tako v razmislek. V končni fazi nimaš kaj dosti izgubit, če mu poskušaš malo zamenjat hrano.  Undecided 
Pa vso srečo!
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #22 : torek, 01.05.2012 : 19:57:30 »

Pes se pri taki hrani glih zredi in še malo umiri, če je ne pokuri  Tongue
Logiran
moonbeam
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.289


« Odgovor #23 : sreda, 02.05.2012 : 09:15:19 »

Marsikaj se da narest z lovci, da niso vec tko v svojem svetu. Ampak pravi pristop-instruktor in veliko dela je to. Zdaj je samo odvisno koliko si nekdo zeli postimat psa in koliko denarja je pripravljen odstet. Je pa tko, da ti klasicna poslusnost tezko pomaga pri tezavah v naravnem okolju, vsaj v mojem primeru je bilo tko.   
Logiran
Pajk
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #24 : sreda, 02.05.2012 : 11:05:32 »

Naj še enkrat povem, peseki se igrajo med sabo, ampak tudi z mano. Pri Pajkiju delam tudi dolgi sedi in dolgi prostor. Doma naredi vse vaje, ki si jih zmislim, mapak zunaj se spremeni v pravo malo "pošast". Smiley
tek ob kolesu zanj odpade, ker lahko nekaj časa poleg teče, potem pa že naslednji trenutek tako silovito potegne, da strga polzatezno ovratnico. Z vsemi trei delam, medtem ko en dela vaje, druga dva morata sedeti in čakati, da ne bo pomote.

Včeraj smo bili v LJ in je bil zlati kuža, hodil je poleg, celo ko je bi spuščen se me je držal, o cviljenju niti duha niti sluha.
Tudi dominantnost sem vsem trem zbila iz glave, lahko vsi trije jedo in piejjo iz iste posode, se skupaj stiskajo v boksu.
Bom probala tudi carnicross.

Hvala vsem za nasvete, ja mogoče je bila napaka da sem vzela k sebi še 2, ampak niti za trenutek ne obžalujem. Skupna cartanja in igranje je zame še vedno neprecenljivo ter njihovo veselje, ko pridem. domov.

Predvsem sem rabila nasvet tistih, ki imajo doma pse s tako močnim lovskim nagonom (včasih mi je prav smešno, ko rečejo nekateri moj pes ima lovski nagon in pred sabo gledaš psa, ki bil cel dan samo ležal na travi in se ne zmeni niti za muco, ki se sprehodi mimo). Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #25 : sreda, 02.05.2012 : 13:02:00 »

Poslušnost je sicer zelo ok zadeva, ampak samo tako  za zraven. Z dolgimi vajami v mirovanju sicer vadiš disciplino, energije pa ne pokuriš. Bistvo je, da se zdivjajo. Tega, da se ob kolesu ne sme sunkovito ustavljati, je psa moč naučiti. Uporabljaj kvalitetno opremo, ki se ne strga ob prvem sunku. Tudi pri canicrossu se mora pes naučiti dioscipline, še bolj kot pri teku ob kolesu. Mora enakomerno vleči in teči pred teboj (s kolesom ga imaš lahko zraven sebe in ga imaš bolj pod kontrolo) pri hitrih sunkih in nenadnih ustavljanjih te lahko poškoduje ali pa prav tako strga opremo, če je zanič, kot jo je ob kolesu.
Da nimaš dovolj časa za individualne sprehode si napisala ti sama. V tem primeu je bilo to, da si (prekmalu) vzela še dva psa napake, obračaj kakor hočeš. Zdaj sicer je kar je, a mogoče se bo kdo iz te napake kaj naučil in je ne bo ponovil. Seveda je izjemno prijetno opazovati pse ob igri, a če nimaš časa za individualno delo in prvi pes še ni "narejen" si tega užitka ne moreš privoščiti brez škode.
In ni res, da psi, ki ob pogledu na mačka niti ne trenejo nujno nimajo lovskega nagona. Imam huskico, ki je čisti predator, a ob pogledu na mačka, divjad, podgano ali karkoli drugega ulovljivega ne bo piskala, se zaganjala...nič. Mrtvo ladno oceni situacijo, preceni razdalje....če oceni, da je plen izven njenega dosega dobesedno okameni in čaka, da jo bo mogoče spregledal in se približal. Če oceni, da je na dosegu ga povsem mirno in tiho zalezuje, skoči, zgrabi in ubije (odlično za lov na podgane, miši in voluharje, drugega seveda ne more in ne sme). In če oceni, da je plen zanjo povsem nedosegljiv, bo šla povsem mirno mimo, kot da ga ni. Po možnosti bo še pogledala stran. Pes, ki takrat, ko zazna plen piska, se zaganja....je blefer. Ujel ne bo nič, ker plen že na daleč opozori nase.
Logiran
zuzi
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 100


WWW
« Odgovor #26 : sreda, 02.05.2012 : 13:10:59 »

Živjo Smiley

No sama imam podobnega zmajčka doma, sicer malo bolj obvladljivega, ampak vseeno setra Knackerja z norim lovskim nagonom in v času pubertete in drugega sicer umirjenega, a noro trmastega setra Garisa. Tako, da pri nas je tako, ko grem sama na sprehod za Knackerja vedno uporabim haltija... drugače zaradi vlečenja ne gre. Sem poskusila tudi oprsnico, a ni pomagala, tako, da ostajamo zvesti haltiju.
Tudi Knacker je imel navado, da se je zaganjal v mačke, ptiče... cvilil, tulil, lajal, ko jih je videl ali zavohal. No mi smo vse skupaj že skoraj odpravili. Glede ptičev čisto, glede mačk pa tudi skoraj. Kako nam je uspelo? Tako, da vedno, ko se je "šov" začel, se je na ptiče moral postavit (tudi zaradi lovskih izpitov) in umiriti, na mačke pa vsesti ali uleči in pomiriti... na mestu smo stali in sem ga z božanjem ter mirjenjem umirjala tako dolgo, da je nehal, ko je nehal sem ga noro pohvalila in poleg smo odšli naprej. Nekaj časa je bilo res nevzdržno... po ulici, ki je polna mačk se je celo pot zaganjal, cvilil, lajal, se tresel... ampak smo ga s prej opisanim postopkom uspeli umiriti.
Sedaj se na povodcu na ptiča postavi in opazuje, ko ga pokličeš in "cukneš" pa se obrne in gre za tabo, mimo mačk še vedno gre zelo napet, spusti še vedno kak glasek, se včasih še zažene, a je mnogo bolj obvladljiv in verjamem, da bomo tudi to kmalu odpravili.
S tem kako ga utrudit imam tudi jaz težave... verjetno bomo začeli z uvajanjem na kolo in izbrali poti, ki niso tako dišeče in zanimive...
Logiran
Pajk
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 79


WWW
« Odgovor #27 : sobota, 05.05.2012 : 19:07:32 »

Zuzi pri nas halti pride v poštev smao po mestu, ker v gozdu se je izkazal za nevarnega. Sedaj je neka oprsnica, ki je narejena iz elastike in kot kaže je za pse zelo neprijetna, saj je Pajki ko smo jo poskusili hodil čisto poleg, ampak jebil zelo prestrašen (celo v pasjo trgovino noče več oz vleče proč).
Sem probala s kolesom, prvi dan dokaj uspešno (morda zato ker sva šla nekoliko ob neprimerni uri), drugi dan kljub temu da je bil čisto poleg tako vlekel, da sem se moral austavljati...in to ves čas ob cvileči spremljavi. Ne vem če ravno uživa ob tem. In tudi po polurnem tekanju ob kolesu se je obnašal kot da ni bilo nič in še vedno je našel ogromno energije za cviljenje (mislim da je tokrat kriva polna luna, ki nanj še kako vpliva).
Je pa danes v mestu KR kljub temu da je bil spuščen ležal ob meni in se občasno igral z Lukecom in Smoki. Tam mu na misel ne pridejo nobene nore ideje. Mislim, da se bomo kar preselili iz tega konca.

Me pa zanima ali je možno, da je njegovo obnašanje in cviljenje posledica tega, da ločeno hodimo na sprehode?

Logiran
uraa
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.874



« Odgovor #28 : sobota, 05.05.2012 : 19:22:36 »

Kako to, da ga imaš očitno pogosto spuščenega, če pa opisuješ, kako nič ne sliši, uboga, če zavoha kakšno žival?
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #29 : sobota, 05.05.2012 : 20:04:22 »

Seveda je možno -  to je pogosta težava, ki si jo nakopljejo nespametni lastniki, ki si omislijo več psov ne da bi imeli dovolj časa (in znanja) za to. Eni to težavo imenujejo kar sindrom drugega psa. Psi se preveč navažejo drug na drugega, dokler so skupaj vsaj na videz dobro funkcionirajo, ko so ločeni se pa pokažejo težave.
Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: Ko ti po treh letih ne uspe
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines