mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 24.04.2024 : 16:23:21

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Nevrološke težave  |  Tema: Vestibularni sindrom
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vestibularni sindrom  (Prebrano 9366 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« : četrtek, 21.06.2012 : 11:17:53 »

Huh, sele zdaj mi je kapnilo, da nisem se nicesar napisala o Tarijevi lanski tegobi.

Skratka, Tarija je lani doletela ena zoprnija, ki se imenuje vestibularni sindrom. Zadeva zna izgledati zelo grozno, pa v resnici niti ni tako hudo. Psa praviloma ne boli in ni smrtna. Razen ce ga evtanaziramo, ker smo prepricani, da ga je kap in da si ne bo nikoli opomogel. Pisem zato, ker sem ob brskanju po netu zal naletela tudi na take primere.

Zacelo se je z bruhanjem in nezmoznostjo stati/hoditi ter slinjenjem. Glavico je drzal nagnjeno v desno stran, tudi padel je praviloma na desno stran. Jesti ni hotel, pil pa je lahko sam (ce je le nekdo pazil, da ne bi mali cepnil). Ko je hodil, je hodil v krogih (spet v desno) oziroma ga je vleklo v desno. V bistvu je zgledal kot da bi bil pijan. Prisoten je bil tudi nistagmus. S prijateljem (vet.) sva na postavila diagnozo in mali je sel takoj na homeopatsko zdravljenje. Ko si je malo opomogel, smo sli se do klasicnega veterinarja, da smo preverili kri, za vsak primer pa je dobil se antibiotike.

Ker prve dni ni zelel jesti, sem ga hranila po brizgi - najprej konzerve, nato pa kuhano in zmiksano hrano in probiotike.

Hodil je sam, sem bila pa vedno zraven, da sem preprecila padce in paniko. Zelo mu je pomagala Webmaster oprsnica z rocajem, ker ga je "objela" s treh strani in se je pocutil bolj "ziher". Kar nekaj casa je trajalo, da se je naucil spet loviti ravnotezje, hoditi, teci,... Mislim da je kaksen mesec po zacetku simptomov pricapljal na Sv. Ano.

Danes je ok, se mu nic ne pozna. Mogoooce ima vcasih se malo nagnjeno glavo. Vid in sluh pa sta se kar poslabsala po VS.

Okrevanje je zelo razlicno. Lahko traja nekaj dni, nekaj tednov. Pri enih gre hitro, pri drugih pocasi. Ni nekega splosnega recepta, je pa pri nas zelo pomagalo to, da ga nismo nosili naokrog (edino v prvo nadstropje je sel s cloveskim liftom). Ce je hotel nekam iti, je moral tja priti sam (korak za korakom). Bil je tudi na svetlobi, sicer pa je imel mir. Ker je mami ves cas smrkala in bila prepricana, da ga je kap in da umira (koliko zaupanja ima vame in v diagnozo...), je dobila prepoved priblizevanja, ker je Tarija cist napsihirala. Tongue Revez je pomoje prve dni vso energijo porabil za to, da je prisel k sebi - psihicno!

Vzroka za VS nismo odkrili, kar pa ni nic nenavadnega. Pac, se zgodi. Drugace so mozni vzroki se vnetje sr./notr. usesa, tumor, moteno delovanje scitnice, kaksni udarci v glavo ali pa kaksna okuzba.

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1 : četrtek, 21.06.2012 : 11:37:39 »

Se nekaj povezav:

Canine Vestibular Disease - na kratko
Vestibular Disease (+komentarji)
Vestibular Disease; Dr Thomas DVM Dipl.ACVIM(Neurology)
Vestibular disease nistagmus
VS in druge moznosti
Razlike med centralnim in perifernim VS
Kap ali VS
Se mal o CVD
CVD

Video:
My dog with vestibular disease
Ramirez Min Pin Vestibular Syndrome: One Month Later
Vestibular Disease - Day 4
Success Story - Not Canine Stroke. This is Vestibular Disease. Eye Movement
Dog with Vestibular disorder.

Tule je pa Tarijev dnevnik VS.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #2 : četrtek, 21.06.2012 : 13:26:24 »

Isto  s je zgodilo s 15-letnim borderjem moje kolegice, s to razliko, da so ga popolnoma odpisali veterinarji (no, res lokalni v okolici Ljubljane), so jo pa opogumili na VF, da sta poskusila z okrevanjem. In bilo je zelo podobno kot pri tvojem, je pa trajalo dlje in si je pes skoraj popolnoma opomogel (kolikor ni imel že siceršnjih starostnih tegob). Me je pa opis bolezni tedaj nemalo presenetil.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #3 : četrtek, 21.06.2012 : 13:43:55 »

V nekaterih primerih je silno težko ločiti od kapi, sploh če ima poškodbe na malih možganih (če si seveda ne privoščiš CT ali MR), ampak terapija je za oboje enaka, okrevajo pa tudi psi po kapi, če niso poškodbe prevelike.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #4 : četrtek, 21.06.2012 : 14:08:05 »

Sanco1a, ni mi jasno kako da veti tega ne prepoznajo? Odkar je imel Tari to svojo epizodo sem slisala za vsaj ene 5 psov, ki so imeli (in preziveli) VS in vsaj 3 od teh so imeli tezave v zadnje pol leta, recimo.

Znajo bit tezave z dolocanjem ali gre za periferni ali centralni VS. Vecina znakov pri Tariju je kazala na perifernega, je bilo pa par zadev, ki niso bile glih "fajn". Tudi vet. je rekel, da ne zgleda cisto periferni, ampak glede na to, da gre na boljse...

Kap je lahko vzrok VS, je pa kap pri psih (in mackah?) redka. Vcasih periferni VS poimenujejo kap, kar pa seveda ne drzi.

Tarija nisem dala na CT in/ali MRI, ker ne bi nicesar spremenilo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #5 : četrtek, 21.06.2012 : 14:26:03 »

Do nedavnega so trdili, da je redka. Odkar pa psi dlje živijo in se jih servisira tudi v starosti, pa še boljše možnosti diagnosticiranja so na voljo (saj ne spremenijo res nič, ampak možno je dokazati točno za kaj gre, prej pa te možnosti ni bilo), se to mnenje spreminja. Jaz sem imela dve stari psici (različnih pasem), ki ju je pobrala kap (sta se pa obe dolgo držali in ju je pobralo šele po več ponovitvah po par letih). Ena od njiju je imela zelo podobne simptome kot VS (se je pa pokazala razlika po kasnejših ponovitvah).
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 21.06.2012 : 14:30:34 »

Saj pravim, VS velikokrat diagnosticirajo kot "kap", pa ceprav to ni.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Natawe
novinec
*
Sporočil: 4


WWW
« Odgovor #7 : ponedeljek, 01.07.2013 : 17:59:02 »

Moj dvanajstletni pes je imel danes en napad, ki je zgledal kot kap, sedel je v svoji postelji, glavo je imel nagnjeno v desno in oči so bile čudne kot bi mu jih vrtelo in obračalo vsako po svoje.  Gledala sem znake kapi ali Vestibularnega sindroma, ampak pri mojem psu je napad trajal samo kake tri minute, potem pa je prišel k sebi in je sedaj kot da se ni nič zgodilo.  Ima mogoče kdo podobne izkušnje ? 
Jutri ga vsekakor peljem k veterinarju.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Nevrološke težave  |  Tema: Vestibularni sindrom
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines