mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:18:19

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: Različni pristopi v šolanju psov  (Prebrano 54606 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #15 : sreda, 06.11.2002 : 09:59:35 »

Matjaz, v tujini in pa tudi pri nas je nekaj takih, ki se ukvarjajo z solanjem psa. Ponavadi so to psi, ki se izsolajo v posebne namene in se potem prodajo naprej.
Eksperti, dreserji, kakor koli ze imenujemo so, ampak ne v pasjih solah. Tem ljudem se enostavno ne da "zezat" s skupino ljudi. To so individualisti, ki mu pripreljes psa za 3-4 mesece, ga niti ne vidis in ne spremljas kaj se s tvojim psom dogaja. Pa se to vzamejo le pse od prijateljev ali pa takrat, ko na hitro potrebujejo nekaj denarja. Cilj (izsolan pes) pa dovoljuje uporabo taksnih ali drugacnih metod. Pa naj bo to hrana, plen ali pa prisila.

Citat
Ce bo psa norega
na plen solal z priboljski ali psa norega na hrano s plenom ne bo
zeljenega napredka.

Kaj pa je hrana in plen drugega kot nagon po prezivetju? O nagonih bi se dalo popisati kar nekaj papirja. V bistvo je pa vsaj gornji primer nagon po prezivetju ce ni plena, ti tut hrana hitro zataji. Kaj pa v primeru mocno razvitega plenskega nagona, ko ti plenski nagon ovira proces solanja?
Takrat pa tudi hrana dela tezave. V procesu solanja je potrebno motive menjati, ker se sele s casom (obremenitvam) pokaze prava osebnost psa. To ne mores vedeti po parih "srecanjih".
Zato tisti, ki delajo psa za nekaj vec, kot le opravljen izpit v KD temu primerno priredijo tudi sredstva (motive).
Logiran
Breza
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 192


« Odgovor #16 : četrtek, 07.11.2002 : 20:21:57 »

Khm Mat....od kod si pa tale svoj respond prepisal, a?  :-/  Nekak iz njega ni vidno, da bi ti bilo šolanje psov prav blizu...ali pač?

Se strinjam s simi 100 % ... še posebej pa s tistim delom, kjer govori o t.i. dreserjih in ekspertih.  Huh

LP

Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #17 : sobota, 09.11.2002 : 21:07:36 »

Sem šolal psa,pravega požeruha,ki pa sploh ni bil zainteresi-
ran za plen.Z motivacijo in različnimi strokovnimi prijemi mi
je uspelo prag plena pri njemu dvigniti na zadovoljivo raven.
Po drugi strani pa je veselje delati  s psi,ki imajo visoko razvit
plenski nagon sama hrana jih pa bolj malo zanima.No,ta ra-
zlika vpliva na pristop šolanja,kot tudi ostale razlike.Šolanje
na plen in šolanje na hrano NI ista stvar ampak popolnoma
različna zadeva.
lp,Matjaž
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #18 : nedelja, 10.11.2002 : 16:16:45 »


Citat

Šolanje
na plen in šolanje na hrano NI ista stvar ampak popolnoma
različna zadeva.
lp,Matjaž


Oba motiva plen (igrača, klobadsa, zogice, zarad imene tudi stara superga) in hrana (poli salamca, froliki, pasja radost, sir in ne vem kaksni se priboljski) izhajata iz istega nagona - nagona po prezivetju. Nacin solanja triki in ukance so popolnoma isti.
Kaj pa si potem uporabil za motivacijo in kaksne strokovne prijemi sta imela.


Citat
Po drugi strani pa je veselje delati  s psi,ki imajo visoko razvit
plenski nagon sama hrana jih pa bolj malo zanima


Tisti, ki imajo izrazito razvit plenski nagon, postanejo zelo kmalu. če delas izkljucno na plenu (klobasa ali zogica in podobne igrace) neobvladljivi. Zato jih vsaj ponavadi (ker nimajo potrplenja in casa) po enem mesecu, ce ne prej pa pri vaji poleg cukajo po nepotrebnem ( in ne v majhnih kolicina, ker zaradi plena drugace ne gre). Ce pa delas kombinacijo hrane in igrace, pa je zadeva cisto drugacna, ker ko hoces psa umiriti (upocasniti), ti to lahko naredi le hrana. Je gre z zogico, ampak zraven je tudi cuk.
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #19 : ponedeljek, 11.11.2002 : 08:45:59 »

SIMI - pravzaprav lahko vse nagone združimo samo v dva osnovna - nagon po preživetju in nagon po ohranitvi vrste. Kljub temu pa poznamo malo morje različnih nagonov, ki so pri različnih psih različno intenzivni. Vsekakor se psi razlikujejo po tem koliko so "nori" na hrano ali pa na igračo in pristop k šolanju se po tem vsekakor razlikuje, če drugega ne, uporabljaš drug motiv.
Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #20 : ponedeljek, 11.11.2002 : 10:45:57 »

Ja,pristopi in motivi so raznovrstni,vcasih prav hecni.Spomnim
se,ko sem pred leti solal dobermana/z njimi je res uzitek delati,
ker se ne vlecejo,se hitro odzivajo/se nikakor ni hotel plaziti.
Poskusal sem vse mogoce pa nisem bil zadovoljen,vsedel sem
se in razmisljal.Spomnil sem se kako smo se v vojski plazili.Sla
sva na poligon,imel sem ga na kratkem povodcu se zacel plazi-
ti in ga pozivati.Zelo kmalu se je plazil skupaj z menoj in mislim,
da je prav uzival.Tako je kasneje z veseljem izvajal povelje
plazi,veckrat smo se smejali temu dogodku.Vcasih je najvecja
motivacija vodnik oz. dreser,ki s pravilnim pristopom motivira
psa.
lp,Matjaz
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #21 : ponedeljek, 11.11.2002 : 10:53:18 »

Ce govorimo o osnovnem solanju psa, ki se dogaja na KD je vsekakor motiv vodnika premalo mocen, ker ponavadni vodniki ne znajo pravilno narediti vez med psam in seboj. Ko je kuza enkrat star okoli 8 mesecev, ko pridejo v osnovni tecaj (tu notri se ne steje mala sola), pa je ze prepozno oz. pretece prevec casa, da bi se delalo na kardelnem nagonu.

Pri solanju psa, katerega vodnik ima vecje zelje, kot je le narejen osnovni izpit, pa je v koncni fazi vse odvisno os navezeve pes - vodnik. Takrat pa, ker je solanje veliko daljse v koncni fazi delas na tem, da ti je motiv vodnik.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #22 : torek, 12.11.2002 : 13:47:12 »

Vseskozi se pogovarjamo o motivaciji pri poslusnosti. Kaj pa sled? Kako delate na sledi?
Lp
Simi
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #23 : torek, 12.11.2002 : 15:30:27 »

Mi delamo s hrano - z usmrajenimi vampi, pravzaprav Tongue. Ga skoraj ni psa, ki mu ne bi potegnilo Grin!
Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #24 : sreda, 13.11.2002 : 09:43:22 »

Sled polagamo razlicno glede na lovske pasme in sluzbene pa-
sme.Omenila sta,da polagata usmrajeno meso oz. divjad po ce-
mer sklepam,da solata lovska psa.Lovskim psom polagamo divj-
ad,meso divjadi,kri divjadi,...Pse sluzbenih pasem praviloma ne
solamo na ta nacin.Ne potrebujemo,da nam najdejo divjad,to
je moteci dejavnik.Primarna naloga sluzbenih pasem je izsledi-
ti cloveka.Delamo na motivu plena,psicek na koncu sledi najde
svojo priljubljeno igraco/ponavadi klobaso iz debele vrvi ali kaj
podobnega/,se poigramo z njim in ga pohvalimo.Vcepimo mu
voljo do sledenja z veseljem na koncu sledi.Sled polagamo zju-
traj in pred mrakom po moznosti v visji travi na razlicnih loka-
cijah v razlicnih smereh in dolzinah.Koraki so kratki,travo rahlo pomendramo,hodimo pocasi,na zacetek smeri se vrnemo po drugi lokaciji v smeri vetra.Psa privedemo na zacetek sledi najprej po 20 minutah,nikakor prej.Pokazemo mu kje naj zacne
slediti,povodec ni zategnjen,hodimo ob njemu in ga s prijaznim
nagovarjanjem spodbujamo,da gre po nasi sledi.Na koncu sledi
je nagrada in seveda igra.Zacnemo s kratko sledjo,ki jo scaso-
ma podaljsujemo,delamo kljuke in menjujemo podlago terena.
Psicek NIKAKOR ne sme na sledi doziveti neprijetnih izkusenj,
ga ne kregamo,posiljujemo,vlecemo.Potrebno je potrpljenje,vz-
podbuda in cas.Ko pes primerno obvlada osnovno sledenje,sle-
dimo tudi v mocnem vetru in po dezju.Na izpitih IPO in SCH se
sled polaga z vec kljukami in predmeti na sledi,ki so tocno pre-
dpisanih dimenzij.No,sledenje na omenjenih izpitih se ni tisto
tapravo sledenje.Nadaljujemo sled z drugo,tretjo,... osebo
na razlicnih terenih,pogojih,dolzini sledi,povecujemo cas od po-
laganja sledi do sledenja.Izsolan pes slednik mora najti nezna-
no osebo na podlagi vonja te osebe tudi po vec urah na ne-
znanem terenu v razlicnih vremenskih pogojih.No,do dobrega
psa slednika vodi delo in samo delo,bliznjice ni.
lp,MAT
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #25 : sreda, 13.11.2002 : 11:25:17 »

Citat
-
Izsolan pes slednik mora najti nezna-
no osebo na podlagi vonja te osebe tudi po vec urah na ne-
znanem terenu v razlicnih vremenskih pogojih.


Dober pes sledar ne sledi vonju osebe, ampak samo talnemu vonju (poskodba tal + mix odpadlih delcev) in isce z nizkim nosom. Ta je tudi sposoben po vecih urah (najboljsi tudi po 48 urah) najti, kar isce, kajti poskodba tal je dolgotrajna. Pes zasledovalec pa sledi vonju osebe in isce z visokim nosom ter po vec kot nekaj urah ni vec sposoben najti, kar isce, ker se vonj v zraku povsem razgubi. Solanje psa sledarja je drugacno kot solanje psa zasledovalca.
Logiran
MAT
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 91


« Odgovor #26 : sreda, 13.11.2002 : 12:24:16 »

Dani,vidim da ne razumes o cem pisem.Clovek na svoji poti oddaja vonj/telesni in vonj oblacil/,hitrejsa je hoja vec vonja oddaja.Vonj pocasi pada proti tlom/zato ne gremo s psom takoj na sled/,na tleh se zadrzi precej casa,odvisno od okoliscin.Na sled ne gremo takoj ker bi pes vohal po zraku namesto po tleh in ker bi veter lahko zmedel psa.Ce damo psu za povohat del oblacila osebe,ki jo iscemo,bo pes sledil vonju te osebe.Nasel jo bo po vonju,ki ga je ta oseba pustila na svoji poti in je po dolocenem casu skoncentriran pri tleh.Pes ne najde sledi zaradi poskodb terena ampak zaradi vonja,ki se nahaja na terenu oz. na poti,ki jo je prehodila iskana oseba.
lp,Mat
Logiran
Dani
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.194


« Odgovor #27 : sreda, 13.11.2002 : 14:12:00 »

Jaz presneto dobro vem, o cem pisem. Zato tudi dobro vem, da clovek, ki hodi, oddaja vonj in se kaj drugega. Vem tudi, da se vonj spusca proti tlom, vem pa tudi, da se vonj skoncentrira na vrhu same sledi, se najvec pa ga je v tako imenovanem koridorju, ob sledi. Ta koridor pa je glede na vremenske pogoje lahko tudi levo ali desno od prave sledi. Zato lahko vidis pse, ki zasledujejo vonj (ali kombinirajo osebni vonj s talnim vonjem), da grejo tudi do 1 m levo ali desno od talne sledi. Ni pa res, da se z zacetkom sledenja caka zato, da se vonj poleze. Caka se zato, da se v tleh zacnejo procesi, ki sprozajo specificen vonj, katerega pravi sledar isce. Tisto, kar vidimo v filmih, ko clovek psu pred nos pomoli kos oblacila in potem pes "dirka po sledi", je bolj lari fari. Po vonju osebnega predmeta lahko pes zasledovalec zasleduje samo toliko casa, dokler je vonj v zraku. Ob mocnem vetru vonja hitro ni vec. In po 10 urah ali vec ga definitivno ni vec. Kaj pa potem pes sledi? Pravi pes sledar sledi vonj poskodovanih tal, v katerih zacnejo odmirati nekateri organizmi in se zacnejo kemicni procesi. Zaradi tega ima smrcek tik nad tlemi in starejsa ko je sled, bolj bo vohal natancno v stopinjah. Ce ne verjames meni, vprasaj tekmovalce, kako to gre.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #28 : sreda, 13.11.2002 : 15:21:22 »

Matjaz, predno bi nadaljevala o sledenju bi te rada vprasala ali govoris o sportni sledi, o zaseldovalci (to so tisti, ki najdejo ljudi), o krvosledstvu, o ......
Sledi je ogromno. Smrcek, predvidevam ima lovskega psa, zato sprasuje o lovski sledi, mm, ki je najprej odgovorila kako delajo sled, se ukvaja izkljucno z sportno sledjo (mm cestitke za soboto, ce ne bi bilo misk bi bila super), rusevinarji in iskalci pogresanih oseb se ukvarjajo zopet zdrugo sledjo. Za vsako sled je zacetek osnova isti finese pa se razlicne. V sportni sledi je nizek nos nujen in se temu primerno tudi kaznuje, pri iskanju ljudi kuzki sledijo z visokim noskom,....

Definiraj o kateri sledi govoris in potem bo pogovor lazji. Mislim pa mm in Dani govorita o sportni sledi, kjer kuzki "iscejo" . vohajo izkljucno specificni vonj poskodbe tal. Kor je ze Dani povedala individualni vonj se posede na tla in ob idealnih vremenskih pogojih v 20 minutah zgine. Na osnovnem izpitu, pa more biti sled stara vsaj 20 minut.
Logiran
mm
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 156


« Odgovor #29 : četrtek, 14.11.2002 : 08:53:43 »

Smrček - če imaš namen iti v kakšen tečaj, potem jaz na tvojem mestu ne bi prehitevala. Če boš preveč priden, lahko narediš kakšno napako in potem boš imel več dela z odpravljanjem te napake, kot bi ga imel z učenjem od začetka.

Mi smo v šoli začeli lepo počasi, tempo pa se je potem tudi ustrezno hitro stopnjeval, tako da smo lahko vsi, ki smo imeli interes temu sledili.

Simi, hvala za pohvale (pravzaprav sva bile krive kar midve z Mišo - miške na sledi jo motijo samo takrat, ko ni dovolj pripravljena za delo :-/).

Glede na to, da veš za miške - a mi lahko poveš, kam naj te dam Huh Shocked. Lahko tudi zasebno  Cheesy.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7 ... 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines