mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 07:43:17

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 15   Dol
Natisni
Avtor Tema: Različni pristopi v šolanju psov  (Prebrano 54907 krat)
0 članov in 3 gostov pregleduje to temo.
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #45 : sreda, 24.03.2004 : 13:23:42 »

hunden imaš probleme veš in to ne majhne  Lips Sealed

Prav nobene stvari si ne pustiš dopovedat...tupiš in tupiš svoje

Veš kaj žalit se pa ne pustim, jaz tebe nisem nikoli in ne vem kaj se zdej neki usajaš  Angry

Se mi zdi da če komu ne da spat, da so drugi drugačnega mnenja si to ti.

Kakorkoli piši kar hočeš očitno se s tabo ne da normalno pogovarjat.  Undecided
Logiran
hunden
še malo sramežljiv
**
Spol: Ženska
Sporočil: 82


« Odgovor #46 : sreda, 24.03.2004 : 13:29:00 »

kaj mi pa probavaš tupit v glavo? Da so klikerji super al kaj?


ooo jaz tudi v redu spim, ni dvoma Grin

lp,
hunden
Logiran
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #47 : sreda, 24.03.2004 : 13:39:55 »

Neeeeeee nisem nikoli trdila, da je kliker alfa in omega to sem napisala že ne vem kolikokrat.

Tudi pet minut nazaj sem napisala, da zame to ni nikakšen totem.
Pravim, da s svojim psom delam klasično poslušnost. Kliker imam pa zdraven za zabavo.

Veš kaj hunden, če praviš, da je kliker šit, v redu ni panike, ker sem pa lih začela s tem se ukvarjat (in vem, da sem zelena) me zanimajo tako pogledi za in proti, kot sem tudi že napisala.

In nobenega v nič ne prepričujem, to kar ti hočem dopovedat je, da sem za konstruktivno debato o prednostih in slabostih klikerja. Ne me zato napadat, kot, da ti hočem kaj slabega. To namreč ni bil nikoli moj namen. to ti hočem tudi povedat v drugi temi, ampak mi nekako ne uspeva.... Huh

Ker kot sem napisala, je zašla debata iz vzgoje naprej na ZDA (ki sem jih navedla kot primer in nič drugega), potem na mladiče itd...

Nimam prav nič proti tebi, ampak tak način ne pelje nikamor...vsaj debate ne.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #48 : petek, 02.07.2004 : 10:47:33 »

Neeeeeee nisem nikoli trdila, da je kliker alfa in omega to sem napisala že ne vem kolikokrat.

In nobenega v nič ne prepričujem, to kar ti hočem dopovedat je, da sem za konstruktivno debato o prednostih in slabostih klikerja.


Zame je glavna slabost klikerja, da ga zmeraj zgubim , založim in da ga zelo pogosto nimam v roki, ko bi ga rabila.
Zato imam vse pse navajene na dva znaka z enakim pomenom- eden je klik s klikrjem, drugi pa bseda z istim pomenom, kakor sem vedno šolala že 15 let , še preden so bile "pokalice" moderne.

pri tem opažam naslednje: nekateri psi reagirajo slabše na kliker kot na besedo. Z besedo dodaš še malo elementa pohvale ( vesl spodbuden glas) kar je psom večinoma dobrodošlo.
Nekateri psi ob "sintetičnem" klikanju pričnejo vaje sicer izvajati pravilno, a nagon kopni namesto , da bi rasel.
Pač pa kliker zelo pomaga nekaterim vodnikom, ki se bolj skoncetrirajo, kadar imajo pokalico v roki.
Mnogi se le s  klikerjem lahko vzdržijo dodatnih nepotrebnih in škodljivih gibov , kar jim ob uporabi besede ne uspe.
Nekateri so šele s pripomočkom v roki sposobni pričeti analitično razmišljati in pozorno opazovati psa.

Tako da se mi zdi, da je kliker prevsem napravica , ki deluje na možgane vodnikov- kar je njegova glavna prednost.

Logiran
danaja
gost
« Odgovor #49 : torek, 06.07.2004 : 08:53:54 »

Pozdravljeni,

samo v razmislek, ko že razpravljate o različnih metodah šolanja:

Pes je potomec volka in ne avstralopiteka.

Logiran
IgiS
gost
« Odgovor #50 : torek, 06.07.2004 : 09:01:37 »

Pozdravljeni,

samo v razmislek, ko že razpravljate o različnih metodah šolanja:

Pes je potomec volka in ne avstralopiteka.



in danaja je potomec ...  Huh
Logiran
danaja
gost
« Odgovor #51 : torek, 06.07.2004 : 09:20:06 »

V kolikor je to vprašanje - domnevam, da imava skupne prednike. Če pa temu ni tako, predlagam, da dokončaš namig.
Logiran
IgiS
gost
« Odgovor #52 : torek, 06.07.2004 : 09:26:46 »

V kolikor je to vprašanje - domnevam, da imava skupne prednike. Če pa temu ni tako, predlagam, da dokončaš namig.

He, he, he,
Jasna, pojma nimam, mogoče avstralopiteka  Huh

Daj nam razloži rajši kaj glede Različnih pristopi v šolanju psov in ne o prednikih psa. Tukaj smo si vsi enotni  Grin.
Logiran
danaja
gost
« Odgovor #53 : torek, 06.07.2004 : 09:52:40 »

Glede na to, da sem stara gospa, ti mirne vesti lahko zagotovim, da izkušnje pač potrjujejo različne pristope, pa ne samo pri psih.

Osebno torej menim, da - ob upoštevanju izvora psa, ki je ("kot vsi vemo") mil, nežen in vdan....potomec volka, piškoti in kliker marsikdaj niso dovolj ali pa so velikokrat čisto neustrezni. Bolj se mi zdi pomembna tehnika uporabe takšnih pripomočkov, kot pa sama izbira le-teh.  Definitivno prisegam na vodnika kot edini zveličavni motiv za psa v procesu šolanja.

In še nekaj- represivni ukrepi za obvladovanje družbe in temnih plati osebnosti posameznika so čisto legitimni in stari toliko kot civilizacija in ne vem, zakaj bi bili psi deležni samo dobrot, pohval in brezmejne potrpežljivosti svojega razumevajočega lastnika. " Kazen mora biti vzgojna", je rekel že boter Mesec v Zvezdici Zaspanki. In jaz sem 105% zagovornik zatezne ovratnice. Ne elektrike, ne pretepanja, ne bodičastih ovratnic - ampak zatezne ovratnice pa definitivno. Poenostavljeno iz sociologije: Željeno vedenje posameznika v družbi krepimo z nagrajevanjem dejanj, ki takšno vedenje odražajo, medtem ko nezaželjeno vedenje sankcioniramo. In odkar propagiramo neproblematično sobivanje človeka s psom in njegove nagone omejujemo po naših standardih urbanega okolja, je pač tud pes "posameznik v družbi". Ali morda kdo pozna koga, ki je uspel vzgojiti otroka v odgovornega člana naše družbe samo z neomajno milino, pohvalo in slušnimi efekti, ki ne presegajo sobne jakosti?

Bo dovolj, ne?
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #54 : torek, 06.07.2004 : 10:20:56 »





Poenostavljeno iz sociologije: Željeno vedenje posameznika v družbi krepimo z nagrajevanjem dejanj, ki takšno vedenje odražajo, medtem ko nezaželjeno vedenje sankcioniramo. In odkar propagiramo neproblematično sobivanje človeka s psom in njegove nagone omejujemo po naših standardih urbanega okolja, je pač tud pes "posameznik v družbi".
Bo dovolj, ne?

Končno nekdo, ki je še ženska za povrh Shocked, ki razmišlja trezno in uporablja pri šolanju psov tudi glavo.

Po vsej verjetnosti svojim psom od vsega začetka postavljaš pravila, ki jih potrjuješ oziroma sankcioniraš v primeru ko so le ta kršena in zato od vsega začetka nimaš problemov pri vključevanju psa naj si bo mladiček ali odrasel pes v urbano okolje.
Logiran
danaja
gost
« Odgovor #55 : torek, 06.07.2004 : 10:37:54 »

Ojla, Simi.

Ne, nimam problemov s svojimi psi. Meje pač morajo biti jasno postavljene že od začetka - in postavljam jih jaz! Zato, ker moj pes je PES - že od začetka. Zato sem se pa vključila v temo z idejo o izvoru psa. Vsa ta nova "vera" o šolanju psa brez prisile - lepo te prosim. Sliši se tako idilično, kot obljubljena dežela, za katero se je potem izkazalo, da je ni. Je pa moderno.... Vsekakor je pa nekaj zelo res: različni ljudje, različni psi, različne metode - vsakomur svoje, se strinjam. In na koncu - ali pa morda tudi že vmes? - rezultati nikoli ne potrebujejo komentarja - njihovo sporočilo je jasno in nedvoumno.



Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #56 : torek, 06.07.2004 : 10:43:14 »

Danaja? A si ti Jasna, ki ima Valterja?
Logiran
IgiS
gost
« Odgovor #57 : torek, 06.07.2004 : 11:25:53 »

Glede na to, da sem stara gospa, ti mirne vesti lahko zagotovim, da izkušnje pač potrjujejo različne pristope, pa ne samo pri psih.

Osebno torej menim, da - ob upoštevanju izvora psa, ki je ("kot vsi vemo") mil, nežen in vdan....potomec volka, piškoti in kliker marsikdaj niso dovolj ali pa so velikokrat čisto neustrezni. Bolj se mi zdi pomembna tehnika uporabe takšnih pripomočkov, kot pa sama izbira le-teh.  Definitivno prisegam na vodnika kot edini zveličavni motiv za psa v procesu šolanja.

In še nekaj- represivni ukrepi za obvladovanje družbe in temnih plati osebnosti posameznika so čisto legitimni in stari toliko kot civilizacija in ne vem, zakaj bi bili psi deležni samo dobrot, pohval in brezmejne potrpežljivosti svojega razumevajočega lastnika. " Kazen mora biti vzgojna", je rekel že boter Mesec v Zvezdici Zaspanki. In jaz sem 105% zagovornik zatezne ovratnice. Ne elektrike, ne pretepanja, ne bodičastih ovratnic - ampak zatezne ovratnice pa definitivno. Poenostavljeno iz sociologije: Željeno vedenje posameznika v družbi krepimo z nagrajevanjem dejanj, ki takšno vedenje odražajo, medtem ko nezaželjeno vedenje sankcioniramo. In odkar propagiramo neproblematično sobivanje človeka s psom in njegove nagone omejujemo po naših standardih urbanega okolja, je pač tud pes "posameznik v družbi". Ali morda kdo pozna koga, ki je uspel vzgojiti otroka v odgovornega člana naše družbe samo z neomajno milino, pohvalo in slušnimi efekti, ki ne presegajo sobne jakosti?

Bo dovolj, ne?

Ekola "prva" ženska na forumu, za katero lahko rečem, da ve kaj govori. Sicer se čisto ne strinjam s tabo, predvsem pri uporabi zatezne ovratnice (jebiga, gilhkar so izginle "vidne" posledice šolanja pri bivši ...), kot drugo pa praviš, da je pomembnejša tehnika kot pa izbira pripomočkov pri šolanju. Za mene osebno je na prvem mestu izbira ustreznega pripomočka pri šolanju psa (kliker, hrana, žogica, kong......), ki je pogojen s vedenjem posameznega psa, nato pa tehnika uporabe tega prpomočka.
Ostalo pa drži skoraj kot pribito.

LP
Igor  
Logiran
danaja
gost
« Odgovor #58 : torek, 06.07.2004 : 11:50:09 »

Živjo,

odgovarjam kar obema.

Za Simi: Jaz imam Walterja.

Igor, živjo še tebi.
Kar se tiče pripomočka za motivacijo - menim, da mora biti vodnik tisti pravi "pripomoček za motivacijo", žogice, hrana in ostali rekviziti pa zgolj "podaljšek" lastnika, da se pes zabava. Po moje mora pes delati za vodnika, ki psa - če je vajo izvedel pravilno - nagradi s svojim iskrenim veseljem in občudovanjem in potencialno s klobaso, žogico....Ampak pes dela za vodnika, ne za žogico ali kakšen drug rekvizit.. No, pa smo po moje prišli na isto valovno dolžino. Parv v veselje mi je bilo malo pokramljati z vami. Tale forum je prav v redu stvar.
Logiran
simi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.225


« Odgovor #59 : torek, 06.07.2004 : 12:04:06 »



Za Simi: Jaz imam Walterja.



Klanjam se ti za osvojeno 2 mesto na tekmi Mondioringa Cheesy
Prav vesela sem, da si se pridružila forumu, ker bomo lahko končno "klasiki" rekli kakšno pametno  Wink.

Strinjam se s tem, da je vodnik motiv za psa, ker samo tako je delo pravilno zastavljeno.
Problem je le, ko ljudje ponavadi pridejo v šolo šele takrat, ko imajo s psom probleme, ki pa nastanejo zato, ker je prišlo do konflikta med psom in vodnikom. Navezava pes + vodnik ne štima, pes vodnika ne upošteva, niti ga ne jemlje resno in takrat je uporaba motivacijskih pripomočkov še kako učinkovita.
V primeru, ko pa je od mladička naprej vzgoja pravilna pa se odnos pes vodnik samo še krepi in delo (šolanje) je v užitek tako vodniku kot psu.

Za mene osebno je na prvem mestu izbira ustreznega pripomočka pri šolanju psa (kliker, hrana, žogica, kong......), ki je pogojen s vedenjem posameznega psa, nato pa tehnika uporabe tega prpomočka.
Ostalo pa drži skoraj kot pribito.

LP
Igor  

Mi lahko razjasniš kakšno tehniko uporabe uporabljaš pri žogici in kakšno pri kongu, ker razlika med hrano in žogico mi je jasna. Kong je pa le podolgovata žogica.

Ni mi točno jasno, ker v kong daš lahko tudi hrano, je torej uporaba konga kot pripomočka združevanje hrane + predmeta- žogice, ali je kong nadgradnja žogice kot motivacijskega pripomočka.
Ali pa pri eni vaji npr. poleg uporabljaš žogico, pri drugi vaji npr. naprej pa konga?
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 15   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  šolanje  |  Tema: Različni pristopi v šolanju psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines