mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 01:58:03

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: prevzgajanje psa
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: prevzgajanje psa  (Prebrano 16635 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« : sobota, 06.04.2013 : 20:38:20 »

pozdravljeni!

upam da so bo našel nekdo,ki bi mi lahko dal STROKOVNI nasvet! sam imam veliko opravka z psički in sploh z razvajenimi,katere skušam spraviti v red!

sedaj imam enega zelo razvajenega in posesivnega psa.katerega pa sem že kr 80% prevzgojil in tudi lastniki vidijo totalno razliko!
ampak je bilo treba,tud lastnike prevzgojiti hehe:)

no edina težava ki mi je ostala (ki sicer naj nebi bila pomembna) je pa na žalost zelo pomembna,čeprav se sprva nebo slišalo tako!

no v glavnem,kuži je star 3leta in je koker španjel:)lastnica ga je naredila (obsedenega) z storži,kar recimo še zmer ni to nek problem,je pa problem,da je tri leta imela način igre,da mu ona vrže storž,ta pa teče po storž,ko je prišel do storža,se je ulegel in čakal da pride lastnica do njega in ko je ona prišla,je on zbežal z storžem! ampak tako sta se igrala (ker je njej bil cilj ga zlaufati) in njemu je to sedaj igra! jaz ga že tri tedne učim,da mi prinese storž (na vse možne načine) in na začetku,ki nisem prišel do njega,je znal celih 40min lajati (to je tista posesivnost) in to se je ponavljalo par dni! ko ga zvežem in mu dam storž,nato mu rečem naj spusti,me uboga in ga spusti (ker ve da mi ne more zbežati) ko je odvezan in mu ga vržem,ga pobere in celo zbeži stran od mene:) pa tud ne pomaga,če mam drugi storž v roki in mu ga kažem,ker on pozna samo tako igro,da ga moraš pač ti njemu vzeti!dejansko ne vem več ,na kak način še poskusiti,da bi mu dopovedal oz. naučil,da prinese storž!pomembno pa je zato,ker če ne grem po storž,katerega sem vrgel,bo pač tam ležal in lajal,dok ne greva domov! se pravi (niti zlaufa se ne) čeprav,sam sem priporočal,da ga odvadijo storžev,ker zaradi storžev,se niti z drugimi kužki ne igra! ampak je pa res,da je to edina (igraćka) ki ga zanima,ker ne pali,na žogice in podobno! no bom zelo vesel,če bom dobil kak strokoven nasvet,ki temelji na kakšnih izkušnjah tega primera:) nerabim nasveta,kako psa naučiti da nekaj prinese,ne pozabite,da je pes star tri leta in ne par mesecev,ker takega psa bi lahko naučil v enem dnevu.da mi nek predmet prinese:) lp
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #1 : nedelja, 07.04.2013 : 01:50:06 »

Jah, zdaj boš dobil sicer skrajno amaterski in niti malo "strokoven" odgovor, ampak ... kaj pa če bi psa poskusil naložiti v avto in ga peljati nekam, kanor pač NI storžev (velik travnik, recimo). In poskušal tam od njega dobiti pozornost in potem še kaj drugega početi z njim? Nekaj dni zaporedoma - popolna abstinenca od storžev, samo ti in pes in povodec in priboljški in gas? Misliš, da bi bilo za probat?

Ali pa delat v hiši (brez storžev, če so ti za vse "pain in the ass" Tongue ) oziroma nekem mirnem prostoru brez motenj, kaj takega, trening prinašanja predmetov:
http://www.youtube.com/watch?v=7Nm4goEuBt4
http://www.youtube.com/watch?v=hpmrfOOMjyA
http://www.youtube.com/watch?v=Ccw1uwvbx00


Logiran

Unikatne tablice in portretki
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #2 : nedelja, 07.04.2013 : 07:37:59 »

Jah, zdaj boš dobil sicer skrajno amaterski in niti malo "strokoven" odgovor, ampak ... kaj pa če bi psa poskusil naložiti v avto in ga peljati nekam, kanor pač NI storžev (velik travnik, recimo). In poskušal tam od njega dobiti pozornost in potem še kaj drugega početi z njim? Nekaj dni zaporedoma - popolna abstinenca od storžev, samo ti in pes in povodec in priboljški in gas? Misliš, da bi bilo za probat?

Ali pa delat v hiši (brez storžev, če so ti za vse "pain in the ass" Tongue ) oziroma nekem mirnem prostoru brez motenj, kaj takega, trening prinašanja predmetov:
http://www.youtube.com/watch?v=7Nm4goEuBt4
http://www.youtube.com/watch?v=hpmrfOOMjyA
http://www.youtube.com/watch?v=Ccw1uwvbx00




ejla,hvala za linke,jih bom pol pregledal:)

hmm ja se strinjam steboj in imaš popolnoma prav,pa tud to sem probal,dejansko ko se doma igrava in če ima storž.ali karkoli drugega,kar ga zunaj ne veseli,enostavni ni problemov,ker se zaveda da mi doma ne more zbežati in če mu rečem da naj spusti igračo,jo bo spustil! koker španjeli,so znani kot zelo trmasti psi in seveda tud brihtni! mogoče sem se jaz narobe izrazil.ko sem napisal,da bi ga rad "naučil" da kaj prinese,ker to očitno že zna,ko je pač doma.ali zvezan,kjer je omejen! ko pa je zunaj,se dobesedno NORCA dela in sem prepričan,da ve kaj hočem od njega,sam vsakič ko to zahtevam od njega in (noče ubogati) in ga moram kregati, JE TO DEJANSKO ZA NJEGA IGRANJE! sicer ga razumem,pač to je tri leta počel in nikoli to ni bilo narobe,sedaj pa je kr naenkrat to nek smrtni greh haha....!
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #3 : nedelja, 07.04.2013 : 08:03:24 »

v glavnem sem pogledal linke in to vse je že sprobano:) pa tudi vidi se,da tisti psi niso obremenjeni z svojo igro oz se radi učijo:) hahaha tale "moj" kuži ko vzame storž.....zbeži še 10 metrov stran od mene,kaj šele da bi prišel k meni haha ali vsaj ostal na mestu:)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #4 : nedelja, 07.04.2013 : 11:01:03 »

Če ne pomaga, da mu mečeš več storžev (lahko tudi  ne čakaš da prvega pobere in mu vržeš drugega v drugo smer, ko teče do njega tretjega spet drugam...), mu daj storž na špago, da ga boš dobil nazaj.
Ali pa ga tam, kjer ni storžev naučiš na drugačne načine igre (igro s katerim koli predmetom, tudi lovljenje žogic, cufanje in podobno je moč naklikat kot vsak drug trikec, če pes sam od sebe na pokaže veselja).
Logiran
uncas
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.368


« Odgovor #5 : nedelja, 07.04.2013 : 11:20:44 »

Uporabljaš sledni povodec?

To, da je pes 3 leta, nima nobene veze, vse se da naučiti, moja se še pri šestih uči novih stvari, prejšnjega sem pri petnajstih, ko je oglušel, naučila na znakovne ukaze.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #6 : nedelja, 07.04.2013 : 11:55:35 »

Če ne pomaga, da mu mečeš več storžev (lahko tudi  ne čakaš da prvega pobere in mu vržeš drugega v drugo smer, ko teče do njega tretjega spet drugam...), mu daj storž na špago, da ga boš dobil nazaj.
Ali pa ga tam, kjer ni storžev naučiš na drugačne načine igre (igro s katerim koli predmetom, tudi lovljenje žogic, cufanje in podobno je moč naklikat kot vsak drug trikec, če pes sam od sebe na pokaže veselja).

hmm kot sem rekel,je obseden na storže in če greva kam,kjer ni storžev,bo sedel in lajal! ko se naveliča,mu recimo vržem kamenček in pravtako pol steče po njega,ampak spet z istim scenarijem kot pa z storžem! tko da ne igra vloge,ščim se igrava,ampak njegov način razmišljanja in dojemanja te igre! lej verjemi,imam veliko izkušnje z kužki in navadnega psa,naučim v eni uri trika oz. mu dam vedeti kaj hočem od njega,pol pa le par dni še utrjevanja! sam kot sem rekel,da pes je izreden primer!kar se tiče tega,da mu vržem storž,medtem pa da tistega drugega spusti...hahahah tu pa bi ga morali videt....pobere tistega prvega in gre po tistega drugega z prvim v gobcu hahahah:)
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #7 : nedelja, 07.04.2013 : 12:02:06 »

Uporabljaš sledni povodec?

To, da je pes 3 leta, nima nobene veze, vse se da naučiti, moja se še pri šestih uči novih stvari, prejšnjega sem pri petnajstih, ko je oglušel, naučila na znakovne ukaze.

ja tud tega uporabljam,in dok ga je vse ok,ker ve da mi ne more zbežati,ko ga pa spustim.pa je vse po starem:)
lej jaz vem,da psa lahko naučiš novih "trikov" tudi pr 10letih,čeprav težje.ampak seveda se da,saj z takimi psi jaz imam opravka (prevzgoja) sam je pa drugo,če hočem spremeniti nekemu psu igro.ki jo uporablja tri leta in uživa v tej igri (zaradi posesivnosti) ker se pol dejansko moraš njemu posvečati.ko mu hočeš vzeti štorž in on ti beži! kar pa ti praviš o učenju trikov,je pa druga stvar,ker to uporabiš vsake toliko (kot nek prestiž) ne pa kot igranje dve ure vzunaj! dej pomisli,kako se ti z svojim igraš vzunaj in kera igra mu dejansko ful pomeni,pa si zamisli,da jo skušaš spremeniti,v nasprotno od tega kar je do sedaj počel....verjemi,to so zelo težke reči in je potrebno veliko potrpljenja,kar pa meni ne manjka,me pa skrbi le to.da v treh tednih,glede tega ni nobenega napredka haha
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #8 : nedelja, 07.04.2013 : 12:18:42 »

pa še tko čist en primer,da dobite slike.kok je obseden na storž in na ta način igre,ki ga noče "pozabiti"!
recimo nor je na hrano,ampak če ima storž v gobcu in da mu pred smrčkom držim briket "nagradico" ga vseeno nebo spustil....storž spusti le,ko mu ukažem in dodam,da greva domov (to mu ponavadi rečem če je kaj lump) da greva domov! no to je on pogled njegove obsedenosti,njegovega načina igranja in storžev:)
Logiran
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #9 : nedelja, 07.04.2013 : 13:09:04 »

Primorc, meni je pa na pamet prišlo, da bi lahko mogoče probal, tako kot frizbijaši Smiley (v smislu, ki ti ga že Lanabela nakazuje)
Tisti, ki se ukvarjajo z "dog frizbijem", morajo tudi psa naučiti, da leteči frizbi ulovi, ga prinese nazaj in hitro spusti - tukaj sicer ne gre za klasično "šolsko" prinašanje, ko želimo, da pes premet gre iskat in nam ga prinese nazaj ter spusti v roke na povelje.
Oni morajo zagotoviti, da bo pes vedno znova tekel ulovit nov frizbi in da ne bo samo prvega ulovil, si ga nekam odnesel in začel žvečit Wink In tam je važno, da pes hitro reagira - hitro lovi, hitro prinaša nazaj, hitro teče lovi novega (na tekmah se pri nekaterih disciplinah meri število metov v določenem času).
Zato pse najprej "napalijo" na frizbije (tale tvoj koker je že itak napaljen" na stože ko praviš), in imajo za vajo vedno več frizbijev pri sebi. Pes mora seveda najprej znati frizbi prijeti v gobec in ga nesti.
Ko na primer pes ulovi prvi frizbi (v tvojem primeru bi bil to storž), vodnik psa spodbuja in kliče k sebi, hkrati pa mu kaže že drugi frizbi. Ko pes priteče do vodnika in izpusti frizbi na tla, takoj za nagrado leti po zraku že drugi ... in tako naprej Smiley Pes je tako vedno nagrajen, ker predmet ulovi in prinese nazaj, nikoli ne ostane brez igrače Smiley Tako psu "ni treba" nikoli svoje igrače odnašati proč od vodnika in jo "šparati" zase - saj vsakič, ko igrača pride do vodnika, pes dobi priložnost za novo igro.

Jaz bi na tvojem mestu pokušala najprej tako kot ti Lanabela nakazuje - da pes najprej začne pozornost od enega samega storža preusmerjat na še drugi in tretji in četrti itd. storž. Torej da neha enega in istega statično držati in čakati, da ti prideš do njega, ampak, da ga probaš vedno znova zvabiti od tega storža z drugim storžem v roki. In teh storžev naj bo magari cel žakelj Tongue Važno je, da bi ti uspelo, da si ti z novim storžem v roki bolj vabljiv kot tisti njegov edini storž na tleh Tongue

Sicer pa - ne vem, če je važno, da pes dosti teče, bi ga imela pač na povodcu, tekla z njim nekaj 100 m, če bi lepo sodeloval, dobi minuto igre s storžem - za nagrado!. Pa naprej malo teka, pa spet za nagrado igra s storžem.
Naslednjič spet povodec, sprehod, tek, bilokaj - če sodeluje s tabo, je igra s storži za nagrado. Če se sam ustavlja in išče storže, tečeš z njim naprej. S povodcem, seveda. Nima se kaj sam odločati, kaj bi on zdaj počel - če je komanda poleg ali naprej ali karkoli, ga pač usmeriš, da to počne, ne pa da ti voha po tleh itd. kakor pač njemu paše. In ko pridno sodeluje s tabo - potem pa je lahko nagrada v obliki igre Smiley
...
Tako bi se pes morda naučil sodelovati s tabo in poštekal, da igra s storži ni edina stva, ki se jo da početi z vodnikom, Naj bo nagrada! Kot imamo ostali s sabo na sprehodu recimo priboljške in igračko, pa ne gremo na sprehod samo zato, da bi tam psa s priboljški futrali in se igrali z njim.
Probajta dejansko sprehod spremeniti v več gibanja brez ustavljanja ob storžih, da se pes "raztrese" z gibanjem samim in začne slediti tebi, ne pa nekemu brezveznemu storžu Wink

Pa poročaj še kaj, kako vama gre Wink

Logiran

Unikatne tablice in portretki
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #10 : nedelja, 07.04.2013 : 15:04:18 »

Ce sem prav razumela, pes trza na storz samo, ko mu ga vodnik vrze (torej, jih ne isce sam). V tem primeru bi taksen nacin igre enostavno eliminirala in zacela s povsem drugacnim nacinom - brez metanja in aportiranja.
Pri mojih psih je aportiranje "stranski ucinek" igre s klobaso. Poudarek je v igri ruvanja pri cemer neizmerno uzivajo. Ko (ce  Tongue ) jim prepustim igraco, jo sicer lahko nosijo naokoli, vendar pa jo morajo prinesti nazaj, ce zelijo z igro ruvanja nadaljevati.
Sele kasneje preidem na metanje predmeta in sicer, ko jim je kristalno jasno, da ne bo nic z igro, ce mi predmeta ne prinesejo v roke.
Pri tem pa moram napisati, da se tako igramo samo doma. Na sprehodih tega ne pocnem, ker tudi mi nismo brez napak  Grin Grin Grin vecino sprehoda se mi namrec razne zogice in ostala navlaka preklada po rokah, zepih itd., ker je igraca morda zanimiva nekaj minut, potem pa bi jo pustili kamor je padla, ker postane nezanimiva.

Se pa povsem strinjam z mamoF, da mora biti sprehod vse kaj drugega, kot zgolj metanje storzev.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #11 : nedelja, 07.04.2013 : 15:23:44 »

jaz ga že tri tedne učim,da mi prinese storž (na vse možne načine) in na začetku,ki nisem prišel do njega,je znal celih 40min lajati (to je tista posesivnost) in to se je ponavljalo par dni! ko ga zvežem in mu dam storž,nato mu rečem naj spusti,me uboga in ga spusti (ker ve da mi ne more zbežati) ko je odvezan in mu ga vržem,ga pobere in celo zbeži stran od mene:) pa tud ne pomaga,če mam drugi storž v roki in mu ga kažem,ker on pozna samo tako igro,da ga moraš pač ti njemu vzeti!dejansko ne vem več ,na kak način še poskusiti,da bi mu dopovedal oz. naučil,da prinese storž!
Jaz sem iz tegale (poudarjen tekst) sklepala, da je Primorcu nadvse pomembno, da bi mu pes dejansko prinesel storž nazaj.

Ampak, kot čisto amatersko razmišljam, bi bilo še najbolje strorže čisto eliminirati iz interakcije z vodnikom, vsaj za en čas. Če je vedenje "na storž" že res neka vrsta obsesije pri psu.

Kot pa je opisoval življenje psa s prejšnjo lastnico, ki se ji očitno 3 leta ni ljubilo dejansko sprehajat in delat nekaj s psom, saj ...
lastnica ga je naredila (obsedenega) z storži,kar recimo še zmer ni to nek problem,je pa problem,da je tri leta imela način igre,da mu ona vrže storž,ta pa teče po storž,ko je prišel do storža,se je ulegel in čakal da pride lastnica do njega in ko je ona prišla,je on zbežal z storžem! ampak tako sta se igrala (ker je njej bil cilj ga zlaufati)
... je očitno mislila, da je dovolj, da "se pes zlaufa". Ampak, haloooo, zakaj pa ne bi se pes "zlaufal" skupaj z vodnikom, brez storžev, palčk, žogic itd. Pač hodiš (ali tečeš, če si zadosti fit) s psom 3, 4 ali več kilometrov dvakrat dnevno, pa je pes "zlaufan". Če pa temu dodaš še igro prinašanja ali lovljenja (igrače), oziroma za umsko zaposlitev sredi sprehoda ali doma vaje poslušnosti, trikce itd., ne mi rečt, da pes ne bo zadosti "zlaufan" in "zmozgan" in zadovoljno utrujen!

Kot smo pred časom razpravljali in fiksaciji psov na določeno igračo, svetlobni snop iz baterije in podobno, kjer razni strokovnjaki priporočajo popolno "prepoved" ukvarjanja s tistimi predmeti, ki kreirajo neko "obsedeno stanje", ko je pes slep in gluh za vodnika in vse ostalo. Ampak tule pač ne vemo točno, zakaj gre, zato ne mislim mordovati v tej smeri Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #12 : nedelja, 07.04.2013 : 17:17:26 »

Ena bedasta Grin - kaj pa če mu storž priskutiš? Greš na nek s storži bogat teren. Psa pustiš v avtu, ti pa določene storže, ki ležijo okrog 'nasmradiš'. Nato greš s psom iz avta, vzameš 'naključnega' iz tal (prej ga obdelaš recimo s tistim vonjem, s katerim se šprica vogale, da ti jih psi ne polulajo ali s čem podobnim) in vržeš nekam dovolj blizu sebe, da je še na dosegu. Pes ga pobere in (najverjetneje) izpljune, ti pa mu v gobec takoj porineš nadomesten, normalen storž plus ful pohvališ. Tako nekako v igro vključiš samostojno izpuščanje pri katerem ti ni treba borit se za avtoriteto. Kasneje mu namesto novega storža ponudiš neko drugo igračo za katero ga skušaš ful navdušit in s katero vadiš doma ali na drugem kraju, kjer pač hoče delat. Cilj je, da mu storži sčasoma postanejo manj zanimivi, ker so pogosto 'smrdljivi', nadomesten predmet pa ni. In da na koncu lahko že v prvo vržeš  tudi kak drug predmet, on pa se z njim na sprejemljiv način igra. Je pa ta trening najbrž treba prav dozirat, po malem pač, da ne bo spet samo ukvarjanje z metanjem, večino časa mora počet kaj povsem drugega. (če gre za pravo obsesijo kot je rekla mamaF, se pa morda res zna zgodit da kaj takega sploh ne bo delalo, da se mu bo storž sicer gravžal, držal bo pa še kar).

Je precej trapasta ideja , ampak sem razmišljala v smeri kako ga odvrnit od čuvanja storža ne da bi v izpuščanje predmeta vpletel sebe in svojo željo/komando za izpuščanje, ker je njegov namen v bistvu prav to, da tebi nagaja. Tako ga pa nič ne prosiš naj izpusti, ampak to naredi po lastni volji, ker je stvar fuj. Pa še pohvalo in nagrado kasira povrhu.

Sprašujem se pa še nekaj - če je pes pri tebi le na prevzgoji, se pomoje zna zgodit, da tvojih storžev ne bo več grabil, lastničine bo pa spet. Enako velja za druga neželena vedenja.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : nedelja, 07.04.2013 : 17:40:06 »

Prevzgoja je v tem primeru smiselna samo, če lastnico moti. Če je lastnici tak način igre všeč, ga nima smisla odpravljati.
Logiran
primorc
novinec
*
Sporočil: 19


WWW
« Odgovor #14 : nedelja, 07.04.2013 : 19:26:33 »

Prevzgoja je v tem primeru smiselna samo, če lastnico moti. Če je lastnici tak način igre všeč, ga nima smisla odpravljati.
poglej.jaz sem zadolžen psa prevzgojiti in ne boš verjela,ampak tudi sama vzgoja,se izraža veliko v tej igri! kajti,če mora lastnik teći za psom in se mu dreti da naj pusti storž ta pa še kr naprej beži,to pomeni,da je pes prevzel avtoriteto nad lastnikom! zato,jaz zahtevam,da se tako več ne igra,kajti če kdo mora laufati,je pes za lastnikom ne pa lastnik za psom! mene recimo pes totalno uboga,ve kdo ima avtoriteto in edino kjer me ne uboga (iz prve) je v tej igri,kjer ne spusti takoj storž! meni namreč enkrat zbeži,pol pa dvignem glas in mu ukažem prostor,takrat pridem do njega in mu vzamem storž! ampak tko je že tri tedne in ni nobenega napredka
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Učenje vaj, veščin in trikov  |  Tema: prevzgajanje psa
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines