mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 11:23:13

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Diabetes pri mačku - hrana, nadzor, medikamenti?
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Diabetes pri mačku - hrana, nadzor, medikamenti?  (Prebrano 5761 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
MaksiMaša
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 919


« : petek, 21.06.2013 : 16:22:58 »

Ker obstaja velika možnost, da pri našem mačku potrdimo diabetes, moram o mačjem diabetesu izvedeti vse.

Za začetek me zanima:

- lovljenje urina ni ravno glavni špas na vasi, pa prav najslabši pa tudi ne oz. kako to počnete doma ? Smiley

- aparat za merjenje nivoja sladkorja v krvi se da kje rentat oz. plačat uporabo in seveda porabo lancet?

- ko bom končno uspela priti do aparata za merjenje sladkorja v krvi, kje mačku doma vzeti kri ( uho, blazinica,...? )

- Ker je upad telesne teže v razmeroma kratkem času iz 6,5 na 5 kg in je trenutno na Hill's d/d, dokler ne potrdimo diabetesa, ali priporočate prestop na Hill's m/d ali morda katero drugo različico ( prav vet. dieta je še RC Diabetic)

- a lahko revež pade v sladkorno hipo oz. mu lahko ob nepravi hrani sladkor tako hudo naraste, da mu moram pomagati z dovajanjem inzulina tudi vmes... ok, to je verjetno vprašanje bolj za vetko, pa kljub temu bodo vaše izkušnje zelo dobrodošle...

- inzulin ali tablete?

- kakovost življenja slabša ali nespremenjena  ( Maks je le notranji muc) / ker sicer menim, da sladkorniki na dveh nogah lahko kakovostno živijo, seveda, je pa res, da je rutina zlata vredna in so 'izleti' v tveganja zanje le pravljica...

- priboljški ja ali ne, nikoli, never, no-no, don't you dare!!!

- kaj moram obvezno še vedeti o mačjem diabetesu?

Lahko je vse to že zapisano, moje znanje tudi ni čisto zanič kar se sladkorne tiče ( v mojih koncih ji rečejo cukrena Smiley ), pa kljub vsemu prosim za malo pomoči, sem prepričana, da je tudi v njihovih vrstah vse več sladkih muckov, nekaterih tudi neodkritih, ki ti potem sumljivo hujšati začnejo in si razbijaš glavo, kaj gre lahko narobe, na najočitnejše pa ne pomisliš...

Hvala:)
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #1 : petek, 21.06.2013 : 22:06:21 »

- lovljenje urina ni ravno glavni špas na vasi, pa prav najslabši pa tudi ne oz. kako to počnete doma ? Smiley
Ce rabis samo za merjenje glukoze, je ena moznost uporaba plenicnih podlog. Druga je prazen wc, dobijo se pa (nekje) tudi neki kristali, ki ne vpijajo urina.

Citat
- aparat za merjenje nivoja sladkorja v krvi se da kje rentat oz. plačat uporabo in seveda porabo lancet?
Kupis ga v lekarni. Stane 15-20 eur, glavni strosek so listki, ki pa jih itak moras kupir. Lancete so prilozene, oz. jih kupis v lekarni. Jaz sem zadovoljna z Accu Chek-ovimi humanimi glukometri. Imam enega prastarega, ki se vedno odlcino dela, en model Nano, enega pa ravno dobim v naslednjih tednih. [/quote]

Citat
ko bom končno uspela priti do aparata za merjenje sladkorja v krvi, kje mačku doma vzeti kri ( uho, blazinica,...? )
Nekaj od tega in odvisno od macka.

Citat
- a lahko revež pade v sladkorno hipo oz. mu lahko ob nepravi hrani sladkor tako hudo naraste, da mu moram pomagati z dovajanjem inzulina tudi vmes... ok, to je verjetno vprašanje bolj za vetko, pa kljub temu bodo vaše izkušnje zelo dobrodošle...
Na zacetku bos morala bolj monitorirat in prilagajat odmeek inzulina. Se pa to lih ne zgodi v par minutah in na zivali se vidi, da nekaj ni ok in takrat imas cas da ukrepas.

Citat
inzulin ali tablete?
Za macka inzulin.

Citat
kakovost življenja slabša ali nespremenjena  ( Maks je le notranji muc) / ker sicer menim, da sladkorniki na dveh nogah lahko kakovostno živijo, seveda, je pa res, da je rutina zlata vredna in so 'izleti' v tveganja zanje le pravljica...
Lih nespremenjena ne bo, prvic je odvisno od tega kako bo amcek prenasal spikanje zaradi merjenja in dajanje inzulina. Pa seveda je pri diabetikih pogostejsa pojavnost doloecenih obolejn, predvsem urinarnega trakta. Definitivno pa, ce je macek le kooperativen pri aplikaciji zdravil, se odlocit za zdravljenje. No, vsaj jaz bi se.

Citat
priboljški ja ali ne, nikoli, never, no-no, don't you dare!!!
Odvisno kaksni. Vse kar je susenih meskov seveda lahko. Izogibat se pa vsem stvarem (priboljski, hrana), ki vsebuje veliko zitaric.

Citat
kaj moram obvezno še vedeti o mačjem diabetesu?
Brosuro ti je vetka ze dala? Sicer ti jo posljem na mail/na FB.
Vsekakor moras vzeti v zakup, da je to lifetime bolezen in terapija, kar pomeni vsak dan, do konca macjega zivljenja aplikacija inzulina 2x na dan, ob istem casu ... In temu je potrebno prilagodit tudi zivljenje lastnika (delovni cas, dopusti, prostocasne aktivnosti, varstvo, ...)
lp, m.
Logiran
MaksiMaša
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 919


« Odgovor #2 : sobota, 22.06.2013 : 07:23:00 »

Maja, sej veš, da si krasna, ane. ljubezen

Mojim živalim že vsaj 10 let prilagajamo najina življenja, tako da se to ne bo bistveno spremenilo, dopust bomo ( ko bomo na dopust končno lahko šli ) prilagodili Maksu oz. bomo pikanja naučili nekoga, ki mu bom lahko zaupala, se pa tale dopust nima namena zgoditi prav kmalu :s.

Nimam še zloženke, bi je bila precej vesela na mail ( katarina.herc (at) gmail.com) , bom pa vse to zagotovo predelala še z  enkrat naslednji teden z Vanjo, ko bo končno jasno, kako je s sladkorjem v krvi in lulčku:)

Zame ne obstaja opcija, da ne zdravimo in mi je pravzaprav čisto neverjetno, da pa kdo ne bi zdravil, ko žival potrebuje zdravljenje in pomoč, sploh v življenjsko pomembnih situacijah. Mora bit pa res super fajn - najprej mama skoti, ker niso sterilizirali, potem mladička zapreš za zmer in mu ne dovoliš prosto živet/umret in pol ga gledaš, kako mu s časom nekaj manjka, se matra in je bolan, ti pa... kaj, greš na dopust... ne morš to, nooo.

Hvala Maja, pa hvala še za zloženko, pa hvala, če te bom še kaj rabila:)
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #3 : sobota, 22.06.2013 : 10:33:23 »

Imas na mejlu. Smiley
lp.
Logiran
Samješveš
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 485



« Odgovor #4 : torek, 09.07.2013 : 12:45:25 »

Kako ste? Smiley
Mi imamo psa diabetika.
Če ti lahko kako pomagamo, z veseljem.
Na začetku vse izgleda precej strašno, inekcije, jemanje krvi,...
Potem se pa navadiš, res vse postane rutina.
Držte se! Kiss
Logiran
MaksiMaša
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 919


« Odgovor #5 : sreda, 10.07.2013 : 08:33:33 »

trenutno me naš Maks ne mala preveč...

Pikam ga v uho, iskreno povem, da kapljice ne dobim v prvo in smo zaenkrat ugotovili, da imamo nadvse čuden problem....

Maksu glokoza ne raste, temveč pretirano pada... skrajni meji do sedaj izmerjenega sladkorja sta bili 2,7 do 3,9, vedno ob meritvi občutno prenizek sladkor.

Ko se vidno slabo počuti, spremlja njegovo sicer nervozno obnašanje še en tak 'maaau' iz pekla, tak nizek, preteč in groozno glasen mjaaau, in mu je takrat sicer nemogoče izmeriti sladkor, a malo za tem, ko ponavadi gre počivat, je sladkor resno nizek. Še nikdar nisem izmerila previsokega... Takrat mu takoj ponudim hrano, ki jo tudi hlastno poje in je v nekaj minutah stari Maks. Se zna tudi igrati pol ure po tem padcu sladkorja...

V ponedeljek sva prenehala z antibiotiki, po katerih se sicer vidno bolje počuti. Umirilo se je bruhanje in zdaj bruha le po zaužiti travi, kar je povsem normalno i tudi na teži je malenkost pridobil... iz 5,00 na 5,19 kg. Hja, ni ne vem koliko, malo pa je...

Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #6 : četrtek, 11.07.2013 : 11:22:51 »

Inzulinom?
Logiran
MaksiMaša
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 919


« Odgovor #7 : četrtek, 11.07.2013 : 12:31:18 »

ne vem, jutri znova vzamemo kri iz žile in opravimo urinski test.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Diabetes pri mačku - hrana, nadzor, medikamenti?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines