mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 05:48:24

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Reševanje "ubogih" muc
Strani: 1 [2] 3 4 5   Dol
Natisni
Avtor Tema: Reševanje "ubogih" muc  (Prebrano 21402 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #15 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:09:20 »

p.s.: brez da bi se sploh oglaševalo najdeno žival v lokalnih medijih.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #16 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:14:05 »

V bistvu to ali se lahko pobira mačke vsepovprek (seveda ne osebno s strani najditelja), se jih po možnosti poturi nepooblaščenim zavetiščem, brez da bi se pristojno zavetišče sploh kontaktiralo?
Ne. (Misljeno kot, ne, ne sme se. V praksi seveda ljudje pocno tocno to)
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #17 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:18:41 »

Hvala, maja01 Smiley

PravaBiBa, to bi bilo to, ja, kar je maja01 napisala.
Tudi v zvezi s tvojim glavobolom okrog mojega odnosa do zakonodaje.
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #18 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:27:30 »

Hvala obema, ker po bombardiranju na FB sem mislila, da sem jaz zmešana.

p.s.: Jana ne zamerit ampak tisti tvoj link je malo dvoumen.......nobenih napotkov kako postopati, če žival ni čipirana  (kar mačke večinoma niso), oglaševanje pogrešane živali, samo kontaktirajte zavetišče.........prosim to mal popravi
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #19 : ponedeljek, 19.08.2013 : 22:53:09 »

Nič dvoumno in nič za popravit, ker zadeva izhaja iz zakonodaje. Dodati je treba le poštenost (sem ne spada zgodba mačka Mikija) in zdravo pamet (vsi bi je morali imeti vsaj malo), pa je z napotki popolnoma vse v redu.

Velika večina tistih najdenih živali, ki jih tako radi 'rešujejo', je nečipirana. Mačke in psi. Z obojimi se postopa enako - po najdbi se pokliče zavetišče in se v dogovoru z njimi ukrepa naprej. Če imamo možnost (štrik za psa, boks za mačka, veta blizu ...), je super, da preverimo, ali ima žival čip, že prej, preden kličemo zavetišče. Če te možnosti nimamo, potem pač pokličemo zavetišče in se ravnamo po napotkih.

Zakaj pa bi kdo, razen zavetišča oz. v dogovoru z zavetiščem, oglaševal najdeno žival?
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #20 : ponedeljek, 19.08.2013 : 23:07:25 »

No ja, jaz sem že oglaševala najdene živali, enkrat psa (mladič na glavni cesti in dobesedno pobran sredi trgovine kjer je blodil -sredi tgovine, da ne bo pomote, da je bil kr tko nekje snet), enkrat želvo, pa še kaj bi se našlo......pes ni imel čipa, ker je bil mladič, torej je sledila objava na radiu, želva...no ja to je posebna štorija Cheesy    Zdej pa jaz nekaj ne kapiram, ko se najde žival oz ko se izgubi žival se najprej poskuša najti oz najti lastnika prek medijev (če čipa ni), namreč naše pristojno zavetišče najprej zahteva potrditev občine (kar zna trajati), da bo zadevo plačala, torej se vsi ki nam je mar potrudimo in pač objavimo na lokalnem radiu vsaj, da je bila neka žival najdena, pa naj gre za psa, mačko, papagaja ali želvo.....



p.s.: ok očitno spadam med fanatike, ker pač poskušam najti originalni dom živali
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #21 : ponedeljek, 19.08.2013 : 23:40:34 »

Za pogrešane pse so drugi napotki Smiley

http://www.mojpes.net/modules/pomoc/article.php?storyid=55

Isti napotki se lahko uporabijo tudi za mačke.

Analogija gre pa takole nekako:
- Izgubljene živali morajo lastniki iskati in jih oglaševat kot izgubljene ter o izgubi obvestiti zavetišče.
- Najdene živali gredo po najdbi v zavetišče.

- Če najditelj posluša radio, bere fb, vidi oglas na vratih lokalne trgovine ..., bo morda že vedel, da lastnik najdeno žival že išče in tudi pridobil kontakt - vse se bo srečno končalo brez posredovanja zavetišča. Tako se običajno zadeve odvijejo tudi, če ima pes na ovratnici pripet obesek z lastnikovo telefonsko številko. Pri mačkah je to težko oz. celo nevarno zanje.
Čip lahko sicer odčita vsak, ki ima čitalec, v register pa za podatke lahko pogleda samo pooblaščena oseba, torej je treba do veterinarja ali zavetišča. Najditelj ne more dobiti podatkov iz CRP in zato tudi ne more vrniti živali lastnikom brez posredovanja pristojnih.

- Če najditelj ne sledi oglasom ..., ne ve, da kdo išče prav to žival, jo takoj po najdbi pelje v zavetišče, kjer pa:
* že imajo podatke o lastniku, saj že vedo, da jo išče, ker jim je sam to sporočil, ali
* odčitajo čip, če ga žival ima, kontaktirajo lastnika in mu žival (po ustrezni proceduri) vrnejo.

V zakonodaji so vse obveznosti povsem lepo navedene.

Hm, ne razumem prav dobro, kje je ta čas najdena žival, ko iščete lastnike preko medijev?

Verjetno ne zahteva potrditve občine samo vaše pristojno zavetišče, temveč bi morala tako ravnati vsa zavetišča, če še ne ravnajo. Vsekakor bi morali mi vsi ravnati z občinskim denarjem kot skrbni gospodarji. Je pa pri tem treba pretehtati, kaj je še sprejemljivo. Pes na cesti dan ali dva, da vidite, ali se bo javil lastnik? Maček v jarku dan ali dva, da ugotovite, ali se bo javil lastnik? Potuha občini, če je 'zavlačevanje' njihova ideja in stalna praksa?

Z oglaševanjem najdene živali ni nič narobe, če ga spremlja pregled, ali ima čip in javljanje zavetišču, čeprav samo oglasu na lokalnem radiu zelo težko rečemo oglaševanje. Tukaj, kjer jaz živim, so aktivne vsaj ene 3 ali štiri radijske postaje. Jaz poslušam samo eno. Ali bo dal najditelj moje živali na to postajo oglas? Ali na drugo, tretjo, četrto? Tudi zato imamo zavetišča. Da se tam takoj, ko je le mogoče, zberejo informacije o najdenih in izgubljenih živalih. Predvsem pa za to, da oskrbijo žival in tudi zato, da ji najdejo starega ali novega lastnika. Prav nikakršnih zadržkov pa ni, da žival, katere najditelj si, oglašuješ na vse mogoče načine, lepiš plakate in objavljaš po internetu, s tem, da dodaš, da je žival v tem in tem zavetišču, kjer jo lastnik lahko prevzame.

Hecno, torej so fanatiki tudi zavetišča, ki imajo v zakonodaji in tudi sicer nalogo najti originalne domove živalim, ki pridejo k njim. Smiley
Čip je samo eno od sredstev, ki so jim lahko v pomoč.
Logiran

PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #22 : ponedeljek, 19.08.2013 : 23:59:57 »

hja ok, Jana, sicer sem prosila za izbris celotne teme, ampak bom vseeno odgovorila ......konkreten primer najdenega pasjega mladiča:
pes je pobran sredi živilske trgovine
takoj peljan na veterino, kjer niso našli čipa
vmes kontaktirano zavetišče, ki zahteva potrditev občine
takoj po tem oglaševan na radiu
naslednji dan se je javil lastnik

tvoj scenarij(na našem območju)
pes pobran
čipa ni
prijava zavetišču, ki te obvestijo, da je za to pristojna občina
čakaš dva dni, da obvestiš občino, ker je vikend vmes
kontaktiraš še enkrat zavetišče
kontaktiraš še enkrat občino
čakaš da občina potrdi, da bo zavetišču plačala
vupsi dejzi pa je minil en teden+

vmes je pes pri tebi, ker ga nimaš kam oddati




pri nas pač ni tega, da pokličeš zavetišče in je to to, lej lahka me zezaš s "originalnimi domovi" zame je pač originilalni dom pač tam kjer so psa nabavili in je od njih odšetal v svet in njih je treba najti in jim tupiti o odgovornem skrbništvu, ker če tole pasje bitje gre direkt v zavetišče bo tam v kratkem nov pesjanko in štorija se ponovi..........ok, povedala kar sem hotela, zdej pa prosim briši tem



p.s.: zdej pa lahka brišeš temo prosim?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #23 : torek, 20.08.2013 : 00:44:12 »

Zakaj, pravzaprav, bi pa brisala temo?

Komentiram tvoja primera:

Prvi primer:
Več kot odlično, vendar bi me predvsem zanimalo, kako je bilo poskrbljeno za označitev psa? Ker v tem je point - v zavetišču so dolžni psa označiti z mikročipom, preden ga oddajo nazaj lastniku.

Drugi primer:
Dokler boste na tak način dopuščali manipuliranje občanov s strani občinarjev, se vam bo tako tudi dogajalo. Torej, kot praviš, imate doma po en teden tujo žival, pravzaprav protizakonito, ker ni poskrbljeno za karanteno, cepljenja, pregled ... Morda bi ob najdbi živali med vikendom vendarle poklicali na inšpekcijo in povedali, da pogojev za namestitev neznane tuje živali nimate? To je namreč ključ. No, vse je v rokah občanov. Nihče iz občine ne more prav nobenega občana prisiliti, da namesti in oskrbi tujo žival namesto občine. In ja, občine so dolžne zagotoviti sredstva za oskrbo najdene živali. Torej, ključ imate občani, klučavnica je pa na občini.

PravaBiBa, ne boš verjela, ampak tudi jaz sem govorila o originalnem domu kot o tistem, kjer je bil pes kupljen/posvojen. In po zakonu so zavetišča najprej dolžna preveriti, ali je pes označen in s tem preveriti tudi, ali je lastnik znan in mu ga v tem primeru tudi vrniti. In on mora plačati tudi stroške. Šele potem, ko starega lastnika ni od nikoder, se išče nov dom. Na voljo so spletne strani in kot sem seznanjena, večina zavetišč uporablja še celo vrsto drugih oglaševalskih kanalov, tudi lokalne radie na območjih, ki jih pokrivajo.
Logiran

Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #24 : torek, 20.08.2013 : 08:32:43 »

PravaBiba, tale opis postopanja vašega zavetišča je eden izmed razlogov
zakaj ljudje:
- ne kličejo pristojnega zavetišča,
- kličejo vsa mogoča društva, da naj priskočijo na pomoč,
- sami iščejo dom živali,
- se obrnejo stran in skomignejo z rameni.

Kaj nam pomagajo zavetišča, če mora žival en teden čakati "na cesti" /
pri najditelju, da je sploh lahko sprejeta v zavetišče.

Tudi to kritiziranje tistih, ki "pobirajo lastniške živali" in jih ne oglašujejo v medijih.
Kje so pa originalni lastniki teh živali? Zakaj te živali niso označene (pustimo
sedaj zakaj tavajo naokoli) in zakaj njihovi skrbniki ne objavijo na radiu,
v medijih, obvestijo vseh zavetišč, društev, polepijo plakatov?

Res ne razumem, zakaj vedno začenjamo na napačnem koncu, pri "grdih,
fanatičnih" najditeljih, ki bi morali ne vem kaj vse.

Žival so našli, zadržali in sporočili v zavetišče. To je dolžnost najditelja.
Ne pa da mora žival zadržati več kot 24 ur, klicariti na občino, morda
celo dirkati tja v času uradnih ur (ker najditelji nimajo drugega dela  Roll Eyes).

Zavetišče bi bilo dolžno dati prave informacije o postopku
in ja, to ni samo problem občanov in občine, to je tudi problem zavetišča, da
dogovarjanje o sprejemu živali "preloži" na občino in najditelja.

Kaj se ima najditelj pogajati z občino, če bo pogodbeno zavetišče
sprejelo najdeno žival ali ne?
Kaj točno dosežemo s tem, razen popolnega kaosa in tega da živali
na koncu ne pridejo v zavetišča?   Undecided

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #25 : torek, 20.08.2013 : 08:52:37 »

Popoln kaos se je ustvaril tudi z vpitjem, kakšne grozne stvari se dogajajo z živalmi v zavetiščih in z dodatnimi pozivi, da naj najditelj naredi vse drugo, samo ne kliče zavetišča, sploh pa ne odda vanj najdene živali. Posledice so zdaj zelo vidne, neposreden efekt je to, o čemer piše PravaBiBa. Za koga, pravzaprav, je to dobro? Za živali? Zagotovo ne. Za lastnike najdenih živali? Tudi zagotovo ne. Za občane? Tudi za te ne. Za občine? Večina občin si želi čim manj najdenih živali in jim ustreza, da občani sami skrbijo za tiste živali, ki jih vendarle najdejo na njihovem območju. Za zavetišča? Prepričana sem, da si zavetišča ne želijo takega kaosa. Za aktiviste, o katerih piše PravaBiBa? Ta kaos je bil ustvarjen zanje in zdaj uživajo v njem.
Logiran

Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #26 : torek, 20.08.2013 : 09:02:17 »

Ne razumem točno kaj imajo nemogoči postopki, kjer morajo najditelji urejati sprejem živali preko občine (namesto preko
zavetišča) z "vpitjem", da so zavetišča slaba in naj ljudje živali ne vozijo tja.

Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #27 : torek, 20.08.2013 : 10:02:09 »

No saj ni tako grozno. Se pač pokliče zavetišče, se pove, da boš šel po pildek na občino v ponedeljek in ga boš naknadno dostavil  in to je to. Ni ti treba živali imeti toliko časa doma.
Kar se pa spuščenih mačk brez nadzora tiče pa lepo prosim kje izrecno je v zakonu napisano, da mačke ne smejo biti zunaj brez nadzora? To velja za pse, za mačke pa kolikor vsaj mi je znano ne. Niti jih ni treba označevati, niti cepiti proti steklini, nič. Bi bilo fino če bi, pa ne.
In ja, nekaterim je resnično zapuščenih živali za njihovo potrebo po reševanju življenj res premalo, pa pobirajo take, s katerimi ni nič narobe. In jih vlačijo na druge konce slovenije, tako da jih lastniki ne morejo dobiti nazaj niti če bi jih iskali. Celo v primeru, če obvestijo pristojno zavetišče ne.
In ja, če pelješ kastrirat lastniško žival, pa te lastnik začopati, te lahko toži za poškodovanje tuje stvari.
Logiran
PravaBiBa
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 236


WWW
« Odgovor #28 : torek, 20.08.2013 : 12:39:51 »

No saj ni tako grozno. Se pač pokliče zavetišče, se pove, da boš šel po pildek na občino v ponedeljek in ga boš naknadno dostavil  in to je to. Ni ti treba živali imeti toliko časa doma.
Kar se pa spuščenih mačk brez nadzora tiče pa lepo prosim kje izrecno je v zakonu napisano, da mačke ne smejo biti zunaj brez nadzora? To velja za pse, za mačke pa kolikor vsaj mi je znano ne. Niti jih ni treba označevati, niti cepiti proti steklini, nič. Bi bilo fino če bi, pa ne.
In ja, nekaterim je resnično zapuščenih živali za njihovo potrebo po reševanju življenj res premalo, pa pobirajo take, s katerimi ni nič narobe. In jih vlačijo na druge konce slovenije, tako da jih lastniki ne morejo dobiti nazaj niti če bi jih iskali. Celo v primeru, če obvestijo pristojno zavetišče ne.
In ja, če pelješ kastrirat lastniško žival, pa te lastnik začopati, te lahko toži za poškodovanje tuje stvari.

No, saj tako smo mi naredili, najprej na veterino preverit če je čip in potem klicali zavetišče, se dogovorili, da se v kolikor ne bo odziva po objavi pač v ponedeljek obvesti občina, zavetišče pa je naredilo zaznamek kdaj se je javilo, so me pa opozorili sami v zavetišču, da se zna krepko zavleči s papirologijo na občini. 

No v bistvu si mi na moje vprašanje, da to ni ok odgovorila v drugem odstavku. Ampak ali je možno to reševalcem mačk dopovedati? Bila sem prav presenečena da je toliko tega.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #29 : torek, 20.08.2013 : 12:44:48 »

Za drugi odstavek nisem povsem prepričana, je vprašanje. Ker se stalno nekaj spreminja - samo žal se večinoma stalno spreminja za pse, za mačke, ki pa so dejansko problematična pa ne.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Tema: Reševanje "ubogih" muc
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines