mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 03:29:01

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Cepljenje proti steklini - spremenjena pravila
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Cepljenje proti steklini - spremenjena pravila  (Prebrano 20837 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : torek, 03.12.2013 : 15:40:04 »

29. 11. 2013 je bil v UL objavljen nov Pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline, ki uvaja za pse obvezna letna cepljenja samo prva tri leta, potem pa v skladu z navodili proizvajalca.

Več je na KLIK.
Pravilnik je na KLIK.

Stara tema o cepljenju proti steklini je na klik.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 23.12.2013 : 08:55:49 »

Cepljenje proti steklini ne več vsako leto. Veterinarska zbornica: Zdravje ljudi bo ogroženo
Ljubljana, 22.12.2013, 20:10 | 24UR
Kmetijski minister Dejan Židan se je odločil, da cepljenje psov proti steklini ne bo več obvezno vsako leto. Vztraja, da s tem sledimo Evropi, veterinarska zbornica pa meni, da za to ni strokovne podlage in da bo ogroženo zdravje ljudi.


http://www.24ur.com/cepljenje-proti-steklini-ne-vec-vsako-leto-veterinarska-zbornica-zdravje-ljudi-bo-ogrozeno.html
Logiran

Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #2 : ponedeljek, 23.12.2013 : 13:02:14 »

pa kako je možno da je toliko psov necepljenih in tako malo sankcij?!  Shocked
 bruham
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : sreda, 15.01.2014 : 13:08:54 »

mke/kk/kk, 15.01.2014 13:03
Cepljenje psov še obvezno, a manj pogosto
Ljubljana, 15. januarja (STA)

Dokler Slovenija vsaj dve leti zapored ne bo zabeležila več primera stekline, bo cepljenje psov ostalo obvezno. Letos bodo cepljeni še vsi psi, v prihodnjih letih pa glede na število dosedanjih cepljenj in po navodilih proizvajalca cepiva. Obeta se tudi prečiščenje registra psov - za lastnike psov, ki nimajo urejenega statusa psa, napovedujejo globe.

Leto 2014 bo glede cepljenja psov izhodiščno leto, ko bodo morali pse cepiti vsi lastniki. V prihodnjih letih pa se obetajo spremembe, predvsem bodo cepljenja manj pogosta, o čemer bodo lastniki obveščeni preko svojih veterinarjev.

Kot je pojasnila direktorica uprave za varno hrano Vida Čadonič Špelič, nov režim cepljenja predvideva, da bodo morali biti vsi psi tudi v prihodnje cepljeni tri leta zapored po rojstvu. Razmik med prvimi tremi cepljenji pa ne bo smel biti daljši od 12 mesecev. Po treh zaporednih cepljenjih pa bodo veterinarji pse cepili glede na navodila proizvajalca cepiva.


http://www.sta.si/vest.php?s=r&id=1967253
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #4 : petek, 24.01.2014 : 16:23:30 »

Tole je odgovor UVHVVR o 'čiščenju' CRPsi in sankcijah tistim, ki psov niso pravočasno cepili ali odjavili oz. v registru spremenili podatkov, poleg tega pa tudi o postopku za časovno odložitev cepljenja, v kolikor je pes bolan:

"Z namenom obveščanja in osveščanja lastnikov psov je Uprava pripravila letake ki bodo dostopni lastnikom psov v veterinarskih ambulantah, zavetiščih in društvih. Uprava bo letos po pošti pošiljala lastnikom redno cepljenih psov obvestila o datumu naslednjega cepljenja v mesecu pred potekom veljavnosti cepljenja. Vsi lastniki psov (po podatkih iz CRPsi) pa bodo pozvani, da preverijo in po potrebi uredijo podatke v registru pri svojem veterinarju. Obveščanje bo potekalo konec januarja in februarja. V pripravi je tudi spletna stran z dodatnimi informacijami in spletna aplikacija, preko katere bodo lastniki lahko vpogledali v podatke svojega psa.

Cepljenje je edina učinkovita zaščita pred steklino in prenosom te izredno nevarne zoonoze na ljudi, zato ostaja cepljenje psov še naprej obvezno. Tudi nov Pravilnik ne predvideva nobenih odstopanj od predpisanega sistema cepljenja. V primeru objektivnih razlogov, zaradi katerih pes ne more biti cepljen v predvidenem roku, se lahko lastniki posvetujejo z lečečim veterinarjem."


Vse je na KLIK
Logiran

white rose
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 149



WWW
« Odgovor #5 : petek, 24.01.2014 : 19:47:43 »

Se mi je zdelo, da mora bit vsaj en hakelc:

2. Razmik med prvimi tremi cepljenji ne sme biti daljši od 12 mesecev

No, zdaj naj mi pa nekdo v Sloveniji našteje 10 psov, ki so vsako leto cepljeni točno do datuma poteka enega leta.

Enkrat imaš ravno na tisti datum brejo ali doječo psico, drugič je pes bolan, tretjič si na dopustu, četrtič malo pozabiš in cepiš teden kasneje... petič....

Itak, da se veti ne bodo kar tako odrekli kosu pogače, so že tole dobro naštudirali...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : petek, 24.01.2014 : 20:04:40 »

To sicer ne drži, za nazaj ne rabiš imeti točno na datum, letos in za naprej pa, Je pa pri nas zelo veliko psov cepljenih brez zamud. Vsi tisti, ki se udeležujejo prireditev, pokeg tega pa obstaja tudi nekaj natančnih lastnikov, ki predvidevajo kdaj bodo šli na dopust, kdaj se bo psica gonila in kdaj bo breja, pa cepijo prej. Meni se zdi povsem ok, da se končno enkrat za spremembo točnost nagradi (cepljenje na tri leta) in nemarnost kaznuje.
Logiran
white rose
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 149



WWW
« Odgovor #7 : sobota, 25.01.2014 : 08:16:40 »

No, če pa ne velja za nazaj (si sigurna?), potem bomo pa v bodoče manj nemarni.
Upam, da tudi VURS, ki bo označil 80 % psov v mojem kraju, ki se nečipirano in necepljeno prosto sprehaja naokoli.
p.s.
"Vsi tisti, ki se udeležujejo prireditev" je pa totalna buča, vsi moji psi se udeležujejo prireditev in so nemarno cepljeni (eni malo z zamudo, eni malo prej, kakor nanese...).
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #8 : sobota, 25.01.2014 : 12:43:12 »

Hja, potem se ti še ni zgodilo, da bi na prireditvi morala pokazati knjižico in še nisi naletela na dovolj tečnega veterinarja, ki pogleda tudi datum? Na eni prireditvi je šla brez nastopa domov cela ekipa cca 15 psov če se ne motim iz Švedske, ker jim nekaj ni štimalo pri cepljenjih.
Je pa tudi res, da ni bilo tako pomembno ali si dal cepit kakšen mesec pozneje, ker je bilo precej rezerve. Pri cepljenju na tri leta rezerve ne bo. Zato se bo zahtevala ali natančnost ali pa cepljenje vsako leto, če si nekdo ne more zapomniti datuma. kar je prav.
Torej: letos moraš dat psa cepit točno na datum (ali prej) in če si imela prej psa cepljenega vsako leto ti ga potem dve leti ne bo treba.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #9 : sobota, 25.01.2014 : 15:27:49 »

Kakšne rezerve?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : sobota, 25.01.2014 : 15:39:20 »

časovne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 25.01.2014 : 15:56:39 »

Saj pravila ostajajo enaka. Če ne cepiš do datuma, je narobe.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
mamaF
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 9.066



WWW
« Odgovor #12 : sobota, 25.01.2014 : 16:10:24 »

Sicer ne vem, kako je praksa drugod, a meni (in ostalim strankam) je moj veterinar vsako leto že kakšne tri tedne pred predvidenim rokom naslednjega ceplenja proti steklini, pošiljal domov vabilo na cepljenje. Tako da bi morala biti res pozabljiva, da bi to pozabila Smiley
Logiran

Unikatne tablice in portretki
No Jinx
živim tukaj
***
Sporočil: 5.323


« Odgovor #13 : sobota, 25.01.2014 : 16:31:06 »

Sicer ne vem, kako je praksa drugod, a meni (in ostalim strankam) je moj veterinar vsako leto že kakšne tri tedne pred predvidenim rokom naslednjega ceplenja proti steklini, pošiljal domov vabilo na cepljenje. Tako da bi morala biti res pozabljiva, da bi to pozabila Smiley
Tole deluje, če vsako leto cepiš psa v svojem domačem kraju in po možnosti še pri istem veterinarju. Jaz, ki letam po naši državici gori doli cepim pse kjer pač sem in rezultat je ta, da mi recimo iz MS niso v LJ poslali pildka, da moram ponovno cepit psa, ker te pošiljajo samo ljudem v lastni regiji (tako so mi razložili).

Je pa res, da mi je do sedaj še vsak veterinar v vseh teh letih rekel, da ni nič hudega, če zamudiš s cepljenjem za en mesec in se posledično res nisem sekirala, če je bil pes cepljen kak teden kasneje in ne točno na datum, na prireditve pa sem tudi smela iti, če je bila majhna zamuda pri cepljenju in celo na nekem SP sem doživela, da niso komplicirali, ko je imel en pes (ne iz naše ekipe) zapadlo cepljenje proti steklini. Je pač vse odvisno od tega na kašnega človeka kdaj naletiš.

Zakon je pa itak jasen, čeprav je praksa taka, da ni panike cepit do mesec dni kasneje, bomo videli, če bodo veternarji tudi sedaj govorili, da ni hudega, če zamudiš cepljenje..
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #14 : sobota, 25.01.2014 : 18:01:18 »

Hm, jaz predvidevam, da tole ne bo ravno prepuščeno naključjem ali našim vetom ali celo nam, ampak bodo zadevo lepo informacijsko porihtali v compjuterju. Recimo, pripelješ cepit 25. 1. 2014 in gre ta datum v crp, potem pa prilezeš na cepljenje 26. 1. 2015 in ti vet pove, da mu sistem ko pr norcih dopoveduje, da moraš prit spet naslednje leto, čeprav bi sicer lahko šele čez dve ali tri leta ... In, sistem ne pusti dvomov. Ni bilo vnosa cepljenja na pravi dan - razume comp, da je prišlo do prekinitve. Torej, ob zavedanju, da najbrž subjektivni štosi ne bodo mogoči, bo treba živet od zdaj naprej. Zato pa pravijo na UVHVVR, da se v primeru bolezni obrnimo na svojega veta. Predvidevam, da bodo veti dobili napotke, kaj napisat v sistem, da je cepljenje upravičeno odloženo. Da morajo nadgraditi sistem CRPSi, so povedali že v jeseni.
Logiran

Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Cepljenje proti steklini - spremenjena pravila
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines